1793
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم حلم زاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1793
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    عرفان نظرآهاری مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه است.
    «قطاری که به مقصد خدا می‌رفت٬ لختی در ایستگاه دنیا توقف کرد و پیامبر رو به جهان کرد و گفت: «مقصد ما خداست٬ کیست که با ما سفر کند؟ کیست که رنج و عشق را توامان بخواهد؟ کیست که باور کند دنیا ایستگاهی ست تنها برای گذشتن؟» قر‌نها گذشت، اما از بیشمار آدمیان جز اندکی بر آن قطار سوار نشدند.»

    این جملاتی است  که یکی از معروف‌ترین متنهای عرفان نظر آهاری با آن آغاز می‌شود. او در سال ۱۳۵۳ در تهران متولد شد. شیوایی بیان، سادگی سخن و گنجاندن مفاهیم عرفانی و اجتماعی یکی از مشخصه‌های آثار اوست.
    از آثار او می‌توان از «راز مرواریدهای شهرزاد»، «در سینه‌ات نهنگی می‌تپد»،«پیامبری از کنار رودخانه ما رد شد»، «لیلی نام تمام دختران زمین است»، «جوانمرد نام دیگر تو»، «من هشتمین آن هفت نفرم» و «پرنده ماهی» نام برد.
    نظرآهاری از مضامین قرآنی، احادیث و اسطوره ها در نوشته‌های خود بهره برده است. او سعی کرده با مواجهه زنده با داستان‌های تاریخی و قرآنی همچون اصحاب کهف، حضرت یوسف و حضرت یونس آن را فراتر از محدوده‌های زمانی و مکانی و این بار به شکلی دیگر طرح کند. تخیل او  در بازسازی این فضاها و تقویت مفاهیم مثبتی که خاص ایرانیان است، همچون رادمردی و عیاری، از دیگر ویژگی‌های نوشته‌‌های اوست.
    مفهوم عرفان در آثار  او شکل متمایزی به خود می‌گیرد. این عرفان، عرفانی منفعل و منزوی و دور از مردم و جامعه نبوده، بلکه عرفانی است که با همه اقشار سر و کار داشته و در واقع هر رخدادی، سنجشی بوده برای میزان یقین آنان به راهی که می‌رفته‌اند.  او نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان است با این حال نوشته‌هایش میان بزرگسالان نیز به مقبولیتی دست یافته است.    نظرآهاری مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه است. او تاکنون در جایگاه عضو هیئت داوری و کارشناسی جشنواره‌های کتاب و مطبوعات، کتاب سال جمهوری اسلامی، کتاب سال رضوی، جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره مطبوعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره قصه گویی و شعرخوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است.
    همچنین در شورای سیاستگذاری و کمیته علمی بررسی و چاپ کتاب در شرکت انتشارات «علمی و فرهنگی» فعالیت کرده است، او در سمت سردبیر برنامه ویژه نوجوانان در رادیو و رییس کمیته علمی و شورای سیاستگذاری پروژه «شعر جهان» برای انتشار کتاب‌های حوزه شعر پنج قاره در شرکت انتشاراتی «علمی و فرهنگی» مشغول به کار بوده است.
    درجشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد برای کتاب «نامه های خط خطی» لوح تقدیر گرفت.
    نظر آهاری در سال ۲۰۰۱برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و «پشت کوچه های ابر» اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۰%
       3. تعداد: ۰۳ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام نوشته های ایشون واقعا به آدم آرامش میده
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷