1200
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. کیهانه سیوشی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1200
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    محوریت داستانها و نمایشنامه‌های او اکثرا زنان هستند؛ یثربی دلیل این را «زن بودنش» می‌داند و اینکه واقعیات دنیای زنان را بیشتر از مردان می‌شناسد.
    چیستا یثربی از زنان مطرح و پرکار، با توانایی‌‌های متفاوت در زمینه نویسندگی، نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی تئاتر و شعر است. او متولد ۱۳۴۷ تهران است و در کنار فعالیت‌های فوق به تدریس در دانشگاه، ترجمه و نقد نیز اشتغال دارد. یثربی فعالیت‌هایش را از روزنامه‌نگاری آغاز کرد، ولی با وسعت بخشیدن به توانایی نویسندگی خود به صورت توامان و در زمینه‌های مختلف توانست در بخش‌های دیگر نیز صاحب نام شود. با وجود اینکه او استاد دانشگاه‌های مختلف است و دکترای روانشناسی تربیتی دارد، اما شهرت خود را مدیون حضور فعال در عرصه‌های مختلف نویسندگی و استفاده از تخصصش یعنی روانشناسی در این کار است. در واقع او با استفاده از تئاتر، در درمان بیماریهای روانی (تئاتر درمانی) و همچنین تاثیر آن در آموزش کودکان عقب مانده ذهنی توانسته میان این دو حیطه رابطه‌‌ای قابل قبول برقرار کند و تحقیقات پایان‌نامه‌اش نیز در همین زمینه است. همین مسئله نیز باعث جذابیت نمایش‌هایش و محبوبیت آنها در میان قشرهای مختلف شده است. محوریت داستانها و نمایشنامه‌های او اکثرا زنان هستند؛ یثربی دلیل این را «زن بودنش» می‌داند و اینکه واقعیات دنیای زنان را بیشتر از مردان می‌شناسد. در حال حاضر تغییر نگاهی هم در آثارش دیده می‌شود که مردان نیز نقش‌های پررنگ‌تری به عهده می‌گیرند. او در آثار خود تلاش کرده است با کنکاش در زندگی روزمره آدمها و واقعیت وجودی آنها از اتفاق‌های ساده اطرافش مضمو‌ن‌های تازه‌ای ‌به وجود بیاورد که در بیشتر آنها طنزی تلخ وجود دارد. این طنز عموما با تحلیل‌های روانشناختی همراه است و همین امر باعث تمایز آثارش از سایرین می‌شود.
    چیستا یثربی نگارش بیش از ۲۶ نمایشنامه و کارگردانی بعضی از آنها را بر عهده داشته است از جمله: یلدا، هتل عروس، جمعه دم غروب، دادگاه جادویی، مهمان سرزمین خواب، شعبده، طلسم، دخترک شب طولانی، تونل وحشت، پشت شب، زنی که تابستان گذشته رسید، سرخ سوزان، یک شب دیگر هم بمان سیلویا، زنی برای همیشه، حیاط خلوت و... نمایش جنایت و مکافات او بر اساس رمانی به همین نام در جشنواره کلاسیک‌های روسیه در مسکو اجرا و نامزد دریافت سه جایزه در سه رشته شد که توانست جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کند.
    آخرین نمایش او «بادها برای که می‌وزند» بود که در سالن تئاتر قشقایی اجرا شد. این نمایش یک طنز تلخ اجتماعی است که به شکل کلاسیک اجرا  و روایت شده و بیشتر از هر چیزی از زندگی و حوادثی که در اطراف ماست وام می‌گیرد. یثربی در این اثر نیز مانند سایر آثارش و بنا به سابقه کاری و تحصیلش سعی در پیوند تئاتر با جنبه‌ درمانی آن دارد و طبق گفته خود این نمایش تا به امروز نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین نمایش به او می‌باشد و در آن از تجارب شخصی خود بسیار استفاده کرده و به قولی بسیار شبیه به یک «حدیث نفس» است.
    یثربی در رسانه  تلویزیون نیز فعال بوده است. از جمله کارهای تلویزیونی او می‌توان تله فیلم‌های ماه از روی سکو، پریشانی، سریال‌های فردا دیر است، دخترانه و ضیافت را نام برد که یکی از کارهای تلویزیونی برجسته او سریال «فردا دیر است» نام دارد که در زمان خود جزء آثار شاخص تلویزیون به شمار می‌آمد. در این سریال برای اولین بار به بررسی بیماری‌های روانی مختلف و علائم و عوارض آن در افراد و اقشار گوناگون پرداخته شد که از تخصص‌های اصلی چیستا یثربی نیز هست. او در کارنامه خود چندین تله تئاتر نیز دارد مثل: زنی از کوچه پشتی، چشمهایش می‌خندد، بهار، قبل و بعد، گاردن پارتی در برف و...
    از فیلمنامه‌های شاخص او نیز می‌توان به «دعوت» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد. در این فیلم موقعیت چند زن از اقشار و گروههای سنی  مختلف بررسی می‌‌شود که هر کدام به دلیلی با مساله‌ای به نام بارداری ناخواسته و تصمیم‌گیری برای خاتمه دادن به آن یعنی سقط جنین روبرو می‌شوند، موضوعی که پرداختن به آن نیاز به جسارت زیادی دارد و یثربی به خوبی از عهده آن برآمده است و البته نقدهای بسیاری را نیز به دنبال داشت.
    از مجموعه کتاب های او «سلام خانم جنیفر لوپز» ،«من آنا کارنینا هستم» و مجموعه قصه‌های کوتاه او به نام «اسرار انجمن ارواح» هستند که مجموعه اخیر به گفته نویسنده آن، برگرفته از واقعیات بیرونی و آدم‌های جامعه است. زنان در این اثر نیز مانند سایر آثار یثربی جایگاه ویژه‌ای دارند و در قالب همان نقش‌های همیشگی به عنوان همسر، مادر و یا فرزند هستند و تاکید اصلی بر زنانگی و جایگاه زنان در حیطه عرف و نقش‌های پذیرفته شده اجتماعی می‌باشد.
    کودکان نیز در آثار نویسنده حضوری دائمی دارند، به طوری که گاه در داستان نیز تاثیر گذار هستند و حتی داستان «دخترک» روایتی است که میان نویسنده و دخترش اتفاق افتاده است.
    یثربی در کارنامه خود شاعری را نیز دارد. «به جای کلمات من نشسته‏ای» مجموعه اشعار او طی سال‌های ۸۰ تا ۸۹  است.
    یثربی در زمینه ترجمه نیز فعال است. او یکی از مترجمین پنج عنوان از آثار شل سیلور استاین فیلسوف و شاعر کودک است که در دوره‌ای تاثیر بسیاری در حیطه ادبیات کودکان باقی گذاشت.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷