1172
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهدیه مفیدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1172
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نثر سلیمانی ساده است، اما سطحی نیست. او شعار نمی‌دهد و دانسته‌هایش را توی صورت مخاطب پرتاب نمی‌کند. ساده و در عین حال بُرنده حرف می‌زند.
    بازیگر خوبی است. او با ما، دنیای ما، کلمات و دنیای کلماتش بازی می‌کند و همیشه یک برگ برنده بازی در آستین دارد تا برایمان رو کند. همه ما از طرف بلقیس سلیمانی به یک بازی هیجان‌انگیز دعوتیم. خوش آمدید!
    شهر کرمان در سال ۴۲ زادگاه زنی شد که با جادوی ادبیاتش زن‌ها را به تصویر می‌کشد. بلقیس سلیمانی نویسنده، منتقد و یک رادیویی است. مدرک کارشناسی فلسفه دارد و برای مطبوعات هم قلم می‌زده است. برخی از داستان‌های او به زبانهای انگلیسی، عربی و ایتالیایی ترجمه شده است. او علاوه بر تجربه، مدیریت گروه مطالعات فرهنگی و فرهنگ عامه شبکه رادیویی فرهنگ، و داور جوایز ادبی معروفی هم بوده، جایزه‌هایی چون جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی و جشنواره بین‌المللی جوایز رادیویی.
    داستان‌خوان‌های حرفه‌ای بلقیس سلیمانی را با بازی‌هایش می‌شناسند. رمان «بازی آخر بانو»، و مجموعه مینی‌مال (flash fiction) «بازی عروس و داماد» و رمان «خاله‌بازی» توانست خیلی‌ها را با دنیای کتاب آشتی دهد. اما سلیمانی فقط داستان‌نویس نیست. او با «همنوا با مرغ سحر زندگی»، آثار علی‌اکبر دهخدا را شرح داد، «هنر و زیبایی از دیدگاه افلاطون» را نوشت که ریشه در رشته دانشگاهی‌اش دارد؛ با کتاب «بررسی وضعیت کمی و کیفی ادبیات داستانی در دهه هفتاد» بلقیس سلیمانی منتقد را به ما شناسانده و با «تفنگ و ترازو» به ادبیات دفاع مقدس ادای دین کرده است. «بازی آخر بانو»ی سلیمانی برنده جایزه ادبی مهرگان و جایزه بهترین رمان بخش ویژه جایزه ادبی اصفهان در سال ۸۵ شده است. این روزها سلیمانی رمان «به هادس خوش آمدید» را زیر چاپ دارد و مشغول نگارش «نارسیده ترنج» نیز هست.
    سلیمانی زن و جنگ را محور نوشته‌هایش قرار می‌دهد. طرح داستانهایش شفاف و واضح است و معمولا پایان غافلگیرکننده و ضربه زننده‌ای دارد.    بلقیس سلیمان درباره عنصر بازی که عموما در نوشته‌های او به چشم می‌خورد، گفته است: «بازی، به مفهوم جعل نزدیک است و جای بزرگی در زندگی دارد.» انسان‌ها در هر زمان و موقعیتی نقشی بازی می‌کنند، یا وادار به بازی نقشی می‌شوند که بر حسب شرایط سخت تغییرمی‌کند.» چیزی که ما در داستان‌های او می‌خوانیم، برشی از همان واکنش‌هاست. بخواهید یا نخواهید، با خواندن چند خط اول هر نوشته شروع به همذات‌پنداری می‌کنید. نثر سلیمانی ساده است، اما سطحی نیست. او قصد ندارد با کلمات پرطمطراق و طولانی دایره واژگانش را به رخ خواننده بکشد. شعار نمی‌دهد و دانسته‌هایش را توی صورت مخاطب پرتاب نمی‌کند. ساده و در عین حال بُرنده حرف می‌زند.
    گفتنی‌ها کم نیست، اما خواندن کتابهای سلیمانی به کسانی که مدتی است با ادبیات ایران قهر کرده‌اند اکیدا توصیه می‌شود!

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷