1068
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم حلم زاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1068
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    استرس و اضطراب فراوان، سکه رایج مدارس و آموزشگاه‌های کنکور است.

    سال‌های سال است که کنکور، معیار گزینش برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است. گرچه در سال‌های اخیر در باب حذف کنکور طرح‌هایی به مجلس رفته، یا سعی شده با به وجود آمدن دانشگا‌ه‌های پودمانی و پیام‌نور، غول عظیم کنکور قابل هضم شود، با این حال شرکت در کنکور در زندگی بدنه اصلی دانش­آموزان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نقش مهمی ایفا می‌کند. هر سال بیش از یک میلیون نفر داوطلب در کنکور شرکت می‌کنند، اما تنها عده اندکی اجازه ورود به دانشگاه را پیدا کرده و جمع زیادی از این چرخه باز می‌مانند. این در حالی است که این عده به دلیل عدم راهیابی به دانشگاه دچار ناراحتی‌های روحی و روانی می‌شوند.
    استرس و اضطراب فراوان، سکه رایج مدارس و آموزشگاه‌های کنکور است، که ناگفته، پیداست که تاثیرات آن در آینده دانش آموزان نیز وجود خواهد داشت.
    دانش آموزان برای رسیدن به دروازه‌های دانشگاه و عبور از سد کنکور، با مراحل مختلفی از استرس دست و پنجه نرم می‌کنند. استرسی که از سال اول دبیرستان در کلاس‌های درس و توسط مربیان به آنان تحمیل می‌شود، مرحله نخست آن است. دانش آموز باید این استرس را ۴ سال تمام با خود همراه داشته باشد و البته هر سال بیش از سال پیش.
    در این میان آموزشگاه‌های تست زنی، به نوبه خود سطح علمی دانش ‌آموزان را ضایع می‌کنند و با خلاصه کردن دانش بشری در نحوه تست زنی سریع و شیوه‌های جدید رقابت، تبدیل به بنگاه‌های سودآوری شده‌اند که کلیه محفوظات دانش‌ آموزان را در نحوه بهینه تست زنی خلاصه و مضمحل می‌کنند. در مقابل دانش آموزان در برابر این هجمه‌ها، بنا بر جامعه‌پذیری‌شان، عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. استرس‌ها و فشارهای عصبی دانش آموزان، در ماه‌های قبل از کنکور به اوج خود می‌رسد. در این هنگام، نقش خانواده‌ها از همیشه پررنگ‌تر می‌شود. آماده سازی بستری آرام و به دور از استرس، در گرفتن نتیجه مطلوب فرزندان موثر است.
    با پشت سر گذراندن کنکور، استرس دانش آموزان وارد مرحله جدید خود می‌شود، چرا که تا اعلام نتایج کنکور هنوز زمان زیادی باقی است. طبق آمار، دختران سهم بیشتری از استرس‌ها و اضطراب‌های مربوط به آزمون کنکور را تحمل می‌کنند. می‌‌توان این را بدین علت دانست؛ برای عده کثیری از دانش آموران دختر، ورود به دانشگاه به نوعی دروازه ورود آنان به جامعه محسوب می‌شود. و در صورت عدم موفقیت در کنکور، آینده‌ای سنتی و طبق میل خانواده، انتظار آنها را می‌کشد.
    به طور کلی واقعیت این است که برخلاف تفکر رایج، کنکور یک رقابت سالم و علمی برای دستیابی به صندلی‌های دانشگاه نیست، چرا که وضعیت اقتصادی، وضعیت خانوادگی و میزان آرامش و امنیت خانه، شهر سکونت، برخورداری از امکانات، سلامت جسمانی و... از جمله فاکتورهای مؤثر در این رقابت است، و طبعا درجامعه نحوه برخورداری انسان‌ها از این مزایا و مواهب عادلانه نیست.
    به این ترتیب، خانواده‌هایی که از لحاظ مالی در وضعیت سختی به سر می‌برند، برای فراهم نمودن هزینه‌های تحصیل و شرکت در کنکور فرزندانشان فشار زیادی تحمل می‌کنند.
    در تفکر موسوم، راه آینده‌ای سعادتمند قطعاً از دانشگاه می‌گذرد. این جو حاکم در جامعه، دستیابی به فرصت‌های شغلی و موقعیت‌های اجتماعی را در گرو تحصیلات دانشگاهی می‌داند. و این امر به خانواده فشاری بیش از توان وارد می‌کند.

    با این حال آیا به همان میزان که نفس «ورود به دانشگاه» اهمیت دارد، تحصیل در رشته مورد علاقه، نیز اهمیت دارد؟ یا به اندازه‌ای که ارتقای معدل ارزش دارد، به توانایی‌های فردی و هوش و معلومات شخصی نیز ارزش نهاده می‌شود؟
    به راستی در کنار این موسسات و آموزشگاه‌های تست‌زنی و انتشارات کتاب‌های تست طبقه بندی شده و آزمون‌های مختلف، چقدر برای شناسایی استعدادهای دانش آموزان، پرداختن به علایق و ظرافت‌های فکری آنان زمان صرف می‌شود؟
    آیا جز این است که دانش آموزی که با تلاش تمام در طول ۱۲ سال پراکنده‌تر و ۴ سال کاملاً منسجم، بالاخره توانسته سد کنکور را بشکند و وارد دانشگاه شود، بسیاری وقت‌ها در ترم‌های اول متوجه می‌شود که از رشته تحصیلی خود بیزار است؟
    و اگر دانش آموزی بختی بلند داشته باشد و رشته تحصیلی خود را مناسب با توانایی‌ها و استعدادهای خود بیابد، جز این است که ۴ سال از جوانی خود را تحت پمپاژ تست‌ها و آزمون‌ها گذرانده است، در حالی که از مهارت‌های زندگی چیزی نمی‌داند و آماده است که در بستر اجتماع با اولین باد آسیب‌ها، چون بیدی بر سر انبوهی از تست‌ها و دانسته‌های به درد نخور، به خود بلرزد؟


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۲ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷