2564
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نازلی جهانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2564
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    با توجه به اینکه نوجوانی، پویاترین دوره مسیر رشد بشر بوده و بلوغ یکی از بحرا‌‌نی‌ترین پدیده‌های این دوره است، سرنوشت و آینده فرد با تصمیمات منطقی و برخورد صحیح با تغییر و تحولات این دوره گره می‌خورد. حدود ۲/۲۶درصد از جمعیت کشور را دانش آموزان ۱۱-۱۶ سال تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۵۰ درصد دختران هستند، لذا توجه به نیازها و مشکلات دختران، سرمایه‌گذاری در جهت توسعه ملی است.
    در پی نیازسنجی صورت گرفته در جهت کشف دغدغه‌های دانش آموزی، دختران، فاکتورهای موثر بر ارتقاء سلامت بلوغ را در درجه اول پدر و مادر و بعد معلم و سپس فیلم‌های سینمایی می‌دانستند. نکته قابل توجه حضور قوی رسانه‌ها به عنوان فاکتور موثر بر سلامت بلوغ دختران می‌باشد.
    دختران نوجوان، اولین اولویت را به آموزش سلامت بلوغ جنسی و بعد هم سلامت بلوغ روانی داده بودند، آموزش سلامت بلوغ اجتماعی در مرتبه سوم، وسلامت بلوغ جسمی در مرتبه آخر قرار گرفتند.
    با توجه به دغدغه‌های ذهنی دختران در دوران بلوغ می‌توان به اولویت اول آموزش سلامت بلوغ دختران در جنبه جنسی پی‌برد.
    مادران نیز مانند دختران دغدغه‌های ذهنی آنان را در درجه اول در مورد رابطه با جنس مخالف و جلب توجه جنس مخالف بیان کرده‌اند و بعد هم زیبایی ظاهری از لحاظ لباس و اندام و سپس تلفن، فرار از درس خواندن و مسئولیت‌های محوله در منزل و بی توجهی دختران نسبت به خانواده عنوان کردند.    از دیدگاه معلمین، اولویت موضوعات آموزشی ارتقاء سلامت بلوغ دختران در ابتدا به جنبه جنسی و بعد روانی و در نهایت هم جنبه‌های اجتماعی و جسمی می‌باشد.
    در مقایسه دیدگاه‌های دختران و مادران در مورد دغدغه‌های ذهنی نوجوانان دختر در دوران بلوغ می‌توان گفت، مسائل جنسی، ازدواج، رفتارهای پرخطر جنسی، بی احترامی والدین به آنها، تحصیل، روابط با پسران، کنجکاوی در مورد مسائل جنسی، علاقه به خواندن کتابهای رمان، داستان‌های هیجانی و سینمایی، سرگرمی با دوستان مانند بیرون رفتن با آنها، میهمانی رفتن با دوستان، شرکت در پارتی‌ها، پوشیدن لباس های مد، ورزشهای بسکتبال و فوتبال، همجنس‌بازی، هویت جعلی، وقت گذرانی در چت روم‌ها، ترس از افشای اطلاعات خصوصی در شبکه‌های اجتماعی، استقلال طلبی به عنوان مهمترین و مشهودترین دغدغه‌های این سن معرفی شده است.با توجه به اینکه نوجوانان بر ضرورت آموزش جنسی تاکید کرده‌اند در صورت سهل‌انگاری این نیازهای آموزشی و عدم اصلاح و تعدیل زمینه‌های پاسخ به نیازهای این دست در آینده با مشکلات جدی بهداشتی رو به رو خواهیم شد. بنابراین در نظر گرفتن این اظهارات برای درک دوران نوجوانی امری ضروریست.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۲%
       3. تعداد: ۱۲ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۱۹ شهریور ۹۲
        ۰۲:۲۷
     1.  
      هووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو ینی چی هی بلوغ بلوغ مسخرمون کردی با این وب مسخرتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتوووووووووووووووووووووون عققققققققققققققققق
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۲ شهریور ۹۳
        ۱۷:۵۴
     1.  
      پوووووووووووووووووووووففففففففففف
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷