1077
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نفیسه کاخانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1077
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    در بابِ حفظ و حراست از خوابگاه
    هربار فکر می‌کردیم چه اتفاقی می‌افتد اگر به جای یکی از اهالی خوابگاه، یک مشت غریبه ناشناس پشت در باشند.
    اصل اعتراضِ بچه‌ها نه کم‎نوری و کوچکی اتاق‎ها بود، نه فقدان بهداشت و نه آشپزخانه ۴۰ متری زیرپله. همه حرف‌شان این بود که این‎جا امنیت ندارد. از اول تابستان بچه‎ها را برده بودند خوابگاه خودگران. به بهانه اینکه سنواتی شده‌اید و ما وظیفه‎ای در قبال شما نداریم و همین یک متر سقفِ بالای سرتان هم که باید ماهی دو برابرِ هزینه‎های معمول بابت اجاره‎اش بدهید، از سرتان زیاد است!
    اما خوابگاه خودگران مشکلات زیادی داشت. مهم‎ترین‎ش هم نبود یک نگهبان مرد. هر بار فکر می‎کردیم چه اتفاقی می‌افتد اگر به جای یکی از اهالی خوابگاه، یک مشت غریبه‎ ناشناس پشت در باشند و بعد از باز شدنِ در، هجوم بیاورند داخل؟ به راستی ساختمان چند طبقه‌ای که حتی یک راهروی یک متری به عنوان حریم ندارد و هیچ کس هم از بیرون ساختمان ناظر ورود و خروجش نیست، چگونه می‌تواند امنیت بیش از صد دختر جوان را تامین کند؟ هر مسئول ساده و غیرمتخصصی هم می‌داند حداقل ضرورت لازم و نه کافی، برای امنیت یک خوابگاه دختران این است که تنها خانم‌ها حق حضور در داخل ساختمان را داشته باشند و این یعنی یک نفر نگهبان از خارج، مراجعین را زیر نظر داشته باشد تا درب اصلی به روی هر کسی گشوده نشود. اما متاسفانه بسیاری از خوابگاه‌های تهران بزرگ از این حداقل ِ حیاتی هم برخوردار نیستند.
    فلسفه‎ وجودی نگهبان یا همان مجموعه‎ حراست مرد به مشکلات امنیتی تجمع دختران جوان در یک محل و پیامدهای آن برمی‌گردد. کنترل چنین فضایی تنها با حراست بیست و چهار ساعته‎ هوشیار ممکن است. کوچکترین سهل‌انگاری و بی‌موالاتی‌ای می‌تواند عواقب وخیمی در پی داشته باشد. به همین دلیل باید در انتخاب نگهبانان و مسئولین عبور و مرور خوابگاه‌‎ها دقت مضاعفی به کار برد که در حیطه دختران، البته شدت می‌یابد.    از سوی دیگر علیرغم نیاز ضروری به مجموعه‌ حراست مرد، وجود آنها در محوطه درونی خوابگاه می‌تواند مشکل‌زا باشد. اول مشکل همان مسئله‌ سلب آسایش و آزادی از ساکنین خوابگاه است. بسیاری از دانشگاه های بزرگ و بنام کشور دارای محوطه اختصاصی و وسیع برای خوابگاه دانشجویان هستند. اما عمدتا فضای سبز و زمین‌های بازشان برای خانم‌ها قابل استفاده نیست. آن هم فقط و فقط به خاطر وجود تعداد معدودی از نگهبانان آقا! حصار‌کشی فضا و تعبیه یک اتاقک نگهبان در بیرون محوطه شاید هزینه – آن هم نه خیلی زیاد- داشته باشد، اما در عوض با اضافه شدن یک محوطه‎ بازی و تفریح، نشاط جسمی و روانی دخترها به طور قابل ملاحظه‎ای افزایش خواهد یافت.
    مشکل دوم کنترل عبور و مرور داخلی بچه‎هاست. در واقع یک خوابگاه دختران تنها محتاج یک نگهبان مرد نیست. بلکه یک حافظ و مراقب خانم هم نیاز دارد. و این مراقب به غیر از مسئول خوابگاه باید باشد. مسئول خوابگاه مقیم خوابگاه است. دوست و امین ساکنین آنجاست و بچه‎ها باید به او به چشم خواهر بزرگ‌تر یا مادر خود نگاه کنند – بگذریم از درصد تطابق این مسئله با واقعیت- . هر چه هست جایگاه چنین کسی در مقام مراقب و نگهبان نیست. مسئولِ دیگری باید باشد که شب‌ها حضور و غیاب افراد را چک کند، در جریان ورود و خروج اضطراری دخترها و علت آن باشد و احیانا تذکرات اخلاقی و اجتماعی را یادآور شود. درست مثل یک ناظم. چنین مسئولیتی البته در لیست وظائف نگهبان مرد نمی‎گنجد و الزاما باید خانمی باشد که بتواند آن را  بر عهده بگیرد.
    مختصر و مفید اینکه، بحث حراست خوابگاه و حفاظت آن به وسیله‌ آقایان، از موارد فرهنگی تربیتیِ خوابگاه جدا نیست. خوابگاه خانه‌ بزرگی است که برای گرداندنش نیاز به مدیری فهیم و کارشناس است تا بتواند در میان بخش‌های مختلف تعادل و  هماهنگی لازم را به وجود آورد و ای کاش که مسئولین متوجه می‌شدند با اندک تغییری در محیط خوابگاه چه تاثیر شگرفی بر کیفیت زندگی دانشجوها خواهند داشت و ای کاش‌تر به خاطر می‎سپردند که دختران خوابگاهی نه سربار شهر و دانشگاه که ستاره‎های امانتی‌اند. ستاره‎هایی که تک به تک‌شان عزیز خانواده‌ای هستند و مایه امید شهر یا روستایی.
    حتی اگر دور باشند و غریب...
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷