1030
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • اگر قصد دعوت از کسی را دارید حتما با رضایت دوستان هم اتاقتان باشد
    همه چیز با ورود به دانشگاه آغاز می‌شود؛ پس از گذراندن روزهای پر استرس کنکور حالا زمان بزرگ شدن است، زمان تمرین استقلال، آزمونی که اگر سخت‌تر از ورود به دانشگاه نباشد، آسان‌تر از آن هم نیست.
    دانشجوی جدید، وارد اتاق یا آپارتمان کوچکی می‌شود که قرار است دست‌کم سه چهار سال آینده زندگی‌اش را در آن بگذراند. بی تردید او با هجوم احساسات مختلفی مواجه خواهد بود. برای جوانی که تازه روزهای دبیرستان را تمام کرده، سخت‌ترین تجربه ‌جدایی از خانواده است. او، یکباره از همه چیز جدا می‌شود؛ از شهری که سال‌ها در آن زندگی کرده، ‌از دوستانی که سال‌های مهم زندگی‌اش را کنار آنها گذرانده و از همه مهم‌تر از خانواده‌ای که بیشترین حمایت‌های عاطفی را از او کرده‌اند.
    بسیاری از بچه‌هایی که برای زندگی دانشجویی از شهر محل زندگی‌شان خارج می‌شوند، تا قبل از آن تجربه تنها بودن را نداشته‌اند. آنان باید کارهای زیادی را انجام دهند که تا قبل از آن به عهده‌شان نبوده؛ مدیریت کردن برنامه‌های زندگی، تنظیم ساعت خواب و بیداری، انجام کارهای اداری دانشگاه و ثبت‌نام، زندگی با کسانی که تا به حال آنان را ندیده‌اند و خلاصه خیلی از کارهای دیگر.
    همه چیز به خودتان بستگی دارد، اگر  تجربه  زندگی در خوابگاه را داشته باشید، می‌دانید زندگی کردن درخوابگاه خیلی بد و سخت  نیست؛  به همان میزان، خیلی هم ساده و آسان نیست. تنها کافیست راه و رسم زندگی در این محیط را یاد بگیرید. راه و رسمی که اگر آن را ندانید، هم خودتان ضرر می کنید و هم به دیگران ضرر می‌رسانید.

    فرهنگ خوابگاهی فرهنگ همدلی، صمیمیت، دوستی و محبت است. فرهنگ خوابگاهی یعنی اگر یکی از هم اتاقی‌هایتان بیمار شد، کنارش بمانید و پرستارش باشید؛ یعنی اگر در بحبوحه امتحانات پایان ترم خواستید تا صبح بیدار بمانید و درس بخوانید از یک چراغ مطالعه کوچک استفاده کنید تا نور لامپ وسط اتاق دوستانتان را بی‌خواب نکند. یعنی اگر هم اتاقی‌تان دچار مشکلی شده است که می‌توانید کمکش کنید، از کمک کردن به او غافل نشوید و اگر نمی‌توانید با او همدردی و همراهی کنید.
    فرهنگ خوابگاهی یعنی اشتراک وسایل و دقایقتان با دوستانی که به تازگی با آنها آشنا شده‌اید، یعنی ارتباط با دوستانی که علیرغم داشتن تفاوت‌های زیاد خانوادگی، اجتماعی و گاها سیاسی و اقتصادی و حتی مذهبی بنا به یک دلیل مشترک با آنها در یک اتاق زندگی می‌کنید... و چه تمرین زیبا و ملموسی است برای داشتن یک زندگی اجتماعی پر ثمر در آینده، برای فراگیری تعامل و درک متقابل از دیگران.
    خوابگاه دانشجویی محیطی است که در آن ابعاد کاملا متفاوت شخصیتی، فرهنگی، آموزشی و علمی را تجربه می‌کنید. محققان بر این باورند که حدود ۵۰ درصد از شخصیت دانشجویان در خوابگاه‌ها شکل می‌گیرد، لذا توصیه‌هایی را برای گذراندن این دوران به دانشجویان پیشنهاد می‌دهند:

    - انتخاب هم اتاقی: در شرایطی که هر یک از دانشجویان از شهر و دیاری هستند و با هم آشنایی ندارند انتخاب یک هم اتاقی کار آسانی نیست، هم اتاقی یک شریک زندگی موقت است که می‌تواند در سعادت و سلامت روحی و جسمی و تکامل درسی و تربیتی انسان نقش اساسی داشته باشد. لذا می‌باید با استفاده از راهکارهای قانونی و یا توافق با دانشجویان دیگر هم اتاقی را یافت که شرایط روحی نزدیک‌تری با شما داشته باشد.
    - تعیین مکان استقرار دراتاق: انتخاب بهترین نقطه اتاق آنهم با شتاب و سرعت، بدون دادن حق انتخاب به دیگران بدوراز اخلاق همزیستی دوستانه است. در این مورد شتاب نکنید و اجازه دهید دوستانتان نیز سهمی از این مناطق داشته باشند.    - محدود کردن وسایل به ضروریات: اتاق‌های خوابگاه کوچک هستند و معمولا بیش از ظرفیت خود ساکن دارند، لذا باید لیستی از ضروریات تهیه کرده و از بردن لوازم اضافی خودداری کنید.
    - تقسیم کار نظافت و سایر مسئولیت‌های داخل اتاق: برای انجام کارها باید یک تقسیم اصولی انجام دهید و کارهایی که بر عهده شما گذارده می‌شود به بهترین نحو و سر موعد مقرر صورت دهید.
    - عدم صرف زیاد برای خانه‌داری: برخی از دانشجویان از زمان کودکی با کدبانویی و انجام کارهای خانه آشنایی دارند، نباید در این امر زیاده‌روی نمود، زیرا در این صورت هم زمان زیادی را صرف این موضوع کرده و از درس و دانشگاه باز می‌مانید و هم امکان دارد باعث آزار دوستانتان شوید.

    - برنامه ریزی جمعی:
    برای ایجاد آرامش در محیط اتاقتان بهتر است زمان فعالیت‌هایتان را با هم تنظیم کنید. می‌توانید در ساعت معینی درس بخوانید، در یک ساعت استراحت کنید و..
    - رعایت سکوت و آرامش: انجام کلیه امورهمراه با آرامش وسکوت می تواند کمک بسیاری در ایجاد روابط صمیمی بین افراد ساکن در یک اتاق بنماید. استفاده از وسایل صوتی و تصویری با صدای آرام، صحبت با گوشی همراه در ساعات مناسب و...می‌تواند در ایجاد یک محیط آرام به شما یاری دهد.

    - رعایت نکات بهداشتی: محیط زندگی جمعی، آسیب پذیری زیادی از حیث شیوع و انتقال بیماری‌ها دارد. لذا رعایت اصول بهداشتی می‌تواند از ایجاد یک بیماری مسری در خوابگاه جلوگیری کند. شست و شوی دست‌ها قبل از صرف غذا، عدم تردد با کفش در محیط داخلی اتاق، نگهداری مواد غذایی در مکان مناسب، توجه به بهداشت فردی و...می‌تواند در رسیدن به بهداشت مناسب در سطح خوابگاه شما را یاری دهد.

    - عدم دعوت مهمان: فضای اتاق محدود است، شما با دعوت از دوستانتان فضا را برای هم اتاقی خود محدودتر می‌کنید. اگر قصد دعوت از کسی را دارید حتما با رضایت دوستان هم اتاقتان باشد.

    - رسیدگی به دوستان: عقل و وجدان حکم می‌کند نسبت به یکدیگر بی تفاوت نباشید و در صورت بروز هر مشکلی به یاری هم بشتابید.
    - رعایت محدودیت‌ها: امکانات خوابگاه‌ها محدود است، از آنها به گونه‌ای استفاده کنید که حقی از دیگران ضایع نشود.
     
    به یاد داشته باشید:
    "با رعایت یکسری از رفتارهای ساده اجتماعی می‌توانید تجربه روزهای زندگی در خوابگاه را به طلایی‌ترین خاطرات عمرتان تبدیل کنید..." 
     
     
     
    - دوستی و دوستان در نهج البلاغه،دفتر نشر امام علی(ع)،اداره کل فرهنگی و هنری،۱۳۷۱.
    - رضوان طلب،محمد رضا ،آئین اخلاقی دانشجویان ،تهران ،مرکز امور زنان ،۱۳۸۵.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷