1384
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • سخنرانانی که از دنیای اسلام آمده بودند حرف‌های مهمی درباره زنان برای گفتن داشتند.
    هویت انسانی بخشیدن به زن و ترویج فرهنگ حجاب اسلامی و حضور فعال زنان محجبه ایرانی و غیرایرانی درعرصه‌های اجتماعی در سه‌ دهه اخیر، از نتایج مهم و قابل تأمل انقلاب اسلامی ایران است. این امر، نه تنها در بعد داخلی، بلکه در بعد خارجی نیز تاثیرات چشمگیر و غیرقابل انکاری را بر جای گذاشته است. تصویر متفاوتی که انقلاب اسلامی از زن ارائه کرد، تاثیرات بسیار مهمی در بعد بین الملل، و تغییر نگرش جهانی به زن برجای گذاشت؛ جهان متوجه شد زن مسلمان ایرانی خانه نشین و منفعل نیست و در عرصه‌های اجتماعی و حتی سیاسی نقش مهم و تاثیرگذاری را برعهده دارد. خانم دانیل کشار، مدیر جشنواره مونترال کانادا می‌گوید: «متاسفانه تصویری غلط از حضور زنان در ایران، در ذهن خارجی‌ها وجود دارد، آنان فکر می‌کنند زنان ایرانی فعالیت‌های چندانی ندارند و فقط در خانه می‌نشینند و خانه‌داری می‌کنند.»
    بعد از انقلاب اسلامی ایران، حضور همیشگی زنان در صحنه، موجب کمرنگ شدن نگرش‌های منفی درباره زنان مسلمان شد. روزنامه نیویورک تایمز، جنبش احیای حقوق اسلامی زنان در کنفرانس جهانی پکن را جالب‌ترین پدیده کنفرانس معرفی می‌کند که همه جهانیان را سخت تحت تاثیر قرار داده است، زیرا سخنرانانی که از دنیای اسلام  آمده بودند حرف‌های مهمی درباره زنان برای گفتن داشتند. در این کنفرانس، سخنرانی یک زن محجبه ایرانی تحسین حضار را برانگیخت و تاثیرات قابل توجهی روی دیگران بر جای گذاشت. قضاوت‌ها هم نشان می‌دهد حضور جهانی زنان مسلمان ایران در عرصه‌های جهانی توأم با موفقیت بوده است.    هانیه ترکیان از آمریکا تلاش زن مسلمان ایرانی در ارائه الگوی زن مسلمان به جهانیان را موفق می‌داند؛ همان گونه که احمد هوبر می‌گوید: «آنچه در ایران با آزاد کردن زن رخ داده در همه جای جهان تاثیر گذاشته است.»
    پس از انقلاب اسلامی ایران، حجاب اسلامی زنان ایران بیشترین تاثیر را بر دنیای اسلام گذاشت. لیز مارکوس اعتراف می‌کند تمایل و افزایش رویکرد به حجاب اسلامی در اندونزی یکی از تاثیرات مستقیم پخش تصاویر زنان مبارز ایرانی از رسانه‌های گروهی این کشور است، او می‌گوید: «تقلید از حجاب بانوان ایرانی در اندونزی به تدریج به یک مدل تبدیل گردیده و هم اکنون در میان دانشجویان دانشگاه‌ها هواداران بسیاری یافته است.» یکی دیگر از تاثیرات حجاب اسلامی زنان انقلابی ایران، بر زنان ترک است. زنان ایرانی الگویی برای زنان ترک شده و آن‌ها را به شرکت در تظاهرات خیابانی و شعارگویی در خیابان‌ها و حضور در فعالیت سیاسی با رعایت حجاب و پوشش اسلامی ترغیب کرده است. پوشش زنان انقلابی و مسلمان ایران بر لباس و به ویژه روسری در بعضی از کشورهای خلیج فارس، به طرزعمیقی تاثیرگذاشته است؛ به گونه‌ای که در سال‌های اخیر، تعداد دانشجویان با حجاب در دانشگاه‌های اردن افزایش یافته و در لیبی گرایش به حجاب افزایش چشم‌گیری داشته است. طبق نظرسنجی دانشگاهی که اخیرا در دانشگاه‌های اروپایی صورت گرفت، ضریب آرامش و امنیت روانی دختران و زنان محجبه از دیگر دانشجویان بیشتر و فعالیت اجتماعی در نظر آنان آسان‌تر است.
    بنابراین بدون تردید، حجاب اسلامی ایرانی به اقصی نقاط جهان و به ویژه کشورهای اسلامی سرایت کرده است، و این یکی از تاثیرات بی‌بدیل انقلاب اسلامی و زنان انقلاب ایران در نشر و ترویج ارزش‌های اسلامی در جهان و مخابره آن به یکایک انسان‌ها است. موفقیت در انتقال این فرهنگ و ارائه آن به جهانیان و پافشاری بر روند جهانی‌سازی ارزش‌ها باعث شد قدرت‌های جهانی و ضد دین به شدت احساس خطر کنند و به مقابله با فرهنگ اسلامی برخیزند، تا شاید بتوانند مانع از بیداری اسلامی جهانیان و از جمله تاثیرگذاری روی زنان شوند. از جمله را‌ه‌کارهای آنان می‌توان به تصویب قانون ممنوعیت حجاب، ایجاد موج اسلام هراسی به طور گسترده در جهان، مخدوش کردن چهره زنان و مردان مسلمان و... اشاره کرد. اما هیچ کدام از اینها تاکنون نتوانسته مانع از گرایش جهانیان به حقیقت شود. امروزه زنان بسیاری را می‌بینیم که با حجاب اسلامی در تظاهرات‌ها علیه دولت‌های دیکتاتورمنطقه مانند یمن، بحرین، مصر و ... شرکت می‌کنند و اسلام خواهی را با صدای بلند فریاد می‌زنند؛ زنانی که با عزم و ارداه پولادین‌شان نه تنها جهان را به حیرت واداشته، بلکه الگوی زنان آمریکایی و اروپایی برای مقاومت در برابر دولت‌هایشان شده‌اند.
    ان حزب الله هم الغالبون.

    منابع:
    انقلاب اسلامی و ارئه الگویی مطلوب از زن مسلمان،معصومه عسگری،ماهنامه پیام زن،فروردین۱۳۸۴
    زن در جامعه معاصر ایرانی،عباس دلال،همان
    زنان ایرانی از نگاه زنان غیر ایرانی،محبوبه پلنگی،همان
    چهره زن ایرانی در مطبوعات بیگانه، معصومه راغبی،همان
    hagheghalam.blogfa.com

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷