1220
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندانا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1220
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مدیریت مصرف خانواده در شرایط عادی باید بر اساس میزان درآمدهای هر یک از اعضای خانواده و هزینه‌ها تنظیم شود، و در این میان خانواده‌هایی موفق‌ترند که در این فرمول جایی نیز برای پس‌انداز و به اصطلاح «روز مبادا» در نظر بگیرند، چرا که به اعتقاد کارشناسان برابری هزینه‌ها و درآمد نشان از این دارد که خانواده بر اساس شرایط حال تصمیم گیری کرده است؛ اما اگر در مدیریت اقتصادی جایی برای پس انداز در نظر گرفته شود، نشان از آینده‌نگری خانواده دارد که معمولا این گونه خانواده‌ها کمتر دچار مشکلات مالی و اقتصادی می‌شوند و در مشکلات و پیشامدهای غیر منتظره مستاصل نمی‌شوند. در شرایط غیرعادی و بحرانی که هزینه‌های خانواده به دلایل مختلف از جمله بیماری، بیکاری و... بیش از درآمد می‌شود، مدیریت بحرانی می‌تواند پیامدها و مشکلات ناشی از این حادثه یا واقعه را کاهش دهد.
    در این وضعیت خانواده‌هایی که آینده‌نگری را پیشه خود کرده‌اند، راحت‌تر از بحران می‌گذرند و آن دسته از خانواده‌هایی که پس اندازی نداشته‌اند با مشکلات بسیاری روبه رو می‌شوند. این خانواده‌ها اغلب به شدت دچار مشکلات مالی می‌شوند. بنابراین در علم اقتصاد خانواده، مدیریت باید همراه با آینده نگری و پرهیز از هزینه‌های اضافی باشد.
    مطالعه بانک جهانى از چندین جامعه مسلمان و غیر مسلمان حاکى از این است که نقش زنان در توسعه بسیار اهمیت دارد. زنان به طور معمول مسئول تغذیه، برانگیزاننده پسنداز و تعدیل کنندۀ رفاه خانواده هستند .
    زنان و تکنولوژی خانه داری
    زنان نقش عمده‌ای در مدیریت انرژی در منازل خود به عهده دارند.
    سازمان بهره‌وری انرژی ایران زنان را دارای بهترین نقش در انتقال فرهنگ صحیح مصرف می‌داند، زیرا آنان بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌نمایند و بنا به مسئولیت خانه داری که بر دوش دارند بیشترین استفاده را از آب و برق می کنند؛ بطوریکه بخش عمده‌ای از فعالیت‌های آنان در روز با مصرف آب و برق همراه است.
    در حال حاضر با پیشرفتی که در تولید وعرضه محصولات برقی رخ داده و به تبع آن تحول فرهنگی که در گرایش مردم بویژه زنان در استفاده از اینگونه وسایل در کشور ما بوجود آمده، تعداد این وسایل برقی خانه‌ها بطور متوسط بین ۱۵ تا ۲۰ دستگاه افزایش یافته است.
    اگر شما هم دنبال وسایلی هستید که کار خانه را راحت کند، کالایی بخرید که عمر زیادی کند. انگلیسی ها می گویند من آنقدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم. یعنی جنس ارزان معمولا بر خلاف ظاهرش زود خراب می‌شود و هزینه بیشتری برای شما دارد.
     زنان بعنوان مدیران اقتصادی خانواده لازم است تا ضمن بهره‌مندی و استفاده صحیح و منطقی از اینگونه وسایل هزینه‌های برق مصرفی خانواده خود را کاهش داده و به اقتصاد کشور و بهره‌مندی سایر شهروندان از نعمت برق کمک نمایند. زنان خانه دار باید هم در هنگام خرید و هم در استفاده از لوازم برقی خانگی، به این نکته توجه نمایند که اولاً وسایل برقی خانگی را در صورت نیاز خریداری کنند و ثانیاً سعی نمایند وسایلی را خریداری کنند که علاوه بر مهر استاندارد دارای برچسب انرژی با رتبه بالا ( AیاB ) باشد.
    همچنین برخی از وسایل گازی در مصرف انرژی هزینه کمتری از یک وسیله برقی برای خانوار دارد. برعکس، بعضی وسایل برقی سرعت پخت را چندین برابر نسبت به اجاق یا فر گازی کمتر می‌کنند.
    در فصل زمستان الگوی مصرف به سمت کاهش مصرف برق و افزایش گاز است. از این رو می‌توان پخت و پز را بیش از تابستان از طریق وسایل برقی انجام داد، در حالی که این نسبت در تابستان عوض می‌شود.
    همچنین خانم‌های خانه دار می‌توانند در ساعت‌های کم باری مصرف یعنی بعد از ساعت ۲۳ شب و قبل از ۶ صبح برخی از کارهای خود مانند شستشو را انجام دهند.
    گذاشتن کتری یا دیگ غذا برروی بخاری تمهید دیگری است که می‌توان از یک وسیله گرمازا استفاده چند منظوره کرد.
    از قناعت تا راحتی و سرعت
    زنان در مدیریت و برنامه‌ریزی الگوهای مصرفی در خانواده نقش اصلی را دارند و در جوامع سنتی این نقش در مسیر قناعت بسیار پررنگ‌تر بوده است و با توجه به جایگاهی که آنان در خانواده به عنوان مادر و فردی که در انتقال ارزش‌های اخلاقی به نسل بعد به عهده دارند می‌توانند در اصلاح الگوی مصرف در جامعه و آشناسازی و تغییر رفتار اعضای خانواده نسبت به استفاده منطقی از انرژی نقش بسزائی را ایفا کنند.
    مصرف معتدل و پاک
    شاید بپرسید مصرف معتدل معلوم است یعنی چه، اما مصرف پاک دیگر چیست؟
    شاید توجه کرده باشید که هر بار میهمان به خانه ما می‌آید چقدر ریخت و پاش می‌کنیم و گاه مقدار زیادی از میوه‌های نصفه، برنج‌های ته مانده، سالاد سس خورده و نانهای تکه شده خوراک سطل زباله شهرداری می‌شود. با این اوصاف مصرف بهینه علاوه بر اینکه اقتصادی است پاک هم هست، زیرا به تولید زباله تر کمتری منجر می‌شود.
    اگر بانوان مسوولیت مصرف بهینه در خانوار را برعهده بگیرند و بدانند هر کیلو مواد زاید که تولید مى‌کنند و یا هر مقدار انرژى که مصرف مى‌کنند چه اثرى بر محیط زیست و بهداشت جامعه دارد و چه هزینه‌اى براى رفع آلودگى ناشى از آن مصرف مى‌شود و نیز اگر الگوى مصرف صحیحى براى خانواده‌ها آموزش داده شود و این الگو عمومیت یابد، هم خانواده غنی‌تری خواهید داشت و هم محیط پاکیزه‌تر.
    اینجا زن به عنوان همسر، مادر، مدیر برنامه ریز خانواده و کسى که نقش اصلى را درتنظیم سبد خرید و چگونگى مصرف به عهده دارد، و نیز به عنوان مربى، فرهنگساز نسل آینده و سرانجام به عنوان پیوند دهنده کودکان به خانه و جامعه همان کسی است که می تواند تغییر الگوى مصرف را برعهده گیرد.

    از آگاهی تا الگو سازی
    اگر مادران، بچه‌ها را از کودکى در خانه طورى تربیت کنند که افراد مصرفى نباشند و به بهترین شکل ممکن مصرف کند، نسل سالم تر و بهتری به جامعه خواهند فرستاد.
    آگاهی از کالرى مورد نیاز بدن در سنین مختلف بهره‌ورى خانواده و استفاده بهینه از منابع را به همراه خواهد داشت. مثلا فرض کنید خانمی در خانواده‌ای زندگی می کند که ناگهان دچار یک شوک اقتصادی شده است و توان خرید خود را تا حد زیادی از دست داده است.
    جایگزین کردن گوشت سفید به جای گوشت قرمز هم بهداشتی‌تر است و هم ارزانتر، از طرفی استفاده از انواع لوبیا و حبوبات دیگر نیز علاوه بر تامین بخشی از پروتئین بدن، می‌تواند جایگزین مناسبی برای برخی از پروتئین مورد نیاز ما باشد.
    سویا و قارچ از دیگر پروتئین‌های گیاهی است که می‌تواند وعده‌های غذایی ارزانتری برای خانوار باشد. آگاهی بانوان از انواع مختلف مواد غذایی و جایگزین‌های مناسب آنها می‌تواند به مصرف بهینه در خانواده کمک شایانی کند.
    پرهیز از خرید اجناس و مواد غذایى که بیش از نیاز خانواده است و آموزش ناخود آگاه الگوی صحیح مصرف به کودکان از دستاوردهای شایان توجه چنین آگاهی است.
    لیست طلایی
    یکی از معضلاتی که همه ما با آن روبه رو هستیم این است که وقتی وارد بازار می‌شویم یا به یک سوپر مارکت بزرگ می‌رویم بدون اینکه به خاطر سپرده باشیم چه چیزهایی لازم داریم، قیمت مناسب برخی کالاها که حتی مورد نیازمان نیز نیست و جذابیت برخی دیگر از آنها ما را به سمت خود می کشاند و سبب می‌شود بی هدف و البته فراتر از نیاز و توان خانوار خرید کنیم. این نیز الگویی خواهد شد برای کودکان که یک روز بازارگردی به تفریح دوست داشتنی‌شان بدل می شود.
    اما تهیه یک لیست که من آن را لیست طلایی می‌نامم برای شما به اندازه سکه‌های طلا ارزش خواهد داشت، زیرا متعهد بودن به این لیست سبب پس‌انداز می‌شود و این پس‌انداز بازگشت سکه‌های طلا به جیب شما است.
    برای این کار قبل از همه به صورت هفتگی خرید کنید.این کار سبب می‌شود در هزینه ایاب و ذهاب یا پول بنزین شما صرفه‌جویی شود و وقت کمتری از زندگی خود را به خرید اختصاص دهید.
     قبل از خرید لیست کاملى از لوازم مورد نیاز یک هفته خود را تهیه کنید. اگر فریزر بزرگی دارید، این لیست می تواند شامل نانهای مورد نیاز یک هفته شما شود که به راحتی در فریزر تازه و خوشمزه می‌ماند.
    در قدم بعدی زمان لازم برای تهیه همه مواد لیست را تخمین بزنید و یک کالای غیر ضروری که دوست دارید آن را بگیرید به عنوان جایزه تعهد به لیست طلایی برای خود در نظر بگیرید. البته نه جایزه‌ای که از تمام لیست خرید گران‌تر باشد!
    به زودی متوجه می‌شوید که این فهرست طلایی دارد جیب‌های شما را پر پول می‌کند.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۲۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. irani
        ۲۲ فروردین ۹۱
        ۱۲:۵۲
     1.  
      vaghean zanane agah mitonan naghshe kheili mohemi to farhang sazi dashte bashan. va mamnon az liste talaii
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷