1467
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ریحانه ذوالفقاری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1467
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مصرف کرن یکی از ملزومات زندگی بشری است که با رفع نیاز انسان پیوند دارد، در نتیجه مصرف کردن امری مثبت و در راستای برآوردن نیازهای انسان تلقی می‌شود، اما مصرف گرایی آن است که بیش از نیاز را پوشش می‌دهد و خود به صورت یک هدف و یا سبک زندگی مورد توجه قرار می‌گیرد.
    امروزه افراد با مصرف کالاها و خدمات در بازنمایی هویت خود نقش دارند، چرا که در حال حاضر، مصرف گرایی به عنوان یک اصل و جزئی لاینفک از زندگی به حساب می‌آید. رسانه‌ها بر مصرف گرایی دامن می‌زنند، ستاره‌های رسانه، سیاست و اقتصاد و هر انسانی که به طبقه معتبر جهانی مرتبط و وابسته است؛ از کالاها، مارک‌ها و خدمات به خصوصی استفاده می‌کند. امروزه نوع مصرف نشان دهنده نوع زندگی است و فرد برای آن که نام خود را در پایگاه اجتماعی خاصی به ثبت برساند، به مصرف گرایی روی می‌آورد.    زنان نیز مانند تمام افراد جامعه از این امر مستثنی نیستند. آن ها با مصرف گرایی هویت خود را باز تولید می‌کنند. این امر بدان معناست که یکی از شاخصه‌های تعریف هویت زنانه، نوع مصرف است. بیشترین عوامل نمود مصرف‌گرایی در زنان را می‌توان مصرف لوام آرایشی، جراحی‌های زیبایی، پیروی از مد و مصرف لباس دانست.
    زنان با مصرف لوازم آرایشی جنسیت خود را پر رنگ کرده و هویت خود را مبتنی بر جنسیت برجسته شده خود باز نمایی می‌کنند. آن ها با استفاده از جراحی‌های زیبایی علاوه بر آن که نشان می‌دهند بر بدن خود مالکیت دارند و بدن آن ها نیز بخشی از هویت خود ساخته آن ها را تشکیل می‌دهد؛ با تغییر ظاهر خود و ارائه ظاهری جدید و دلخواه در باز تولید هویتی جدید تلاش می‌کنند. مد و لباس نیز که نشانه مصرف گرایی در آن ها منوط به استفاده مارک‌های معروف و خاص است باعث می‌شود زنان با انتساب خود به گروه‌هایی که از لحاظ اجتماعی دارای پایگاه بالایی هستند، عضویت خود را در گروه‌های مورد نظر تثبیت کنند.
    تمام مسائل ذکر شده می‌تواند هویت زنان را در ظاهر تغییر دهد. یعنی زن آن چه برای شناساندن خود به دیگران چه از لحاظ هویت فردی و تمایزات شخص با دیگران و چه از لحاظ هویت اجتماعی عرضه می‌کند و در ظاهر بروز یافته است را می‌تواند تغییر دهد.
    مصرف‌گرایی امروزه به زنان امکان می‌دهد تا بتوانند هویتی دلخواه برای خود رقم زنند و به راحتی خود را به دیگران بشناسانند و این کار بدون تغییر خاستگاه‌های هویتی مانند مذهب، فرهنگ، قومیت و ملیت که تغییر آن ها اغلب غیر ممکن می باشد، صورت می‌گیرد. چرا که همان طور که گفته شد به علت وجود مدل‌های مصرف جهانی توسط گروه‌های معیار اجتماعی تقریبا مرزهای فرهنگی، قومیتی شکسته شده و زنان به صرف آرایش، پوشش و یا مدل اندام خاصی می‌توانند هم هویت با دیگران به نظر برسند.
    در نتیجه تعریف هویت زنانه در زنان امروز رابطه مستقیم و غیر قابل انکاری با مصرف گرایی دارد و مصرف گرایی به مثابه یک سبک زندگی یکی از شاخص‌های اصلی هویت زنانه شده است.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۴۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷