1327
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • قیمت این محصولات دست‌ساز چندان چشمگیر نبود. اما ...
    از آنجا که واقعیت‌های اجتماعی سرچشمه بسیاری از گفته‌های نغز بوده‌اند، به نظر می‌رسد در گذشته‌های نه چندان دور، بهای یک کالا نسبتی مستقیم با کیفیت آن داشته است و باعث شده تا گفته‌هایی از این دست بر سر زبان‌ها بیفتد که: «هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست، یا هرچه پول بدهی، همانقدر آش می‌خوری.» حال آنکه امروز حس می‌شود در آن حکمت و در این اندازه آش دخل و تصرفی آشکار صورت گرفته تا درستی سخنان نغز گذشتگان را به چالش بکشاند و گاه حتی مایه خجالت هم بشود. اما دلیل؟
    دوست خوش‌ذوقی داشتم که برای تهیه مخارج دانشگاه، در خانه به طراحی و ساخت زیورآلات روی آورد. یادم هست آن اوایل که کار را شروع کرده بود و ما همه ذوق‌زده خرید بودیم تا هم مشکل انتخاب هدیه‌های مناسبتی گاه و بی‌گاه حل شده باشد و هم به دوست‌مان کمک کرده باشیم، قیمت این محصولات دست‌ساز چندان چشمگیر نبود. اما از آنجا که به هرحال سقف خرید مشتری‌های آشنا بعد از مدتی پر می‌شود و محصولات هرچقدر هم زیبا و فریبنده، دیگر پاسخگوی نیاز نخواهند بود، این دوست من هم به دنبال یافتن مشتری‌های واقعی، قدم در عرصه بازارهای روزانه و محلی گذاشت و بعدتر کارش به آرایشگاه‌ها و خیاط‌خانه‌های زنانه هم کشیده شد و رفت تا رسید به نمایشگاه‌های صنایع دستی و مزون‌های لباس گران قیمتی که یکی مثل من هرگز فکر نزدیک شدن به آنها را هم نمی‌کند. به همین نسبت هم بهای زیورآلات دست‌ساز او روندی رو به رشد و صعودی پیدا کرد تا آنجا که من به شنیدن قیمت یکی از نمونه کارهای او به صورت اتفاقی، چشمم از شگفتی گرد شود و از خودم بپرسم مگر چه چیزی در این چرخه تولیدی دگرگون شده که بهای محصول آن چنین رشدی یافته است؟!    حالا وارد جزئیات نمی‌شوم که چطور همین تجارت کوچک و خانگی به کسب و کاری پررونق بدل شد و این دوست خوش‌اقبال من به چه اندوخته قابل توجه و رشک‌برانگیزی رسید و از خیر آسیب‌شناسی نقش رسانه‌ها و تبلیغات در این زمینه‌ها هم می‌گذرم؛ اما توجه به یک نکته در این مسیر برایم بسیار جالب است. و آن اینکه گرچه این دوست، همچنان محصولات خود را به من که دوستش هستم با سودی ناچیز عرضه می‌کند و قیمت آن برای من نسبت به گذشته تفاوت چندانی نکرده است، اما هربار باید کلی زحمت هم بکشد و تاکید کند که هیچ‌کجا از قیمت با کسی حرف نزنم و بازاری را که برای خودش درست کرده را خراب نکنم. و این یعنی بهایی که خریدار عام در برابر این محصول می‌پردازد، برابر با ارزش واقعی آن نیست. یعنی آشی بسیار کمتر از پول پرداخت شده و گرانی‌ای بدون حکمت!
    جالب‌تر آنکه نقش دوست خوش‌ذوق و خوش‌اقبال من به عنوان تولیدکننده محصول در ایجاد این ناهنجاری بسیار ناچیز است. حالا چرا؟ چون به قول خودش، وقتی راهت به فروشگاه‌ها و مراکز گران‌قیمت باز شده باشد، اگر محصولی با قیمت پایین عرضه کنی، طوری با آن برخورد می‌شود که انگار ارزش خریداری شدن ندارد.
    البته که مبنای نتیجه‌گیری این یادداشت به هیچ وجه گفته صرفِ این دوست نیست و مثال‌هایی از این دست آنقدر فراوان و در دسترس هستند که لازم نباشد برای اثبات آن به زحمت بیافتیم. کافی است نگاهی بیندازیم به تفاوت هزینه خدمات آرایشگری،خیاطی، مکانیکی مشابه در مناطق و محله‌های متفاوت و برسیم به تفاوت قیمت پوشاک و خوراک و حتی وسایل تزئینی خانه در منطقه‌های مختلف شهری و به این هم بسنده نکنیم و برویم تا حتی مطب پزشکان متخصصی که با وجود اجرای مراحل معاینه و تشخیص و تجویز راه درمانِ یکسان، در هر کدام از مطب‌های چندگانه خود در سطح کلان‌شهری چون تهران بسته به سطح مالی ساکنان آن منطقه ویزیت متفاوتی را از بیمار طلب می‌کنند.
    و اینها همه یعنی دیگر زمانه، زمانه اعتماد به آن گفته‌های کهن نیست و گاهی در این فضای شهری مدرن لازم است شک کنیم در اینکه کدام ارزانی بی‌حکمت است و بدانیم هنر در کشف آن گرانی‌ قیمتی است که نتیجه بی‌حکمت‌ عمل کردن خود ما در چرخه خرید نیازمندی‌ها‌مان بوده. گاهی لازم است چشم باز کنیم تا مبادا آشی که به دست‌مان می‌دهند برابر پولی که طلب شده و پرداخته‌ایم نباشد و داغش به دل‌مان بماند که سرمان کلاه رفته و متوجه نبوده‌ایم و...
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷