1149
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نفیسه کاخانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1149
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    زمانی که زن برای تامین نیازهای غیرضروری مدام همسر خود را تحت فشار گذاشته و هر روز چیز تازه‎ای از او طلب کند،
    نگاهی به مسئله‎ شیوع مصرف‎گرایی در خانم‎ها و چگونگی مقابله با آن

    یکی از مهم‎ترین وظائف زن در خانواده، مدیریت منابع مالی و تنظیم صحیح امور معیشتی است. زن با تشخیص درست اولویت‎ها و احتیاجات زندگی به خوبی می‎تواند درآمد خانواده را با مخارج روزانه‎ تطبیق داده و محیطی آرام و به دور از دغدغه برای همسر و فرزندان خویش مهیا سازد.
    اما مدیریت موفق در خانواده، نیازمند بررسی همه‎ جانبه‎ نیاز‌های اهالی خانه و هماهنگ‎سازی دخل و خرج خانه است. زن با در نظرگرفتن اهمیت امور مختلف مانند مسایل فرهنگی، آموزشی، پوشاک، بهداشت، خورد و خوراک و... به هر بخش، اعتبارات مورد نیاز خود را اختصاص می‎دهد. ناهمگونی و افزایش هزینه‎ها در بخش‎های غیرضروری، کاهش منابع در بخش‎های دیگر را به همراه دارد. در همین راستا می‎توان گفت «تجمل‎گرایی» آفتی است که کفه‎ ترازوی مخارج را درجهت افزایش خرید لوازم بی‎مصرف و به ضرر اعتبارات فرهنگی و آموزشی خانواده جا به جا می‌کند. اگر نگویم همه، حداقل درصد بالایی از خانواده‎های ایرانی درگیر چنین معظلی هستند. خرید لوازم پر زرق و برق و گران‎قیمت، تعویض غیرضروری لوازم و جایگزینی با انواع جدیدتر آن در بازار، روی آوردن بیش از حد به وسایل تزیینی منزل، همه و همه از مشکلاتی است که بیشتر خانم‎های ایرانی با آن مواجه هستند. و این همه، چنان در جامعه  شیوع پیدا کرده که کمتر کسی از آن‎ها به عنوان «معضل» یاد می‎کند، در حالیکه اگر آمارهای مربوط به سرانه‎ مطالعه برای هر ایرانی بررسی شود، می‎توان اثرات نامطلوب آن را به خوبی مشاهده کرد.
    از سوی دیگر، بسیاری از وقت مفید خانم‎ها در بازارهای مختلف به جستجوی همین چیزها تلف می‎شود. وسایلی که یا در سبد مصارف خانواده قرار نمی‎گیرند و یا هنوز کارآیی خود را از دست نداده و نیاز به تعویض و جایگزینی ندارند: انواع دستگاه‎های برقی عجیب غریب آشپزخانه، گلدان و آباژور و میز و صندلی و کاسه بشقاب آنتیک(!)، پرده‎هایی با دوخت و پارچه‎ متفاوت و البته گران قیمت، مبل‎های راحتی، مبل‎های استیل، سرویس ناهارخوری، تله‎ویزیون ال ئی دی! و... هزاران مورد از این دست. چه کسی می‎تواند کتمان کند که لحظه‎ لحظه‎ این گشت و گذراهای خسته کننده می‎توانست صرف فعالیت‎های مفیدتری در داخل و یا حتی خارج از منزل شود؟    گره‎ کار آن‎جاست که معیار سنجش خانواده‎ها تنها مسایل مادی و ظواهر شده‎است و  زن‎های جامعه هم نه تنها در برابر شیوع این بیماری اجتماعی ایستادگی نکردند، بلکه از دامن زدن به آن نیز دریغ نداشتند. همین است که این دور باطل مدام تکرار شده و پیامدهایش گریبان گیر خانواده و در سطح وسیع‎تر کل اجتماع است. زمانی که زن برای تامین نیازهای غیرضروری مدام همسر خود را تحت فشار گذاشته و هر روز چیز تازه‎ای از او طلب کند، مرد همواره اضطراب فراهم کردن هزینه‎های سنگین را دارد و حرص سیری ناپذیر زن هم مدام در پی وعده‎های جدیدتر و رنگین‎تر است. نباید انتظار داشت که اعضای چنین خانواده‎ای در نبود آرامش روانی در پی تعالی و رشد و ترقی باشند.
    راه حل مشکل البته به دست خود خانم‎هاست. خانم‎هایی که عمدتا دخل و خرج خانه و تصمیم‎گیری‎های مالی به عهده‎ آنهاست  و به خوبی قادرند با کمترین درآمد یک زندگی معمولی، ولی سالم و آرام را به وجود آورند. در واقعاین هنر زن خانواده است که یک آپارتمان کوچک و کم مساحت را به یک عتیقه فروشی شلوغ و بی سلیقه تبدیل نکند و هر روز سودای خرید دیگری در سر نداشته باشد و به این وسیله تنش‎ها و استرس‎های مربوط به مادیات را تا حد امکان کاهش دهد. مقاومت در برابر وسوسه‎ خریدهای رنگ به زنگ و اجتناب از چشم و هم‎چشمی با همسایه و دوست و آشنا شاید حتی بیشتر از هنر، نیاز به جرات و جسارت دارد، چون شنا کردن خلاف جریان مرسوم جامعه هرگز آسان نبوده است. اما مهم‎ترین دستاورد این ایستادگی، گسترش و تقویت روحیه قناعت در جامعه است و والاترین موهبت قناعت آرامش. آرامشی که می‎تواند منجر به آزادی ذهن از دغدغه‎های مادی شده و جنبه‎های معنوی زندگی را پر رنگ‎تر کند. تنها در همین صورت است که می‎توان به داشتن آینده‎ای موفق و پربار در زمینه‎های علمی و فرهنگی در کشور، امیدوار بود.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷