1240
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. علی محمدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1240
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نگرش مردم نسبت به پدیده‌های مختلف،‌ غالبا همان چیزی است که رسانه‌ها ترسیم کرده‌اند،
    برای بررسی نقش نگرش‌ها و ارزش‌ها در بوجود آمدن سبک زندگی مصرف گرایانه، لازم است کمی راجع به «نگرش»‍، «ارزش» و نیز «سبک زندگی مصرف‌گرایانه» نکاتی مطرح شود.
    نگرش‌ها در واقع عینکی هستند که ما از پشت شیشه‌های آن به رویدادها و پدیده‌ها نگاه کرده و آن ها را تحلیل می‌کنیم. اطلاعات در شکل‌گیری نگرش‌ها نقش اساسی دارند، به عبارتی دیگر؛ برون دادِ اطلاعات ما در مورد پدیده‌های مختلف،نگرش ما را نسبت به آن ها بوجود می‌آورد.
    نگرش‌ها از اجزاء اصلی در هر فرهنگ به حساب می‌آیند.
    ارزش ها اما دو گونه‌اند: ارزش‌های ثابت یا مطلق و دیگری ارزش‌های متغیر یا نسبی. ارزش‌های ثابت همان ارزش‌های فطری هستند که در نزد همه انسان‌ها،‌ فارغ از تفاوت فرهنگ‌ها،‌ ملیت‌ها و ادیان و ... ثابت هستند. راست‌گویی، ‌جوانمردی و ارزش‌هایی از این دست جزء ارزش‌های ثابت به شمار می‌آیند.
    ارزش‌های متغیر یا نسبی،‌ پدیده‌های مطلوب ذهنی هستند که در فرهنگ‌های گوناگون،‌ مصداق‌های متفاوت دارد؛چه بسا پدیده‌ای در یک فرهنگ، ارزش باشد و در فرهنگ دیگر، ارزش نباشد. مثلا در فرهنگ غربی داشتن دوست غیر هم جنس ارزش است، در حالیکه در فرهنگ ایرانی اسلامی،‌ چنین مسأله‌ای به عنوان ارزش پذیرفته نمی‌شود.
    ارزش‌های متغیر در هر فرهنگ نیز در شرایط مختلف متفاوت هستند. ارزش‌های متغیر بر مبنای نگرش‌ها ایجاد می‌شوند.
    سبک زندگی مصرف‌گرایانه در واقع ترجمان زندگی آمریکایی و به اصطلاح آمریکاییزه شدن است. این سبکِ زندگی، بر مبنای مصرف هرچه بیشتر نهاده شده است. البته معتقدان به این سبک زندگی،‌ استدلال‌هایی برای خود دارند. آن ها معتقدند مصرف زیاد نسبت مستقیمی با تولید انبوه دارد.‌ تولید زیاد نیز با افزایش شغل و درآمد همراه است و بالا رفتن درآمد هم رفاه را در زندگی مادی رقم می‌زند.    اما نقش نگرش‌ها و ارزش‌ها در بوجود آمدن سبک زندگی مصرف‌گرایانه چیست؟
    برای پاسخ به این سؤال، ‌ابتدا این سؤال را مطرح می‌کنیم: «اطلاعات» که پدیدآورنده نگرش‌ها هستند چگونه در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت،‌ ابزار فرهنگی و در رأس آن ها «رسانه»‍‌، ‌مهم‌ترین وسایل در پراکندن اطلاعات هستند؛‌ یعنی غالب مردم، بخش عمده دانستنی‌ها و اطلاعات خود را از طریق رسانه‌ها به دست می‌آوردند. نگرش مردم نسبت به پدیده‌های مختلف،‌ غالبا همان چیزی است که رسانه‌ها ترسیم کرده‌اند، بنابراین، رسانه‌ها نقشی اساسی در ارایه اطلاعات و پدیداری نگرش‌ها دارند.
    اما کدام نگرش؛‌ زندگی مصرف‌گرایانه را به عنوان یک ارزش تلقی می‌کند؟ در پاسخ به این پرسش و برای مقدمه باید گفت: دنیای غرب بر اساس نظریاتی چون دهکده جهانیِ ‌با استفاده از ارتباطات و ابزار رسانه سعی در ایجاد دهکده جهانی و نیز تحقق جهانی سازی دارد‍‌،‌ و البته هدف از جهانی سازی یعنی فراگیری فرهنگ آمریکایی و آمریکاییزه شدن!
    آمریکا و به طور کلی غرب، با راه اندازی هزاران شبکه ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی و نیز تولید انبوه فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای و ... از هیچ فرصتی برای تبلیغ فرهنگ غربی که مصرف‌گرایی جزء ارزش‌های مهم آن بشمار می‌آید‍‌،‌ فروگذار نبوده است.
    از بررسی تحلیلی وضعیت فرهنگی جامعه امروز ایران به دست می‌آید که علاوه بر تشویق و تبلیغ زندگی مصرف‌گرایانه از سوی رسانه ملی در برخی از برنامه‌های پرمخاطب،‌ استفاده روزافزون مردم ایران از شبکه‌های ماهواره‌ای در ایجاد این نگرش نقشی غیرقابل انکار داشته است و متأسفانه باید گفت سبک زندگی مصرف‌گرایانه و تشریفاتی در میان برخی اقشار و گروه‌های جامعه به عنوان یک ارزش نسبی تلقی می‌شود. این مسأله نشانگر بوجود آمدن فاصله میان برخی ایرانی‌های امروزی با ارزش‌های فرهنگ ایرانی اسلامی است.
    در چنین وضعیتی نهادهای سیاست‌گذار‍ ،‌قانون گذار و نیز سازمان‌های اجرایی هم چون شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،‌ سازمان صدا و سیما‍، سازمان تبلیغات اسلامی،‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بویژه شورای فرهنگ عمومی،‌ وزارت خانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری باید به نقش قانونی خود در ایجاد‍‌،‌ حفظ و تقویت نگرشی اسلام محور و احیای ارزش‌های اسلامی ایرانی و نیز الگو سازی و تبلیغ سبک زندگی درخور شأن انسان توجه جدی داشته باشند.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷