1787
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • تا نعمت در دستت هست قدرش را نمی‌دانی، همین که از دستش دادی تازه می‌فهمی چه گهری از کفت رفته است.

     

    یادش به خیر! مادربزرگ همیشه می‌گفت: «تا نعمت در دستت هست قدرش را نمی‌دانی، همین که از دستش دادی تازه می‌فهمی چه گهری از کفت رفته است.»
    حالا حکایت دختران و زنان امروزی هم همین است تا وقتی می‌دانند امکان مادری و لذت فرزندداری را دارند، قدرش را نمی‌دانند و از زیر بار مسئولیتش شانه خالی می‌کنند و برای پذیرش این نقش طفره می‌روند؛ کافی است تنها یک دلیل کم‌اهمیت در این باره که نمی‌توانند بچه‌دار شوند برایشان ظاهر شود آن وقت است که می‌فهمند چه نعمتی را دارند از دست می‌دهند و برای به دست آوردنش خود را به آب و آتش می‌زنند و چه تلاشها که نمی‌کنند.راستش تمام این بهانه‌ها و برهان‌تراشی‌ها برای این است که نعمت در دستشان است و می‌دانند هر وقت بخواهند می‌توانند صاحب کودکی شوند از پوست و گوشت خودشان؛ غافل از اینکه همیشه این طور که فکر می‌کنند هم نیست.
    کافی است چند دقیقه بنشینی پای درد دل یکی از این زنانی که بچه‌دار نمی‌شوند، بعد به خودت می‌آیی که چه نعمتی را داری و قدرش را ندانسته‌ای...

    اینکه بعضی از این زن‌ها برای رسیدن به مادری چه خرج‌ها کرده‌اند و چه دکترها و کلینیک‌ها رفته‌اند، چه دعاها و نذرهایی که انجام داده و به هر نشانه و ریسمان امیدی دخیل بسته‌اند. از موسسه رویان گرفته تا متخصصین ناباروری، از دعا و ثنا گرفته تا دست به دامن امام و امامزاده‌ها شدن، فقط برای اینکه لذتی را تجربه کنند که دیگران از پذیرشش سر باز می‌زنند.
    حرف به اینجا که می‌رسد لابد می‌خواهی بگویی دلم خوش است و از اوضاع و احوال جامعه خبر ندارم، از گرانی‌ها و ... یا طفره رفتن از مادری را می‌گذاری پای نگرانی‌ها و ترس از مسئولیت تربیت درست فرزند و دست آخر هم می گویی: «پس خودم چی! علائق و آزادی‌هام چی‌؟» و حرف‌هایی از این جنس که البته انکارشان نمی‌کنم، اما می‌خواهم یادت بیاندازم که «وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللّه فَهُوَ حَسْبُهُ»
    می‌توانی در کنار یک مادر خوب، یک زن فعال اجتماعی و فرهنگی هم باشی. امیرالمومنین (علیه‌السلام) در غررالحکم می‌فرمایند: «مَنْ تَوکَّلَ عَلَى اللّه ذَلَّتْ لَهُ الصِّعابُ وَ تَسَهَّلَتْ عَلَیْهِ الأَسْبابِ؛ هر کس به خدا توکل کند، دشوارى‌ها براى او آسان مى‌شود و اسباب برایش فراهم مى‌گردد.» هزاران آیه و روایت دیگر هم هست که چنین مضامینی را دارند و حکایت از این می‌کنند که با توکل خیلی از این نگرانی‌ها و ترس‌ها برطرف می‌شود.
    اگر تو هم مثل من حسرت نگاه مینا را درک می‌کردی و آرزوی در آغوش کشیدن بچه‌ای که مال خودش است را در لابه‌لای حرف‌هایش می‌چشیدی، می‌فهمیدی چه نعمتی است مادرشدن...
    باید احساسش را می‌شنیدی وقتی از بازی و دویدن بچه‌ها در پارک حرف می‌زد و چشمانش پر از اشک می‌شد و می‌گفت: «نمی‌دانم مشیت الهی چیست که مرا از این نعمت بزرگ محروم کرده‌است.»
    و یا صحبت‌های سمانه از اینکه حتی اگر هزار فرزندخوانده هم داشته باشد، باز هیچ کدام طعم بچه خود آدم را ندارد.
    همه اینها را گفتم برای اینکه بدانی این بچه نخواستن‌ها حرف است، پای عمل که برسد...
     

     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. خطا
        ۱۲ آذر ۹۱
        ۱۷:۵۰
     1.  
      تا نعمت در دستت هست قدرش را نمی‌دانی، همین که از دستش دادی تازه می‌فهمی چه گهری از کفت رفته است.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷