1600
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الهام آخوندان
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1600
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    فالگیران را از این منظر که به امور واهی می‌پردازند و مردم را می‌ترسانند و امیدوار می‌کنند، می‌توان به عنوان کلاهبردار تحت تعقیب قرار داد.

    نگاهی اجمالی به صفحات حوادث روزنامه‌ها نشان می‌دهد، فالگیری و رمالی یک معضل اجتماعی است که افراد و خانواده‌های زیادی قربانی پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن می‌شوند. کلاهبرداران این معضل، نه تنها با شیوه‌هایی نظیر فالگیری، دعانویسی، جادوگری و کف‌بینی هزینه‌های هنگفتی را بر افراد تحمیل می‌کنند، بلکه در موارد بسیار، کانون گرم خانواده‌ها را نیز متلاشی می‌سازند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد حدود ۵ درصد از طلاق‌ها با موضوع رمالی، فالگیری و جادوگری در جامعه ارتباط دارد. علاوه بر این، جرایم متعدد دیگری مانند سوءاستفاده جنسی، کلاهبرداری و سرقت نیز توسط رمالان رخ می‌دهد و پرونده‌های بسیاری در این زمینه در محاکم دادگستری به ویژه در شهرهای بزرگ تشکیل شده است.
    پرونده‌های موجود در شعب مختلف دادگستری و دادگاه‌های خانواده نشان می‌دهد که درصد بالایی از معضلات به وجود آمده برای خانواده‌ها ناشی از فعالیت شیادانی است که به عنوان فالگیر و رمال در جامعه شناخته می‌شوند. گرچه مطابق بند ۱۸ ماده ۳ قانون مصوب سال ۱۳۲۴، هرگونه فالگیری و رمالی جرم محسوب می‌شود، اما امروز این جرم خود بسترساز جرم‌های دیگری است.  از آنجا که این اعمال فعالیت‌های مجرمانه‌ای هستند خود به اعمال مجرمانه دیگری از قبیل رابطه نامشروع، طلاق، قتل، ضرب و جرح و... دامن می‌زنند، اما برای تعیین معیار جرم این افراد باید دید که پیامد و نتیجه نهایی چنین عملی با کدام یک از مصادیق جرم در قانون مطابقت دارد تا این تبعات به فراخور نوع جرم ارتکابی مستوجب کیفر و مجازات افراد خاطی شود.
    فالگیران را از این منظر که به امور واهی می‌پردازند و مردم را می‌ترسانند و یا به امور غیرواقعی امیدوار می‌کنند، می‌توان به عنوان کلاهبردار تحت تعقیب قرار داد. مطابق قانون مصوب سال ۱۳۲۴ هرگونه اقدام به رمالی، جن‌گیری و فالگیری جرم محسوب می‌شود. فرد یا افرادی که از طریق رمالی و پیشگویی در منزل یا مغازه اقدام به فریب مردم کنند و این کار را به عنوان کسب و پیشه خود قرار دهند مرتکب جرم شده و قانون برای این افراد مجازات حبس و جزای نقدی را پیش‌بینی کرده است. اگر این افراد با فالگیری و رمالی مرتکب کلاهبرداری شوند، علاوه بر مجازات ذکر شده، به عنوان کلاهبرداری نیز تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.
    از نظر قانون رمالی، کف‌بینی و فال گرفتن، امیدوار کردن مردم به امور غیرواقعی و واهی است چرا که فرد پیشگو با حیله و فریب مخاطب خود را امیدوار می‌کند و از آینده خبر می‌دهد، از این راه مال وی را می‌برد و برای انجام این کار هم یک سلسله صحنه‌سازی‌ها و مانورهای متقلبانه انجام می‌دهد، در نتیجه این فرد کلاهبردار محسوب می‌شود. کلاهبرداری عبارت است از: تحصیل مال دیگری با وسایل متقلبانه. در واقع، اخذ مال شرط لازم است و چنانچه مالی برده نشود، کلاهبرداری تحقق پیدا نکرده است. اگرچه قانونگذار اصطلاح وسایل تقلبی را تعریف نکرده است، اما می‌توان گفت عرفا وسایل تقلبی شامل انواع مکر و حیله است و قربانی جرم در پی اغفال و فریب، مال خود را با رضایت و در نتیجه فریب خوردن اختیار مجرم قرار می‌دهد. در واقع مجرم یا کلاهبردار به گونه‌ای عمل می‌کند که صاحب مال، از روی میل و رضا و حتی گاها با التماس اموالش را در اختیار فرد مجرم قرار می‌دهد. در واقع برای اینکه فالگیری یا دعانویسی، کلاهبرداری تلقی شده و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد سه شرط لازم است:       volume31_26.jpg
    ۱-    متقلبانه بودن وسایلی که از آنها برای اغفال دیگران استفاده می‌شود.
    ۲-    اغفال شدن و فریب خوردن قربانی که مستلزم عدم آگاهی وی نسبت به متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده مجرم است.
    ۳-     پرداخت مال یا وجه نقد
    اگر هر سه شرط با یکدیگر جمع شود، جرم کلاهبرداری تحقق پیدا کرده است که با عنصر قانونی آن یعنی (ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری) فالگیری، جادوگری، دعانویسی و... جرم تلقی می‌شود و قانونگذار برای آن مجازات ۱ تا ۷ سال مجازات حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده، در نظر گرفته است.
    سکوت قانونگذار در تعریف سحر و جادو و عدم تعریف آن یکی از ابهامات در برخورد با این‌گونه مجرمین است و همچنان فالگیری، جادوگری و... به عنوان جرم مستقل شناخته نشده است و در قالب کلاهبرداری قابل رسیدگی است، البته در ماده ۱۲_۲۲۵ لایحه جدید مجازات اسلامی مقرر شده بود  مسلمانی که کارش سحر و جادوست و آن را در جامعه به عنوان حرفه یا فرقه‌ای ترویج می‌نماید در حکم مرتد بوده و محکوم به قتل است که البته این ماده در طی تصویب لایحه حذف شد.
    در این زمینه برخی کارشناسان حقوقی بر این باورند که عزم جدی برای برخورد با رمالها و دعانویس‌ها وجود ندارد. در حال حاضر قانون (البته نه جامع و مانع) برای محاکمه این افراد وجود دارد، اما عزم جدی برای برخورد با این افراد وجود ندارد و چنانچه عزمی برای مقابله با این نوع خرافه‌گرایی‌ها در دستگاه قضایی وجود داشته باشد، با قوانین موجود هم می‌توان جلوی رواج این ناهنجاری اجتماعی را گرفت. دکتر محمود آخوندی، از حقوق‌دانان برجسته حقوق کیفری کشور درباره مجازات رمالان می‌گوید: «برخوردها باید قاطعانه باشد. رمالی، بدعت در دین است. هرچند فالگیری تا به حال ممنوع بوده، ولی جرم محسوب نمی‌شده است.» آخوندی درباره قانون برخورد با رمالان با بیان اینکه «فریفتن مردم به قصد اخاذی از مصادیق کلاهبرداری است» می‌افزاید: «هنوز در قانون فعلی عنوان جزایی خاصی برای رمالی نداریم.»
    دکتر محمود آخوندی با اشاره به اینکه برخورد قانونی با رمالان مناسب نیست ادامه می‌دهد: «درست است که قوانین آنطور که باید سخت‌گیرانه نیست، اما در حدی هم که قانون اجازه داده برخوردها قاطع نیست.» سیدجلال یحیی‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این باره می‌گوید: «قوانین موجود اگر با جدیت اجرا شود بازدارندگی لازم را دارد، اما مشکل اینجاست که در اجرای قوانین قاطعیت وجود ندارد.»
    نتیجه: در مجموع به نظر می‌رسد برای مقابله با رمالان و فالگیران در جامعه خلاء قانونی نداریم، اما کارشناسان معتقدند مجازات قانونی به تنهایی برای کاهش این جرم کافی نیست و تقویت اعتقادات دینی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه نقش موثری در کاهش جرم رمالی و فالگیری خواهد داشت، امری که همت بیشتر علمای دینی، مراکز آموزشی و رسانه‌های گروهی را می طلبد.

     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۰۳ تیر ۹۱
        ۱۳:۱۵
     1.  
      جالبه که چند وقتیه به راحتی می شه تبلیغات رمالها و فالگیرها رو تو بعضی مجلات و نشریات هم پیدا کرد!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زیبا
        ۰۶ تیر ۹۱
        ۱۲:۳۴
     1.  
      مطالب بسیار مفید بود. خیلی ممنون.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷