2046
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا فرجی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۴)
      تعداد بازدید: 2046
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    زن امروز را دست‌کم گرفته‌ایم و تسلیم الگویی شده‌ایم که ریشه در فرهنگ سرزمین ما ندارد.

    یک یا دو داستان دنباله‌دار عشقی، دو یا سه روایت از سرنوشت‌ تلخ زنان ناکام‌مانده یا قربانی سنت‌های کهن شده، چند نمونه خلاصه از فوت و فن خانه‌داری، دو صفحه دستور پخت غذا، چند صفحه جدول و سرگرمی، راهنمای خیاطی، گلدوزی، بافتنی و قلاب‌بافی به میزان لازم و بالاخره تبلیغات مرتبط با تناسب اندام، جراحی‌های زیبایی، آخرین محصولات آرایشی و زینتی و... هر چه بیشتر بهتر. البته حتما فال روزانه و هفتگی و ماهانه را هم به تناسب نوع نشریه اضافه کنید. در صورت نیاز و هماهنگی با سلیقه فردی، می‌توان یکی دو مصاحبه کلیشه‌ای با بازیگران سینما، ورزشکاران و یا در شکل متفاوت‌تر، مصاحبه با زنان سرپرست‌خانوار را هم اضافه کرد.
    با آنکه تقریبا تمام نشریات زنانه غیرتخصصی از این الگو برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند، واقعیت این است که یک نشریه زنانه باید چیزی فراتر از اینها باشد. با وجود این تصور غلط که برای زن خانه‌داری که اهل مطالعه جدی نیست و محدوده آگاهی‌اش به رسانه‌های تصویری همگانی و نشریات زنانه منحصر می‌شود، همین‌هاست که جذابیت می‌آفریند و نمی‌شود به شیوه‌های نوین فکر کرد، هم زن امروز را دست‌کم گرفته‌ایم و هم تسلیم الگویی شده‌ایم که ریشه در فرهنگ سرزمین ما ندارد.

     

    volume32_25.jpg


    چه آن زنی که همچنان خانه‌داری و رسیدگی به همسر و فرزندان را در لیست وظایف خود دارد و چه زنی که علاوه بر اینها به کار در خارج از منزل هم مشغول است، نیازمند رسیدن به گونه‌ای از آگاهی‌اند که آنها را قادر می‌سازد همگام با زمانه خویش پیش رفته و فرزندانی تربیت کنند که آینده‌ای بهتر از امروز را رقم بزنند. اینکه مجلات زنانه هم همان الگوهایی را پیش روی زن قرار دهند که باورهای غلط اجتماعی زن را به سمت آن سوق می‌دهد، اشتباه‌ترین شیوه برخورد است. نتیجه چنین تعامل نامناسبی جز رواج برخی سواستفاده‌ها نیست. اینکه به زن یاد بدهیم حقوقی دارد که در گذشته چندان مورد توجه نبوده و جامعه مردسالار با دور نگه داشتن وی از حیطه آگاهی، این حقوق را پایمال کرده است، بدون توجیه آنکه کجا و کی و در چه شرایطی باید برای گرفتن حق خود به پا خیزد به آنجا می‌رسد که حتی ازدواج هم به معامله‌ای بدل می‌شود که زن باید در آن سود و فایده خویش را از همان اول تخمین زده و در سندی که مرد پای آن را امضا می‌زند ثبت کند.
    اگر ناآگاهی عواقبی در بر دارد که فعالان زن تلاش دارند با برچیدن آن زن امروز را در رسیدن به درجات بالاتر یاری کنند، آگاهی‌رسانی بدون پشتوانه منطقی توجیهی و مستدل هم نمی‌تواند راه به جایی ببرد که آدمی بتواند از زمین، بهشتی درخور برای خویش بسازد. بعد تضاد پشت تضاد است که قد علم می‌کند؛ زنان مدعی فمینیسمی که در فضای اسلامی رشد کرده‌اند، بیشتر تشنه تعیین مهریه‌های سنگین می‌شوند، کمتر زیر بار مسئولیت مادر شدن می‌روند، درجه بی‌هدفی‌شان در زندگی غلیظ‌تر می‌شود و دست هرچه مرد را در رفیق‌بازی‌ بعد از زمان ازدواج، گرایش به اعتیاد -از سیگار گرفته تا انواع دیگر- و... می‌بندند و تازه طلبکار هم هستند که مرد باید مراتب آسایش ایشان را فراهم کند و اجازه ندهد آب در دل‌شان تکان بخورد!
    گرچه به شخصه با این جداسازی جنسیتی در این حد و اندازه به شدت مشکل دارم، اما فکر می‌کنم جای خالی یک نشریه زنانه که از صمیم قلب نگران مشکلات جامعه زنانه باشد، نه فقط در ایران، که در همه جای دنیا خالی است و سخت است بتوان برای تولید محتوای آن برنامه‌ریزی کرد. چون برخی از مشکلات زنانه هم آنقدر از زنی به زن دیگر ابعاد مختلف می‌یابد که بررسی آن پیچیده و پیچیده‌تر می‌شود و اتفاقا هیچ ربطی هم نه به پوشش زن دارد و نه به حقوقی که متعلق به اوست و گاه به شدت پایمال می‌شود و نه به علاقه او در کشف راز و رمز آینده و نه در حس کنجکاوی ذاتی‌اش برای سردرآوردن از ماجراهای زندگی خصوصی دیگران و رویابافی‌های مدام و نگرانی برای حفظ زیبایی ظاهری.


     


    4 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۳ مرداد ۹۱
        ۱۵:۳۳
     1.  
      نثر خوب و روانی دارید. اگرچه متنتون پر است از اظهار نظر های شخصی، کلی و گاهی نا‌حساب.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۷ مرداد ۹۱
        ۱۸:۵۳
     1.  
      انچه با نثر زیبایتان بیان نموده اید صورت مسئله ایست که بسیاری به ان پرداخته اند امیدوارم درجهت حل این معضل نیز مطالبی داشته باشید.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زهرا فرجی
        ۱۴ مهر ۹۱
        ۰۰:۳۸
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      نثر خوب و روانی دارید. اگرچه متنتون پر است از اظهار نظر های شخصی، کلی و گاهی نا‌حساب.
      اگر دقت کنید، مطلب در دسته یادداشت به انتشار رسیده که مفهومی جز اظهارنظر شخصی، کلی و گاه ناحساب ندارد. به خصوص آنجا که نگاه نگارنده و خواننده چندان با هم مطابق نباشد. بنده از برداشت و تجربه خودم نوشتم، شما هم مثال بیاورید از تجربه و نگاه خود. حتا اگر قانع کنندگی در میان نباشد، همین که هردوی ما با نگاه دیگری آشنا شویم کلی سودمند است. ممنون از توجه به مطلب و سپاس از ابراز عقیده.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زهرا فرجی
        ۱۴ مهر ۹۱
        ۰۰:۴۷
     1.  
      پاسخی به نظر marjan
      انچه با نثر زیبایتان بیان نموده اید صورت مسئله ایست که بسیاری به ان پرداخته اند امیدوارم درجهت حل این معضل نیز مطالبی داشته باشید.
      مرجان گرامی، مجال حل این معضل البته در مطلب نمی گنجد. بیشتر مقوله ای در باب عمل است که در یک برنامه کوتاه مدت هم به نتیجه نمی رسد. ولی چشم. سعی می کنم اگر فرصتی در شماره های آتی دست داد نظرم را در مورد آن بگویم. سپاس از توجه.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷