2117
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم حلم‌زاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2117
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    آیا بین خدمت و خیانت روزنامه‌های فرصتطلب و مجله‌های خوش رنگ و لعاب تفاوتی نیست؟

    در یک تعریف ساده می‌توان گفت آنچه به عنوان نشریات عامه شناخته می‌شوند نشریاتی هستند که با هدف رسیدن به سود بیشتر، آنچه برای «بیشتر» مردم، جذابیت دارد را عرضه می‌کنند. هدف از این یادداشت بررسی کوتاه فایده‌ها و ضررهای این نشریات در زندگی مخاطبان آنهاست.
    در ابتدای امر این سوال مطرح می‌شود که آیا برچسب «عامه» زدن بر طیف وسیعی از نشریاتی که به این مهم مشغول‌اند کار درستی است در حق رسالتی که بر گردن خود می‌دانند؟ برخی از این نشریات مانند خانواده سبز سال‌هاست یک رویه را ادامه می‌دهند و نوآوری‌های اندکی در شیوه ارائه مطالب خود داشته‌اند. برخی دیگر فرآیند تغییر نسل در جامعه را درک کرده‌اند و به شناخت مناسبی از آنچه برای نسل جوان و نوجوان جذابیت دارد رسیده‌اند. روزنامه‌های بسیاری هم هستند که نان پرآشوب بودن جامعه در حال گذار و حوادث تلخ و شیرین خاص آن را می‌خورند. آیا بین خدمت و خیانت روزنامه‌های فرصت طلبی که با اوج گرفتن دادگاه شهلاها و اعدام بیجه‌ها تیراژشان بالا می‌رود و بعد لابه‌لای صدها روزنامه و مجله دیگر گم می‌شوند و مجله‌های خوش رنگ و لعابی مثل زندگی ایده‌آل و... تفاوتی نیست؟
    بر اساس تعریف ما در این یادداشت تفاوت تنها در میزان سرمایه‌گذاری بر این نشریات و کیفیت مطالب آنهاست نه در محتوای‌شان. فرمولی که تمام این نشریات از آن پیروی می‌کنند و تاثیری که بر مخاطب می‌گذارند کمابیش یکسان است. تحلیلی کوتاه از محتوای تعدادی از این مجلات نشان می‌دهد که مجموعه مطالبی که تضمین‌کننده فروش هستند را می‌توان در گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد.
    -    اطلاعات عمومی جالب و خواندنی از نقاط مختلف جهان
    -    انعکاس معضلاتی که سلامت جامعه را تهدید می‌کند مانند اعتیاد، خیانت بین زوجین و...
    -    انعکاس خوشی‌ها و ناخوشی‌های مردم عادی (خاطرات ازدواج، طلاق و دیگر حوادث زندگی)
    -    انعکاس اخبار و حواشی زندگی قشر مرفه جامعه (در جامعه ما اغلب بازیگران سینما- تلویزیون و بازیکنان فوتبال)
    -   پرداختن به تحولات دنیای مد (بیشتر خاص مجلاتی است که در سال‌های اخیر در آمده‌اند و مخاطبان‌شان بیشتر نسل جوان و نوجوان جامعه هستند.)
    -    میزانی از اطلاعات علمی مفید در زمینه‌هایی که در زندگی روزمره با آنها روبروییم و اطلاعات پزشکی - بهداشتی درباره سلامت بدن و تبلیغ و راهنمای هر آنچه به داشتن سر و وضع و تنی جذاب می‌انجامد.

     

    volume32_06.jpg
    فایده اقتصادی افزایش تعداد و تیراژ این نشریات برای جامعه می‌تواند اشتغال‌زایی برای طیف گسترده‌ای از افراد باشد. اما در بُعد فرهنگی مهم‌ترین فایده آنها برای مخاطبان‌شان که اغلب زنان هستند، در یک کلام «سرگرمی» است. سرگرم کردن یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین عرصه‌های جهان رسانه است و اوقات فراغت به مثابه زمان آزاد فردی که باید به شیوه‌های گوناگون آن را پر کرد، خود محصول دوران مدرن است. از این منظر نه تنها ایرادی متوجه این نشریات نیست که موفقیت‌شان می‌تواند الگویی باشد برای هر کسی که می‌خواهد سرمایه خود را در این راه خرج کند. این نشریات، در کنار انواع و اقسام برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی گریزگاه‌هایی برای ساعت‌های «کم‌مشغله» زنان خانه و «بهانه‌هایی» برای رویاپردازی طبیعی و سالم دختران نوجوان بلاتکلیف فراهم می‌کنند. به علاوه انعکاس مشکلاتی که مردم عادی با آن روبرو می‌شوند هم‌ذات‌پنداری‌هایی را در خواننده‌ها برمی‌انگیزد که آنها را برای مقابله بهتر با معضلات زندگی آماده ‌می‌کند.
    اما در پس ارائه خدماتی چنین، این نشریات آسیب روانی بزرگی به جامعه وارد می‌کنند که ما آن را تحت مفهوم «حسرت‌زایی» از طریق تشدید فاصله‌های طبقاتی مطرح می‌کنیم. انعکاس حواشی زندگی ستاره‌های یک جامعه برای آنها فرصت توصیف متظاهرانه زندگی پر زرق و برق‌شان را فراهم می‌کند. درست است که خوانندگان این مطالب هم مشتاق دانستن این حواشی هستند، اما حسی که از این رهگذر برایشان می‌ماند حسرت عظیمی است از داشته‌های به حق و ناحق مرفهین جامعه و سرخوردگی بیشتر از کاستی‌هایی که خود در زندگی احساس می‌کنند.
    به این مورد باید فشار پر تنشی که به دلیل تبلیغ افراط‌گونه جامعه مدرن در باب «بدن جذاب» و ویژگی‌های آن بر روان زنان وارد می‌شود را هم اضافه کرد. این فشارها در چرخه مطبوعات به شیوه‌های یکسانی بازتولید می‌شوند. ابتدا ستاره‌هایی که خود تحت تاثیر تصویر مصنوعی جهانی بدن جذاب هستند و از چهره‌هاشان بیشتر در صفحه نخست مجلات استفاده می‌شود، به الگوهایی برای قشرهای مختلف سنی زنان بدل می‌شوند. این الگوبرداری زنان را تحت فشاری قرار می‌دهد تا تلاش کنند و خود را هر چه بیشتر به آنان شبیه کنند. نتیجه این فرایند، موج فزاینده خرید لوازم آرایشی، حرص بیمارگونه به انجام جراحی زیبایی و گرایش بیش از حد به انواع و اقسام راه‌های لاغر شدن و دیگر معضلاتی است که زنان در اکثر جوامع با آن روبرویند و ما نیز از آن مستثنی نیستیم. نشریات زنان خواسته و ناخواسته به این چرخه دامن می‌زنند.
    با این همه وجود این نشریات برای جوامع امروزی لازم و طبیعی است. رشد قارچ‌گونه آنها همچنین. اما بین موسسان این نشریات و مسئولان آنها کمتر کسی را می‌توان یافت که پتانسیل بزرگی که این نشریات در اختیار دارند و قشر عظیم افرادی که تحت تاثیرشان هستند را بشناسد و دست به نوآوری‌هایی بزند که پیامدش تاثیری سازنده بر ذهن و زندگی خوانندگان‌شان است. تاثیری ورای تسکین ناپایدار ملالت‌های زندگی روزمره!
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. فرهاد
        ۰۴ مرداد ۹۱
        ۱۲:۰۶
     1.  
      دوستش داشتم
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷