2562
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. علی محمدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۶)
      تعداد بازدید: 2562
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    پرسش‌گری دروازه نقد، تجزیه و تحلیل آگاهی‌هاست که در جلسه خواستگاری از راه گفتگو به دست می‌آید.

    خواستگاری هم‌چون سایر رفتارها‌ برگرفته از آداب، رسوم و پایبندی‌های فرهنگی است؛‌ لذا شکل آن در زمان‌های گوناگون و در میان جوامع و فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. هم چنین خواستگاری مقدمه‌ای است برای یک تصمیم بزرگ و سرنوشت‌ساز،‌ که باید براساس عنصر «شناخت» گرفته شود. بنابراین، مهمترین کارکرد خواستگاری، تحقق سطحی از «شناخت» است تا دختر و پسر بتوانند بر مبنای آن‌ در مورد انتخاب همسر آینده خود به نتیجه برسند.
    «شناخت» اما چگونه به دست می‌آید؟
    برای پاسخ به این پرسش باید گفت: «شناخت» محصول نقد و تحلیل آگاهی‌هاست اما پرسش‌گری دروازه نقد، تجزیه و تحلیل آگاهی‌هاست که در جلسه خواستگاری از راه گفتگو به دست می‌آید. نکته‌ای که طرح آن در این مجال از اهمیت فراوانی برخوردار است و نویسنده سعی دارد به آن بپردازد، موارد اصلی و مهم در مسئله پرسش‌گری است، ضمنا تلاش بر این است تا سیاهه پیش رو برای هر خواننده‌ای قابل استفاده باشد و از ذکر مصداق سوال خودداری می‌کند،‌ چراکه اهداف انسان‌ها از ازدواج متفاوت بوده و هرکس براساس نگرش خود به موضوع ازدواج و انتظاراتش نسبت به این مسئله،‌ به زمینه‌های خاصی از «شناخت» نیاز دارد و سوال‌های خود را بر مبنای آن مطرح می‌کند‍‌.
    پرسش‌گری (که محصولی با ارزش به اسم «شناخت» را در ‌پی دارد) در بستری با عنوان «ارتباط» روی می‌دهد. ارسطو معتقد است در هر ارتباط سه عنصر فرستنده،‌ گیرنده و پیام وجود دارد و البته برخی از اصحاب‌‌نظر در ارتباطات انسانی،‌ عناصر دیگری از جمله ظرف پیام را به آنها اضافه می‌کنند.‌ بر این اساس ارتباط، فرایندی است که در آن معنایی که نزد فرستنده پیام است (مثل گوینده) در قالب ظرف پیام (مثل زبان) در نزد گیرنده (مثل شنونده) حاصل شود.
    آنچه که می‌تواند پرسش‌گری را در مسئله خواستگاری مفید به فایده قرار دهد،‌ برقراری ارتباط کامل میان دختر و پسر است. ارتباط اما تحت تاثیر وضعیت‌های متفاوتی است که به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

     

    volume33_26.jpgاول؛ آنکه دختر و پسر باید بدانند نظر آنها نسبت به خودشان در برقراری ارتباط‌شان با هم مؤثر است. بنابراین هر‌چه فضای ذهنی و نگرش آنها به هم شبیه‌تر باشد، لاجرم نظرشان نسبت به خود نیز به هم نزدیک‌تر است، لذا ارتباط آنها کامل برقرار می‌شود. توصیه می‌شود برای فهم این شباهت، هر یک از دختر و پسر راجع به مفروضات اساسی، اعتقادها و باورهای عمیق خود سخن بگویند، چرا‌که نظر هر‌کس نسبت به خود،‌ برگرفته از جهان‌بینی و معتقدات اوست،‌ لذا از نزدیکی یا دوری فاصله‌ میان این اعتقادها و باورها می‌توان به شباهت یا عدم شباهت نظرها نسبت به خود،‌ پی برد.
    دوم؛ مسئله‌ مهم دیگری که در برقراری ارتباط و پرسش‌گری بسیار مهم است، ذهنیتی است که دختر و پسر قبل از مراسم خواستگاری و بر اساس آگاهی‌هایی که دیگران در اختیار آنها قرار داده‌اند،‌ نسبت به هم پیدا کرده‌اند. این ذهنیت‌ها همانند فیلتر‌هایی عمل می‌کنند که انسان مقابل چشمان خود قرار می‌دهد و دنیا را از پشت آنها می‌نگرد. دختر و پسر باید سعی کنند فارغ از ذهنیت‌های بوجود آورده شده با هم ارتباط برقرار نموده و پرسش‌ها و پاسخ‌های یکدیگر را تحلیل کنند.
    سوم؛ نکته مهم دیگر، طرح نظر هر یک از طرفین نسبت به دیگری قبل از آغاز مرحله‌ پرسش‌گری است. رعایت این نکته فرصتی است تا دختر و پسر بتوانند ذهنیت طرف مقابل را نسبت به خود اصلاح کنند.
    چهارم؛ از جمله نکات مهم دیگر آن است که برداشت دختر و پسر از ذهنیت طرف مقابل نسبت به خود نیز می‌تواند فرایند ارتباط، پرسش‌گری و نقد پاسخ‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. در این مورد بهتر است هر یک از طرفین قبل از آنکه وارد بحث پرسش‌گری شوند، در مورد برداشت خود از ذهنیت طرف مقابل نسبت به خویش سخن بگویند و درستی یا نادرستی آن را سؤال کنند تا در صورت نیاز آن برداشت را اصلاح کنند.
    مسئله‌‌ای که ذکر آن در این مجال خالی از لطف نیست این است که دختر و پسر با لحاظ نکات یاد‌ شده در سطور بالا، باید توجه جدی داشته باشند که چه بگویند،‌ به چه ترتیب بگویند و آخر اینکه چگونه بگویند.
    مختصرگویی، ساده و روان سخن گفتن و طبیعی بودن گفتار کمک شایانی به تحقق شناخت می‌کند. انتظار می‌رود با رعایت نکات یادشده، پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در جلسه‌های خواستگاری منشاء ایجاد «شناخت» شوند.
    این یادداشت را با نکته‌ای از استاد شهید علامه مرتضی مطهری پایان می‌بخشم.
    «زن انسانی است با چگونگی‌های خاص خود؛ و مرد انسانی است با چگونگی‌های دیگر؛ زن و مرد در انسانیت «برابرند» ولی دو گونه انسان‌اند، با دو گونه خصلت‌ها و دو گونه روان‌شناسی. و این اختلاف ناشی از عوامل جغرافیایی یا تاریخی و اجتماعی نیست، بلکه طرح آن در متن آفرینش ریخته شده. طبیعت از این دو گونگی‌ها هدف داشته است و هر‌ گونه عملی بر ضد طبیعت و فطرت عوارض نامطلوبی به بار می‌آورد.»

     


    6 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۰۴ شهریور ۹۱
        ۱۷:۵۸
     1.  
      عالی بوووووووووود یه سوال اگه یه نفر رو نخواستیم چه جوری بهش جواب نه بدیم؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۵ شهریور ۹۱
        ۰۹:۳۶
     1.  
      پاسخی به نظر نسیم
      عالی بوووووووووود یه سوال اگه یه نفر رو نخواستیم چه جوری بهش جواب نه بدیم؟
      با سلام و سپاس.برای پاسخ منفی دادن؛ آن هم در چنین مسأله‌ی مهمی نباید خود را به مشقت بیاندازیم. شما برای پاسخ منفی خود،‌ حتما دلیل کافی و منطقی دار ید، می توانید دلایل خود را به صورت محترمانه و صریح مطرح کنید. علی محمدی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مصطفی شیدایی
        ۰۷ شهریور ۹۱
        ۱۴:۰۷
     1.  
      پاسخی به نظر نسیم
      عالی بوووووووووود یه سوال اگه یه نفر رو نخواستیم چه جوری بهش جواب نه بدیم؟
      سلام رک بگوئید. ولی در کمال متانت و ادب.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مصطفی
        ۱۳ شهریور ۹۱
        ۱۸:۳۹
     1.  
      ببخشیدا .... زحمت کشیده بودید. اما خودتون فهمیدی چی نوشتید ؟؟ یک کم واضح تر حرف بزنید تا جوانها بهتر بفهمند در جلسه خواستگاری باید چکار کنند .
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر مصطفی
      ببخشیدا .... زحمت کشیده بودید. اما خودتون فهمیدی چی نوشتید ؟؟ یک کم واضح تر حرف بزنید تا جوانها بهتر بفهمند در جلسه خواستگاری باید چکار کنند .
      بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر مصطفی و سپاس راستش را بخواهید، خودم فهمیده ام که چه نوشته ام، اما ظاهرا پیام بنده به شما کامل منتقل نشده. حتما نظر شما را در یادداشت های بعدی لحاظ می کنم.مجددا از اعلام نظر شما تشکر می کنم.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. عروس
        ۲۳ شهریور ۹۲
        ۱۳:۲۱
     1.  
      لطفا به مادر آقا پسرها بگویید دست از توقعات بیجایشان برای انتخاب عروس بردارند و به هم شان پسرشان راضی شوند. یک سوزن به خودشان بزنند و یک جوالدوز به مردم. چرا به دختر هم شان پسرشان راضی نمیشوند|؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷