2038
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. لیلا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2038
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شما در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به چه کسی رای دادید؟

    شما در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به چه کسی رای دادید؟ معمولا چه روزنامه‌هایی می‌خوانید؟ نظرتان راجع به ولایت فقیه چیست؟ خط مشی سیاسی‌تان چیست؟ اهل اخبار هستید؟ کدام شبکه تلویزیونی را ترجیح می‌دهید؟
    اینها بخشی از سوالات مستقیم و غیرمستقیم سیاسی هستند که از دوران بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ به صورت جدی خود را به مجموعه گفتگوهای خواستگاری وارد کرده‌اند.
    واقعیت این است که اعتقادات سیاسی پیش از اینها در یک خطوط کلی محل بحث زوجین بود. در واقع اصل ماجرا غالبا اعتقادات مذهبی بودند که به دنبال خود گرایش سیاسی نسبتا مشخصی را هم سبب می‌شدند. بعید بود شما در خطوط جزئی مسائل اعتقادی و مذهبی خود با طرف مقابل همخوانی داشته باشید و بعد در اندک مباحث سیاسی که ممکن بود طرح بشود به اختلاف نظر بخورید. جنس سوالات هم بسیار متفاوت بود. وقتی دو خانواده‌ معتقد و به اصطلاح دهه شصت و هفتادی‌ها، حزب‌اللهی، به پست هم می‌خوردند، اعتقاد به ولایت فقیه یا بررسی اینکه فرد اهل تلویزیون ایران است یا صرفا ماهواره‌بین، اصلا مطرح نبود! اینها بدیهیات مفروض روبروشدن دو خانواده مذهبی بودند.
    از آن طرف برای خانواده‌هایی که تقیدات مذهبی خاصی نداشتند شاید کار از این هم راحت‌تر پیش می‌رفت. آدم‌های اصطلاحا مذهبی و غیرمذهبی تقریبا از بعضی سیاست‌ها و تعدادی شخصیت‌های سیاسی مشخص خوششان می‌آمد و با یک تعداد نسبتا مشخصی هم مشکل داشتند! عمده حساسیت‌ها بر میزان دقت نظرهای اعتقادی چرخ می‌خورد و هماهنگی سطح طبقه اجتماعی و شان و شئون خانوادگی یا نکاتی دیگر از این دست. در نهایت، پدر و مادرهای ما مایل بودند بدانند طرفشان انقلابی است یا ضدانقلاب؟! که آنهم بیشتر برمی‌گشت به همان بحث اعتقادی. ممکن است هر کدام از ما استثنائاتی سراغ داشته باشیم، اما یادمان باشد استثنائات اسمش روی خودش هست! ما در مورد اکثریت‌ها صحبت می‌کنیم.
     

     

    volume33_19.jpg

     

    اجازه بدهید به ناچار کمی سیاسی‌تر صحبت کنیم. می‌توان گفت ۲ خرداد ۷۶ اولین گام‌های خط‌کشی سیاسی بین آدم‌ها برداشته شد. از دوران انتخابات ریاست جمهوری آن سال، فضای سیاسی متنوع‌تر از پیش شد و عامه مردم در کنار فوتبال و پزشکی، کارشناس سیاست هم شدند. به عبارت دیگر سیاست هم نقل محفل مردم شد. البته، علیرغم شکسته شدن فضای سنتی و دوقطبی رقابتهای انتخاباتی، هنوز هم فضای تضارب آرا و اختلاف سلیقه‌های سیاسی بسیار شفاف و مشخص بود. اگر چه این دسته‌بندی دقیق و درست نیست، اما به تعبیر رایج در میان مردم، عده‌ای روشنفکری را ترجیح می‌دادند و عده‌ای اعتقادات مذهبی را.  در هر حال حساسیت سیاسی در وصلت‌های خانوادگی از همین مقطع وارد فصل جدید و جدی خود شد. بعد هم در ۲۲ خرداد ۸۸ همه چیز آنچنان به هم گره خورد که دیگر اعتقادات سیاسی چندان هم متصل به نگاه دینی و مذهبی افراد نبود. آدم‌ها از قشرهای متفاوت درگیر سیاست‌های متفاوت شدند، به نحوی که دیگر به سادگی و از ظواهر امر نمی‌شد به تشخیص رسید که آیا اعتقادات مذهبی و سیاسی این آدم با شما هماهنگ است یا خیر؟!
    از آنجایی که بعضی از مسائل سیاسی، مثل بحث ولایت فقیه،  به صورت مستقیم سیاسی-اعتقادی تلقی می‌شوند، کار برای خانواده‌های مذهبی سخت‌تر است. در هر حال نظر به بعضی مباحث طرح‌شده این روزها نمی‌توان از اعتقادات سیاسی به راحتی گذر کرد؛ به خصوص که درک سیاسی و سعه صدر مردم آنقدر بالا نرفته است که افراد یک خانواده یا فامیل بتوانند به راحتی تاب نظر مخالف را داشته باشند و اختلاف نظر و سلیقه را از روابط فامیلی تفکیک نمایند. البته به نظر می‌رسد بسته به میزان حساسیت و تعصب هر شخص، اهمیت سیاست هم بالا و پایین می‌رود؛ اما در هرحال تنش‌ها و احساسات ناخوشایند، حداقل ارمغانی است که وقتی شما و همسرتان نگاه سیاسی نزدیکی نداشته باشید نصیبتان می‌شود. البته زندگی با این تنش‌ها و دلخوری‌ها ناممکن نیست و خوشی‌های یک زندگی مشترک و عاشقانه هم لزوما در این شرایط از بین نمی‌رود. بسیاری از زوجین این توانایی را دارند که به یک سازگاری یا یک توافق مشترک برسند و برای حفظ آرامش زندگی و خلق شیرینی‌های بیشتر در زندگی‌شان سعی می‌کنند کمتر وارد حوزه اختلافات‌شان شوند و فصل مشترکشان را بیشتر با موضوعاتی پر می‌کنند که در آنها اتفاق نظر دارند. گرچه باز هم قابل تاکید است که میزان اختلاف نظر سیاسی و میزان اهمیت و حساسیت افراد بر اعتقاداتشان تاثیر مستقیم بر اهمیت سیاست در زندگی مشترک دارد.
    نحوه‌ی طرح پرسش‌های سیاسی هم مثل دیگر پرسش‌های خواستگاری نیاز به دقت نظر و چه بسا خلاقیت دارد. غیرمستقیم سوال کردن افراد باعث دریافت پاسخ‌های خالص‌تری خواهد شد؛ به شرطی که سوال به نحو خوبی طرح شود و از یک سوال ۲۰۰ برداشت متفاوت ممکن نباشد! یا طرف مقابل به سادگی دستتان را نخواند! اگرچه واقعیت این است که ازدواج یک اتفاق حیاتی است و بهتر است به طول آن فکر کنیم و نه رخداد آن، آنوقت ترجیح می‌دهیم جواب‌های واقعی بدهیم و به نیمه واقعی‌مان برسیم، نه جواب‌هایی که حتما منجر به ازدواج شود، اما خیلی زود ما را به این حقیقت برساند که نمی‌توانیم ادامه بدهیم...!
     

     

     

     

     

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷