2788
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه مهبادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2788
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    در‌حقیقت انتخاب همسر و ازدواج، زیرمجموعه فلسفه زندگی است.

    ۱-    ضرورت ازدواج
    یکی از بناهاى پر‌اهمیت اجتماع، ازدواج و تشکیل خانواده است. در این ‏واحد‎ ‎اولیه اجتماعى، سنگ بناى تعلیم و تربیت نهاده می‌شود و انسان در ‏عرصه ازدواج به‎ ‎آرامش و تکامل می‌رسد‎.‎ از دیگر مزایایی که برای ازدواج ذکر شده‌است آن است که ازدواج موجب آرامش روحی و سلامتی جسمی ‏انسان، طهارت معنوی، بلوغ روحی و برخورد جدی با حقایق زندگی می‌شود و بهترین کمک برای سعادت معنوی انسان است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «هیچ بنایی در اسلام نزد خداوند محبوب‌تر از ازدواج نیست» (۱) و در قرآن آمده‌است که مردان و زنان بی‌همسر را همسر دهید (۲).
    در‌حقیقت انتخاب همسر و ازدواج، زیرمجموعه فلسفه زندگی است. اما انسان وقتی هنوز فلسفه زندگی خود را نشناخته باشد، در ادامه مسیر زندگی با شکست مواجه می‌شود. بنابراین باید در این خصوص معیارهای خود را درجه‌بندی کند تا دچار سردرگمی نشود و سپس با شناخت ملاک‌ها و معیارها، به دنبال همسری مناسب و مطابق با همان فاکتورها پیش برود.

    ۲-    انواع ازدواج (سنتی، غربی، اینترنتی، اسلامی)
    باید در نظر داشت آنچه می‌تواند یک ازدواج محکم و موفق را شکل دهد، یک ارتباط سالم و یک انتخاب صحیح است و برای نیل به این مقصود، باید مقدمات آن را فراهم آورد که با نحوه شکل‌گیری آشنایی طرفین ارتباط مستقیم دارد.
    در گذشته، ازدواج‌ها سنتی بود؛ یعنی انتخاب و تصمیم‌گیری به وسیله خانواده انجام می‌شد و بیشتر ماحصل تفاهم بین خانواده‌ها بود، ولی در ازدواج‌های مدرن، طرفین خودشان تصمیم می‌گیرند و خانواده‌ها در این امر مهم نقش چندانی ندارند. آشنایی در این موارد اغلب در محیط‌های تحصیلی، شغلی و حتی اینترنتی رخ می‌دهد و بعد از آشنایی، خانواده‌ها در جریان قرار می‌گیرند.
    محمود یزدانی، مولف کتاب «یک انتخاب مناسب، همسر گزینی در بیست گام» (۳) معتقد است که در انتخاب همسر در جامعه‌ ما، از سه روش متداول استفاده می‌شود: سنتی، غربی و اسلامی. روش سنتی، یک مدل خانواده محور است که با توجه به رسم و رسومات و اعتقادات خانوادگی انجام می‌پذیرد. از مزایای ازدواج سنتی آن است که طرف تکلیفش با بحث ازدواج معلوم است و آمده ازدواج کند نه وقت گذرانی؛ به علاوه حمایت خانواده را نیز دارد و همچنین حمایت اجتماعی نیز وجود دارد، یعنی همه به این روش احترام می‌گذارند. اما از معایب آن نیز می‌توان به این نکات اشاره کرد که نسل تحصیل‌کرده از این شیوه خوشش نمی‌آید. دوم اینکه در این شیوه بلاتکلیفی وجود دارد، یعنی اگر فرد مورد پسند واقع نشود، شیوه‌های اعلام این جواب منفی، مبهم و عجیب و غریب است و احتمالا منجر به دلخوری‌هایی در خانواده طرفین شود.
    در روش مدرن یا غربی، که یک مدل فردمحور بوده و تصمیم‌گیرنده و گوینده خود فرد است و نقش خانواده از اهمیت زیادی برخوردار نیست، فقط در پایان کار به خانواده توجه می‌شود. این روش شاید در مقایسه با استرس روانی خواستگاری سنتی فشار کمتری داشته باشد و عدم دخالت بعضی خانواده‌های وسواسی شرایط را برای برخی افراد مهیا کند، اما وجود آدم‌های بلاتکلیف در این وادی‌ها (مثلا چت روم‌ها و سایت‌های اینترنتی)، عدم حمایت خانوادگی و اجتماعی از این شیوه آشنایی و به نوعی فساد تلقی کردن آن و پنهان‌کردن انگیزه دوست‌یابی در پس بهانه ازدواج، از آسیب‌های جدی این شیوه به شمار می‌آید. از طرفی بسیاری از این آشنایی‌ها که در فضاهای تحصیلی و شغلی ایجاد می‌شوند، بن مایه احساسی دارند و از همان ابتدا دلبستگی ایجاد شده، مانع از دیدن حقایق می‌شود. حتی بسیاری مواقع، اشکال‌ها یا تفاوت‌های عمده‌ای که دیده می‌شوند، کاملا آگاهانه نادیده گرفته می‌شوند و بنا را بر آن می‌گذارند که با گذشت زمان برطرف می‌شوند.

     

    volume33_31.jpg
    روش اسلامی، که روشی عقل و قلب محور است، هم خوبی‌های روش سنتی را دارد و در آن فرد از تجربه و حمایت خانواده برخوردار می‌شود و هم خود او تصمیم‌گیرنده می‌باشد. به این ترتیب نه فرد فدای خانواده و نه خانواده فدای فرد می‌شود. در این مسیر، طرفین با اطلاع و نظارت خانواده‌ها با یکدیگر گفتگو خواهند کرد و به دور از اضطراب و دغدغه ذهنی ناشی از ترس و یا تردید حاکم بر روش‌های دیگر، در کمال آرامش و فراغ خاطر به بیان شرایط و موقعیت خود و شناخت یکدیگر می‌پردازند. به علاوه، آگاهی خانواده‌ها و پیگیری مسئله از جانب آنان به نوعی هم دلگرمی لازم را به فرد می‌دهد و هم کمک می‌کند تا از زاویه‌ای غیر از احساسات، به مسئله نگاه کند. در حقیقت ازدواج اسلامی ثمره تلفیق نگرش شخصی فرد که پس از جلسات معارفه حاصل شده و نگرش خانواده فرد است. لازم به ذکر است روش سنتی و اسلامی دو مقوله جدا از هم هستند و از این بین باز روش سنتی به روش غربی ارجحیت دارد.
    روش چهارمی که امروزه در جامعه جوان ما نفوذ کرده است، ازدواج اینترنتی است. ازدواج الکترونیک یا اینترنتی از متدهای اجتماعی‌ای به شمار می آید که با ظهور تکنولوژی و فناوری‌هایی از قبیل اینترنت و ماهواره و… شکل گرفت و البته در جوامع اروپایی و غربی نیز آغاز شد، و در کشورهای اسلامی هم جایگاهی را باز کرده است .در صورتی که پتانسیل‌های این نوع ازدواج، با تمدن و فرهنگ این کشورها همگن نیست. این نوع ازدواج چون از ثبات و ریشه‌ای معقول و بنیادی بهره نجسته‌است، تحت هیچ شرایطی ثبات ندارد و به مرور زمان موجی از بی‌بند و باری و هرزگی را به همراه خواهد داشت. با این حال در فضای مجازی شاهد هستیم تعدادی از سایت‌های همسریابی از ثبت شدن سایت خود در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی خبر می‌دهند؛ موضوعی که به گفته محمدصادق افراسیابی، مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیر‎دولتی کذب است (۴). به علاوه باید در نظر داشت که همسرگزینی از طریق مراکز همسریابی بر‌خلاف سنت‌های خانواده ایرانی است و مراکز همسریابی نیز هیچ‌گاه در این زمینه موفق عمل نکرده‌اند.
    یزدانی تصریح کرد: «در حقیقت برای یک انتخاب صحیح باید به سه گام اساسی توجه کرد. اول اینکه فلسفه و هدف زندگی را بدانیم. دوم ملاک‌ها را تشخیص دهیم و سوم ملاک‌ها را با شرایط خودمان تطبیق دهیم.» فردی که تصمیم به ازدواج می‌گیرد، باید تصویر روشنی از خواسته‌ها، عقاید، انتظارات و باورهای خود داشته باشد و به دنبال کسی بگردد که بیشترین هماهنگی را با او در این زمینه‌ها دارد. ابزار مورد نیاز جهت رسیدن به شناخت و در نهایت تفاهم با طرف مقابل، گفت‌وگوی سازنده است. دختر و پسر باید در محیطی آرام درباره خواسته‌ها، تمایلات و باورهایشان گفت‌وگو کنند و آنها را با هم درمیان بگذارند. در این مرحله با توجه به رویکرد اصلی‌مان که بررسی سوالات خواستگاری است، از پرداختن به معیارهای انتخاب همسر (تشابه شخصیتی، تشابه فرهنگی و اجتماعی، تشابه دیدگاه های فکری وعاطفی و ... ) می‌گذریم و بنا را بر در نظر گرفتن آنها می‌گذاریم.

    ۳-    فرد چگونه می‌تواند زوج مناسبی برای خود انتخاب کند؟
    تفکر و تحقیق و صحبت کردن و به بحث گذاشتن عادات و اخلاق و سلایق و اعتقادات طرفین و در کنار آن، شناخت متقابل خانواده‌ها باعث می‌شود تا حد زیادی بتوانیم تردید‌ها را در خود از بین برده و به شناختی کامل‌تر نایل آییم تا در نهایت به تصمیمی درست‌تر نزدیک شویم. شاید بهترین راه این باشد که دو طرف، تحت آگاهی و نظارت خانواده‌ها، یک ارتباط سالم و عقل‌گرایانه جهت تحلیل و شناخت واقع‌بینانه از یکدیگر و خانواده‌های یکدیگر داشته باشند. روشی که در کنار حفظ قالب سنتی مراسم خواستگاری و بهره بردن از مزایای آن (آشنایی خانواده ها، حفظ شأن و منزلت دختر، رعایت حریم های عرفی و ...)، فضایی امن و بدون تشویش را برای مبادله نظرات طرفین فراهم می‌آورد و آنان را با آرامش خاطر در تصمیم‌گیری یاری می‌دهد. نقطه قوت خواستگاری این است که سبب ایجاد عشق نمی‌شود، بلکه به یک انتخاب عاقلانه با مشورت والدین کمک می‌کند و به همین دلیل ضریب پایداری خانواده را بالا می‌برد.
    شایان ذکر است که مهم‌ترین بخش خواستگاری گفتگوی دختر و پسر است که راه و رسم خاصی دارد تا بتوان در کمترین زمان ممکن بهترین شناخت را از طرف مقابل به دست آورد. البته باید توجه کرد که حتی با درنظر گرفتن کلیه جوانب این امر، نمی‌توان به طور قطع اطمینان داشت که به سوالات مطرح شده جواب‌هایی صحیح و درست داده می‌شود. در پایان، پس از بررسی تمام جوانب مسئله و پیمودن تمام راه‌های ممکن، توکل به خدا و امید به رحمت بی‌دریغ او بهترین راهکار برای انتخابی مطمئن و آگاهانه خواهد بود.

     


    فهرست منابع
    ۱-    من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، ص ۴۰۹
    ۲-    سوره نور آیه ۳۳
    ۳-    یزدانی محمود (۱۳۸۵)، یک انتخاب مناسب همسرگزینی در بیست گام، آهنگ قلم
    ۴-    سلامت نیوز salamatnews.com
    ۵-    دهنوی حسین (۱۳۸۷)، گلبرگ زندگی، انتشارات خادم الرضای قم
    ۶-    سایت تیبان زنجان tebyan-zn.ir

     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ناشناس
        ۰۴ شهریور ۹۱
        ۱۶:۲۰
     1.  
      عالی بود
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷