1768
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حبیب ساسانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1768
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    چرا در مقاطع تحصیلات تکمیلی به نوعی بانابرابری جنسیتی مواجه هستیم؟

    انقلاب اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف تاثیرات و نتایج مطلوبی به همراه داشته است. یکی از این حوزه‌ها آموزش عالی ورشد تحصیلات در سطوح ومقاطع مختلف می‌باشد. به لحاظ توازن جنسیتی نیز حضور زنان و مردان در نظام آموزش عالی کشور قابل مقایسه با نظام سیاسی قبل و یا حتی دهه‌های اول انقلاب نمی‌باشد. این امر سبب گردیده تا خانواده‌های ایرانی نیز به تبع رشد آموزشی از رشد اجتماعی وفرهنگی برخوردار باشند؛ به گونه‌ای که امروز کمتر خانواده‌ای سراغ داریم که درمیانشان فرزندی تحصیلکرده وجود نداشته باشد.البته واکاوی نسبت بیکاری با تحصیلات، مقوله‌ای دیگر است که در جای خود باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد، اما نفس رشد وگسترش آموزش عالی در کشور بر رشد خانواده وجامعه ایرانی تاثیرگذار بوده‌است. از اینروزنان نیز که نیمی از جامعه هستند، بیشتر در معرض این تاثیرپذیری و نیز تاثیرگذاری قرار گرفته‌اند.
    با توسعه آموزش عالی در سال‌های پس از انقلاب و گسترش دانشگاه‌ها و فضاهای آموزشی و به موازات آن ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و توجه بیشتر به حقوق زنان و دختران،امروزه امکانات بیشتری برای حضور این قشردر دانشگاه‌ها پدید آمده است.در بررسی آماری از ورود دختران وزنان به نظام آموزشی کشوربا رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه هستیم.اما شاید این سوال مطرح شود که چرا در مقاطع تحصیلات تکمیلی این امر مشهود نیست و به نوعی با نابرابری جنسیتی مواجه هستیم؟ اگر چه این امردر کشور ما نسبی است، اما با فرض پذیرش کامل آن، باید گفت شرایط اجتماعی و اقتصادی هر جامعه‌ای متفاوت است و به نوعی هر کشوری مختصات اجتماعی وفرهنگی خاص خودش را دارد. بطورمثال، اگر در کشوری تامین معاش خانواده بر عهده پدر خانواده است و پدر تلاش می‌کند تا در بیرون از منزل، چه در نظام دولتی و چه به صورت بازارآزاد، کار کند، با توجه به این واقعیت طبیعی است که نظام سیاسی هم باید زمینه ورود بیشتری را برای حضور مردان فراهم کند. این امرهرگزبه معنای انزوا و یا گوشه‌نشینی این قشر نخواهد بود، بلکه این قشر می‌تواند به طرق دیگری در جامعه ودر حوزه‌هایی که به طور مستقیم مرتبط با معیشت خانواده نیست نقش ایفا نماید. البته قابل ذکر است که استثناهایی هم در این باره وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد، مانند زنی که خود تامین معاش خانواده‌اش را بر عهده دارد و یا در شرایط اضطراری مجبور به حضور در جامعه برای تامین معیشت می‌باشد.

     

    volume34_21.jpg
    سوای بعد اقتصادی و تامین معاش خانوار از سوی مرد ایرانی، دلیل دیگری که از سوی مردان ذکر می‌شود تاثیر منفی شاغل بودن زن در خارج از منزل و اثرش بر نظام خانوادگی و تربیت فرزندان وبه عبارت دیگر گرم نبودن کانون خانواده است. جامعه ایرانی وابسته به سنت‌هاست، از اینرو برخی از کارشناسان حضور زن در بیرون از منزل را باعث به هم ریختگی وفروپاشی کانون خانواده می‌دانند.دور ماندن از تربیت فرزندان سبب می‌گردد تا نسلی که ‌بایست از درون خانواده به عنوان نسلی فعال و پویا و وابسته به سنت‌های اجتماعی وخانوادگی به جامعه عرضه شود، نسلی باشد که از فضای مهر و محبت خانوادگی به دور بوده و ناخودآگاه تحت تاثیر تربیتی عواملی بیرون ازمحیط خانواده قرارگرفته واحتمالا آنگونه که باید وشاید موردپسند خانواده ازیک سو ونظام اجتماعی از سوی دیگرنباشد. علی‌‌الخصوص اینکه نسل جدید با مجموعه پارامترهای پارادکسی از شاخص‌های تربیتی مواجه بوده وتحت تاثیر محیط  اجتماعی و همسالان و نظام آموزشی می‌باشد که هر کدام مدل‌های تربیتی خاص خود را اعمال می‌نمایند. اگر در گذشته برای تربیت کودکان تنها به همسالان و خانواده توجه می‌شد، امروزه نهادهای دیگر هم همچون تعدد رسانه‌های دیداری وشنیداری نیز بر تربیت کودکان تاثیرگذار است. در واقع می‌توان مدعی بود حضور رسانه‌ها با توجه به کارکردهایشان فضای تربیتی خانواده را تحت تاثیر خود قرار داده و یاحتی به تسخیر در آورده است. در چنین شرایطی غافل بودن دو قشراز خانواده به سبب حضور در بیرون از منزل که به تبع توقع ناشی از تحصیلات عالی ایجاد می‌شود می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به نظام سنتی خانواده و جامعه وارد نماید.
    به هر ترتیب، با در نظر گرفتن همه جوانب،منطقی وعقلانی خواهد بود تا باب حضورپررنگ‌تراین قشردر سطوح بالای آموزشی فراهم شده وتوقعات آنان برآورده گردد تا ذهنیت نابرابری جنسیتی در سطوح  بالای تحصیلات تکمیلی برطرف شود.همچنین این زمینه برای این قشر فراهم گردد تا خود انتخابگر باشند و به ضرروت  ویا عدم  ضرورت خودشان برای تامین معاش و حضور در جامعه پی ببرند ویا اینکه  به دنبال آن باشند تابه تحصیل صرف و تنها برای بالا بردن سطح ارتقای آموزشی و اجتماعی و فرهنگی خود وخانواده خویش بسنده کنند. از اینرو نظام آموزشی کشور می بایست موانع حضور این قشر در جامعه و به ویژه در تحصیلات تکمیلی را از میان بردارد.

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷