2241
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نفیسه چاووشی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۷)
      تعداد بازدید: 2241
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    وزارت علوم به عنوان یکی از ارگان‌های اثر‌گذار می‌تواند با ارائه راهکارهایی در هموار کردن مسیر، زنان را یاری دهد.

    امروزه تمایل به ارتقاء مدارج تحصیلی پدیده‌ای‌ است که بخش بزرگی از جامعه زنان را به خود مبتلا کرده است؛ در نتیجه از سر گذراندن چنین تجربه‌ای به همان اندازه که فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند، مشکلات و چالش‌هایی را هم فرا روی آنها قرار می‌دهد. به همین منظور، نظارتی فراگیر و سیستماتیک لازم است تا مگر سیستم آموزشی اصلاح شود.
    پیشرفت در تحصیل و تحقق اهداف آموزشی در سطح آموزش عالی، دانش‌آموختگان زن، به ویژه زنان متأهل و متعهد به همسر و فرزندان را از نظر فردی و اجتماعی در مواردی دچار مشکلات و مسائل اساسی می‌کند؛ مطالعه آسیب‌ شناختی این قشر آسیب‌پذیر از دانش آموختگان باید یکی از مهمترین اولویت‌های طرح‌های اجرایی وزارت علوم درکشورمان قرار گیرد. درخواست به تحصیل در مقاطع مختلف آموزش عالی، فارغ  از  مرد یا زن بودن افراد جامعه، علل و انگیزه‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد. انگیزه‌های تقاضای آموزش از رسیدن به موقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی برتر و افزودن بر سرمایه فرهنگی تا کسب ثروت متغیر است، اما آنچه از نبض جامعه ما برمی‌آید این است که تحصیلات تکمیلی  برای زنان ایرانی به معنای رسیدن به هدفی بزرگ در زندگی تبدیل شده و زنان گذر از آن را تنها راه مصونیت و پناهگاهی مطمئن در تعیین سرنوشت خود می‌دانند.

    زنان در ازای کسب تحصیلات عالیه است که می‌توانند مشارکت اجتماعی خود را افزایش دهند و جایگاه بهتری در جامعه داشته باشند. فراتر رفتن از نقش‌های خانه‌داری و ورود به دانشگاه‌ها، نقش‌های مؤثر اجتماعی و فرهنگی را نصیب زنان کرده است؛ این بدان معناست که دیگر کتابخانه‌‌ها برای آنها تنها قفسه‌هایی نیستند که باید هر از چند گاهی گرد‌گیری شوند، بلکه زنان به نیرویی تبدیل شده‌اند که از این به بعد می‌توانند در قفسه‌های کتابخانه‌ها سهمی به خود اختصاص دهند.
    بنابراین حالا که زنان در هر اجتماعی نقش‌های کلیدی و مهمی همچون  نقش همسر بودن، مادر بودن و شاغل بودن را بر عهده دارند و بازیگران اصلی اساسی‌ترین نظام اجتماعی، یعنی خانواده هستند، حمایت و پشتیبانی از آنها در حکم تأمین بهداشت روانی و برقراری حمایت اجتماعی از دیگر اعضاء خانواده هم محسوب می‌شود.
    این‌جاست که ضرورت برنامه‌ریزی دقیق و اتخاذ سیاست‌گذاری‌های مؤثر برای حمایت روحی و جسمی زنان بیش از پیش احساس می‌شود تا تسهیلات و امکانات لازم برای ارتقاء علمی و حرفه‌ای این قشر تمام و کمال فراهم گردد.

     

    volume34_11.jpg
    وزارت علوم به عنوان یکی از ارگان‌های تأثیر‌گذار در تصمیم‌گیری‌های آموزش عالی می‌تواند با ارائه راهکارهای درست در هموار کردن این راه زنان را یاری دهد. به نظر بسیاری از زنان تحصیل‌کرده بیشترین اصلاحات آموزشی به برنامه‌ریزی آموزشی مربوط می‌شود. بهبود کیفیت در برنامه‌ریزی‌های آموزشی در مراکز تحصیلی می‌تواند روزنه‌ امیدی به اصلاحات زیر ساخت‌های آموزشی باشد. برخی از مواردی که در برنامه‌ریزی آموزشی موضوعیت می‌یابند عبارتند از:
    تعیین ساعت و تاریخ تشکیل کلاس‌ها؛
     میزان دسترسی به اساتید دانشگاه؛
     امکان ارائه مطالب و کارنوشته‌های کلاسی به صورت آن لاین؛
    اعطای مرخصی‌های تحصیلی؛
     نقل و انتقال‌های دانشجویان از دانشگاه‌های مختلف کشور؛
    امکان اتمام تحصیلات در مدت زمان کوتاه‌تر.
    در مجموع رسیدگی به این موارد خود از بار سنگین تحصیلات تکمیلی برای زنان متأهل و دارای فرزند به اندازه زیادی می‌کاهد. اما با این حال می‌توان موارد نام برده را تحت عنوان مشکلات فنی تحصیل نامید. زنان تحصیل‌کرده در جامعه ایران با چالش‌های دیگری هم دست و پنجه نرم می‌کنند که مهمترین‌شان تبعیض جنسیتی است که بسیار بیشتر از مسائلی چون سن، قومیت و مرتبه دانشگاهی برایشان مسئله ساز می‌شود.
    در ضمن همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم عواملی مانند: ازدواج، مادر شدن، ناهماهنگی انتظارات نقش‌های خانوادگی و شغلی و بازداشته شدن از برخی فرصت‌های پیش روی مردان همچون سهمیه‌های ادامه تحصیل کارکنان و اعضای هیئت علمی (به علت دسترسی محدود زنان شاغل و عضو هیئت علمی) موجب می‌شود زنان حتی با وجود حضور چشمگیر در آموزش عالی پایه از فرصت‌های کمتری برای ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی نسبت به مردان و دسترسی به اشتغال برخوردار باشند. بنابراین انتظار می‌رود با ایجاد فرصت‌های برابر در دسترسی به آموزش عالی برای دستیابی به عدالت اجتماعی تلاش کنیم.
    به این ترتیب دگرگونی‌های یادشده در زمینه آموزش و پژوهش زنان، اساساً نقش‌های فعالانه‌تری در زمینه‌های خانوادگی و اجتماعی نصیب آنان می‌کند و در امتداد همین نقش‌هاست که  توانایی  مشارکت زنان در جامعه افزایش می‌یابد. همچنین رشد علمی زنان، در بالا بردن سطح آگاهی سایر افراد جامعه نقش مهمی بازی می‌کند، چرا که زنان به طور مستقیم و غیرمستقیم بر چگونگی آینده‌ جوامع اثر می‌گذارند.   
    به هر حال توجه جوامع به نقش آموزش زنان در توسعه، پیشبرد و موفقیت برنامه‌های ملی را با سرعت بیشتری همراه می‌کند به عنوان نمونه می‌توان به گزارش توسعه بانک جهانی در سال ۱۹۸۰ اشاره کرد که حاکی از آن است که با افزایش سطح سواد زنان و افزایش اشتغال زنان کاهش محسوسی در مرگ و میر کودکان به‌وجود آمد. در واقع اگر یکی از برنامه‌های اساسی برنامه‌ریزی‌های توسعه توانمند‌سازی افراد جامعه باشد باید به آموزش زنان توجه بیشتری شود.  
    همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، ارائه تسهیلات و امکانات به زنان که علاوه بر اینکه نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. در کانون خانواده هم نقش محوری و مهمی ایفا می‌کنند، در سایه آنان است که نسلی تربیت می‌شود که قرار است تولید ملی را افزایش داده و کیفیت زندگی  را ارتقاء بخشیده و سطح فرهنگی جامعه را افزایش دهد.  

     


    7 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ مهر ۹۱
        ۱۰:۴۷
     1.  
      متن و ویرایش آن بسیار عالی است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. پانته آ
        ۰۷ مهر ۹۱
        ۲۰:۲۳
     1.  
      بسیار خوب و مفید بود.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حاضری
        ۱۲ مهر ۹۱
        ۱۱:۱۴
     1.  
      سلام دختر گلم از اینکه تورا واجد اینگونه دغدغه ها یافتم خوشحالم با انکه متن در طرح مساله تا حدودی سردر گم است ولی امید وارم شروعی خوب برای کارهای خوبتر بعدی باشد
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر حاضری
      سلام دختر گلم از اینکه تورا واجد اینگونه دغدغه ها یافتم خوشحالم با انکه متن در طرح مساله تا حدودی سردر گم است ولی امید وارم شروعی خوب برای کارهای خوبتر بعدی باشد
      سلام استاد عزیزم از اینکه وقت گذاشتید و این یادداشت را خواندید خیلی خوشحال شدم و از انتقادتون هم خیلی ممنونم مثل همیشه سازنده خواهد بود.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. چریسا کاظمی زاد
        ۲۲ مهر ۹۱
        ۲۰:۳۶
     1.  
      خانم چاووشی عزیز نوشته شما را خواندم. به نکات خوبی اشاره کرده بودید. با توجه به سابقه تدریس ۲۰ ساله ام و رویارویی با دانشجویان دختر وپسر در ایران و خارج از کشور،به این نتیجه رسیدم که ، به منظور دستیابی زنان به سطوح بالاتر اجتماعی ، قبل از تصویب مصوبات و توجه برنامه ریزان اجتماعی ، جامعه نیازمند تغییرات بنیادی در نگرش ها وبرداشت های تک تک افراد از نقش زنان می باشد. تا هنگامی که تقسیم کار به معنای جامعه شناسانه آن در جامعه اتفاق نیفتد و افراد جامعه به خصوص مردان ، از زنان تصوری جز مادرخانه دار ، همسر مهربان نداشته و رشد زنان را تنها در اخذ مدرکی دانشگاهی و در نهایت کارهای پاره وقت و کم اهمیت ، خلاصه می کنند، نمی توان انتظاری از مسئولان که خود نیز به عنوان عضوی از اجتماع درگیر برداشت های سنتی در ارتباط با نقش زنان در اجتماع هستند ،داشت. لذا. از شما محقق گرامی درخواست می شود که با ادامه فعالیت های خود به اهمیت تغییر نگرش های غلط بپردازید. با تشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۸ بهمن ۹۱
        ۰۱:۵۷
     1.  
      خانم چاووشی بسیارممنونم که حرفهای دل منو نوشتید .
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷