1567
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. میلاد نوروزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1567
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مردان معمولا به دلیل تنوع‌طلبی و مسائل جنسی و زنان غالبا به خاطر مشکلات مالی، عاطفی یا انتقام‌جویی خیانت می‌کنند.

    خیانت را معمولا نقض عهد، پیمانشکنی یا فریب معنا می‌کنند، در حالیکه در روابط عاطفی تعریف یکسانی از خیانت وجود ندارد. بعضی، نبود وفاداری جسمی در رابطه را به منزله خیانت می‌دانند و گروهی دیگر، خیانت عاطفی را رنج‌آورتر از خیانت جنسی برمی‌شمارند.


    اغلب زمانی که یکی از زوجین مرتکب خیانت می‌شود، اعتماد موجود لکه‌دار می‌شود. این در حالی است که بازسازی مجدد اعتماد میان طرفین نیز کاری دشوار محسوب شده و در بسیاری  موارد آثار روانی بر جای مانده از خیانت زوج در روابط بین فردی و حتی زندگی مشترک بعدی فرد تاثیرات اجتناب‌ناپذیر سختی بر جای می‌گذارد.
    در باور جامعه سنتی ایرانی خیانت عموما موضوعی مردانه تلقی می‌شود. تا جایی که بیشتر مردم به محض شنیدن واژه خیانت تصور می‌کنند که پای یک زن در میان بوده است. این نوع نگاه به موضوع، اگرچه ریشه‌های سنتی و فرهنگی در غالب خانواده‌ای ایرانی دارد، اما دیدگاه صحیحی نیست. شرح برخی خیانت‌هایی که قصه آنها در صفحه‌‌ حوادث روزنامه‌ها می‌رود، می‌تواند مویدی برای رد این ادعای عمومی باشد.


    بیشتر صاحب‌نظران حوزه آسیب‌های اجتماعی و پژوهشگران حوزه‌ خانواده، وقوع خیانت در زندگی زناشویی را در سه سطح نقد و بررسی می‌کنند.
    الف) خیانت احساسی (عاطفی یا عشقی)
    ب) خیانت جنسی
    ج) خیانت اینترنتی


    خیانت احساسی نوعی رابطه پنهانی است که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه بین فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نیست، برقرار می‌‌گردد. در این نوع خیانت فرد از همراهی، هم‌صحبتی و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با فرد دیگر لذت برده و کم‌‌کم در می‌یابد که ترجیح می‌دهد به جای بودن با همسر، اوقات فراغتش را با آن فرد سپری کند.
    خیانت جنسی به رابطه پنهانی اطلاق می‌شود که در آن فرد متاهل با فرد دیگری غیر از همسر قانونی خویش رابطه جنسی برقرار می‌کند. عنصر عاطفه و وابستگی عاطفی در این نوع رابطه بسیار ضعیف است.

     

    volume35_28.jpg
    اما خیانت اینترنتی به دلیل ماهیت متفاوتش نسبت به دو نوع دیگر و  نیز به دلیل گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی دوست‌یابی و همسریابی در دنیای مجازی و دسترسی آسان کاربران اینترنتی به آن رواج بیشتری پیدا کرده است. در این نوع رابطه، فرد با استفاده از محیط اینترنت و ابزار چت از طریق گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات شخصی به برقراری ارتباط با فردی دیگر غیر از همسر خود می‌پردازد. محتوای این نوع رابطه عموما راجع به مسایل جنسی و احساسی است.
    وقوع خیانت در زندگی زناشویی می‌تواند حالت مقطعی و یا دائم داشته باشد. انگیزه مردان و زنان برای خیانت در زندگی زناشویی نیز متفاوت است. به اعتقاد جامعه‌شناسان مردان معمولا به دو دلیل تنوع‌طلبی و مسائل جنسی و زنان غالبا به خاطر مشکلات مالی، مشکلات عاطفی یا انتقام‌جویی دست به این کار می‌زنند.


    رفتارشناسان می‌گویند افراد خیانت‌کار معمولا به شکل غیرمنطقی و با اتکا به یک شهوت کورکورانه شیفته فردی دیگر می‌شوند. آنها احساس می‌کنند بیشترین درصد تفاهم را با یکدیگر دارند و به همین خاطر، فرد خائن خود را به مخاطره انداخته و به آب و آتش می‌زند تا به وصال برسد. این نوع رابطه از چند هفته تا چندین سال به طول می‌انجامد. اما پس از گذشت زمان هر دو شخص پی می‌برند که آنگونه که تصور می‌کردند یکدیگر را نمی‌شناسند. در این نوع روابط معمولا فرد از همسر و یا شریک پیشین خود جدا می‌شود.  


    روان شناسان معتقدند که خیانت از چهار مرحله عبور می‌کند:ذهنی، قلبی، کلامی و عملی
    در نوع اول، همسران متوجه خیانت زن یا شوهر خود نمی‌شوند و شاید در مواردی پی به تغییر رفتار طرف مقابل ببرند. این نوع خیانت زمانی است که مرد یا زن احساس کند که می‌توانسته شخص بهتری برای زندگی بیابد و یا حتی در ذهن خود فرد دیگری را با همسرش مقایسه کند. از آنجا که این نوع خیانت می‌تواند سرچشمه خیانت‌های بزرگتری شود، بسیار  مذموم است. معمولا خیانت ذهنی منجر به خیانت قلبی می‌شود و یا هر دو هم‌زمان صورت گرفته و یا حتی اول خیانت قلبی صورت می‌گیرد و بعد خیانت ذهنی.
    خیانت قلبی به صورتی است که فرد دیگر همسرش را دوست نداشته و به شخص دیگری علاقه پیدا می‌کند.
    خیانت کلامی از طریق صحبت با شخص دیگری غیر از همسر صورت می‌گیرد. در این موارد به خاطر شرایطی که وجود دارد و اشتباهی که فرد مرتکب می‌شود این عمل (به دلیل جذابیت ترس و پنهان‌کاری) جذاب به نظر می‌رسد، بنابراین فرد تا منجر شدن به خیانت عملی، به کار خود اصرار می‌ورزد.


    معمولا در بیشتر موارد خیانت عملی موجب از هم‌گسیختگی زندگی زناشویی و علنی شدن خیانت می‌شود. از آنجا که کنترل و مخفی کردن احساسات برای شخص خائن مشکل است، این مساله در نهایت منجر به از هم پاشیده شدن زندگی طرفین می‌شود.
    به هر وصف، خیانت چه ذهنی باشد، چه قلبی، کلامی و یا عملی، خیانت به حساب می‌آید. خیانت یکی از راه‌های برهم خوردن ارتباط میان همسران است. اغلب در این شرایط بازسازی اطمینان و اعتماد طرفین بسیار دشوار بوده و چه بسا هرگز آن اعتماد و اطمینان اولیه حاصل نشود.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷