1841
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مرضیه شعربافچی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۳)
      تعداد بازدید: 1841
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نگاهی گذرا به قوانین تصویب شده در ادوار گوناگون مجلس¬ پیرامون زنان و خانواده و نیز تعداد نمایندگان زن در این هشت دوره

    مجلس شورای اسلامی تنها مرجع قانونگذاری و یگانه مأمن اصلاح قوانینی است که یا به مرور زمان باید دچار بازنگری شوند و یا به دلیل خلأهای بسیار نیازمند حذف و جایگزینی هستند. بدیهی است این مهم به دست نمایندگان حاضر در هر دوره از مجلس و دیگر نهادهایی که قانوناً می¬توانند طرح¬های اصلاحی و پیشنهادی خود را در قالب لوایح گوناگون به مجلس ارائه کنند، انجام می‌گیرد. بنابراین هرگونه تغییر و اصلاحی در حقوق مربوط به زنان و خانواده نیز از این رهگذر امکان‌پذیر میباشد؛ و صد البته سنگینی بار این مسئولیت در درجه اول بر عهده نمایندگان زن حاضر در ادوار گوناگون مجلس شورای اسلامی است. به عبارت دیگر اگر قرار باشد گامی در جهت رفع «خلاهای قانونی و سنت‌های عجیب» مربوط به زنان در خانواده و دیگر زوایای زندگی آنان صورت گیرد، زنان نماینده پیشاهنگ حرکت به سمت این تغییر خواهند بود. حال با بررسی قوانین و لوایح تصویب شده در طی سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، می¬توان دریافت که زنان چه سهمی از دغدغه¬های نمایندگان و به ویژه نمایندگان زن داشته¬اند. نگاهی گذرا به قوانین تصویب شده در ادوار گوناگون مجلس¬ پیرامون زنان و خانواده و نیز تعداد نمایندگان زن در این هشت دوره، نکاتی چند را به ذهن متبادر می¬سازد:

     در مجالس پنجم تا هفتم یعنی سال¬های بین ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۶ شاهد بالاترین میزان حضور زنان نماینده در مجلس هستیم. مجلس پنجم ۱۳ نفر، مجلس ششم ۱۳ نفر و مجلس هفتم ۱۲ نفر. هرچند این تعداد نسبت به کل نمایندگان بسیار ناچیز است، اما به هر حال نشان دهنده مشارکت اجتماعی و سیاسی بیشتر زنان در این دوران است.
     در مجلس اول قوانین مربوط به قانون خانواده و پیرامون ازدواج و طلاق اصلاح شده است. مسلماً این اصلاحیه شامل قوانینی شده که پیش از انقلاب بدون در نظر گرفتن کامل احکام شرع و تا حدودی مطابق با قوانین کشورهای اروپایی به تصویب رسیده بود. در این دوره همچنین دولت ملزم به تهیه لایحه پیرامون تامین زنان و کودکان بی¬سرپرست می¬شود. لایحه‌ای که اثری از آن در دوره¬های آتی مجلس نیست و عملاً ارائه و یا تصویب نشده است.
     در دوره دوم مریم بهروزی نماینده تهران پیشنهاد تصویب بیمه زنان سرپرست خانوار را مطرح می¬کند که رای نمی¬آورد. لازم به ذکر است که این طرح چندین سال بعد با شرایط بسیار سخت به تصویب رسید.
     دوره چهارم قانونی به جهت تامین زنان بی¬سرپرست در مجلس به تصویب رسید. همچنین تسهیلاتی در راستای استفاده از مستمری شوهر فوت شده برای زنان بیوه اعطا شد.
     محاسبه مهریه به نرخ روز و تاسیس کمسیون زنان، خانواده و جوانان از اقدامات مجلس پنجم بود.
    در مجلس ششم حضانت اطفال چه دختر و چه پسر تا هفت سالگی به مادر واگذار شد. پیش از این پسران تا سن دو سالگی و دختران تا هفت سالگی تحت حضانت مادر بودند. همچنین در این دوره ازدواج دختران پیش از رسیدن به سیزده سال تمام شمسی و پسران پیش از رسیدن به پانزده سال تمام شمسی ممنوع اعلام شد، مگر به اذن ولی آنان به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالحه.
     طرح ساماندهی مد و لباس و منشور حقوق و مسئولیت¬های زنان نیز در مجلس هفتم به تصویب رسید.
     در مجلس هشتم اما، طرح افزایش سهم الارث زن در مقام زوجه از یک هشتم هوایی به یک هشتم زمینی، و نیز طرح پرداخت مابه‌التفاوت دیه زن توسط دولت در صورت فوت زن بر اثر قتل عمد برای امکان تقاضای قصاص از طرف خانواده زن به تصویب ساکنان بهارستان رسید.

    volume36_27.jpg

    لازم به ذکر است که موارد مطرح شده شامل همه قوانین مصوب نیست، بلکه مواردی در این نوشته مطرح شده-اند که به طور مستقیم به همه زنان اعم از شاغل و خانه¬دار مربوط بوده¬اند. در هر دوره از مجلس قوانینی نیز در راستای بهبود شرایط زنان شاغل به تصویب رسیده¬اند. فارغ از اینکه زنان شاغل به چنین قوانینی نیاز مبرم داشته¬اند، نکته مهم اینجاست که در هیچ دوره¬ای از ادوار مجلس، اهمیتی به زنان خانه¬دار داده نشده است. تنها موردی که به چشم می¬خورد پیشنهاد مرحومه بهروزی در راستای بیمه زنان سرپرست خانوار است که نهایتاً در مجلس دوم به تصویب نرسید. موضوع بیمه زنان خانه¬دار یا ایجاد تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار بارها در مجلس مطرح شده و هربار تقریباً بی‌نتیجه رها شده است. با توجه به روند افزایش اشتغال بانوان در سطح جامعه و مشغول شدن آنان به مشاغلی که گاها در شأن آنان نیست و یا به هر صورت مفسده¬ای بر آن مترتب است، اعطای خدمات به زنان خانه¬دار و به ویژه زنان سرپرست خانوار که به نوعی در راستای تامین آینده آنان به شمار رود می¬تواند گامی موثر در جلوگیری از مشغول شدن زنان به چنین شغل¬هایی به حساب آید.
    البته گرایش به اعطای تسهیلات به زنان شاغل که به ویژه در دوران ریاست جمهوری نهم و دهم به طور خاص و فزاینده و در راستای حفظ و تحکیم کانون خانواده صورت گرفته بسیار قابل تقدیر و ارزشمند است؛ اما پر واضح است که وقتی زنان نماینده با مشکلات زنان خانه¬دار دست به گریبان نیستند، دغدغه رفع مشکلات آنان را نیز ندارند.
    در مجموع می¬توان این گونه برآورد کرد که قوانین مصوب دوره¬های هشت‌گانه کمتر به خلأهای قانونی که در درباره زنان وجود دارد مربوط می¬شود. شاهد مثال قانون ارث و یا مابه¬التفاوت دیه زنان در قتل عمد است که پس از سی سال در مجلس هشتم و با فشار زنان فعال سیاسی و مذهبی از حوزه و دانشگاه و از بیرون مجلس به تصویب رسید؛ جای تاسف است که در این همبستگی برای تغییر و اصلاح قانون زنان نماینده هیچ حمایتی از فعالان دست¬اندرکار این طرح ننمودند و در نهایت آنان مجبور به طرح مسئله در صحن علنی شدند. بدیهی است که هرچند همین امر گامی موثر در جهت پیمودن گام¬های بعدی است، نکته قابل توجه مسئولیت سنگین زنان نماینده در هر دوره از مجلس در جهت رسیدگی به امور زنان و داخل نشدن در بازی¬های سیاسی وقت¬گیر و بی‌نتیجه است. تا زمانی که زنان نماینده دغدغه حل مشکلات زنان را در سر نداشته باشند، تلاش هیچ فرد، ارگان یا نهادی به ثمر نخواهد نشست.


     


    3 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. الهام
        ۰۲ آذر ۹۱
        ۰۱:۱۹
     1.  
      دوستان واقعا دستشون درد نکنه چقدرم پربار بودن!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. علیایی
        ۱۴ آذر ۹۱
        ۱۴:۵۶
     1.  
      بسیار عالی مختصر و مفید و موثر خدا خیرتان بدهد. عالی بود دست مریزاد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حنا دختری در مزرعه
        ۲۶ آذر ۹۱
        ۲۳:۴۷
     1.  
      خیلی خوشم اومد، من خیلی تصادفی اومدم اینجا و از یکی دو تا از مطالب، من جمله این مطلب خوشم اومد، البته به استثنای سرمقاله بقیه مطالب بد نبودند!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷