1465
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهری عزیزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1465
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    متغیرهای گوناگونی روی جمعیت تاثیر می‌گذارند، از جمله می‌توان به میزان زاد و ولد، مرگ و میر و مهاجرتها اشاره کرد.

    مفهوم جمعیت بسته به حوزه مورد مطالعه در آن متفاوت میشود. جمعیت به تعداد یا گروهی از همنوعان اتلاق میشود که در یک منطقه جغرافیایی همزیستی داشته و دارای خاصیت افزایش تعداد از طریق زاد و ولد هستند. در حوزه بیولوژی و بوم‌شناسی جمعیت به عدهای از نوع یکسان تلقی میشود که به زاد و ولد در منطقه خود پرداخته و یا از طریق زاد و ولد با همنوعان مناطق هم‌جوار به ازدیاد خود می‌پردازند. این در حالی‌ است که در حوزه علوم اجتماعی مفهوم جمعیت به تعدادی از انسانها مربوط می‌شود و علم آمار در حقیقت علم سرشماری انسانهاست. در این مطلب منظور از جمعیت مفهوم آن در علوم اجتماعی می‌باشد.

    متغیرهای گوناگونی روی جمعیت تاثیر می‌گذارند که از جمله می‌توان به میزان زاد و ولد، مرگ و میر و مهاجرتها اشاره کرد. سازمانهای مرتبط دولتی و جهانی معیارهای گوناگونی برای استخراج جمعیت دارند که در این میان آمار استخراجی از کشورهای در حال توسعه برخلاف کشورهای توسعه یافته دقیق نیست.

    افزایش رشد اقتصادی سبب کاهش مرگ و میر و باروری می‌شود که پیری جامعه را رقم می‌زند. قرن حاضر شاهد رشد جمعیتی بالایی بوده است. به هر حال سوال قابل توجه این است که تا به حال چند انسان پا به این کره خاکی گذاشته اند. جواب این سوال در جدول پایین است.

    volume38_36.jpg

    Source: Population Reference Bureau estimates.

    همان‌طور که جدول نشان می‌دهد، براساس اداره آمار آمریکا (  (PRBتا به اکنون ۱۰۸ بیلیون نفر در کره زمین زندگی کرده‌اند. قابل ذکر است که جمعیت جهان از سال ۱۹۹۹ با ۶ بیلیون نفر، به ۱۲ بیلیون نفر در سال ۲۰۱۱ افزایش پیدا کرده که در نوع خود بی‌نظیر است. با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی و راهیابی آن به کشورهای در حال توسعه، میزان مرگ و میر به شدت کاهش پیدا کرد و از آنجا که زمان برای فرهنگ‌سازی به منظور فرزند کمتر برای دولتهای مربوطه وجود نداشت، جمعیت این کشورها به شدت با افزایش روبرو شد. همان طور که در جدول پایین قابل ملاحظه است، رشد جمعیت در کشورهای در حال توسعه در حال افزایش است.

     

    volume38_37.jpg


    یکی از معیارهای سرشماری براساس سازمان ملل شانس زندگی و طول عمر از زمان تولد است. جدول زیر میزان طول عمر را در دهه‌های متفاوت و مناطق مختلف جهان را نشان می‌دهد.

    volume38_38.jpg


    براساس آمارهای سازمان یونیسف در دسامبر ۲۰۱۱،  بخشی از آمار زاد و ولد مربوط به ازدواج زنان می‌شود که در زیر جدولی از زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله تهیه شده که قبل از سن ۱۸ سالگی -که سن قانونی ازدواج در اکثر کشورها محسوب می‌شود- ازدواج کرده بودند.
     

    volume38_39.jpg

    فاکتورهای دیگری که در افزایش یا کاهش جمعیت مدنظر قرار می‌گیرد عبارتند از:
    - بیماریهایی نظیر ایدز: این بیماری هنوز در کشورهای آفریقایی و به ویژه بوتسوانا و سوازیلند شیوع زیادی (به ترتیب ۲۴.۸ و ۲۵.۹) دارد.
    - حدود نیمی از مردم دنیا در فقر به سر می‌برند و درآمد روزانه آنها از ۲ دلار آمریکا تجاوز نمی‌کند. ۸۰ % مردم کشور کنگو، ۷۶ % مردم هند، ۶۵% مردم اوگاندا و ۶۱% پاکستانیها جزو این دسته محسوب می‌شوند. متاسفانه بیشتر افزایش جمعیت جهان مربوط به کشورهای فقیر است.
    - سرانه  تعداد بچه‌دارشدن در خانمهای اروپایی ۱.۷، کشورهای فقیر ۴.۵، کشورهای آفریقایی ۵.۲ و به طور کلی در جهان ۲.۵ فرزند است. آمریکا در میان کشورهای توسعه یافته، استثناست، به طوریکه متوسط تعداد فرزندان هر زن در این کشور ۲.۰ است.
    - آب و هوا خود عامل موثری در روند کشت محصولات کشاورزی، تهیه مواد غدایی و تامین غذای مورد نیاز جمعیت است.
    - دلایل بی‌شمار دیگری نظیر ناملایمات و تحولات اجتماعی، اعتقادات دینی و اقتصاد کشور در میزان جمعیت یک کشور نقش دارند.
    با توجه به آنچه بیان شد می‌توان گفت مجموعه عوامل متعددی در بررسی‌های جمعیت‌شناختی در سطح جهانی موثرند؛ مسائلی چون میزان باروری، مرگ و میر، مهاجرت، نرخ امید به زندگی، ازدواج و... از مهمترین شاخص‌های مهم جمعیت‌شناسی است همچنین مسائلی چون بیماری‌ها و تامین غذای جامعه و مراتبی از این دست بر روی افزایش یا کاهش جمعیت نقش بسزایی دارند. در آخر نیز باید یادآور شد که سیاست‌های کلان جوامع که تحت لوای سیاست‌های بین المللی صورت می‌گیرد قطعا بر روی رفتارهای جمعیتی اثرگذار است.     

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷