1524
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چگونه یک مناظره برگزار کنیم؟


    مناظره یکی از پرشورترین و جالب‌ترین برنامه‌هایی است که می‌توان در مجامع عمومی برگزار کرد. اما از سوی دیگر مناظره دشواری‌های خاص خود را هم دارد که با توجه به کم‌سابقگی آن در میان ایرانیان، مشکلاتش دو چندان هم می‌شود.

    فضای مناظره


    از لحاظ امکانات و سخت‌افزار، برگزاری مناظره چندان کار دشواری نیست. مناظره باید بین دو یا چند طیف فکری برگزار شود که بر سر موضوع مناظره اختلاف نگرش دارند. البته معمولا برای مناظره دو گروه دعوت می‌شوند و بیش از آن در ظرفیت یک محفل عمومی و کوتاه نمی‌گنجد. در هر گروه ممکن است یک نفر یا بیشتر حضور داشته باشند. اما پیشنهاد ما نهایتا دو نفر برای هر گروه است. چراکه هم هماهنگی و دعوت از مهمانان ساده‌تر خواهد بود، و هم زمان کافی برای مباحثه وجود خواهد داشت.


    بنابراین برای دو سوی مناظره و صد البته مجری آن -که می‌بایست کارشناس موضوع باشد-  میز و صندلی تهیه کنید. چیدمان میزها با توجه به فضای اجرا می‌تواند متفاوت باشد. اما یکی از معمول‌ترین چیدمان‌ها به این صورت است که مجری در وسط سن قرار می‌گیرد؛ میز مناظره‌کنندگان نیز با زاویه میانی حدودا ۱۲۰ درجه در دو طرف مجری خواهد بود. به این ترتیب هم مخاطبان دید کافی به مهمانان را دارند و هم مناظره‌کنندگان نسبت به یکدیگر و مخاطبان اشراف کافی را خواهند داشت.


    اگر مجری نقش داور را هم ایفا می‌کند، چیدمان فوق مناسب است. اما اگر داور فرد دیگری است، پیشنهاد می‌کنیم همان ترکیب را استفاده کنید، اما به جای مجری، داور در وسط بنشیند. مجری نیز روبروی داور و پشت به مخاطبان قرار می‌گیرد. شاید این نحو نشستن برای شما عجیب باشد، اما یکی از بی‌طرفانه‌ترین حالات ممکن همین است.


    به خاطر داشته باشید که شرط برگزاری مناظره مفید و سالم، بی‌طرفی برگزارکنندگان و مجری و داور است. و این بی‌طرفی از شرایط فیزیکی آغاز می‌شود. در واقع هدف از برگزاری مناظره طرح دو دیدگاه مختلف درخصوص یک موضوع است تا مخاطب بتواند با استفاده از مباحث مطرح شده، به نتیجه‌گیری نهایی در خصوص قوت و ضعف استدلال‌ها برسد.


    فراموش نکنید برای افراد روی صحنه، قلم و کاغذ، چند لیوان یکبار مصرف و آب نوشیدنی هم قرار دهید. قبل از برنامه نیز با مهمانان هماهنگ نمایید تا اگر به اقلام خاصی نیاز دارند شما را در جریان بگذارند. به عنوان مثال ممکن است برخی مهمانان مایل به استفاده از لپ‌تاپ خود باشند و نیاز به سیم‌کشی برق داشته باشند.

    مخاطب


    قلم و کاغذهای کوچک برای مخاطبان نیز باید مهیا باشد تا بتوانند سوالات خود را به صورت مکتوب به اساتید منتقل کنند. برای این کار بهتر است برگه‌های کوچکی تهیه و توزیع نمایید. به خاطر داشته باشید که چند نفر باید به طور واضح در نقاط مختلف محل برگزاری مناظره حضور داشته باشند و سوالات را جمع‌آوری کنند. این سوالات باید به مجری منتقل شود تا پس از بررسی آنها را طرح نماید.


    در صورت امکان، پیش از برگزاری مناطره، اطلاعات مناظره‌کنندگان و مختصری در مورد موضوع مورد بحث را بر روی برگه‌های کوچکی نوشته و تکثیر کنید تا هرکس وارد محل برگزاری می‌شود با مطالعه آنها بیشتر با موضوع و کارشناسان آشنا شود. علاوه بر این می‌توانید قوانین یا نکات مهم مناظره را نیز برای مخاطبان بنویسید تا رعایت کنند.

    اطلاع‌رسانی


    به اندازه کافی در محیط پیرامونی خود تبلیغ کنید تا مخاطب بیشتری برای برنامه جذب کنید. برای این کار می‌توانید از تبلیغات کوچک که به دیگران داده می‌شود استفاده کنید؛ یا کاغذهایی با اطلاعات کافی از مناظره‌کنندگان، موضوع مناظره و محل و زمان برگزاری تکثیر نموده و در تابلوهای اطلاع‌رسانی و محل‌های پربازدید نصب کنید.

    موضوع و کارشناسان


    تمام موضوعات مرتبط با زنان می‌توانند برای این مناسبت جالب باشند. برای تسهیل کار شما، پیشنهاد ما یکی از موضوعات زیر است:
    - آیا باید به روز جهانی زن (۸ مارس) بها بدهیم یا روز ولادت حضرت زهرا (س) کافی است؟
    - عملکرد فعالان و کارشناسان مسایل زنان در ایران (نقد و بررسی هر دو طیف اصطلاحا موافق و مخالف فمینیسم)
    - نقد و بررسی عملکرد نهادهای دولتی مرتبط با حوزه امور زنان

    کارشناسان پیشنهادی


    افرادی که در این شماره از دخت‌ایران با آنها مصاحبه شده یا مطلبی نوشته‌اند، افراد مناسبی برای مناظره هستند. البته چهره‌های زیادی داریم که متاسفانه حاضر به صحبت در این خصوص نیستند. هم در میان فعالانی که مخالف روز ۸ مارس هستند، برخی اصلا حاضر به صحبت در این خصوص نیستند. و هم در میان فعالان حوزه زنان که اصطلاحا رویکرد فمینیستی دارند، غالبا حاضر به صحبت در خصوص روز ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن نیستند!

    نکته راهبردی


    «مناظره دعوا نیست!»
    باید اذعان کنیم به دلیل سوابق معدود برگزاری مناظره در جامعه، غالبا مناظره را با دعوا اشتباه می‌گیرند و گمان می‌کنند لزوما باید طرف مقابل را ناک اوت کرد! بنابراین اولا برگزارکنندگان باید ابتدا خودشان به این موضوع یقین پیدا کنند تا بتوانند فضای برنامه را نیز کنترل کنند تا جو برنامه به این سمت نرود. در واقع مناظره با این هدف برگزار می‌شود که رویکردهای متفاوت نظرات و استدلال‌های خود را بیان کنند تا مخاطبان این فرصت را داشته باشند که آنها را مقایسه و تحلیل کنند و خود به نتیجه مطلوب برسند.
    پس فراموش نکنید...
    مناظره دعوا نیست!     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷