1667
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چگونه یک برنامه نقد فیلم را برگزار کنیم؟


    در دوران عمر سینمای ایران، فیلم‌های مختلفی ساخته شده‌اند که به موضوع زنان می‌پردازند. این ایام فرصت خوبی برای نمایش و نقد فیلم هم هست. می‌توانید یک یا چند فیلم را انتخاب کنید و پس از نمایش عمومی آن، جلسه نقد و بررسی فیلم را نیز ترتیب دهید. البته بهتر است روی یک فیلم تمرکز کنید و انرژی‌تان را صرف دعوت از عوامل فیلم کنید.

    نحوه برگزاری


    برای برگزاری این برنامه به امکانات پخش فیلم نیاز دارید. بسیاری از اماکن عمومی و آموزشی ویدئو پروژکتور در اختیار دارند و ابزار راحت و مناسبی برای پخش فیلم خواهند بود. اما مهمتر از امکانات نمایش فیلم که به طور معمول وجود دارد، تمهیداتی است که برای جلسه نقد و پرسش و پاسخ باید مهیا کنید.


    از لحاظ ابزاری به یک یا دو میز و تعداد متناسب صندلی، و امکانات صوتی نیاز دارید. اگر مجری برنامه در میان مهمانان بنشیند، مشکل دیگری وجود ندارد؛ اما اگر مهمانان در وسط یا یک سمت صحنه و مجری در کنار صحنه قرار دارد، باید تریبونی هم برای مجری داشته باشید.


    علاوه بر این باید شرایط پرسش و پاسخ مخاطبان را نیز فراهم کنید. برای این کار می‌توانید کاغذهای کوچک و قلم آماده کرده و در اختیار مخاطبان قرار دهید. در این صورت باید چند نفر در اطراف محل برگزاری برنامه حضور داشته باشند تا کاغذ سوالات را جمع کرده و به دست مجری برسانند. البته بهتر است تنها یک فرد مشخص متولی تعامل با مجری باشد.


    اما برای برنامه نقد فیلم، طرح پرسش‌ها به صورت شفاهی جالب‌تر خواهد بود. در این صورت ترجیحا به یک میکروفون بی‌سیم هم نیاز دارید تا صدای فرد سوال‌کننده رسا باشد. البته باید یادآور شویم که کنترل برنامه در این صورت ممکن است دشوار باشد! چراکه هرکس ممکن است ناگهان شروع به صحبت کند، یا طولانی‌تر از معمول صحبت کند. در صورتی که برنامه را به صورت شفاهی برگزار می‌کنید، باید دقت کافی برای برقراری نظم کامل را داشته باشید.

    مهمانان


    از میان عوامل، کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده مهمترین عوامل محتوایی تولید فیلم هستند. علاوه بر این، بازیگران هم به هر حال از اهمیت خاص خود برخورداند. پس بهترین گزینه برای دعوت از عوامل فیلم، همین‌ها هستند.


    در عین حال شما به یک منتقد هم نیاز دارید. این مهمان را می‌توانید از میان منتقدان سرشناس و یا اساتید دانشگاهی انتخاب کنید.

    منتقدان پیشنهادی
    - مسعود فراستی
    - اکبر نبوی
    - مجید شاه‌حسینی
    - دکتر قهرمانی

    فیلم‌های پیشنهادی


    برای نمایش فیلم می‌توانید از آثار فیلمسازان زن مثل رخشان بنی‌اعتماد و پوران درخشنده استفاده کنید؛ یا فیلم‌هایی که موضوع آنها مسایل زنان است را نمایش دهید. مثلا در جشنواره اخیر فیلم فجر، «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» خانم درخشنده یکی از مطرح‌ترین فیلم‌ها در مورد دختران بود که جایزه مردمی را هم از آن خود کرد. بهترین محل برای پیدا کردن این فیلم‌ها، جشنواره پروین اعتصامی است که به طور تخصصی به فیلم‌های این حوزه موضوعی اختصاص دارد.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷