1500
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. انسیه هاشمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1500
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ولادت حضرت زهرا (س)، زنده کردن سالانه الگویی است که چارچوب زن بودن، مادر بودن و همسر بودن را یکجا به جامعه ارائه می‌دهد.


    در ۲۰ جمادی‌الاول ۵۷۵ میلادی در مکه، تولد دختری بهانه‌ای شد برای احقاق حقوق زنده به گور شده زنان. تولد دختر پیامبر که در برابر چشمان حیرت‌زده اعراب جاهلی توسط پدرش بوسیده شد. بوسه پیامبر اسلام، انقلابی بود در تاریخ زن در دوره‌ای که دختران زنده به گور می‌شدند و زنان بخشی از املاک مرد به شمار می‌رفتند و محبت به زن معنایی نداشت، چه برسد به حقوق زن. این بُعد تاریخی قضیه و به عبارتی اولین کلنگ این بناست.


    اما قضیه همین جا تمام نمی‌شود و تنها به شکل یک تاریخ نمی‌ماند. پیامبر اسلام از دخترش، زنی ساخت که برای آن نسل عرب غیرقابل تصور بود. فاطمه، الگویی شد برای همه نسل‌ها. هم الگویی برای دختران، هم زنان. فاطمه، اتفاقی نادر بود که عرب جاهلی تابِ روشنفکری‌اش را نداشت و تمام تلاش خود را برای محو کردن او به کار گرفت. او زنی بود که برای دفاع از همسرش در برابر ظلم مردان ایستاد و جان خود را در این راه از دست داد.


    تا مدت‌ها تاریخ به دست کسانی رقم زده می‌شد که سعی در خاموش کردن این انقلاب داشتند. این بار تاریخ‌نویسان در نوشته‌هایشان زنان را زنده به گور می‌کردند و این اتفاق به فراموشی سپرده شده بود. تا اینکه در ۱۶/۲/۵۹ که انقلاب اسلامی سال‌های اول پیروزی خود را جشن می‌گرفت، در سالروز ولادت حضرت فاطمه، امام خمینی با تأکید بر جایگاه والای زن این روز را «روز زن» نامگذاری کرد و فرمود: «اگر روزی باید روز زن باشد، چه روزی والاتر و افتخارآمیز‌تر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست؟ زنی که افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز می‌درخشد.» امام خمینی با شکایت از جایگاه زن در دوران شاهنشاهی که کالایی شده بود برای کشیدن جوان‌ها به مراکز فحشا، حضرت فاطمه را به عنوان الگویی که از نظر فضایل هم‌ردیف والاترین مردان بوده معرفی کرد و گفت: «فاطمه، زنی که فضائل او همطراز فضائل بی‌نهایت پیغمبر اکرم و خاندان عصمت و طهارت بود.» او زنان انقلابی را «آزاد زن» نامید و گفت: «شما ملت شریف دیدید که زن‌های محترم متعهد ایران پیشاپیش مردان به میدان رفته و سد عظیم شاهنشاهی را در هم شکستند و ما و همه مرهون قیام و اقدام آنان هستیم. امروز زنان در جمهوری اسلامی همدوش مردان در تلاش سازندگی خود و کشور هستند و این است معنای آزاد زنان و آزادمردان.» سپس برای سپاسگزاری از مشارکت زنان، یک روز را به آنها اختصاص داد: «بعد از شکست ابرقدرت‌ها و ریشه‌های فاسد آنان می‌توانیم به حق، روزی را روز زن قرار دهیم و به جهان و جوامع بشری با افتخار و سرفرازی از زن و پیشرفت آن در جمهوری اسلامی گفتگو کنیم.» و در پایان این پیام گفت: «من به زنان متعهد، روز بیستم جمادى الثانى را که روز مبارک زن است تبریک عرض می‌کنم و از خداوند متعال سلامت و سعادت آنان و عظمت اسلام و مسلمین را خواستارم.» (صحیفه نور/ ج ۱۲/ ص ۷۲)

     

    volume39_30.jpg
    اگر یک تقویم جهانی پیش روی خود بگذاریم و تمام اتفاقاتی را که در حوزه زنان در طول تاریخ و در تمام نقاط جهان رخ داده، بررسی کنیم، بهترین روزی که می‌تواند به عنوان روز زن انتخاب شود، همین روز است. علت این برتری به چند عامل بر‌می‌گردد:


    ۱.    در تقویم هجری شمسی که تقویم رسمی ایران است، اولین اتفاق زنانه پس از مبدأ تاریخ همین اتفاق بوده و نسبت به سایر اتفاق‌ها اولویت زمانی دارد.


    ۲.    این میلاد، اتفاقی است که با عقاید مسلمانان گره خورده و یادواره‌ای از شعائر اسلامی است.


    ۳.    خاصیت این انتخاب این است که مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) تنها در حد یک عنوان و یک بهانه برای شادی باقی نمی‌ماند. بلکه زنده کردن سالانه الگویی است که چارچوب زن بودن، مادر بودن و همسر بودن را یکجا به جامعه ارائه می‌دهد. الگویی که محدود به زمان و مکان نیست و همیشه می‌توان در آن بُعد جدیدی کشف کرد. به عبارت دیگر روز ملی زن از جایگاه زنی حرف می‌زند که هنوز حاصل نشده است. جایگاهی که آنقدر وسیع است که اگر سال‌ها مورد بررسی قرار بگیرد، بازهم جای کار دارد. مثل قصری تو در توست که هر درش را که باز کنی، با دری دیگر روبرو می‌شوی. برای همین، هر سال در روز زن به جز اینکه مادران و زنان گرامی داشته می‌شوند، تحقیقات و همایش‌های مختلفی پیرامون شخصیت حضرت فاطمه (س) به عنوان یک الگو صورت می‌گیرد تا هر سال دری از درهای این قصر نورانی گشوده شود و الگوی زن کامل بیش از پیش در جامعه شناخته شود.


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷