1634
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه راکعی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1634
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یادداشت اختصاصی از فاطمه راکعی

    [این یادداشت در پاسخ به دعوت مجله اینترنتی دخت‌ایران از فعالان حوزه زنان نوشته شده و لزوما انعکاس دهنده دیدگاه دخت‌ایران نمی‌باشد.]


    ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که وطن ماست. به عبارتی، خانه بزرگتر ماست و این وطن در جامعه بزرگتری که جامعه جهانی است قرار دارد. ما عضویت این خانواده‌های بزرگ و بزرگتر را داریم و نمی‌توانیم خودمان را خارج از حوزه هیچکدام از آنها تصور کنیم. البته که وطن مانند خانواده خود، به ما نزدیکتر است و به همین دلیل بیشتر  آنرا حس و درک می‌کنیم و به مسائل آن اشراف داریم، اما به همان شکل نسبت به جامعه جهانی، گرچه فضایش از ما دورتر است، احساس تعلق می‌کنیم و نمی‌توانیم نسبت به وقایع و رویدادهای آن هم بی‌تفاوت باشیم. من همیشه معتقد بودم که ما ضمن بزرگداشت روزهای ملی خودمان که به فرهنگمان هم نزدیکتر است، می‌توانیم برای انتقال پیام جهانی خودمان در ارتباط با مسائل مختلف و یا ملاحظه و بهره‌برداری از تلاش‌های جهانی در موضوعات مختلف، از روزهای خاص بامعنی که جنبه جهانی دارند استفاده کنیم. به عقیده من خوب است که روزهای بین‌المللی خاص مرتبط با مسائل خودمان را پاس بداریم و در ارتباط با این مسائل با جهان مراوده داشته باشیم.


    به نظرم ۸ مارس فرصتی است تا ما به عنوان افرادی که در چارچوب فرهنگ و قانون اساسی، به خصوص در چارچوب دین مبین اسلام، برای حقوق زنان تلاش می‌کنیم بدانیم دنیا در طول قرن‌ها در زمینه حقوق بشر زنان که در همه جا مورد تخطی و تجاوز بوده چه کرده است. دنیایی که داعیه‌دار تمدن است، دنیای متمدن امروزه حقوق بشر که در آن حرف اول را می‌زند. این جهان در سطح دفاع از حقوق بین‌الملل و حقوق بشر زنان چه می‌کند؟ این موضوع می‌تواند آگاهی‌های بیشتری در این زمینه به ما بدهد و ما موقعیت جهانی خودمان را به عنوان زنان بدانیم. اگر هنوز هم، علی‌رغم شعارهایی که داده می‌شود، برای رسیدن به آن موقعیت آرمانی که برآیند خواست همه زنان جهان است نزدیک نیستیم و یا هنوز در کشوهایی حقوق زنان پایمال می‌شود و یا حتی در کشورهای مترقی بعضا آن جور که باید به شان، وجود انسانی و شخصیت انسانی زنان پرداخته نمی‌شود، برای بهبود اوضاع تلاش کنیم. در واقع یعنی فقط به حوزه خودمان محدود نباشیم؛ ضمن اینکه اگر پیشرفت‌هایی در مورد قوانین روزآمد در حوزه زنان و مسائل دیگر وجود دارد خوب است در جریان باشیم و استفاده کنیم. البته با عنایت به اینکه ما سنت «اطلب العلم و لو بالسین» را از پیامبرمان فرا گرفتیم، هر چیزی که به نفع ما باشد در هر حوزه‌ای از اقتصاد گرفته تا علم و فرهنگ و هنر باید بیاموزیم و هرچه داریم و به نفع دیگران هست را در اختیارشان قرار دهیم.


    از طرفی ما در عصر ارتباطات قرار داریم. مردم از آنچه در جهان به وقوع می‌پیوندد اطلاع دارند، بنابراین نمی‌‌توانیم خودمان را از دنیا جدا کنیم. به هر حال به خاطر علاقه‌ به فرهنگ خویش‌ و اعتقاد به سنت‌های خوب و اصیل اسلامی، قطعا باید با آگاهی و درایت خاصی آنچه را که در دنیا می‌گذرد را رصد کنیم در همه زمینه‌ها بتوانیم الگوهای خودمان را به جهان ارائه دهیم. در واقع از آنچه به نفعمان است و می‌پسندیم برای ارتقا و پیشبرد موقعیت زنان استفاده کنیم.


    حساسیت‌های امنیتی که طی سال‌های اخیر در همه زمینه‌ها پیش آمده گذراست و اصالتی ندارد؛ در واقع دنیای کنونی دیگر دنیایی نیست که بتوان یک بعدی به مسائل آن نگریست. بایستی با کمک فیلسوفان، علما، حقوقدانان و فعالان مسائل زنان در چارچوب ارزش‌ها و سنت‌های خودمان و تعالیم دینی مبتنی بر معنویات و اخلاق، در زمینه‌های مختلف تئوری‌پردازی کنیم و تفکرات خودمان را به دنیا ارائه بدهیم. این تئوری‌ها و نظریات در همه زمینه‌ها باید به صورتی تدوین و ارائه شود که مبتنی بر اصول دین، اخلاق و اعتقاداتمان باشد، به نحوی که پاسخگوی جهان امروز باشد. بدین منظور اگر تنها بخواهیم مبتنی بر اصول حرکت کنیم، بدون اینکه روزآمد، پاسخگو و کارآمد باشیم، هویت خودمان را از دست می‌دهیم. بنابراین خوشبختانه در زمینه زنان از خیلی سال‌ها پیش شخصیت‌های ارزشمندی اعم از زنان و مردان در حوزه نواندیشی اسلامی تلاش می‌کنند تا به نحوی مسائل را تبین کنند که هم پاسخگوی نیازهای روز باشد و هم خدای نکرده عدول از سرچشمه‌های اصیل دینی، معنوی - اخلاقی و مسائلی که در همه ادیان، مخصوصا در اسلام مهم است، نباشد.


    در این زمینه کارهای بسیاری انجام شده، که با اعتقاد به تاکید حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر لزوم مطابقت قوانین با مقتضیات زمان و مکان بوده است، تلاش می‌کنیم و امیدواریم علمای عظام و سرآمدان اخلاق و معنویت در جوامع بشری بویژه  جامعه خودمان، در راستای نهادینه شدن این امر به ما کمک کنند، چراکه هرگز در این زمینه نمی‌شود یک بعدی عمل کرد؛ هم باید پیشرفت‌های روز و مسائل جهانی را مد نظر قرار داد و هم روی اصول و ضوابط اخلاقی، اجتماعی و مسائل مهمی که همه ادیان روی آن انگشت گذاشته‌اند مثل مسئله خانواده، حریم خانواده (اگرچه ممکن است بعضا در بعضی کشورها و فرهنگ‌ها روی آن حساس نباشند) پافشاری کنیم و حرف خودمان را بزنیم. ضمن اینکه در خیلی از موارد با کنوانسیون‌های جهانی در مورد حفظ حقوق زنان، خانواده و کودکان مشکل چندانی از لحاظ اصولی و مبنایی نداریم.


    ۸ مارس روزی بود که تعدادی از زنان برای احقاق حقوق اقتصادی خویش، مبارزه کردند و نه تنها پاسخ مثبت نگرفتند، بلکه سرکوب هم شدند و این نقطه عطفی شد که روزی را در سطح بین‌المللی به عنوان روز جهانی زن نام بگذارند، در واقع این احساس نیاز جهانی بود برای اینکه روزی باید روز جهانی زن باشد و همه دولت‌ها و حکومت‌ها در همه جهان تلاش کنند تا موقعیت زنان را ارتقا ببخشند. قوانین و جایگاه زنان تبعیض‌زدایی شود. این مسائل باعث شده است تا ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن ثبت شود و مورد اقبال جهانی هم قرار بگیرد و فعالین حوزه زنان هم بتوانند در کشورهای مختلف در این حوزه فعالیت خودشان را داشته باشند و احیانا دولت‌ها هم خود را موظف احساس کنند که به جوامع بین‌المللی پاسخگو باشند که همه ساله در چه قدم‌هایی در این زمینه‌ها برای زنان برداشته‌اند.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷