1756
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چگونه یک نمایشگاه کتاب برگزار کنیم؟

     

    هر مناسبتی می‌تواند بهانه خوبی برای سر زدن دوباره به کتاب باشد. به خصوص ماه اسفند که در آستانه تعطیلات نوروزی است، فرصت خوبی برای انتخاب فهرست کتاب‌هایی باشد که در ایام نوروز می‌توان مطالعه نمود.
    یکی از برنامه‌های پیشنهادی برای روز جهانی زن، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع زن و خانواده است. روز هشت مارس بنابر مجموعه مسایل مختلفی به عنوان روز جهانی زن نام گرفت و اهداف متعددی را نیز دنبال می‌کند. بنابراین مطالعه در خصوص این علل و اهداف کمک بسیاری به درک بهتر این رویداد می‌کند. در این مورد خاص ضرورت مطالعه و تحقیق دو چندان است! چراکه از یک طرف تاریخچه مبهمی که براساس آن این روز نامگذاری شده است، شائبه انگیزه‌های سیاسی را ایجاد کرده است. و از سوی دیگر، تندروی‌هایی جنبش‌های فمینیستی و مطالبات زنانه باعث افراط و تفریط‌های متعددی در این باره شده است. این در حالی است که نفس نامگذاری روزی جهانی برای زنان می‌تواند مفید باشد و حقوق زنان می‌بایست «به درستی» پیگیری و مطالبه شود. به همین دلیل مطالعه در مورد دیدگاه‌های مختلف، قوانین و کنوانسیون‌های متعدد در خصوص زنان و روز زن، دیدگاه موج‌ها و جریان‌های مختلف فمینیسم و از همه مهمتر نگرش اسلام به این حوزه بسیار مفید و آموزنده خواهد بود.
    برای برگزاری نمایشگاه کتاب به موارد زیر نیاز دارید:
    - فهرست کتاب‌های مرتبط برای نمایش و یا فروش
    - وسایل لازم برای برگزاری نمایشگاه
    - وسایل و اقدامات لازم جهت اطلاع رسانی
    - برنامه‌های جانبی نمایشگاه

    مکان مناسب:
    برگزاری نمایشگاه در اماکن عمومی مانند مساجد، دانشگاه‌ها، مدارس و ادارات قابل برگزاری است. طبیعتا لازم است برای هر کدام از موارد فوق با مسئولین مربوطه هماهنگی لازم به عمل آید. در خصوص دانشگاه و مدارس بهترین مسیر برگزاری از طریق تشکل‌های دانشجویی و دانش‌آموزی است که مجوزهای لازم را در اختیار دارند.

    لوازم:
    میز: مهمترین وسیله مورد نیاز حداقل دو میز ساده برای به نمایش گذاشتن کتاب‌هاست. البته پیش از این باید در خصوص محل برگزاری نمایشگاه به نتیجه رسیده باشید تا اندازه و تعداد میزها را متناسب با فضای موجود مشخص کنید.
    صندلی: شما ترجیحا به دو نفر مسئول نیاز دارید تا هم در خصوص کتاب‌ها و موضوعات آنها توضیحات مختصری به بازدیدکنندگان بدهند، و هم در صورت فروش پاسخگوی مشتریان باشند. بنابراین دو صندلی برای نشستن متصدیان لازم است.
    در صورتی که فضای برگزاری به شما این اجازه را می‌دهد، یک میز کوچک و دو صندلی هم برای بازدیدکنندگان بگذارید تا بتوانند همان جا کتاب‌ها را تورق کنند یا با شما و دوستانشان گپ و گفتی در مورد کتاب‌ها و موضوعشان داشته باشند.
    بروشور: از آنجایی که معمولا افراد با عجله از نمایشگاه شما بازدید خواهند کرد، بهتر است برگه‌های کوچکی آماده کرده باشید که توضیحات مختصری در مورد نمایشگاه و کتاب‌های ارائه شده در اختیار خواننده قرار دهد. این متن باید خیلی کوتاه باشد تا در یک صفحه A۴ بتوانید چهار عدد از آنها را قرار داده و بعد از تکثیر برش بزنید. برای راحتی بیشتر، می‌توانید از این فایل ورد استفاده کرده و متن خود را در داخل هر یک از مستطیل‌ها جاگذاری نمایید.
    برای دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

    علاوه بر این، در صورت امکان می‌توانید فهرست کتاب‌ها را نیز تکثیر و در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید.

    فهرست کتاب‌ها:
    باید اذعان کنیم که متاسفانه در حوزه موضوعات زنان کتاب های زیادی در ایران منتشر نشده است. از میان شماری هم که منتشر شده، درصد کتاب‌هایی که کیفیت محتوایی بالایی داشته باشند، چندان چشمگیر نیست. البته در مجموع کتاب‌های موجود اهدافی که ابتدا ذکر کردیم را تا حد زیادی محقق خواهند کرد.
    برای دیدن اسامی کتاب‌ها اینجا کلیک کنید.

    نکات قابل توجه:
    - بهتر است برای شکیل بودن فضای نمایشگاه، یک پارچه تمیز و یک‌دست روی میزها کشیده شود. برای اینکه در این خصوص هزینه نکنید، می‌توانید چند روزی پرده یکی از اتاق‌های محل برگزاری را قرض بگیرید!
    - همچنین امکانات پذیرایی از بازدیدکنندگان مثل شکلات هم به جذب مشتری کمک خواهد کرد. البته این پذیرایی برای متصدیان هم باید مهیا باشد.
    - سعی کنید برای جلوگیری از خستگی عوامل، ترتیبی اتخاذ کنید تا مسئولین نمایشگاه تعویض شوند.
    - در صورتی که کتاب‌ها را از ناشر آنها می‌گیرید، می‌توانید در خصوص تخفیف هم با آنها مذاکره کنید تا مخاطب بیشتری جذب کنید.
    - اگر کتاب‌ها را فقط به صورت خوابیده قرار دهید، تصویری تخت و غیرجذاب ایجاد خواهد کرد. بهتر است بعضی از کتاب‌هایی که شکیل‌تر هستند را به صورت عمودی قرار دهید تا بهتر دیده شوند.

    اطلاع‌رسانی:
    حتما به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین امور در کارهای فرهنگی، اطلاع‌رسانی صحیح است. شما باید بتوانید مخاطب مورد نظر خود را در برنامه‌ای که دارید حاضر کنید. ابتدایی‌ترین کار، تکثیر و توزیع برگه‌هایی است که اطلاعات لازم در خصوص برگزاری نمایشگاه را در اختیار افراد قرار دهد. در این اطلاعیه‌ها موضوع نمایشگاه، امکانات ارائه شده و زمان برگزاری را با دقت بنویسید. اطلاعات محل برگزاری نمایشگاه را به نحوی بنویسید که مخاطبان به راحتی بتوانند محل مورد نظر را بیابند. حتی اگر لازم است کروکی آدرس را هم بکشید.
    همچنین در نزدیکی محل نمایشگاه با استفاده از علامت‌گذاری و جهت‌دهی، مخاطب را به سمت کتاب‌ها هدایت کنید. چند برگه اطلاع‌رسانی و تزئیناتی هم در محل نمایشگاه نصب کنید تا جلوه بهتری به فضا بدهند. این برگه‌ها را از رنگ‌های مختلف انتخاب کنید و بر روی آنها احادیث و جملاتی از ائمه و بزرگان بنویسید. برای این کار می‌توانید از مطلب دیگر این شماره که پوسترهای موضوعی هستند نیز استفاده کنید.

     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مریم
        ۰۲ اسفند ۹۱
        ۱۲:۴۷
     1.  
      چه پیشنهاد خوبی این یعنی تبدیل تهدیدها به فرصتها
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷