2045
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه دلاوری پاریزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2045
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یک خانواده کامل را چگونه باید به تصویر کشید؟


    رسالت اصلی سینما به تصویر کشیدن خانواده‌ای نیست که هیچ مشکلی نداشته و مسیری سهل و آسان را طی می‌کند. بلکه در مقابل به تصویر کشیدن خانواده‌ای است، که در عین وجود مشکلات فراوان پیش روی یک خانواده، اعم از مشکلات شخصی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و... با درایت، هوشیاری و البته محبت و صمیمیت توام با صداقت و رجوع به آموزه‌های دینی به حل مشکلات و مدیریت خانواده می‌پردازد و سعی در بهبود شرایط و رشد خود و دیگران دارد. از نمونه‌های موفق سینمایی در به تصویر کشیدن خانواده در سینما می‌شود به «روزهای زندگی»، «طلا و مس»، «یه حبه قند» و... اشاره کرد که در مقایسه با آثار تولید شده در سینما که به تخریب فضای خانواده دامن می‌زنند و مسایلی چون خیانت و عشق‌های چندضلعی، تجملات بیجا، مشغولیت افراد به امور بیهوده و لهو، عدم صداقت، بی‌اعتمادی، اباحه‌گری، مفاسد اقتصادی چون رشوه و ربا، تنبلی و تکاسل اعضای خانواده، گرفتاری فرزندان به دام انواع مخدرات و... را مطرح می‌کنند، بدون آن که راه‌حلی ارائه کنند، بسیار ناچیز است. در این نوشتار سعی بر آن است که ویژگی‌های یک خانواده کامل برای به تصویر کشیدن بیان شود.


    خانواده شایسته در اولین ویژگی خود خانواده‌ای است که برای کنش‌ها و اعمال و امورش «دلیل» دارد. خانواده‌ای که خوب می‌اندیشد و تابع قیود بی‌ارزش عرفی یا آداب و رسومی که دلیلی برای حفظشان نیست، نمی‌باشد. در خانواده ایده‌آل آن چه مهم است اصل منطق و حق‌پذیری اعضای آن است. اعضای خانواده با یکدیگر گفتگو می‌کنند، تجربه و اندوخته‌های معرفتی والدین و بزرگترها به مدد اعضای کوچکتر می‌آید و مسایل و مشکلات مورد بررسی قرار می‌گیرد. فضای منطقی، آزاداندیشانه و در عین حال احترام به آرا و نظرات والدین و تبعیت از ایشان در مواردی که امر مولوی دارند و مواردی که عدم تبعیت منجر به اذیت و ایذا ایشان می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد و در غیر این موارد انتخاب افراد در صورتی که منافاتی با اصل دین نداشته باشد مورد احترام است. در صورت وجود اختلاف، اصل ارشاد و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر باید مورد توجه و دقت قرار گیرد. تدبیر نیز تفکر کاربردی یا چاره‌اندیشی است که معنی آن تمهید و تدارک شرایط بهتر برای زیست با کیفیت بالاتر است. اگر خانواده‌ای ویژگی منطقی بودن و تدبیر به معنی چاره‌اندیشی و تفکر کاربردی را داشته باشد، به تبع آن ویژگی‌های دیگری باید برای خانواده وجود داشته باشد.


    تذکر در عین ولایت‌پذیری اعضای خانواده نسبت به پدر ویژگی دیگر یک خانواده شایسته است. در واقع همان گونه که در سطح جامعه خیرخواهی برای ولی و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر او وظیفه امت است در خانواده نیز گفتگو با پدر و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر او جایز و واجب است. به همین دلیل اعضای خانواده از نقش و شغل اجتماعی، فضای دوستانه، ارتباطات و... یکدیگر تا حدی که مصداق تجسس و تفتیش عقاید دیگران نباشد، باخبرند تا در صورت وقوع اشتباه یا خطایی به همدیگر تذکر دهند و یکدیگر را دعوت به خیر کنند و مهمتر آن که این تذکر بهتر است که در قالب عمل باشد نه صرفا تذکر زبانی.


    تلاش و مجاهده: تنبلی و تکاسل در هیچ یک از اعضای خانواده راه ندارد. خانواده ایده‌آل را باید فعال، پرتحرک و در عین حال پرنشاط و پرانگیزه برای کار و تلاش معرفی کرد. البته هر کدام از اعضا متناسب با سن و شان و جایگاه و توانشان.

    volume40_24.jpg


    مقتصد بودن: خانواده عاقل و مدبر، مقتصد هم هست. چراکه عقل سالم به اقتصاد و میانه‌روی در خرج و تعدیل نسبت خرج و دخل و همچنین نسبت نیاز و هزینه حکم می‌کند. در واقع در این خانواده از اسراف و تبذیر و چشم و هم‌چشمی با دوستان و آشنایان و کالاهای لوکس تجملاتی خبری نیست. هر چیزی اگر ضروری باشد و برای حیات خانواده و کیفیت خانواده مفید باشد در صورت امکان در خانه هست و جز ضرورت و راحتی اعضای خانواده هیچ ملاک دیگری برای خرید اقلام مورد توجه قرار نمی‌گیرد. البته خداوند زندگی خوب و مرفه را برای بندگانش دوست دارد اما وقتی که برای همه بندگانش باشد پس هنگامی که خانواده‌ای از ابتدایی‌ترین امکانات ضروری خود محروم است، نشان دادن خانواده‌هایی با اشرافی‌ترین سبک زندگی و تفریح‌های گران و... از اساس غلط و برخلاف موازین خانواده ایده‌آل است. اساسا مردان و زنان بزرگ و تاریخ‌ساز و تحول‌آفرین بی‌علاقه به زخارف دنیا بوده‌اند و ساده‌زیستی را اصل اساسی می‌دانستند. لذا بازنمایی بی‌توجهی همه اعضای خانواده به تجملات و کالاهای غیرضرور در عین اهتمام و تلاش و مجاهده همه اعضای خانواده اصل مهمی در نمایش خانواده ایده‌آل است.


    ارتباطات داخل چارچوب خانواده: احترام، یکدیگر را با لقب مورد علاقه صدا زدن، صداقت، اعتماد متقابل باید نمایش داده شود. روابط عاطفی و صمیمیت بین اعضای خانواده را باید به خوبی نشان داد. البته در بازنمایی روابط صمیمانه زن و شوهر طبیعتا ملاحظاتی وجود دارد.


    حد و مرزهای ارتباطی با خارج از خانواده: ارتباط صمیمانه و راهگشا با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و رفع و رجوع احتیاجات و نیازهای ایشان، جلسات مفید خانوادگی با اعضای فامیل مثل جلسات صندوق خیریه، برنامه‌های تفریحی مشترک مثل کوهپیمایی، جلسات معرفتی و معنوی مثل سخنرانی یا دعا و... در عین پرهیز از جلسات لغو و بیهوده و تجملاتی و جلساتی که در آن گناهانی چون غیبت و ارتباط صمیمانه با نامحرم رواج دارد.


    مرد در خانواده: نقش قیم و سرپرست اصلی خانواده را دارد که باید علاوه بر تامین مسایل مالی و اقتصادی خانواده، مدیریت خانواده را در حرکت اصلی و مسیر کلی آن پیگیری کند و نقش عظیم خود را در تربیت فرزندانی صالح و دین دار ایفا نماید. پدر را باید شخصی که تجمیع ابهت و رافت و مدیریت و کارامدی و تدبیر است نشان داد. فردی که می‌توان به او در شرایط بحرانی اتکا کرد. و در عین حال که شخصی قاطع و مدیر است احترام به همسر و سایر افراد خانواده را در دستور کار خود داد.


    زن در خانواده: متعاقله، اهل اندیشه و تفکر و طرح‌ریزی در لحظه لحظه زندگی و مقتصده و ساده‌زیست و هوشیار در بهره‌وری از منابع مالی همسر و عفیفه و محجبه و برخورد درست و اصولی با نامحرم و معرض از کار لغو و بیهوده... است. زن در خانه منبع تامین عاطفه، نشاط، امید، انگیزه و تحرک است و محبت را با درایت و تدبیر درهم می‌آمیزد و خانواده را از صداقت و صمیمیت و حرکت سرشار می‌سازد. مسئولیت مهم زن حفظ خانواده و تربیت فرزند است و حفظ خانواده اعم و اهم از مسایل اجرایی خانه و خانواده بوده و تبدیل محیط خانه به فضایی برای رشد و عروج و معنویت و معرفت و فضایی عاطفی و صمیمانه و جایی که همسر و فرزندان احساس امنیت و آرامش و تعلق کنند، از اصول آن است. «علّت اینکه اسلام این قدر به نقش زن در داخل خانواده اهمیت مى‌دهد، همین است که زن اگر به خانواده پایبند شد، علاقه نشان داد، به تربیت فرزند اهمیت داد، به بچه‌هاى خود رسید، آنها را شیر داد، آنها را در آغوش خود بزرگ کرد، براى آنها آذوقه‌هاى فرهنگى -قصص، احکام، حکایت‌هاى قرآنى، ماجراهاى آموزنده- فراهم کرد و در هر فرصتى به فرزندان خود مثل غذاى جسمانى چشانید، نسل‌ها در آن جامعه، بالنده و رشید خواهند شد. این، هنر زن است و منافاتى هم با درس خواندن و درس گفتن و کار کردن و ورود در سیاست و امثال اینها ندارد.» (سید علی خامنه ای، ۲۰/۱۲/۷۵) زن را باید در خانواده، با محبت و رافت و عاقل و با تدبیر و تمکین‌کننده نسبت به همسر و احترام‌گذارنده به آرا و نظرات او تصویر نمود.


    فرزندان: خانواده‌های تک‌فرزند، بدون فرزند یا خانواده‌های تک‌سرپرست خانواده‌های ایده‌آل نیستند. نشان دادن خانواده‌ای که دارای چند فرزند است و نیز بهتر آن که پدربزرگ و مادربزرگی که مشکل تنهایی دارند با سایر اعضای خانواده زندگی کنند دارای اهمیت بسزایی است. در احادیث بسیاری به مباهات پیامبر گرامی اسلام به زیادی جمعیت مسلمین نسبت به امت‌های دیگر اشاره شده است. تمکین فرزندان نسبت به والدین در عین قدرت تفکر و تدبیر و انتخاب در ایشان، و رعایت سه دوره هفت ساله، امیر و عبد و وزیر بودنشان باید به تصویر کشیده شود.


    امید که با ارائه تصویری درست از خانواده ایرانی و اسلامی به رسالت سینما در این مهم پاسخ داده شود و در تعالی جامعه به سمت تکامل اعضای آن جامه عمل پوشانده شود.     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷