1331
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. طاهره مهدوی‌نیا
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1331
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    آیا برابری یا نابرابری حقوق زنان در مقابل مردان بر پذیرش نقش‌های مهم سیاسی تأثیر‌گذار نیست؟


    نقش‌پذیری زنان، به عنوان نیمی از جمعیت اجتماع که دارای آزادی انتخاب هستند و می‌توانند به خود جسارت شرکت در محافل سیاسی را بدهند، موضوعی قابل بحث است.


    آیا اینکه تنها زنان توانمندی‌ها و قابلیت‌های بالقوه‌شان را در این حوزه بتوانند به بالفعل مبدل سازند، مطرح است؟ یا انتصاب زنان به عنوان شخصیت‌های سیاسی در کابینه، تنها به این خاطر که دولت داعیه پذیرش زنان و حق دادن جایگاه‌های ویژه سیاسی را داشته و با این کار، این امر تحقق یافته است؛ مطرح می‌شود؟


    آیا کارایی زنان به عنوان نمایندگان منتخب مردم تاکنون پاسخگوی انتظارات عامه آنها بوده است؟ یا تنها چیدمان مجلس شورای نمایندگان، در کنار نمایندگان مرد ناچار به پذیرش کرسی‌هایی است که نمایندگانی از جنس زن نیز بر آن تکیه زنند؟


    تناسب نقش‌های سیاسی با شخصیت، خلق و خو، ساختار و نقش‌های اجتماعی که تاکنون در جامعه به زنان سپرده شده تا چه اندازه می‌تواند در تأثیر‌گذاری آنان در حوزه‌های حساس تصمیم‌گیری حایز اهمیت باشد؟


    شاید پاسخ به پرسش‌های مطرح شده اقناع‌کننده نباشد، مسلما تعداد زیادی از پاسخ‌ها محافظه‌کارانه نیز هست. اگرچه همان‌گونه که گفته شد زنان نیمی از جمعیت جامعه را به خود اختصاص داده‌اند و از سویی هیچ‌گاه نمی‌توان آنان را بدون نقش‌های مادری، همسری و خانه‌داری تصور کرد، اما سپردن نقش‌هایی از جنس وزیرانی در کابینه یا معاون‌های رئیس‌جمهور بودن یا مناسب بودن این نقش‌ها با توجه به سابقه عملکرد زنان در حوزه‌های سیاسی با آنچه واقعیت جامعه ما آن را پذیرفته است خوشبینانه است.


    نگاه خوشبینانه در ابعاد مختلفی مطرح می‌شود. از جمله اینکه پذیرش توانایی ‌زنان در حوزه تبدیل شدن ایشان به قدرتی سیاسی و سپردن نقش‌های کلیدی به آنان، نشان‌دهنده رسیدن باور جامعه به این مسأله است که سابقه فعالیتی زنان در جنبش مشروطیت، نقش زنان در توسعه کشاورزی، جایگاه و پایگاه زنان در توسعه انسانی، اجتماعی، فرهنگی، ارتقاء سطح فکری این قشر با شرکت در محافل علمی بین‌المللی، پذیرش نقش زنان به عنوان نیروی توانای کار در مشاغل سخت همواره نمود داشته است و اکنون به نتیجه رسیده است.

     

    volume42-11.gif


    از سوی دیگر برای عمل به این نگاه خوشبینانه بعد دیگر مربوط به چگونگی تغییر نگاه به حساسیت زنان از سطح فردی به سطح تکاملی است. اگر مفاهیمی چون توسعه، بر مبنای تکامل تعریف شود، افق نگرش به منزلت زن تغییر می‌یابد و قوانین و اصول نیز در سطح بین‌المللی متناسب با مراحل تکامل تدوین خواهد شد، فعالیت زنان منحصر به موضوعاتی که مستقیما به آنها مربوط است نخواهد شد؛ لذا نسبت به هر تصمیم که غیر‌مستقیم زنان را محدود و متاثر می‌کند تجدید نظری اساسی انجام پذیرفته و تحقق پذیرش زنان در حوزه‌های کلیدی سیاسی نه تنها ظرافت و عواطف را از آنها نخواهد گرفت، بلکه به آنان چنان اعتماد به نفسی خواهد داد که کارایی لازم و تأثیر‌گذاری نیز در ایفای نقش‌های دیگرشان را نیز به همراه خواهد داشت.


    اینها همه مربوط بود به همان نگاه خوشبینانه است، اما با موانع و مشکلات چه باید کرد؟ آیا می‌توان با تبعیض‌های جنسیتی مقابله کرد؟ آیا سطح آموزشی که زنان از آن برخوردار هستند می‌تواند زمینه لازم را برای ارتقای توانمندی‌های ایشان و سرانجام پذیرش نقش‌های حساس سیاسی فراهم آورد؟ آیا قوانینی که در کشور حاکم بر ابعاد فردی زنان است در خانواده و اجتماع آنان را آماده این پذیرش ساخته است؟ آیا زنان در خانواده و جامعه از حقوق کامل و برابری برخوردار هستند و آیا این برابری یا نابرابری بر پذیرش نقش‌های مهم سیاسی تأثیر‌گذار نیست؟ یا آنها را در مسیری قرار می‌دهد که می‌تواند به آنان قدرت مقابله با موارد نابرابری (به زعم عامه) را بدهد؟ و هزاران آیا و چرای دیگر...


    در مقابل این آیاها و چراها چند پاسخ می‌تواند مطرح شود. اگر باورمان بر توانمندی نیمی از جمعیت جامعه که در حوزه‌های گوناگونی چون کارشناس، پزشک، پرستار، معلم، روان‌شناس، معمار، نقاش و... فعالند، در مقابل در مجالس اول تاکنون نمایندگان منتخب مردم در شهرهای گوناگون از میان زنان نیز انتخاب شده‌اند پس حالا زمان آن رسیده که نگاه‌های جنسیتی را از نقش‌های کلیدی سیاسی-اجتماعی جدا ساخت و دید واقع‌بینانه و البته به دور از هرگونه پیش‌داوری در مورد موفقیت یا عدم موفقیت زنان در حوزه‌هایی چون معاون وزیر بودن داشت و براساس توانمندی‌ها به انتصاب شایسته‌ها پرداخت، زیرا با این عمل داستان‌هایی که در ارتباط با زنان و محدودیت حوزه‌های شغلی که به ایشان می‌توان واگذار کرد سرانجام خواهد گرفت و محدودیت‌های جنسیتی در ارتباط با انتصابات سیاسی از جمله وزارت و اعضای کابینه برداشته خواهد شد.


    از سویی دیگر مگر نه اینکه همانگونه که گفته شد با مراجعه به تاریخ کشورمان نقش کلیدی زنان را در به ثمر رسیدن نهضت مشروطیت و مهمتر از آن پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، بیداری اسلامی و... قبول داریم، پس چرا اکنون که شرایط محیطی، اجتماعی و فرهنگی فراهم است و تعداد پذیرفته‌شدگان از جنس زن در دانشگاه بیش از مردان است و هر دو جنس مذکر و مؤنث در بهره‌برداری از فناوری‌های پیشرفته به یک اندازه حق داشته و راه‌یافته‌اند و از آن محدودیت‌های ذهنی و سنتی خبری نیست، نقش‌های کلیدی دادن به زنان در حوزه سیاسی جای سؤال دارد؟ چه خوب است نگاهی واقع‌بینانه به دور از نگاه‌های جنسیتی داشته باشیم.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷