2818
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. عاطفه دورودیان
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2818
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    تأکید بیش از حد بر هر تعبیری از زیبایی می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

     

    دخت ایران - رژیم‌های لاغری، گن‌های لاغری، کمربندهای لاغری، قرص‌های لاغری و این لیست بلندبالا همچنان ادامه دارد. چند سالی است که جراحی‌های سخت و گاهی مرگبار لاغری نیز در این طومار جای گرفته و به یاری انواع رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب، موضوع محافل علمی و گپ‌وگفت‌های دوستانه شده است. اگر حدود یکصد سال پیش چاقی نوعی زیبایی به حساب می‌آمد و به معنای تعلق به طبقات اجتماعی مرفه و بهره‌مند بود، این روزها معانی دیگری به خود گرفته. حالا دیگر چاقی به معنای دسترسی به خوراک و ثروت بیشتری نیست، بلکه نوعی نازیبایی و عدم تناسب به حساب می‌آید؛ معنایی که به یاری تبلیغات رسانه‌ای در گوشه‌ ذهن هر زنی جا خوش کرده است.

    بیزاری و ترس از چاقی هر روزه ذهن زنان بسیاری را به خود مشغول می‌کند. اینکه چرا معنای بدن زیبا تا این حد تغییر کرده و چنین اهمیتی یافته را تنها می‌توان با بررسی‌های عمیق و کنار هم نهادن سلسله به هم پیوسته‌ای از علل دریافت. این رشته آن‌قدر دراز است که در نوشته‌ کوتاه پیش‌رو نمی‌توان به تمامی بدان پرداخت و به ناچار باید به طرح برخی نکات بسنده کرد.

    در حقیقت به درستی روشن نیست که چرا معنای زیبایی در جامعه امروز به این شکل درآمده، اگرچه در مورد علت رشد و گسترش چارچوب‌های امروزین زیبایی در میان عموم و بدل شدنش به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر می‌توان با دقت و اطمینان بیشتری سخن گفت. مهمترین عاملی که این روزها تصور جامعه را در رابطه با موضوعات مختلف شکل می‌دهد رسانه است. در مورد معنای زیبایی نیز رسانه حرف اول و آخر را می‌زند. رسانه‌هایی چون سینما، تلویزیون، کتاب، ماهواره و مجله، به عنوان منابع تولید معنا تصور عمومی از زیبایی را محدود و مشخص می‌کنند. رسانه‌ها به ما می‌گویند که چه چهره و اندامی را باید زیبا بدانیم و کدامیک را زشت؛ و ما نیز برای آنکه از قافله زیبایی و جذابیت عقب نمانیم چاره‌ای نداریم جز آنکه خود را با معیارهای دیکته شده‌ زیبایی تطبیق دهیم و برای به چنگ آوردنشان با تمام وجود به آب و آتش بزنیم.

    معنای سیال زیبایی، قضاوت در این مورد را که آیا داشتن پوستی برنزه با اندامی باریک و لاغر را می‌توان زیبایی محسوب کرد، غیرممکن می‌کند. در هر دوره و جامعه‌ای زیبایی معنای خاصی می‌یابد که به راحتی نمی‌توان در مورد خوب یا بد بودنش قضاوت کرد. در اصل نکته‌ مهم‌تر اینجاست که تأکید بیش از حد بر هر تعبیری از زیبایی می‌تواند گمراه‌کننده باشد. تعبیر مسلط جامعه از زیبایی هرچه که باشد نباید در مورد اهمیت و ضرورتش اغراق کرد و با کمک مکانیزم‌های تبلیغی به صورت الگویی کلی، فراگیر و محدودکننده به افراد آن جامعه القاء نمود. چراکه تأکید بیش از حد بر نوع خاصی از زیبایی مانند لاغری یا هر نوع دیگر، بخشی از جامعه را که به میزانی از مزایای مورد نظر فاصله دارد گرفتار یأس و ناامیدی می‌کند.

    هشدار نسبت به تأکید بیش از حد در مورد برخی امتیازات و وجوه ممیزه فردی و اجتماعی، سال‌ها پیش توسط رابرت مرتون جامعه‌شناس، در دهه‌ شصت میلادی ابراز شد. مرتون در یک نگاه کلی هشدار می‌دهد که زیاده‌روی در تشویق افراد به برخورداری از برخی مزایا و دستیابی به اهداف خاصی که مورد نظر نهادهای اجتماعی است، در نهایت به ایجاد و تشدید فشارهای روانی بر افراد می‌انجامد؛ زیرا وسایل ضروری برای دستیابی به آن اهداف و مزایا برای همه افراد جامعه به یک میزان مهیا نیست و این مسئله دسترسی به امتیازات و تحقق اهداف از نظر اجتماعی تحسین‌شده را برای بخش بزرگی از جامعه دشوار می‌کند. عدم برخورداری این افراد از ویژگی‌ها و امتیازاتی که طبیعتا در جامعه کمیاب هستند، نتیجه‌ای جز نارضایتی، فشار روانی و اضطراب نخواهد داشت. به همین دلیل مرتون نسبت به عملکرد رسانه‌ها و نهادهای آموزشی که تأکید بیش از اندازه‌ای بر ارزش‌هایی نظیر ثروت، تحصیلات و موقعیت اجتماعی دارند، هشدار می‌دهد.

    در حقیقت تصویر کلیشه‌ای و ناهمخوان با طبیعت از زیبایی زن در رسانه‌ها نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس زنان می‌گردد و موقعیت اجتماعی زنان را متزلزل می‌کند، بلکه بر  روی نقش زن در خانواده نیز بی‌تاثیر نیست و گاه تمایل به باردار شدن و زایمان و شیردادن به کودک را نیز در زنان کاهش می‌دهد. این تصویر نادرست از «زیبایی»، احساس ناخوشایندی دائمی از ظاهر خود را به زنان القا می‌کند و زنی که دائم دچار احساس نارضایتی از خویش است نمی‌تواند زندگی شاد و طبیعی داشته باشد.

     

    volume45-4.jpgبه همین دلیل است که خواندن مجلات سرگرم‌کننده یا نشستن پای تلویزیون و فیلم‌های سینمایی بسیاری از زنان را افسرده می‌کند. زیرا در آنها تصویر زنان زیبا با اندام لاغر به وفور دیده می‌شود. هرقدر تعداد بازیگران زیبا و خوش‌اندام در یک فیلم یا سریال بیشتر باشد، به همان اندازه احساس نارضایتی مخاطب از ظاهر و چهره‌اش بیشتر می‌شود. این مسئله تا حدی جدی ا‌ست که وجود بسیاری از مجلات که حاوی عکس‌های مدل‌ها هستند در کلینیک‌های پزشکی به خصوص مطب‌های پزشکان متخصص تغذیه ممنوع شده است؛ چراکه این مجلات شدت احساسات منفی را در میان مردم بیشتر می‌کند. حتی در برخی فستوال‌های مد به طور نمادین از افراد و مانکن‌هایی استفاده شده که از وزن طبیعی برخوردارند و براساس معیارهای جهان مد چاق محسوب می‌شوند. این رویه در صنعت تبلیغات نیز دنبال می‌شود و به استفاده از زنانی با اندامی معمولی و حتی چاق در تبلیغات تجاری رسیده است.

    اما هنوز بسیاری از زنان به دنبال رژیم غذایی بوده و به هر قیمتی برای «زیباسازی» خود براساس هنجارهای تعریف شده توسط رسانه‌ها می‌کوشند. به طور نمونه، در امریکا همیشه ۲۰ درصد از زنان در رژیم غذایی به سر می‌برند. شیوه کار رسانه‌ها در این زمینه چنان است که تحمیل این تعریف زیانبار از زیبایی به صورت زورگویی جنسیتی به زن دیده نمی‌شود، بلکه زن احساس می‌کند کاملا کنترل بدن خویش را در اختیار دارد و با میل خود و با لذت برای لاغری می‌کوشد. حتی برخی زنان آن را نوعی آزادی زن در تعریف شکل ظاهر خود دانسته و ایرادی در آن نمی‌بینند، اما این مساله در واقع ربطی به کنترل زن بر روی بدن خویش ندارد، بلکه مربوط به چیزی است که به عنوان تعریف «زیبایی» به زن تحمیل می‌شود، تعریفی که با واقعیت زندگی تطبیق ندارد، کاملا ساختگی است، و در برخی موارد زیانبار بوده و نه تنها به کاهش اعتماد به نفس بلکه به انفعال فردی و اجتماعی آنان نیز می‌انجامد.

    همچنین تبلیغ نوع خاصی از زیبایی تنها به بروز عوارض روانی و اجتماعی نمی‌انجامد، بلکه ممکن است تبعات سوء جسمی نیز با خود به همراه بیاورد. به عنوان مثال پزشکان اغلب در مورد عوارض قرص‌ها و جراحی‌های لاغری هشدار می‌دهند. رژیم‌های غیراصولی لاغری نیز می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به سلامتی فرد وارد کند. این روزها در سایت‌های تحلیلی یا سرگرم‌کننده اخباری زیادی از عوارض و آثار سوء ناشی از رژیم‌های سخت که به مرگ یا صدمات جبران‌ناپذیر جسمی انجامیده می‌توان یافت. در حقیقت تأکید بیش از حد کنونی بر تعریف مسلط و امروزین زییایی و اهمیت دادن به آن، می‌تواند منجر به اولویت یافتن جنبه‌های مادی و ظاهری زندگی انسان بر دیگر ابعاد وجودی او شود. این احتمال وجود دارد که افراد برای زیبا ساختن خود سرمایه‌های به مراتب مهم‌تر خود همچون سلامتی، عشق و شادی را پیش پای «مانکن شدن» و انطباق با تصورات رایج از زیبایی قربانی کنند.

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷