2650
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. اکرم یعقوبی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2650
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    عدم مراعات حجاب شرعی در مناظر عمومی جرم محسوب می شود.


    دخت ایران - وقتی برای گرفتن ویزا به سفارتخانه‌ای مراجعه کنیم، شاهد کشف حجاب زنان ایرانی هستیم. هنگام فرارسیدن زمان سفرخارجی، وقتی وارد هواپیما می‌شویم، به محض اینکه هواپیما پرواز می‌کند و یا مدتی از پرواز می‌گذرد، مواجه با صحنه‌های کشف حجاب زنان می‌شویم.

    فارغ از مسائل شرعی و الزام به تبعیت از حکم خداوند در راستای پوشش زنان مسلمان، این رفتار نابهنجار احساسات و اخلاق جامعه را جریحه‌دار می‌سازد. با توجه به اینکه ایران، کشوری اسلامی مبتنی برتبعیت از موازین و قوانین اسلامی است، چگونه می‌شود عده‌ای از افراد به آسانی حکم شرعی اسلامی را زیر پا می‌گذارند و نظارت مناسبی در این حوزه وجود ندارد؟ آیا ما با فقدان قوانین موضوعه دراین حوزه مواجه هستیم؟

    مقدمه قانون اساسی هرکشور، قالب و چارچوب حکومت را مشخص می‌کند و مقدمه قانون اساسی ایران مصوب ۱۳۵۸ ویژگی بنیادی انقلاب اسلامی را مکتبی و اسلامی بودن آن دانسته است.

    پس از پیروزی انقلاب اسلامی، قانونگذار با سه مصوبه پوشش افراد جامعه را مورد توجه قرار داد. قانون تعزیرات سال ۱۳۶۲، قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و مجازات فروشندگان لباسهایی که استفاده از آنها در ملأ عام خلاف شرع است یا عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند مصوب ۱۳۶۵، و متعاقباً تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ که عینا در قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ تکرار شده است.

    مطابق تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»

    جرم عدم رعایت حجاب شرعی از لحاظ حصول نتیجه مجرمانه یک جرم مطلق بوده و صرف تحقق رفتار مجرمانه و تشکیل عنصر مادی در آن، مرتکب را مستوجب مجازات قانونی می‌سازد. حصول نتیجه مجرمانه و در پی آن وجود سوء نیت خاص از شرایط تحقق این جرم نیست. بنابراین صرف عدم مراعات حجاب شرعی در مناظر عمومی موجب تحقق جرم است فارغ از آنکه امنیت اخلاقی و اجتماعی جامعه به مخاطره بیافتد یا نیافتد.

    یکی از نکات بسیار مهم آگاه‌سازی مردم از وجود قوانین است. مسلما در جامعه ایران ادعای جهل به جرم بودن بی‌حجابی از سوی افراد قابل پذیرش نخواهد بود. اما در مورد سفارتخانه‌ها، آیا مسئله کشف حجاب جرم محسوب می‌شود؟ تصور بسیاری از مردم این است که سفارتخانه‌ها جزء خاک کشور همان کشور محسوب می‌شوند. تصوری که مبتنی بر نظریه برون‌مرزی است. این نظریه تا مدتها در حقوق بین الملل مطرح بود، اما به تدریج مورد انتقادات شدید قرار گرفت و امروز به طورکلی مردود است. زیرا به نتایج مبهم و خطرناکی منتهی می‌شود. بنابراین نظریات دیگری در مورد مبنای مصونیت‌ها و امتیازات ماموران دیپلماتیک مطرح شد. رویه بین‌المللی امروز نیز پیرو اختلاط نظریات نمایندگی و مصلحت خدمت است. بدین مضمون که منظور از مصونیت‌ها و مزایای دیپلماتیک بهره‌مند ساختن افراد نیست، بلکه هدف تامین اجرای موثر وظایف هیات‌های دیپلماتیک به عنوان نمایندگان کشورهاست. البته مصونیت سفارتخانه‌ها و نمایندگان آنها در حقوق بین‌الملل عرفی پذیرفته شده است. این مصونیت هرچند در ابتدای امر مطلق بود، اما تئوری مصونیت محدود (مصونیت مشروط) آن را به قیوداتی مقید کرد. بنابراین این گونه نیست که حتی این ماموران از مصونیت مطلق برخوردار باشند.  حضور سفارتخانه‌های خارجی در هر کشوری، نمادی از تعامل و ارتباط دوطرفه کشورها و دیپلماسی فعال آنان درقبال یکدیگر است. از طرفی ماموران دیپلماتیک موظف هستند به قوانین کشور پذیرنده احترام بگذارند. این مصونیت‌ها شامل ماموران دیپلماتیک می‌شود و شامل اتباع کشور پذیرنده نمی‌باشد. بنابراین هرچند سفارتخانه‌ها مصون از تعرض می‌باشند و ماموران دولت کشور پذیرنده حق ورود به این اماکن را ندارند، اما عمل کشف حجاب در این اماکن فی نفسه طبق قوانین جزایی جرم است، حتی اگر طبق نظریه مردود برون‌مرزی سفارتخانه را خاک آن کشور در نظر بگیریم. طبق اصل صلاحیت شخصی که در ماده ۷ قانون مجازات اسلامی مطرح شده، اتباع ایرانی تابع قوانین جزایی ایران هستند. «...هریک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی‌ شود، در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ‌ایران محاکمه و مجازات می‌شود مشروط بر اینکه
    الف ـ رفتار ارتکابی به موجب قانون جمهوری اسلامی‌ ایران جرم باشد.

    ب ـ در صورتی که جرم ارتکابی از جرایم موجب تعزیر باشد، متهم در محل وقوع جرم محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلاً یا بعضاً درباره او اجراء نشده باشد.

    پ ـ طبق قوانین ایران، موجبی برای منع یا موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای مجازات یا سقوط آن نباشد.»

    بنابراین به وضوح در می‌یابیم هر فردی که تابعیت ایران را دارد، تابع قوانین و مقررات  ایران می‌باشد و حتی اگر در فراسوی مرزهای سرزمین مرتکب جرمی شود، در صورت وجود شرایط لازم، قابل محاکمه و مجازات می‌باشد.

    در رابطه با ارتکاب جرم در هواپیماها علاوه بر ماده فوق‌الذکر، باید گفت طبق ماده ۳۱ قانون هواپیماهای کشوری: «به جنحه  تو جنایاتی که در داخل هواپیمای خارجی حین پرواز ارتکاب شود درصورت وجود یکی از شرائط ذیل محاکم ایران رسیدگی‌خواهند کرد:

    ‌الف - جرم مخل انتظامات یا امنیت عمومی ایران باشد.

    ب - متهم یا مجنی‌علیه تبعه ایران باشد.

    ج - هواپیما بعد از وقوع جرم در ایران فرود آید.

    ‌در هر یک از موارد فوق رسیدگی در دادگاه محلی که هواپیما در آن محل فرود آمد یا دادگاه محلی که متهم در آن دستگیر شود به عمل خواهد آمد.»

    ‌بنابراین طبق قانون اگر تبعه ایرانی مرتکب جرمی در هواپیما شود ، دادگاه‌های ایران صالح به رسیدگی می‌باشند.

    هرچندعدم رعایت حجاب شرعی و شیوع بی‌حجابی معضلی است که باید برای حل آن با سیاست‌گذاری‌های کاربردی فرهنگ حجاب و عفاف را ترویج کرد، اما جرم بودن این معضل فرهنگی وجه دیگری است که انکار آن تنها به شیوع آن در میان اقشار گوناگون می‌انجامد. لذا صیانت از جامعه اقتضا می‌کند هر پدیده اجتماعی هنگامی که بنابر نص قانون جرم محسوب شود با مواجهه قانونی با آن یعنی با اعمال مجازات‌های مقدره از کیان اجتماع حراست شود.

    در واقع قانونگذار با وضع مقررات، به تدوین ایدئولوژی جامعه و اعلام آن به افراد جامعه می‌پردازد. مردمی که با رأی خویش نمایندگان را در مسندهای قانونگذاری نهاده‌اند، برای بایدها و نبایدهای قانونگذار احترام و اهمیت قائلند و آن را مظهر خواست ملت می‌دانند. بنابراین دخالت دولت و حکومت در امر پوشش مردم و تمایل به نظارت و کنترل در این قلمرو فی نفسه پسندیده است. البته درکنار امر قانونگذاری ایجاد بستر فرهنگی صحیح در کنار ضمانت اجراهای قهرآمیز، باید مورد توجه قرار گیرد. ورود در حیطه سلیقه‌های شخصی افراد جامعه باید با کار فرهنگی و ایجاد بستر تغییر همراه باشد؛ زیرا با تغییر و تحول در فرهنگ و اعتقادات مردم و اعتقاد به ناهنجار بودن عملی خاص، خود یک ضمانت اجرای موثر است. آن گاه که جامعه بدحجابی را ناهنجاری تلقی کند، با اهداف قانونگذار همراه می‌شود. قانون آنگاه موفق است که مردم نبایدهایش را ناهنجاری بدانند و فرد ناهنجار را طرد کنند.

    از سوی دیگر، آن گاه که قانونی به تصویب رسید، اغماض مجریان در اجرای آن، باید به گونه‌ای باشد که اصل قانون به سخره گرفته نشود. به عبارت دیگر اغماض مجریان قانون راه حل مناسبی در جهت کیفرزدایی نیست. زیرا اعتبار قانون به ضمانت اجرایی آن است، احترام آن به اجرای آن است و قدرت ضمانت اجرایی قانون نیز برخاسته از عملکرد مجریان در جهت به اجرا در آوردن آن می‌باشد.

    واقعیت این است که قوانین مصوبه بعد از انقلاب اسلامی ایران در خصوص نحوه پوشش مردم به ویژه زنان، امروزه به قوانین متروکه‌ای تبدیل شده‌اند. آنقدر متروکه که شاید در اذهان مردم نیز جایی نداشته و شاید هیچ فرد غیر حقوقدانی از وجود چنین الزام قانونی مطلع نباشد.

    البته واضح است که هر قانونی ممکن است نقص‌ها و کمبودهایی داشته باشد و گاه با شدت عمل بیش از حد یا بی تفاوتی شدید مواجه باشد. با این وجود، تمام این مشکلات به معنای کنار گذاشتن قانون نیست، ‌چراکه قانون بد، بهتر از بی قانونی است، خصوصاً وقتی قانون مبنایی اسلامی دارد. در نتیجه تذکر نقص‌ها لازم است و ضروری، اما نادیده گرفتن قانون و حذف آن، عقلانی نخواهد بود.

     

     

    ۱..جرمی که مجازاتش بیشتر از مجازات عمل خلاف وکمتر از مجازات جنایت باشد.

     
     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. رضا
        ۰۶ بهمن ۹۲
        ۱۶:۲۵
     1.  
      موضوع حجاب در کشور ما به شکل قانون نیست،​ بلکه فقط یک آیین نامه اجرایی دارد. در نتیجه در چهارچوب موارد قانونی اعلام شده شما ناظر به وقوع جرم و جنحه در خارج از کشور یا هواپیما شامل بدحجابی و بی حجابی نمی شود. اصولا بدحجابی و بی حجابی بر این اساس از نگاه قانونی و حقوقی "جرم" محسوب نمی شود
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. محدیث
        ۰۷ بهمن ۹۲
        ۰۸:۴۶
     1.  
      وقتی حجاب رو با تو سرزدن بخواهیم تو جامعه پیاده کنیم متاسفانه نتیجش همین می شه که به محض خروج از کشور خیلی ها مثل .... شروع به کندن و نه در آوردن روسریهاشون می کنن .
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷