1362
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهره جوادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1362
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نقش والدین در رشد خلاقیت کودک

     

    دخت‌ایران- کودک به وسیله بازی، مفاهیم همکاری، پیروزی، شکست، همدلی، برتریطلبی، رقابت و ایجاد رابطه انسانی و دوستانه را یاد می‌گیرد، همچنین می‌آموزد چگونه در استفاده از وسایل بازی با دیگران سهیم شود و از این طریق حس تعاون و احترام به دیگران را در خود رشد دهد. مثلاً کودکی که برای نخستین بار سوار تاب می‌شود، بسیار خودخواهانه برخورد می‌کند، اما به مرور یاد می‌گیرد دیگر کودکان نیز مشتاقانه انتظار می‌کشند. کودک با بزرگتر شدن، این اصل را می‌پذیرد که شرط اساسی بازی با دیگران، همکاری است. بخشی از آشنایی کودکان با جهان بیرونی، به وسیله بازی‌ها انجام می‌شود. کودک، از راه عمل و تجربه در محیط به ابداع می‌پردازد و با پدیده‌ها و مسائل جدید آشنا می‌شود. به هنگام مشاهده دقت به خرج می‌دهد و با استفاده از این زمینه‌ها (یعنی مشاهده، تجربه، دقت و ابداع) قدرت انتخاب بهترین راه‌حل را به دست می‌آورد و قادر می‌شود از پدیده‌های محیط خود شناخت صحیح‌تری کسب کند. کودک به هنگام بازی، به استدلال می‌پردازد، قضاوت می‌کند، مسائل را حل و در نهایت از فعالیت‌های خود نتیجه‌گیری می‌کند و این فعالیت‌ها به او یاری می‌دهد تا در آینده بتواند متکی به نفس، مستقل و در حل مشکلات توانمند باشد.

    برای درک بیشتر دنیای کودکان، می‌توان آنها را در هنگام بازی مورد مشاهده قرار داد. کودکان، به وسیله بازی، احساسات، ناکامی‌ها، اضطراب‌ها و ترس‌های خود را بیان می‌دارند. از این رو، بازی برای درمانگران وسیله‌ای مناسب است تا به دنیای کودکان راه یابند و آنان را بیشتر و بهتر بشناسند و به مشکلات پی ببرند.

    شناخت ویژگی‌ها و خصوصیات هر دوره از زندگی کودک، موجب می‌شود والدین با شناخت درستی برای آموزش و بازی کودک خود به منظور سرگرمی و افزایش مهارت‌هایش اقدام کنند. در این یادداشت قصد داریم نوع بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های کودک ۴ تا ۶ سال را بررسی کنیم و ببینیم بازی‌ها چه مهارت‌هایی را تقویت می‌کنند.

    کودک ۴ ساله: کودک در این سن می‌تواند تجربه جدیدش را به شکل آموزنده‌ای شرح دهد و از انواع پرسش‌ها استفاده کند. همچنین اهل بحث و جدل است و حس شوخ‌طبعی زیادی دارد. در این مرحله از رشد، زبان انتزاعی‌تر می‌شود. کودکان، با استفاده از دستور زبان، جمله‌ها را درست ادا می‌کنند و لذت می‌برند. کودک ۴ ساله تسلط کامل به گرفتن مداد را دارد و قادر به استفاده از آن می‌باشد. او می‌تواند اشیاء را به طور صحیح بشمارد و نام ببرد و تابع قواعد ساده بازی‌های گروهی است. به ندرت تنها بازی می‌کند، اما به تدریج در انجام کارها مستقل می‌شود. کودک ۴ ساله مسئولیت را به تدریج درک می¬کند و برای آموختن مطالب تازه آمادگی بسیار دارد. در این سن کودک به بازی‌های تقلیدی و نمایش علاقه نشان می‌دهد.    

    اسباب‌بازی‌های مناسب این سن: نردبان، وسایل نجاری (چکش، میخ و...) وسایل آشپزی (ظرف‌های کوچک غذاخوری و آشپزی و...)، وسایل و اسباب‌بازی‌های حمل‌ونقل مثل واگن، گاری دستی، کامیون، تراکتور، جرثقیل، قایق، هواپیما، کشتی، اتومبیل، انواع عروسک، قطعات کاغذ رنگی، مکعب‌های چوبی، آهن‌ربا، قطعات آهن، ظرف‌های کوچک غذاخوری و آشپزی، جارو، تختخواب عروسک، خانه عروسک، حیوانات گوناگون، ماشین آتش‌نشانی، الاکلنگ، سرسره، تاب، تلفن، سه‌چرخه، خمیر بازی، گل رُس، ماسه، سه‌چرخه، انواع پازل، وسایل نقاشی (مداد شمعی، گچ، آبرنگ) و ... از وسایل و اسباب‌بازی‌های هستند که می‌توانند باعث تقویت مهارت‌های ظریف، هماهنگی بین اندام‌های مختلف و رشد ذهنی و خلاقیت کودکان شود.

    شما می‌توانید فعالیت‌ها و بازی‌های زیر را به همراه کودک خود انجام دهید:
    • برای کودکان قصه‌های کوتاه و قابل فهم بگویید و از آن‌ها بخواهید قصه‌ها را بازگو کنند و قصه‌های بلندتر و پرشاخ‌ و برگ بازگو کنند. آن‌ها از بازگویی قصه‌های عامیانه لذت می‌برند و می‌توانند از کتاب‌های بدون کلام تصویری برای قصه‌گویی استفاده کنند. از تابلوی پارچه‌ای و قصه‌های تصویری استفاده کنید تا به کودکان در تنظیم قصه کمک کند.

    • پیشنهاد می‌کنیم به نوبت ابتدا از یک پله و بعد دو پله و سپس احتمالاً سه پله، شروع به پریدن کنند. باید به خاطر داشت بازی در پلکان بدون ترتیب قبلی احتمال خطر زیاد دارد؛ اما در صورتی که زیرنظر یک فرد بزرگ‌سال و با توجه به فعالیت‌های حسی و حرکتی کودکان باشد، موجب می‌شود هریک از کودکان فعالیتی مناسب با میزان مهارت خویش انجام دهد.

    • در این سن دخترها و پسرها دوچرخه‌سواری و توپ‌بازی را دوست دارند. همچنین از بازی‌هایی که صبر و حوصله می‌خواهد مثل «پازل» و مجموعه اسباب‌بازی‌های فکری و دقیق‌تر لذت می‌برند. دختر در این سن می‌تواند عروسکش را حمام کند و بعد در حالی که لالایی می‌گوید او را بخواباند.

    • در این سن کودک از بریدن قطعات کاغذ رنگی و چسباندن آنها روی مقوا لذت می‌برد. سه چرخه، هواپیما، کشتی، اتومبیل و انواع عروسک‌ها و جعبه‌های بزرگ که کودک با آن هزار و یک کار می‌تواند بکند، طناب و وسایل ورزشی بازیچه‌های مطلوب او هستند.

    • اغلب کودکان ۴ ساله در مجسمه‌سازی اشیای مشخصی می‌سازند و درست کردن و اضافه کردن را به خراب کردن و دوباره‌سازی ترجیح می‌دهند، با مکعب‌ها طرح‌های خام و مارپیچ درست می‌کنند که با سستی روی هم سوار هستند.

    • موضوعاتی را فراهم کنید که کنجکاوی کودکان را تحریک کند. به سؤالات آنان به سادگی و صداقت پاسخ دهید و از کتاب‌های مرجع برای پیدا کردن پاسخ به همراه کودکان استفاده کنید. فعالیت‌های علمی ساده‌ای انجام دهید؛ مثل این که آهن‌ربا چه چیزهایی را می‌رباید، یخ زدن آب، بذر گیاهان و به پرواز درآوردن بادبادک در یک روز بادی.

    • از این سن درک مفاهیم عددی شروع می‌شود. معمولاً مفاهیم ۱ و ۲ و ۳ را می‌توانند درک کنند. شاید بتوانند چند شماره را پشت سرهم بشمارند؛ اما ممکن است چند تایی را حذف کنند. موضوعات مورد علاقه آنها مثل شیرینی، فنجان، عروسک و... را بشمارید. به بچه‌ها اجازه شمارش آنها را بدهید. اعداد را در اتاق به بچه‌ها نمایش دهید و برای این کار از تقویم، نمودار، ترازو و خط‌کش استفاده کنید.

    • مهارت‌های زبان و لغات او را افزایش دهید. هر روز فرصت‌هایی برای خواندن داستان به طور گروهی یا انفرادی برای کودکان فراهم کنید. کودکان را تشویق کنید قصه بگویند، قصه‌هایشان را روی نوار ضبط کنید و تشویق کنید تا درباره موضوع مورد علاقه خود صحبت کنند. کودکان را به فعالیت‌های هنری مانند کار با رنگ، مداد شمعی، گچ، مداد رنگی، گِل و خمیر بازی تشویق کنید. فرصت‌هایی برای بازی با آجرهایی در اندازه‌ها و اشکال مختلف برای آنان ایجاد کنید.

     

    Daily.2367.jpg    کودک ۵ ساله: کودک پنج ساله در بازی‌های جمعی پخته‌تر است؛ می‌تواند فکرش را برای دوستانش توضیح دهد و به تدریج عزت نفس در او ظهور می‎یابد. البته نباید اجازه داد این خصیصه به خودنمایی و خودپرستی مبدل شود. کودک در این دوره بسیار باثبات است و در زندگی عاطفی خود سازگار شده است. اعتماد به نفس و اعتماد به دیگران در شرف تکوین است؛ اما هنوز به گرمی و امنیت در پیوند با بزرگ‌سالان سخت نیاز دارد. کودک کمک کردن به والدین را در خانه دوست دارد و رفتارهای مستقل بروز می‌دهد. به تدریج قدرت خویشتن‌داری در او دیده می‌شود. وی نسبت به موفقیت¬های خود احساس غرور می‌کند و با دیگر کودکان تبادل‌نظر می‌کند. همچنین از مبدل لباس پوشیدن و نقش‌بازی کردن لذت می‌برد.

    اسباب‌بازی‌های متناسب این سن: میز تحریر و صندلی، جعبه رنگ و وسایل نقاشی، وسایل باغبانی (بیلچه، شن‌کش و...) فرفره، طناب برای طناب‌بازی، وسایل خیاطی (سوزن و نخ)، دوچرخه، توپ با راکت، قیچی و کاغذ، انواع عروسک (عروسک خیمه شب بازی و...)، گِل رس، خاک، شن و ... از ابزار و وسایلی هستند که کودک از بازی با آن‌ها لذت می‌برد و فعالیت‌های خلاقانه انجام می‌دهد.

    فعالیت‌ها و بازی‌های زیر هم پیشنهاد می‌شود:
    •  داستان‌هایی درباره‌ خانه و محله بخوانید، شرایطی فراهم آورید تا کودکان ماجراهای مربوط به خودشان را نمایش بدهند.

    •  کودک در این سن مشتاق کسب آگاهی از جهان اطراف است، گردش‌های دسته‌جمعی به مناطق و مکان‌های مختلف شهر مثل پارک، ایستگاه آتش‌نشانی، کلانتری و... انجام دهید. در این سن کودک توانایی دسته بندی بر طبق ویژگی‌های مشابه را دارد. می‌تواند با لوتوها (کارت‌های رنگی یا تصویری برای درک بهتر مفهوم و تشخیص رنگ یا اشیاء) بازی کند و دکمه‌ها را بر طبق رنگ و اندازه دسته‌بندی کند. مخلوطی از دانه‌ها را فراهم کنید و از کودک بخواهید بر طبق نوع آنها را جدا کند. بلوک‌های مختلف در اختیارش قرار دهید و از او بخواهید بر طبق شکل آنها را بچیند و جدا کند.

    •  در ۵ سالگی کودک شکل آدم را با بدن، صورت، دست و پا می‌کشد، با لوبیا از روی طرح شکل می‌سازد و می‌تواند خط راست را با قیچی ببرد. یک قسمت را به خوبی رنگ می‌زند. در این سن کودک بین تخیل و واقعیت در نوسان است، از کلام آهنگ‌دار و قصه‌هایی که قطعات تکراری دارند لذت می‌برد، معمولاً سعی می‌کند آنچه را دیده بسازند. کودک در ۵ سالگی چهارضلعی می‌سازد و می‌تواند ساختمان‌هایی بسازد که با دقت روی هم‌سوار شده‌اند.

    •  کودکان پنج ساله در بازی‌های جمعی پخته‌ترند. آن‌ها می‌توانند فکرشان را برای دوستانشان توضیح دهند و به تدریج عزت‌نفس در آنها ظهور می‌یابد. البته نباید اجازه داد این خصیصه به خودنمایی و خودپرستی مبدل شود.

    •  می‌توان فعالیت‌های مربوط به طبیعت شامل جمع‌آوری گونه برگ‌ها، گل‌ها و ساختن تابلو با چسباندن گلبرگ‌های خشک شده بر روی مقوا را انجام داد. بازی‌های تقلیدی مثل فراهم کردن دفتر کار کوچکی برای کودک حاوی دستگاه منگنه، سوراخ کن، کاغذ، خودکار، گیره کاغذ و پوشه به کودک شما امکان می¬دهد کار بزرگ‌سالان را تقلید کند. می‌توان یک مغازه کوچک با مقداری کالا، لوازم بسته‌بندی و مقداری پول برای او درست کرد تا در حد ساده با اقتصاد، دخل‌وخرج و قناعت آشنا شود.

    کودک ۶ ساله: از این سن به بعد، کودک بی‌وقفه به تقویت روزانه توانایی و مهارت‌هایش برای برقراری ارتباط ادامه می‌دهد. کودک در بازی خود نه تنها از فعالیت‌های تخیلی دقیق، بلکه از بازی‌های پیچیده بیرون از خانه و درون آن لذت می‌برد. او به تدریج به بازی‌های باقاعده، علاقه نشان می‌دهد. در این سن تفاوت‌هایی بین بازی خودجوش پسران و دختران پدیدار می‌شود. کودک در این سن اگر اشتباهی مرتکب شود با بازبینی، به آن پی برده و از راه‌های مختلفی برای حل یک مسئله استفاده می‌کند. برای کارهای خود دلیل می‌آورند و به جای استدلال استقرایی، از استدلال منطقی استفاده می‌کنند. مهارت‌های طبقه‌بندی، دسته‌بندی و ردیف کردن را خیلی خوب کسب می‌کند.

    •  داستان‌های فکری: در این سن می‌توان تفکر و قدرت تجزیه و تحلیل کودکان را پرورش داد. با خواندن داستان‌های فکری و به چالش کشیدن عقاید و نظرات کودکان، ذهن آن‌ها فعال و جستجوگر خواهد شد.

    •  اسباب‌بازی‌های علمی و طبیعی: اسباب‌بازی‌های علمی برای این گروه سنی، دنیایی از علم هستند. اینگونه اسباب‌بازی‌ها این شانس را به کودک می‌دهند که دنیای اطراف را کشف کرده و دامنه دانستنی‌های خود را افزایش دهند.  

    •  پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله: امروزه پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله در اشکال و ابعاد مختلف به وفور در بازار یافت می‌شوند. کیفیت و طراحی آنها نیز روز به روز بهتر و متنوع‌تر می‌شود. پازل‌ها با توجه به ماهیتی که دارند قدرت تمرکز، تفکر خلاق و منطقی را در کودکان افزایش داده و کودکان را وادار به تفکر می‌کنند. کودک با تمرکز بر روی پازل به راحتی قطعه‌ها را جابه‌جا کرده و آن را حل می‌کند. به طوری که در بعضی مواقع موجب حیرت والدین خود می‌شود. پازل‌ها و بازی‌های حل مسئله بهترین نوع اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کودکان سنین پیش‌دبستانی هستند؛ زیرا آنها چندبعدی و قابل لمس هستند، نمونه‌های مختلف برای سنین مختلف وجود دارد و کودک می‌تواند به تنهایی و یا با دوستان خود به بازی بپردازد.

    • لگو: لگوها قطعاتی هستند که کودکان از طریق متصل کردن آنها به یکدیگر، اشکال مختلفی را می‌سازند. این بازی بسیار مورد توجه و علاقه کودکان می‌باشد. لگوها به تفکر، ابتکار و خلاقیت کودک کمک بسیاری می‌نماید.

    • تخته‌سیاه یا وایت برد: تخته‌سیاه یا وایت برد از انعطاف‌پذیرترین اسباب‌بازی‌های گروه سنی پیش‌دبستانی است که برای رشد خلاقیت کودکان بسیار مفید هستند. کودک از طریق تخته‌سیاه یا وایت برد، نوشتن و نقاشی کردن را تجربه کرده و نقش افراد مختلف به ویژه معلم را بازی می‌کند.

    • ساخت کاردستی: ساختن کاردستی با وسایل مختلف، قدرت خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد؛ مثلا می‌توانید به عنوان کادوی روز معلم، با کودک خود کارت تبریکی برای مربی‌اش بسازید یا با حبوبات و چسب، شکل‌های مختلفی درست کنید. همچنین با استفاده از کاغذ رنگی و مقوا، جعبه‌های بی‌استفاده، میله‌های خودکار و ... کاردستی‌های زیبایی بسازید.

     

    Daily.2368.jpg


    والدین و بازی کودکان
    ۱. ایجاد شرایط مساعد در محیط خانواده از مهم‌ترین وظایف پدر و مادر و از اساسی‌ترین نیازهای کودک به شمار می‌آید. بررسی‌های گوناگون ثابت کرده است که ایجاد محیط امن و سرشار از امکانات تفریحی، یکی از عوامل سلامت روح و روان آدمی است و برای کودک ارزش حیاتی دارد. روان‌شناسان بر روابط کودکان با افرادی که مراقبت از آنان را بر عهده‌دارند، تأکید کرده و این کنش‌های متقابل را اساس عمده رشد عاطفی در کودکان قلمداد کرده‌اند. کودکان نسبت به افرادی که زمینه‌های لذت و سرگرمی و تفریح را برایشان فراهم می‌کنند، دلبستگی و احساسات مطلوبی پیدا می‌کنند.۱

    اگر والدین محیط‌های امنِ سرشار از اعتماد و احترام متقابل را به وجود آورند، احساس ناامنی در کودکان کمتر می‌شود، و احساسات خوب، شعور و انگیزه ذاتی یادگیری در آنان شکوفا شود. در چنین محیطی، بهترین شرایط ذهنی برای یادگیری کودکان ایجاد می‌شود.

    ۲. کودک خود را برای بازی آزاد بگذارید. اصل آزاد گذاشتن کودک برای بازی، هم در آموزه‌های تربیتی اسلام و هم در دیدگا‌ه‌های روان‌شناسی در دوره کودکی پذیرفته شده است. دخالت‌های بیجا و غیرمنطقی در دنیای رویایی و شیرین بازی کودک و همچنین تحمیل نوعی بازی و اسباب‌بازی به کودک باعث می‌شود او در فردایی نه چندان دور، خود را فردی بدون اعتماد به نفس، وابسته به دیگران، سرافکنده و ناکارآمد به شمار آورد.

    ۳. آزاد گذاشتن کودک به معنای عدم دخالت کامل والدین نیست، بلکه دخالت والدین نباید شکل تحمیلی به خود بگیرد، اگر زمانی کودک بازی خطرناکی انجام دهد، والدین باید با دخالت به موقع خود مانع از آسیب رسیدن به کودک شوند.

    ۴. با هم‌بازی شدن با کودکان راه دوستی‌ها را باز کنیم و راه پنهان کاری‌های دوره نوجوانی را ببندیم.

    ۵. مراقب باشیم محیط بازی موجب آسیب جسمی، فکری و یا روانی نشود.

    ۶. نوع و مدت زمان بازی فرزندمان را طوری کنترل کنیم که از فشارهای هیجانی و روحی بیش از حد دور باشد. (به ویژه بازی‌های رایانه‌ای)

    ۷. بـــرای انتخاب الگوهای صحیح، زمینه مناسبی را برای بازی‌های تقلیدی کـــودکانمان فراهم نماییم.

    ۸. از محدود کـــردن کـــودک در هنگام بازی بپــرهیـــزیم.

    ۹. آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران را ضمن هم‌بازی شدن با کودکان می‌توانیم به صورت غیرمستقیم به آنها بیاموزیم.

    ۱۰. به مطالب و نحوه بیان کودکان در بازی به خوبی توجه کنیم، زیرا احساسات و مشکلات زندگی واقعی آنها در بازی منعکس می‌شود.

    ۱۱. برای انتخاب هم‌بازی‌های خوب، فرزندمان را غیرمستقیم راهنمایی کنیم، زیرا رفتارهای یک هم‌بازی خود تأثیر بسیار مثبتی در آینده او خواهد داشت.

    ۱۲. برای تقویت حس همکاری و مسؤولیت‌پذیری فرزندمان با او توافق کنیم که پس از بازی، اسباب‌بازی‌های خود را جمع کرده و سرجایش بگذارد.

    ۱۳. از هم‌بازی شدن کودکان با افراد بزرگتر از خود به ویژه «نوجوانان و جوانان» اکیداً جلوگیری کنیم.

    ۱۴. کودکان همواره نیازمند بازی هستند، پس اسباب‌بازی‌های مناسب هر مکان را همراه خود داشته باشیم.

    ۱۵. کودکان باید به مجموعه‌ای از بازی‌های جسمی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی بپردازند. هنگامی که فقط یکی از بازی‌ها را انجام می‌دهند (مثلاً بازی‌های رایانه‌ای) از رشد اجتماعی، جسمی و عاطفی محروم شده و احتمال بروز عصبانیت و پرخاشگری در آنها افزایش می‌یابد.

    ۱۶. بازی کودک را مشاهده کنید و از رفتار خوب او تعریف کنید. به عنوان مثال بگویید. «من واقعاً تاب خوردن و خندیدن تو را دوست دارم.»

    ۱۷. اسباب‌بازی‌های مختلف را در اختیار کودک بگذارید. تصور نکنید دخترها فقط باید با عروسک و وسایل آشپزخانه و یا پسرها فقط با ماشین و تفنگ و ... بازی کنند. فرصت بازی با وسایل مختلف را به هر دو بدهید. نگران نباشید دختر هویت پسرانه یا پسر هویت دخترانه پیدا کند، معمولا به طور غریزی و به خاطر تشویق اطرافیان، هریک از بچه‌ها تمایل بیشتری برای بازی با وسایلی دارند که به جنسیت آن‌ها نزدیک است.

    کودک در این سنین بیشتر از قبل به تفاوت‌های جنسیتی خود و همسالان، توجه می‌کند، بنابراین برای کشف این تفاوت‌ها بسیار کنجکاو است و گاهی به همین بهانه، بازی‌هایی مانند دکتر بازی، انجام می‌دهد؛ این رفتار کودکان را انحراف تلقی نکنید، اما مراقب باشید رفتار خود را تکرار نکند. نیازی نیست به طور مستقیم به کودک خود تذکر دهید و از بازی او با غیر هم‌جنسش جلوگیری کنید؛ اما به بازی‌هایشان دقت کنید و اگر در اتاق جدایی بازی می‌کنند، به بهانه‌های مختلف به آن‌ها سر بزنید. اگر مشاهده کردید کودکان در حین بازی به اندام خصوصی یکدیگر نگاه کرده یا دست می‌زنند، بگویید اگر سوالی دارید از خودم بپرسید. لازم نیست به شدت دعوا کنید، کافی است بازی آن‌ها را به هم زده و به تماشای کارتون یا خوردن خوراکی مورد علاقه‌شان دعوت کنید.

     


    ۱. پرورش انگیزه در دانش آموزان، باربارا مک کومبز، جیمز پاپ، ترجمه: ابراهیمی قوام، تهران، رشد، ۱۳۸۲، صص ۱۶-۳۲


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷