2344
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهسا مجتهدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2344
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بلوغ اجتماعی مجموعه‌ای از مهارت‌ها و کفایت‌هایی است که فرد را قادر می‌سازد تا رابطه‌ای سالم و موثر با اطرافیان خود برقرار نماید و از آمادگی لازم برای ازدواج برخوردار گردد.

    دخت ایران- در دوران بلوغ و نوجوانی، بدن انسان دست‌خوش تغییرات فیزیولوژیک و غددی می‌گردد و تنش عاطفی و روانی قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌کند. در این مرحله از رشد، شخص نه کودک است و نه انسان بالغ، و هنوز در مورد اینکه چه کسی است، هویتش چیست و نقاط ضعف و قوتش کدام‌اند از اطمینان خاطر و اعتمادبه‌نفس کامل برخوردار نیست. زمانی که فرد تعارضات و شک‌هایی را که در مورد خود دارد حل کند و به حالت ثبات برسد می‌گویند به بلوغ رسیده. بلوغ اجتماعی نیز مجموعه‌ای از مهارت‌ها و کفایت‌هایی است که فرد را قادر می‌سازد تا رابطه‌ای سالم و موثر با اطرافیان خود برقرار نماید و از آمادگی لازم برای ازدواج و تشکیل خانواده برخوردار گردد. از نشانه‌های بلوغ اجتماعی می‌توان به: مسئولیت‌پذیری، احترام متقابل، ادراک درست از خود، کنترل هیجانات و تولیدگری اشاره کرد.

    از آنجا که ازدواج با تمام مشکلات جانبی که به همراه دارد، به خودی خود موقعیتی تنش‌زاست، در صورتی که زن و شوهر از مهارت و کفایت لازم برای روبرو شدن با مسائل و مشکلات زندگی مشترک برخوردار نباشند، نه تنها سلامت روانی خود، بلکه سلامت روانی فرزندان و در نهایت جامعه را نیز تحت تأثیر قرار خواهند داد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از ازدواج بررسی نماییم که آیا از آمادگی لازم برای ازدواج برخوردار هستیم یا خیر؟ اگرچه سنجش کامل این خصوصیات در فردی دیگر تا قبل از زندگی مشترک دشوار است، جز اینکه بتوانیم فیلمی از زندگی واقعی او را تماشا کنیم و نحوه عملکردش را در موقعیت‌های واقعی ببینیم، ولی با این حال رصد کردن برخی نشانه‌ها می‌تواند به ما کمک کند که تا حدودی به میزان آمادگی همسر آینده خود پی ببریم.

    ابراهیم نعیمی، دکترای مشاوره و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این زمینه به دخت ایران می‌گوید: «بلوغ اجتماعی، رسیدن به شرایطی است که در آن انسان از نظر ذهنی، عاطفی، اجتماعی و روابط بین فردی به نحو مطلوب و قابل قبولی از نظر هنجارهای پذیرفته‌شده اجتماعی رفتار کند. مهم‌ترین مؤلفه‌های مشخص‌کننده بلوغ اجتماعی عبارت‌اند از:

    ۱-     حس مسئولیت‌پذیری؛ اینکه انسان در هر شرایطی خود را مسئول اعمال خود بداند و در حضور یا غیاب افراد، رفتارهای درست را انجام دهد. مثلاً این‌گونه نباشد که اگر جمعی در پارک باشند ما در مقابل چشم ایشان زباله را در سطل زباله بیندازیم و اگر کسی در پارک نبود، زباله را به هر طرف پرتاب کنیم و اگر کسی ما را دید و پرسید شروع به توجیه کردن رفتار خود نمائیم.

    ۲-     کنترل احساسات؛ بروز و ظهور احساسات هر فرد بسته به شرایط زمانی، مکانی و موقعیت، متفاوت است، بنابراین باید متوجه این نکته ظریف باشیم و از نشان دادن احساسات در جایی که مناسب نیست خودداری نموده و در حد معقول آن را بروز دهیم.

    ۳-      منطق موجه؛ رفتارها و گفتارهای ما باید متکی به استدلال قابل قبولی باشد.

    ۴-     هدفمند بودن؛ در زندگی یک هدف مشخص، معقول و قابل حصولی داشته باشیم تا به ما انگیزه حرکت و تلاش بدهد.

    ۵-     احترام متقابل: همان قدر که به خودتان، خانواده و دوستانتان اهمیت می‌دهید به سایر انسان‌ها نیز توجه داشته باشید و احترام بگذارید. موارد دیگری هم وجود دارد از جمله؛ خودشناسی، شناخت علایق فردی، بردباری در تعامل با دیگران، همکاری و حضور در گروه‌های اجتماعی و خودآگاهی در روابط.

     

    نعیمی در زمینه اهمیت کسب بلوغ اجتماعی در پایداری زندگی زناشویی ‌افزود: «برای اینکه به یک فرد بالغ تبدیل شویم، باید مراحل رشد روانی و اجتماعی را بطور کامل طی کنیم. انسانی که مراحل رشد را به درستی طی نکند، ممکن است در یکی از مراحل تثبیت شود. تثبیت شدن در یک مرحله به معنای آن است که ما از نظر سن تقویمی در یک شرایطی قرار داریم، ولی از نظر روانی در یک یا چند مرحله قبل‌تر به سر می‌بریم. بعضی از رفتارهایی که شما از یک فرد بزرگسال می‌بینید در حالیکه در این سن و سال، زیبنده او نیست به همین دلیل است. در ازدواج که دو فرد از دو خانواده با خرده فرهنگ متفاوت، تحصیلات متفاوت، شرایط فرهنگی و طبقه اقتصادی و اجتماعی متفاوت با هم در زیر یک سقف قرار می‌گیرند اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود و بی توجهی به آن سبب بروز تنش در میان زوجین خواهد شد. بنابراین لازم است قبل از ازدواج به این مساله توجه شود که شما و شریک آینده زندگیتان در مورد هر یک از مولفه‌های ذکر شده چگونه عمل می‌کنید؟ آیا یک فرد کاملا بی‌تفاوت به دیگران هستید؟ آیا سیل در شمال و زلزله در جنوب و کشته شدن هموطنانتان و یا بخشی از جامعه انسانی برای شما اهمیتی ندارد؟ آیا در زندگی خود هدف مشخصی دارید یا با بی هدف زندگی می‌کنید؟ آیا فقط به فکر خودتان و منافع شخصی خودتان هستید و دیگران هیچ ارزشی برای شما ندارند؟ آیا منافع خود را به قیمت صدمه به دیگران ترجیح می‌دهید؟ آیا منطق شما با منطق دیگران تطابق دارد یا بی‌منطقی خود را منطق فرض می‌کنید؟ و ...»

     

    آمادگی دیگری که برای ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است «ادراک درست از خود» است. به این معنی که فرد باید در طول دوران نوجوانی و جوانی با آزمون و خطا به درک درستی از توانایی‌ها، نقاط ضعف و ارزش‌های خود رسیده باشد و تصویری غیر واقع‌بینانه از خود نداشته باشد. کسانی که تصویری بسیار عالی‌تر و یا خیلی ضعیف‌تر از خود واقعی‌شان دارند عموماً افرادی متکبر و یا فاقد اعتمادبه‌نفس هستند که برای ازدواج مناسب نیستند. فردی که در این زمینه به بلوغ رسیده باشد، نقش جنسیتی خود را پذیرفته و از خود پنداره‌ای مثبت، احساس ارزشمندی و عزت نفس برخوردار است.

    «تولیدگری» نیز از نشانه‌های رسیدن افراد به بلوغ اجتماعی است؛ به این معنی که هر فرد بالغی بایستی در جهت ایجاد تسهیلات برای رفاه خانواده خود بکوشد و تنها مصرف‌کننده خدمات دیگران نباشد. 

    از آنچه گفته شد می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که فرد برای تشکیل خانواده، پیش از هر چیز باید به احساس هویت دست یافته باشد و پاسخی برای سوالاتی نظیر: من کیستم؟ توانایی‌ها و نقاط ضعفم چیست؟ شغلم چیست؟ ارزش‌هایم کدام‌اند؟ و غیره یافته باشد. کسی که هنوز به پاسخ مناسبی برای این سوالات نرسیده و یا اساساً این سوالات برایش مطرح نباشد و هر روز رشته تحصیلی، شغل و اهدافش را تغییر دهد، آماده ازدواج نیست چرا که در ازدواج دائماً باید تصمیم گرفت و تصمیم‌گیری به احساس هویت نیاز دارد. همچنین برای موفقیت در ازدواج، غیر از عشق و علاقه بایستی از آمادگی‌ها و مهارت‌هایی در زمینه روابط اجتماعی مانند مسئولیت‌پذیری، کنترل هیجانات و احترام متقابل نیز برخوردار بود، چرا که در غیر این صورت یا اساساً  قادر به زندگی با فرد دیگری نخواهیم بود و بعد از مدتی تحمل خود را از دست خواهیم داد و یا با وجود تمام عشق و علاقه‌ای که به حفظ زندگی مشترکمان داریم  با رفتارهای اشتباه و ناسالمی که انجام می‌دهیم به مرور باعث می‌شویم تا کاسه صبر طرف مقابل لبریز شود و او ما را ترک نماید. 


    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام استاد بنده از دانشجویان کارشناسی ۴ سال قبل شما هستم که پای ثابت مطالعه این نشریه وزین اینترنتی نیز هستم. خیلی خوشحال شدم که اینجا مطلب نوشته اید. کاش ارشد علامه قبول می شدم و افتخار شاگردی شما ادامه پیدا می کرد. به هر حال از تمام زحمات شما سپاسگزارم.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷