1881
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهسا مجتهدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1881
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یکی دیگر از روش‌های دست یافتن زنان به امنیت مالی داشتن شغلی مستقل است.
    دخت ایران- مدتی پیش زمانی که برای ضعف تحصیلی دانش‌آموزان در یکی از خانه‌های سلامت شهر تهران مشاوره داشتم یکی از مراجعانم دختر دبیرستانی بود که در تمام درس‌هایش نمره تک گرفته بود. من که تعجب کرده بودم از او در مورد وضعیت خانوادگی و علاقه‌اش به تحصیل پرسیدم، زیرا احتمال می‌دادم دلیل نمرات تک در کل دروس، چیزی جز ضعف تحصیلی باشد! حدسم درست بود؛ دخترک از خانواده‌ای بود با پدری معتاد، وضعیت اقتصادی نه چندان مناسب که انگیزه‌ای هم برای گرفتن دیپلم نداشت. از او پرسیدم که خودش را در پنج سال آینده کجا می‌بیند و او به سرعت جواب داد: «تا آن موقع ازدواج کردم و چهار تا هم بچه دارم!» به شوخی گفتم: «خیلی مطمئن به نظر میرسی که به این زودی ازدواج می کنی! مورد خاصی وجود دارد؟» جواب داد که در حال حاضر کسی نیست، ولی «بالاخره یکی برای خواستگاریم می آد و هر کس آمد، خوش آمد! فورا باهاش ازدواج می کنم؛ بعد از آن هم که شوهرم من و تامین می کند، پس احتیاجی به مدرک و شغل ندارم.» 
     
    این را که شنیدم، یاد ده‌ها تن از مراجعینم افتادم که جزء زنان سرپرست خانوار بودند؛ زنانی که شوهرانی معتاد یا خانه‌نشین داشتند و ناچار شده بودند برای تأمین مخارج فرزندانشان به کارگری، و یا حتی بدتر از آن، رو بیاورند و یا زنانی که همسرانشان به خاطر زن دیگری آن‌ها را ترک کرده بودند. مردانی که به یک‌باره غیبشان زده بود و همسرانشان را بعضاً با فرزندانی خردسال و کوهی از مشکلات تنها گذاشته بودند و زنانشان حتی تا چند سال، از اینکه آن‌ها کجا هستند و چه می‌کنند خبری نداشتند تا اینکه بالاخره خبردار شده بودند که در شهری دیگر ساکن شده و با زنی جوان تر ازدواج‌کرده‌اند؛ زنانی که اکنون برای گرفتن اندک نفقه‌ای، که جوابگوی مخارج حتی یکی از فرزندانشان هم نبود با دشواری روبرو بودند، چرا که مردان اینک خانواده دیگری را نیز باید تأمین می‌کردند. 
     
    از دخترک خواستم تا جلسه بعدی در بین افراد فامیل، دوستان و آشنایان به دنبال ازدواج‌های موفق و ناموفق بگردد و ببیند چند زن را می‌شناسد که آن گونه که او مد نظر دارد در رفاه هستند و چند زن با مشکلاتی نظیر اعتیاد شوهر، ورشکستگی و طلاق روبرو شده و برای تأمین مالی خود به زحمت افتاده‌اند تا با توجه به اینکه خودش هم ظاهراً قرار نبود که در انتخاب همسر زیاد سختگیری به خرج دهد، دید بهتری از احتمال موفقیت‌آمیز بودن نقشه‌ای که برای آینده‌اش داشت پیدا کند.     
     
    او نیز همچون اغلب جوانانی که در ابتدای زندگی مشترک خود قرار دارند، بسیار خوش‌بین بود و تصور نمی‌کرد ممکن است سال‌ها بعد کار او هم به چنین جاهایی بکشد، ولی واقعیت تلخ این است که زندگی تضمینی ندارد که همیشه عادلانه پیش برود. با اینکه زن و شوهر اغلب زندگی مشترک خود را با خوش بینی و تفاهم آغاز می‌کنند، اما مشکلات بالقوه همواره می‌تواند ازدواج آنان را با مخاطراتی روبرو نماید. در جامعه ما از عمده‌ترین دغدغه‌های زنان امنیت مالی آن‌هاست.
     
    زمان ازدواج پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما، پدیده طلاق، خیانت، اعتیاد و بی‌وفایی به شکل امروزی رایج نبود و زن و مرد در ازدواج سنتی نقش‌های مشخص و روشنی داشتند؛ به این شکل که مرد نان‌آور خانواده بود و زن نیز به امور منزل و پرورش کودکان می‌پرداخت، ولی در جامعه امروزی آمار تکان‌دهنده طلاق نشانگر این است که احتمال اینکه زنی ازدواج کند، اما در نیمه راه زندگی، به هر دلیلی ترک شود و یا تنها بماند بالاست و این برای یک زن که سرمایه اصلی او جوانی و زیبایی‌اش است، خسارت زیادی در بر دارد، چرا که احتمال ازدواج مجدد او در سنین بالا بسیار کمتر خواهد بود.
     
    در برخی جوامع غربی رسم بر این است که در صورت طلاق، کل دارایی زوج که بعد از تاریخ ازدواجشان به دست آمده بین هر دو نفر تقسیم شود، که این شاید بتواند تا حدودی خسارتی را که یک زن در هنگام طلاق متحمل  می‌شود جبران نماید. در جامعه ما چنین قانونی وجود ندارد (البته این مورد به صورت یکی از شروط ضمن عقد درآمده که قبولی آن هم به اختیار طرفین بستگی دارد) که امکان دارد زن پس از سال‌ها زندگی مشترک ناچار شود با دست خالی از ازدواجش بیرون بیاید، ولی در دین اسلام قوانینی برای توانمندسازی اقتصادی زنان در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به مهریه اشاره کرد. بر خلاف فرهنگ فعلی جامعه ما که مبلغ ناچیز مهریه را ارزش و مطالبه آن را ضد ارزش می‌داند، مشاوران خانواده و حتی دین  مهریه ناچیز را رد کرده و تعیین مبلغ مهریه را به اندازه‌ای که زن در صورت طلاق یا فوت شوهر بتواند آپارتمانی در اختیار داشته و نیازهای اولیه‌اش را تأمین نماید، ضروری می‌دانند و توصیه می‌کنند حتماً پیش از ازدواج، راجع به مبلغ مهریه و نحوه دریافت آن بین طرفین توافقات لازم صورت گیرد تا در صورتی که ازدواج آن طور که باید پیش نرفت، این سرمایه مالی بتواند از زنی که سال‌های جوانی خود را در خانه مرد صرف کرده حمایت کند. متأسفانه در جامعه ما رسم بر این است که تنها در هنگام بروز اختلاف و کشمکش صحبت از پرداخت مهریه به میان می‌آید و هر گونه طلب مهریه پیش از بروز اختلاف، این موضوع را در ذهن تداعی می‌کند که این زن پایبند زندگی مشترک نیست و یا قصد آزار یا تحت فشار قرار دادن همسرش را دارد، درحالی‌که اگر مهریه، همان طور که باید باشد، در طول زندگی مشترک، و با رضایت خاطر شوهر به زن تقدیم گردد، می‌تواند زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری سودآوری برای بانوان و حتی کل خانواده بوده و همه افراد خانواده از مزایای آن بهره‌مند شوند.

     
    یکی دیگر از روش‌های دست یافتن زنان به امنیت مالی داشتن شغلی مستقل است. در بیشتر موارد، شغل نه تنها به زنان اجازه تمکن مالی و خوداتکایی بیشتری می‌بخشد، بلکه با شکوفایی استعدادهای ذاتی آنان، موجب افزایش احساس توانایی، اعتمادبه‌نفس و سلامت روانی می‌شود. پژوهش‌ها در این زمینه، از اثرات مثبت اشتغال بر سلامت روانی زنان خبر می‌دهد و نشان می‌دهد زنان با همکاری در نیروی مزدبگیر جامعه  نه تنها امکانات مالی خود و خانواده‌شان را ارتقا می‌بخشند، بلکه با مشارکت در آینده خود و دخیل شدن در مسائل جامعه از عزت نفس، احساس توانایی و روحیه بهتری برای مقابله با استرس و مشکلات زندگی برخوردار می‌گردند. درحالی‌که معمولاً زنان خانه‌دار به دلیل عدم شناخت مهارت‌ها و توانایی‌های ذاتی خود، عدم تضمین مالی، کار مداوم و تکراری و بی‌اعتنایی اطرافیان به نتایج فعالیت آنان در مقابل اضطراب، استرس و مشکلات روحی آسیب‌پذیرتر خواهند بود.
     
    در حال حاضر بسیاری از مردان به اهمیت اشتغال زنان و سهم آنان در اقتصاد خانواده اذعان دارند، با این حال هنوز از لحاظ سنتی انجام تمام امور منزل مسئولیت زن است و زمانی که زن به اشتغال خارج از خانه روی می‌آورد، درگیر نقش‌های متفاوت و مسئولیت‌های مختلفی در خانه و محیط کار می‌گردد که گاهی بر استرس های او می‌افزاید و توانایی انطباق او با مسئولیت‌هایش را از او سلب می‌نماید، در چنین شرایطی زنانی که از حمایت همسران خود در انجام امور منزل برخوردار هستند، به نحو بهتری می‌توانند وظایف مادری و همسری خود را به انجام رسانده و در زمینه کسب درآمد نیز  فعالیت نمایند.  
     
    امام خمینی(ره) در فرازی از وصیت‌نامه خود محرومیت‌های زنان را ناشی از توطئه دشمنان و ناآشنایی دوستان با احکام اسلام و ناشی از خرافاتی می‌دانند که توسط افرادی ناآگاه و بی‌اطلاع از منافع مسلمین به وجود آمده و می‌فرمایند: «زنان باید از تمامی حقوق انسانی خود بهره مند باشند، اینکه مردان از حقوق انسانی خود بهره مند باشند، اما زنان از حقوق مرتبط با واقعیت های وجودی و استعداد های نهفته شان بهره مند نباشند، یا به طور ناقص و دست و پا شکسته ای برخوردار باشند، عین تبعیض و مخالف با اصول انسانی و سنت های الهی است.» 
     
    با این وجود به نظر می‌رسد هنوز در جامعه ما زنان برای کسب حقوق انسانی خود با موانع و مشکلاتی روبرو هستند که اغلب جنبه فرهنگی دارد. در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی شاهد ایثار، از خود گذشتگی و قناعت زنان هستیم. با اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات زنان ما مشکل عدم امنیت مالی است، اما در رسانه‌های ما عموماً تصویری معنوی و متعالی از زن ترسیم می‌شود که با مادیات کاری ندارد، به طوری که ما باور داریم مادر و همسر خوب کسی است که هیچ‌چیز برای خودش نخواهد و هرچه را که دارد بی چشمداشت صرف اعضای خانواده نماید. اگر در فیلمی ببینیم که زنی مهریه‌اش را مطالبه می‌کند یا می‌خواهد جدای از دیگر اعضای خانواده پس انداز یا سرمایه‌ای برای خود داشته باشد، به او برچسب‌هایی نظیر «پول پرست» یا «خودخواه» می‌زنیم. اگرچه فداکاری و ایثار دو صفت متعالی هستند که در جای خود بسیار باارزش و ستودنی است، اما اگر نابجا و به طور افراطی انجام شوند، زمینه‌ساز بروز مشکلات عدیده‌ای می‌گردد که امروزه در جامعه شاهد آن هستیم. همچنان که می‌دانیم گاهی خواسته‌های بر حق و منطقی زنان به معنای سرکشی و زیاده‌خواهی آنان تعبیر می‌گردد و همسرانی که دیدی واقع‌بینانه و شناخت درستی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های طرف مقابل ندارند، تقاضای همسرشان را به معنی درگیری و صف آرایی تعبیر کرده و با ایجاد فضای اختلاف و ناسازگاری سعی می‌کنند تا با شیوه‌ای کاسب‌کارانه با دادن کمترین امتیاز، بیش‌ترین امتیاز و خدمات را از طرف مقابل دریافت نمایند. استمرار در این رفتار به تضعیف یکدیگر، سرخوردگی و در نهایت از بین رفتن رابطه عاطفی که از اجزای اساسی و مهم زندگی مشترک است می‌انجامد، درحالی‌که با اندکی همدلی و شناخت دغدغه‌های همسرمان، می‌توانیم در جهت فراهم آوردن شرایط مناسب‌تری برای آرامش و توانمندسازی او تلاش نماییم و خود نیز از ثمره زندگی در کنار همسری که از سلامت روانی، آرامش درونی و رضایت زناشویی برخوردار است بهره‌مند گردیم و در این راه به کمک رسانه‌ها و ابزارهای فرهنگی نیاز داریم تا در ساخت برنامه‌های خود به طرح دغدغه‌ها و مشکلاتی که زنان جامعه با آن روبرو هستند بپردازند و با انعکاس صحیح و واقع‌بینانه این مشکلات به شکلی قابل‌درک برای دیگر افراد جامعه گامی در جهت از میان برداشتن مشکلات این قشر بردارند.
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷