1655
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سولماز یعثوبی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1655
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    هرچند مقدمات تعلق ارث چندان خوشایند اغلب خانم‌ها نیست، اما درهرصورت این دارایی به‌صورت مستقل حق آن‌هاست.

    دخت ایران- میراث خانوادگی یکی از منابع مالی است که در خصوص میزان تعلق آن به فرزند دختر و پسر طبق قوانین اسلامی شبهه‌های بسیاری مطرح می‌شود که منظور نظر ما در این بخش نیست.

     هرچند مقدمات تعلق ارث چندان خوشایند اغلب خانم‌ها نیست، اما درهرصورت این دارایی به‌صورت مستقل حق آن‌هاست و باید آن را مدیریت نمایند. اما متأسفانه گاهی شرایطی در خانواده برای زن پیش می‌آید که تلخی این ثروت را دوچندان می‌نماید.

    نمی‌توان در خصوص نحوه تصمیم‌گیری برای مدیریت این دارایی، نسخه کلی برای همه پیچید؛ چراکه بسته به شرایط فرد مانند تحصیلات، توانمندی‌ها، هوش، خلاقیت، روحیه کارآفرینی و یا محافظه‌کار و ... و همچنین موقعیت اقتصادی و فرهنگی همسر و خانواده و توقعات و ضرورت‌ها، شرایط متفاوت می‌شود.


    ممکن است خانمی همه دارایی خود را در طبق اخلاص گذاشته و برای بهبود کیفیت سطح زندگی خود و فرزندانش آن را در خانواده هزینه کند. و ممکن است به هر دلیلی نخواهد این‌گونه رفتار نماید. درواقع عملاً جبر قانونی در این تصمیم وجود ندارد.

    بنابراین زن می‌تواند اموال خود را با رضایت به یکی از اعضای خانواده خود واگذار کند، با همسرش به اشتراک بگذارد و یا مستقل از آن بهره‌برداری نموده و حتی از طرف عزیزان ازدست‌داده‌اش وقف نموده و یا صدقه بدهد.

    طبیعی است که شیرینی یکی بودن و حس همدلی در زندگی خانوادگی به همین اشتراک گذاشتن و یکدل بودن با همسر است. مردی که تمام عمر هزینه‌های خانواده را تأمین کرده درصورتی‌که همسرش این دارایی را به اموال خانواده تزریق نماید حس بسیار خوبی خواهد داشت؛ اما نکته مهم آن است که خانم زمام مدیریت و تصمیم‌گیری و یا حق مالکیت را ضعیف واگذار نکرده و فشار و اجبار و سلطه‌ای در زمینه این واگذاری یا اشتراک گذاشتن وجود نداشته باشد. چه از طرف همسر و یا برادر و یا هر شخص دیگری.

    البته ممکن است خانم آن‌قدر به توانایی اقتصادی همسرش اعتقاد داشته باشد که خودش پیشنهاد بدهد او برایش تصمیم بگیرد و یا پیشنهاد بدهد با این دارایی چه کند. اما گاهی متأسفانه زن ناخواسته تسلیم فشارهای روانی فرد دیگری شده و خیلی زود دوباره در برابر برادر و یا همسرش دچار ضعف تصمیم‌گیری و اقتصادی می‌شود. شاید تصور شود که بنا به مصلحت و حفظ آرامش خانواده خصوصاً در مقابل همسر، تسلیم تنها راه است که اغلب مادران و همسران به آن تن می‌دهند، اما ممکن است بتوان بافرهنگ  سازی این حق غیرمسلم را از ذهن همسران این موجودات لطیف کمرنگ نمود.

    بنابراین آنچه مهم است آن است که بهترین تصمیم با همفکری و رضایت و آرامش روانی گرفته شود و این دارایی بستری برای ایجاد تهدید و ترس  و حتی فشار روانی برای خانم نباشد.

    به نظر می‌رسد دیگر دوره شنیدن این داستان‌های عوامانه که  اگر ارثیه پدری‌ام را به همسرم ندهم مرا ترک و یا خیانت خواهد کرد به سر آمده.

    متأسفانه چون غالب چنین زن‌هایی از توان تصمیم‌گیری و مدیریتی و یا زیرکی اقتصادی بی‌بهره هستند، و یا شاید حاضر نیستند برای از هم پاشیدن زندگی‌شان چنین ریسکی نمایند و بهانه دست همسرشان بدهند و با توجه به اینکه همسرشان دست روی نقطه‌ضعف عاطفی آنها گذاشته و دچار ترس از دست دادن عشق و سردی روابط می‌شوند، ناخواسته به تسلیم تن می‌دهند.

    البته در این‌گونه موارد زندگی را میدان جنگ کردن قطعاً به صلاح  نیست و هرگز توصیه نمی‌شود، اما شاید بتوان باتدبیر و درایت شرایط بحرانی را مدیریت کرد و به‌طور یقین تسلیم تنها و بهترین راه نخواهد بود. چراکه ممکن است تبعات بعدی این تسلیم  بدون رضایت قلبی در گوشه دیگری از زندگی اثر وضعی ناخوشایند خود را بروز دهد.

    مثلاً طبیعی است چنانچه ارثیه خانم مقداری از هزینه خرید ملک و یا آپارتمان باشد بخشی از آن به‌طور قانونی در سند به نام ایشان گردد. هرچند در توصیه‌های اخلاقی نظام خانواده شریک کردن همسر در اموال، حتی درصورتی‌که خانم خانه‌دار است و هیچ درآمدی هم ندارد موضوع کاملاً پذیرفته‌شده‌ای است که بسیاری از خانواده‌های موفق به آن روش عمل می‌کنند و البته بار مثبت آن‌هم در زندگی آنها کاملاً محسوس است.


    و یا مثلاً چنانچه کسب‌وکاری با ارثیه خانم راه‌اندازی می‌شود خانم هم در جریان تصمیم‌گیری و مدیریت امور قرار بگیرد و زمام و رشته کار را از دست ندهد. چراکه دوباره دچار حس ضعف و ناکارآمدی خواهد گردید. حتی اگر مدیریت را بنا به توانایی‌های فردی به شخص دیگری مانند همسر و یا برادر تفویض می‌کند این اقدام از سر ضعف نباشد.


    البته درصورتی‌که زن بخواهد مستقل از ارثیه‌اش استفاده کند نیز راه‌های زیادی برای صرف آن خواهد داشت مانند ایجاد کسب‌وکار خانگی و یا تخصصی، شراکت با فرد قابل‌اطمینان، خرید ملک، طلا، سکه و یا سهام، خریدوفروش اتومبیل، سپرده‌گذاری در صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی و یا سرمایه‌گذاری در بانک‌های معتبر و دریافت سود حاصل از سرمایه‌گذاری در بانک‌های اسلامی .

    درنهایت باید گفت درصورتی‌که زن برای واگذاری حق تصمیم‌گیری و یا استفاده از ارثیه‌اش تحت‌فشار روحی و روانی قرار گیرد، شاید آرامش خانواده ارزش از دست دادن ثروت و فدا کردن آن را داشته باشد اما خسارت روحی و عاطفی که در این ضعف بر زن تحمیل می‌شود هرگز جبران‌پذیر نخواهد بود. بنابراین بهتر است دنبال راهکار کاربردی و سودمندتری باشد. البته می‌بایست ارائه راهکارهایی جهت  فرهنگ‌سازی در راستای نزدیک شدن به رفتار محترمانه  و انسانی با زن به‌عنوان شریک زندگی در برنامه متولیان امور فرهنگی خانواده قرار گیرد.
     


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷