2509
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۳
    وقتی با یک مرد مانند پسربچه کوچکی رفتار می‌کنید، او نیز شما را مأیوس نکرده و مثل بچه‌ای کوچک رفتار خواهد کرد.
    شما مادر همسرتان نیستید
    دخت ایران- فداکاری بیش از اندازه، جدای از اینکه در سبک رفتاری خیلی از خانم‌ها وجود دارد، از طرف همسران آن‌ها خواسته و ناخواسته تقویت می‌شود!
     
    آیا تا به حال از این جمله‌ها به همسرتان گفته‌اید؟
    *عزیزم کیف پولت را فراموش نکنی.
    * موقع برگشتن فراموش نکنی لباس‌ها را از خشک‌شویی بگیری.
    *قبض برق را پرداختی؟
    *می‌دانی بنزین تقریباً دیگه تمام‌شده؟
    *اگر با این لباس نازک بیرون بری، حتماً سرما می‌خوری.
     
    ما زن‌‌ها معمولاً طوری با مردها رفتار می‌کنیم، گویی کودکی بیش نیستند. اما وقتی با یک مرد مانند پسربچه کوچکی رفتار می‌کنید، او نیز شما را مأیوس نکرده و مثل بچه‌ای کوچک رفتار خواهد کرد. وقتی انتظار دارید ناتوان، درمانده و ضعیف باشد، او نیز خود را ناتوان، درمانده و ضعفیف نشان می‌‌دهد. 
     
    چه رفتاری یعنی مادری کردن برای همسر؟ 
    ۱- در حق آن‌ها زیاد از حد مفید واقع‌شدن و انجام دادن کارهایی که می‌بایست خودشان انجام بدهند. مثلا به دنبال کلیدش می‌گردیم، لباس‌هایش را پشت سرش جمع می‌کنیم.
    ۲- ما معمولا فرض می‌کنیم مردها کم حافظه یا فراموش‌کار هستند: یادت باشد وقتی رسیدی زنگ بزنی، یادت نرود بچه را از کلاس نقاشی‌اش به خانه برسانی. یادت باشد آشغال‌ها را دم در بگذاری. وقت دکترت یادت نرود!
    ۳- به عهده گرفتن کارهایی که فکر می‌کنیم نمی‌توانند به درستی انجام بدهند: بار آخر که همسرم را فرستادم برای بچه‌ها لباس بخرد، فاجعه بود. این دفعه خودم می‌برم‌شان. یا اگر بسپارم به همسرم حتما یه جایی خرابکاری می‌کنه، خودم انجام می‌دم.
    ۴- اصلاح کردن اشتباهاتشان و امر و نهی کردن: «عزیزم اون طور که این کلمه را در جمله به کار بردی، اشتباه بود.» « فکر می‌کنم اگر اون مسیر را انتخاب کنیم به ترافیک نمی‌خوریم.» «اگه جای تو بودم، الان از سمت چپ رانندگی می‌کردم.»
    ۵- راه انداختن بازی‌های کلامی، بازی حدس بزن، جهت بیرون کشیدن اطلاعات از آنان: گرسنه‌ای؟ دوست داری کمی آش برایت درست کنم. نه؟ برایت ماهی درست کنم؟ دسر چطور؟
    ۶- آن‌ها را نکوهش می‌کنیم: نمی‌بینی هوای بیرون سر ده؟ چند بار بگویم چراغ‌ها را خاموش کن، دیشب دو تا نوشابه و یک پیتزای بزرگ خوردی، عجیب نیست دلت درد گرفته باشه...
     
    چرا برای همسرمان مادری می‌کنیم؟
    یکی از دلایل مهم این است که زن‌ها برای مادری کردن آموزش دیده‌اند. به علاوه، تا همین چند وقت پیش، تنها شغل‌های مورد قبول زنانه، غیر از مادری کردن، پرستاری و معلمی بود. بنابراین ما الگوهای خوبی نداشته‌ایم.
    از طرف دیگر، همیشه در برنامه‌های تلویزیونی و آگهی‌ها دیده‌ایم مردها به خصوص در کارهای خانه، بدون زن‌‌ها، مانند یک فرد دست و پاچلفتی و ناتوان عمل می‌کنند که هیچ کاری از عهده‌شان بر نمی‌آید. بنابراین، انگار زن‌ها با مادری کردن می‌خواهند این مرد ناتوان را به خود وابسته‌تر کنند تا هیچ‌وقت بدون آن‌ها نتواند زندگی‌اش را بگرداند، تصویری که می‌دانیم واقع‌بینانه نیست. 
     
    می‌دانید مادری کردن برای همسرتان، چطور رابطه شما را تخریب خواهد کرد؟ 
    اول این که او همان طور که از مادر واقعی‌اش مستقل شده، کم‌کم سعی می‌کند این مادر دوم را هم کنار بگذارد و به سراغ زندگی‌اش برود! دوم این که هیچ کس دوست ندارد با این احساس زندگی کند که یک بی‌عرضه ناتوان است و از عهده کاری بر نمی‌آید و یک روز بالأخره از این بابت حسابی عصبانی خواهد شد.
    از طرف دیگر، وقتی شما دائم مراقب همسرتان باشید، نسبت به او سرد خواهید شد. توانایی‌ها و قدرت‌های مردانه است که او را از نظر جنسی برای زن جذاب می‌کند، در غیر این صورت خودتان هم دیگر نمی‌توانید با او رابطه گرم و پرهیجانی داشته باشید. 
     
    چطور دست از مادری کردن برای همسر برداریم؟  
    ۱- از انجام دادن کارهایی که همسرتان می‌تواند خودش انجام دهد پرهیز کنید. 
    ۲- با همسرتان مانند شخصی لایق، دانا، توانا و قابل‌اعتماد رفتار کنید.
    ۳- آن گونه که مادرها با بچه‌هایشان صحبت می‌کنند با او صحبت نکنید. اصلاً او را نکوهش نکنید. اشکالی ندارد اگر بگویید از دستش ناراحت و عصبانی هستنید، اما این کار را به گونه‌ای انجام دهید که یک بزرگسال با بزرگسال دیگر انجام می‌دهد.
    ۴- مسئولیت‌هایی را که دوست دارید به عهده بگیرید به او واگذار کنید و چنانچه اشتباه‌هایی مرتکب می‌شود، مسئولیت‌ها را از او سلب نکنید. 
    نکته: ممکن است هنگامی که همه موارد بد پیش می‌رود، وسوسه شوید دخالت کرده و کنترل اوضاع را دوباره خودتان به دست بگیرید، اما هرگز وسوسه نشوید که او را نجات بدهید.
     
    ۵- از رفتارهای مادرانه خود لیستی تهیه کنید. هر وقت مچ خودتان را گرفتید، مواردی را به یادداشت‌ها اضافه کنید. می‌توانید از همسرتان هم بپرسید و مواردی که او اشاره می‌کند را هم به آن‌ها اضافه کنید.
    ۶- با همسرتان در باره این که چگونه بازی مادری و پسری راه انداخته بودید صحبت کنید. با همکاری هم، مانند یک تیم در جهت خلق رابطه‌ای بالغ گونه، بزرگ سالانه تلاش کنید.
    ۷- پشتکار داشته باشید و در تعقیب روش‌های جدید و برحذربودن از اشتباه‌های گذشته، ثابت‌قدم باشید و به تعهدات خود عمل کنید و نگران عواقب آن نیز نباشید. به عنوان مثال: چنانچه توافق کردید، بعد از حمام کردن شوهرتان پشت سرش حمام را تمیز نکنید، اما چند هفته بعد اگر دیدید تعدادی لباس کثیف کف حمام است و شوهرتان حوله و لباس تمیز دیگری ندارد، همچنان سر قول خود بمانید و به لباس‌هایش دست نزنید. صبر کنید تا خودش متوجه شود دیگر حوله و لباس زیر تمیز دیگری ندارد. ممکن است از این موضوع خیلی خوشحال نشود، اما پیامتان را خواهد گرفت. 
     
    به خاطر داشته باشید کنار گذاشتن این عادت‌ها چندان هم ساده نیست، اما چنانچه موفق شوید این عادت‌ها را کنار بگذارید، احساس زنانگی بیشتری خواهید کرد و همسرتان نیز به نوعی احساس مردانگی بیشتری خواهد نمود. 
     
     
     
    ______________________________________________________________
     
    منبع: کتاب صرفا جهت اطلاع زنان
     
     

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. حسامی
        ۱۵ مهر ۹۳
        ۰۸:۱۱
     1.  
      خیلی جالب بود. استفاده کردم. ممنون
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهسا
        ۲۶ مهر ۹۳
        ۱۲:۴۷
     1.  
      عالی بودممنون
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷