771
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مترجم: سید حامد نعمت اللهی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 771
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یکشنبه ۸ مارس، راهپیمایی‌ها و مراسم بی‌شماری به مناسبت روز بین‌المللی زنان برگزار می‌شود. اما جایگاه آنها در بقیه روزهای سال در اخبار کجاست؟ در طول بیست و چهار ساعت، با نگاه انداختن به اخبار دریافتی «لوموند» تصمیم‌ها و رویدادهایی که به زنان، چه درباره وزرا، ستاره‌های راک، کارگران یا ورزشکاران... مرتبط بوده است، برای شما انتخاب کرده‌ایم. این هم یک روز از زنان، جمعه ۶ مارس ۲۰۰۹:
    ۶ مارس، ۲:۲۷ (به وقت پاریس)، بوگاتا: دو طرف درگیری چریک‌ها در کلمبیا:
    دفتر کمیسریای عالی سازمان ملل در حقوق بشر در کلمبیا، گزارش سالانه خود را منتشر کرد. این گزارش به طور خاص گروه‌های شبه نظامی را محکوم به خشونت جنسی در برابر زنان و کودکان متهم کرده است. چهارشنبه ۴ مارس، ارتش کلمبیا اعلام کرده بود که یک چریک معروف به نام «ماریانا پاز» -که به عنوان ارشدترین مقام نیروهای زن ارتش انقلابی کلمبیا (FARC) شناخته شده بود- را کشته است.

    ساعت ۶، سنگاپور: در گلف، جوایز اختصاص یافته به زنان، یک سوم مردان است
    با رسیدن مسابقات به دور دوم، جین پارک و پائولا کریمر –هر دو از آمریکا- در صدر تورنمنت حرفه‌ای گلف سنگاپور هستند. یکشنبه ۸ مارس، گلف باز برنده این مسابقات، چکی به مبلغ ۳۰۰ هزار دلار (از مجموع ۲ میلیون دلار جوایز این مسابقات) را دریافت خواهد کرد. در همان روز، برنده تورنمنت حرفه‌ای مردان در پالم بیچ (آمریکا) ۹۹۰ هزار دلار (از مجوع ۵.۵ میلیون دلار) را می‌گیرد.

    ۶:۳۳، بغداد: نوال السامرایی و «جمعیت بیوه‌ها»ی عراقی
    نوال السامرایی تنها ۶ ماه معاون امور بانوان عراق بوده است. او برای خبرگزاری فرانس پرس این طور توضیح می‌دهد: «جامعه در حال سقوط است و من، وزیری در وزارتخانه‌ای بدون امکانات، بدون قدرت و بدون دفتر در استانها بودم... اشغال، تروریسم... نتیجه تمام این مسائل موجب بوجود آمدن جمعیتی از بیوه‌ها، رشد تعداد مطلقه‌ها، زنان مجرد و زنان متکدی شده است.» این گقته های یک متخصص زنان ۴۷ ساله و مادر ۵ فرزند است که در ماه ژوئیه ۲۰۰۸ به این مقام منصوب شد و روز ۳ فوریه از آن کناره گرفت. بنا به اعلام کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، یک الی ۳ میلیون زن عراقی –به تنهایی- سرپرست خانواده هستند.

    ساعت ۸، داکا: نیاز به عدالت در بنگلادش:
    تعدادی دختران جوان بنگلادشی در داکا در مقابل ساختمان «بنگلادش ربفلز» - گروه شبه نظامی‌ای که مسئولیت محافظت از مرزها را بر عهده دارد و چند روز قبل شاهد درگیری‌هایی بود- راهپیمایی کردند. این دختران جوان به زنجیره انسانی‌ای پیوستند که خواستار تحقیقات جدید بعد از کشته شدن مسئول اصلی درگیری‌ها که موجب کشتار ۷۰ نفر شد، هستند.

    ساعت ۹، استکهلم: یک دکتر زن سوئدی مظنون به اوتانازی
    دادگاه سولنا، در حومه استکهلم، تصمیم گرفت که یک دکتر مظنون به اوتانازی (کشتن بیماری که دچار بیماری لاعلاچ است) یک نوزاد را به مدت یک هفته بازداشت موقت کند. قاضی‌ها دلیل این تصمیم خود را گزارش پزشکی قانونی می‌دانند که طبق آن به یک نوزاد عقب افتاده که دچار نارسایی‌های مغری غیرقابل درمان بوده، مقدار بسیار زیادی مرفین و تیوپنتال (مورد استفاده برای بیهوشی) تزریق شده است. طبق گفته وکیل مدافع، دکتر اطفال فوق که در بیمارستان کودکانی در سولنا کار می‌کرد، منکر مسائل است و «از این اتهامات ابراز انزجار کرد.»

    ساعت ۹:۳۰، بروکسل: فورتیس- بی. ان. پی.: آخرین دور مذاکرات
    ژوئل میلکه، وزیر کار بلژیک، در جلسه با موضوع خرید بانک بلژیکی- هلندی فورتیس توسط بی.ان.پی-پاریباس شرکت کرد.

    ساعت ۱۱:۵۲، پاریس: «جایزه مردسالاری» انجمن «سگهای ماده نگهبان»
    برای جشن گرفتن دهمین تولد، انجمن فمینیست سگهای ماده نگهبان، «جایزه مردسالار» خود را به آندره ونت-ترو داد. اسقف اعظم پاریس روز ۶ نوامبر ۲۰۰۸ به رادیو نوتردام گفته بود: «سخت ترین مساله پیدا کردن زنانی است که بالغ باشند. این کافی نیست که دامن بپوشند، باید چیزی هم در مغزشان باشد.»

    ساعت ۱۲، کینشاسا: همسر رئیس گروه شورشی کنگو درخواست آزادی لوران انکوندا را کرد
    طبق گفته وکیل کانادایی، الیزابت انکوندا «اقداماتی را آغاز کرده است تا بتواند همسرش، که توسط دولت روآندا بدون هیچ دلیل قانونی، در محلی محرمانه، بدون دسترسی به همسر و خانواده، و بدون حق مسلم داشتن وکیل زندانی شده است، را آزاد کند.» ژنرال لوران انکوندا، رئیس گروه شورشی کنگو وابسته به کنگره ملی دفاع از مردم (CNDP)، روز ۲۲ ژانویه در روآندا بازداشت شد.

    ساعت ۱۲، پاریس: راهپیمایی کارمندان «والئو»
    کارمندان زن شرکت تامین کننده قطعات ماشین «والئو» در راهپیمایی در مقابل دفتر مرکزی آن در پاریس شرکت می‌کنند. آنها به حذف ۱۶۰۰ کارمند در فرانسه در راستای برنامه اخراچ ۵۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا، اعتراض می‌کنند.

    ساعت ۱۲، پاریس: والری پکرس به دنبال «راه عبور»
    والری پکرس، وزیر آموزش عالی، جلسه همفکری جدیدی با سندیکای مدرسان- محققان افتتاح کرد. او امیدوار است که بعد از مشکلات پنج هفته اخیر، «راه عبور»ی برای بازگرداندن آرامش به دانشگاه‌ها به دست آید...

    زمان: ۱۲:۴۲، مسکو: تصویری از رئیس جمهور روسیه به همراه خانم‌ها
    به مناسبت روز ۸ مارس، دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، جلسه‌ای را با حضور زنانی که مشاغل جالب توجهی دارند، تشکیل داد.

    ساعت ۱۴، لندن: امی وینهاوس، متهم به حمله به یک زن
    سیستم قضایی انگلستان خواننده ۲۵ ساله، امی وینهاوس را که در مراسم خیریه‌ای در لندن در سپتامبر به زنی حمله کرده بود، متهم کرد. طبق گفته سخنگوی اسکاتلندیارد، او که در حال حاضر به صورت مشروط آزاد است «روز ۱۷ مارس به جرم ضرب و جرح در دادگاه وستمینستر حاضر خواهد بود.»
    سخنگوی خواننده انگلیسی که بعد از دو ماه تعطیلات در دریای کارائیب به لندن بازگشته است، تایید کرد که امی وینهاوس روز پنجشنبه به پاسگاهی در لندن مراجعه کرده بود. خواننده فوق، که به خاطر آلبوم «Back to Black» در سال ۲۰۰۶ برنده ۶ جایزه گرمی شده بود، از آن زمان دیگر آلبومی به بازار عرضه نکرده است. شوهرش، بلیک فیدلر-سیویل، بدلایل فساد اخلاقی، در ماه ژانویه خواستار طلاق از او شده است.

    ساعت ۱۶:۱۷، پاریس: والری پکرس تصمیمات اتخاذ شده را اعلام کرد
    وزیر آموزش عالی اعلام کرد که سومین جلسه مذاکرات درباره وضعیت مدرسان- محققان موجب رسیدن به «پروژه بازنویسی و متعادل‌سازی قانون وضع شده» با در نظر گرفتن «تمام دیدگاه‌ها» شد. اما یک ساعت بعد، نمایندگان ۳ سندیکا (SGEN-CFDT, SUP-RECHERCHE UNSA, AUTONOMESUP) مدعی شدند که در زمینه تشکیلاتی شدن مدرسان عدم تفاهم به جا مانده که مانع از «خروج از بحران» دانشگاه‌ها می‌شود.

    ساعت ۱۸، بروکسل: هیلاری کلینتون، شکمو بودن و دیپلماسی
    در فاصله دو جلسه در مقر ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل، وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد که علاقه بسیار زیادی به شکلات بلژیکی دارد: «بهترین هستند. باید تعداد سفرهایم به بلژیک را محدود کنم، زیرا نمی‌خواهم زیادی از آنها بخورم.» صبح آن روز در ژنو، هیلاری کلینتون همتایان خود را در سوئیس و روسیه ملاقات کرده بود؛ انتظار می‌رفت وی روز یکشنبه در آنکارا باشد. در حاشیه دیدار هیلاری با مقامات ترک، قرار است که در یک تاک-شو تلویزیونی پرطرفدار به نام «هایدی گل بیزمل اول!» (بیا با ما!) شرکت کند. برنامه فوق چهار مجری زن دارد: یک نویسنده، یک روزنامه‌نگار، یک بازیگر و یک مانکن.

    ساعت ۱۸، واشنگتن: بانوی اول در صدر اخبار
    بسیاری از سایتهای اینترنتی آمریکایی اعلام می‌کنند که عکس میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، در کنار مجری تلویزیونی اوپرا وینفری بر روی جلد شماره آوریل ماهنامه O به چاپ خواهد رسید. این خبر از آن چیزی که به نظر می‌رسد، تعجب‌آورتر است. این نشریه توسط خود اوپرا وینفری تاسیس شده است و طی نه سال، تنها عکس خودش بر روی جلد منتشر می‌شد.


    منبع: لوموند- ۸ مارس ۲۰۰۹

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷