729
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ساره پدرام
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 729
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    هر کشور این روز را به صورتی متفاوت گرامی می دارد اما همه آنها در یک مورد برابرند: زن و جایگاه او.
     هشتم مارس، روز جهانی زن است. روزی که هر ساله دستاوردهای زنان در زمینه‌های مختلف در سر تا سر دنیا گرامی داشته می‌شود. بحث در مورد علت پیدایش این روز بسیار مفصل است و قصد ندارم در اینجا صحبتی از آن به میان بیاورم. همگی می‌دانیم پشت شکل‌گیری این روز، فعالیتهای سیاسی بی‌وقفه زنان در اوایل قرن بیستم بوده است. اهمیت این روز به حدی است که هم اکنون بسیاری از کشورهای دنیا آنرا تعطیل رسمی اعلام کرده‌اند. البته باید اشاره کرد که مراسم گرامیداشت کنونی روز جهانی زن رنگ و بوی سیاسی خود را تا حد زیادی از دست داده است و تکیه‌اش بیشتر بر روی زیبایی زن و مادر بودن او می‌باشد.
    کشورهای اروپایی از جمله کشورهایی هستند که برای این روز اهمیت زیادی قائلند. اتریش، دانمارک، آلمان و سوئد از اولین کشورهایی بودند که در سال ۱۹۱۱ این روز را گرامی داشته و جشن گرفتند و در راهپیمایی‌های بزرگی به منظور گرفتن حق رای برای زنان و به دست آوردن فرصتها و موقعیتهای مساوی کاری با مردان شرکت می‌کردند.
    امروزه نیز شاهد مراسم مختلف در کشورهای دنیا بخصوص اروپا هستیم. اغلب این کشورها  این روز را از اواخر نیمه اول قرن بیستم به رسمیت شناختند.

    هلند
    روز جهانی زن در هلند روز مهمی به شمار می‌رود و هلندی‌ها از آن به عنوان «روز احترام به زن» یاد می‌کنند. آنها در این روز به فعالیتهای مختلفی از جمله برگزاری مراسم گرامیداشت زنان موفق هلندی، مراسم دو همگانی ویژه بانوان که ثبت نام آن اینترنتی و توسط انجمن‌های غیر دولتی صورت می‌گیرد، برگزاری کنسرتهایی که عواید آن برای امور مربوط به زنان صرف می‌گردد، می‌پردازند. همچنین به ارائه سخنرانی‌هایی در خصوص حقوق برابر زن و مرد، به خصوص فرصتهای برابر زنان با مردان در مناصب عالی رتبه دولتی می‌پردازند.

    سوئد
    در سوئد، زنان از شرایط نسبتا مناسبی برخوردارند. ۲۵ درصد اعضای پارلمان سوئد را زنان تشکیل می‌دهند و زنان از نظر شرایط زندگی از میان ۱۹۰ کشور در رده سی‌ام قرار دارند. در سوئد مهاجران عرب و ایرانی بسیاری وجود دارند و جالب است بدانید در این روز زنان این دو قشر در راهپیمایی‌های زیادی برای داشتن حقوق برابر با زنان سوئدی شرکت می‌کنند. البته کلاسهای مربوط به زنان و ارتباطات سالم نیز از جمله برنامه‌هایی است که دولت در این روز برای آموزش زنان ترتیب می‌دهد.
     

    ایتالیا
    در ایتالیا روز جهانی زن رنگ و بوی دیگری دارد. در این کشور این روز تعطیل رسمی محسوب می‌شود و می‌توانید رنگ زرد را در سطح خیابان‌ها مشاهده کنید. بالونها و گل‌های زرد نماد سنتی ایتالیایی‌ها برای این روز است و مردان گل‌های زرد به زنان هدیه می‌دهند. همچنین در منوی رستوران‌ها شاهد غذاهای مخصوصی هستیم که مختص همین روز است. این روز مورد توجه خاص دولت این کشور نیز می‌باشد.

    بلژیک
    بلژیک و روز جهانی زن داستان دیگری دارد. اتحادیه اروپا واقع در بروکسل پایتخت بلژیک می‌باشد و جشن این روز با حضور نمایندگان اتحایه و احزاب سوسیالیست اروپا صورت می‌گیرد و سخنرانی‌هایی در خصوص ارتقاء موقعیت اجتماعی زنان برگزار می‌شوند.

    ترکیه
    این روز برای کشور ترکیه نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. مجمع زنان و مجمع مادران ترکیه با همکاری یکدیگر به برنامه‌ریزی جشن‌های این روز می‌پردازند و تمام این برنامه‌ریزی‌ها با حمایت دولت صورت می‌گیرد. ممکن است زنان در این جامعه با سختی‌هایی در طول تاریخ مواجه شده باشند، اما نمی‌توان منکر جایگاه ویژه آنان در جامعه فعلی شد. به طوری که در سال ۱۹۹۴، نخست وزیر این کشور یک زن بوده است.

    هر کشور این روز را به صورتی متفاوت گرامی می دارد اما همه آنها در یک مورد برابرند: زن و جایگاه او.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷