700
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیدرضا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 700
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ایده روز جهانی زن اولین بار در آستانه قرن جدید، که در دنیای صنعتی دوران توسعه و آشوب، رشد ناگهانی جمعیت و ایدئولوژیهای افراطی بود، پدید آمد.    روز جهانی زن، هشت مارس، مناسبتی است که از سوی گروههای زنان در سراسر دنیا شناخته می‌شود. این تاریخ در سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته شده است و در بسیاری از کشورها به عنوان مناسبت ملی شناخته می‌شود. وقتی زنان تمامی قاره‌ها، با تفاوتهای ملیتی، قومیتی، زبانی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی برای بزرگداشت این روز گردهم می‌آیند، بیش از نه دهه مبارزه برای برابری، عدالت، صلح و توسعه را پشت سر این روز می‌بینند.


    روز جهانی زن داستان زنان عادی‌ای است که تاریخ را شکل دادند؛ ریشه داستان در قرنها مبارزه زنان برای مشارکت در جامعه با برابری و دوشادوش مردان است. در یونان باستان، لیسیستراتا اعتصابی جنسی را علیه مردان به راه انداخت تا جنگ را پایان دهد؛ در جریان انقلاب فرانسه، زنان پاریسی که خواستار «آزادی، برابری، اتحادیه» بودند در ورسای تظاهرات کردند تا تقاضای حق رای خود را مطرح کنند.


    ایده روز جهانی زن اولین بار در آستانه قرن جدید، که در دنیای صنعتی دوران توسعه و آشوب، رشد ناگهانی جمعیت و ایدئولوژیهای افراطی بود، پدید آمد. در ادامه گاه شمار مهمترین این رویدادها آمده است:

    ۱۹۰۹
    در هماهنگی با بیایه حزب سوسیالیست آمریکا، اولین روز ملی زن در ۲۸ فوریه در سرتاسر آمریکا مطرح گردید. تا سال ۱۹۱۳ جشنهای این روز در آخرین یکشنبه ماه فوریه برگزار می‌شد.

    ۱۹۱۰
    حزب بین المللی سوسیالیست در نشست خود در کپنهاگ، روز زنان را با ماهیتی بین المللی، در بزرگداشت جنبش حقوق زنان منسوب نمود تا در دستیابی به حق رای زنان در سرتاسر دنیا کمک کند. این پیشنهاد با رای قاطع نشست بیش از ۱۰۰ زن از ۱۷ کشور، از جمله سه زن فنلاندی که به عنوان اولین نمایندگان زن به مجلس فنلاند راه یافته بودند، روبرو شد. هیچ تاریخ مشخصی برای این روز در نظر گرفته نشد.

    ۱۹۱۱
    به دنبال تصمیم اتخاذ شده در نشست کپنهاگ در سال پیش از آن، مراسم روز جهانی زن برای اولین بار (۱۹ مارس) در اتریش، دانمارک، آلمان و سوییس، جایی که بیش از یک میلیون مرد و زن در راهپیمایی‌ها شرکت کرده بودند، برگزار شد. آنها علاوه بر حق رای و ایجاد دفاتر عمومی، خواستار حق اشتغال، آموزش‌های شغلی، و پایان تبعیض در اشتغال بودند.
    کمتر از یک هفته بعد، در ۲۵ مارس، تراژدی «مثلث» آتش در نیویورک جان بیش از ۱۴۰ کارگر دختر را که بیشتر آنان مهاجران یهود و ایتالیایی بودند، گرفت. این حادثه تاثیر بسزایی بر قانون کار آمریکا داشت و شرایط کاری مسبب این مصیبت در جریان مباحثات آتی روز جهانی زنان همواره مد نظر بود.
     

    ۱۹۱۳-۱۹۱۴
    به عنوان بخشی از جنبش صلحی که در آستانه جنگ جهانی اول رورش می‌یافت، زنان روس اولین روز جهانی زن را در آخرین یکشنبه فوریه ۱۹۱۳ جشن گرفتند. در جایی دیگر، حول و حوش ۸ مارس سال بعد از آن، زنان تظاهراتهایی را در اعتراض به جنگ و یا در همبستگی با خواهران خود در اروپا برگزار نمودند.

    ۱۹۱۷
    با کشته شدن دو میلیون سرباز روس در دوران جنگ، زنان روس دوباره آخرین یکشنبه ماه فوریه را برای اعتصابات «نان  و صلح» برگزیدند. رهبران سیاسی به زمان اعتصابات اعتراض کردند، اما زنان به هر ترتیب به راه خود ادامه دادند. مابقی آن تاریخ است: چهار روز بعد، تزار مجبور به تسلیم شد و دولت موقت به زنان حق رای اعطا نمود. این یکشنبه تاریخی با ۲۳ فوریه تقویم رومی، که در آن زمان در روسیه استفاده می‌شد، و ۸ مارس تقویم گریگوری که در بقیه کشورها استفاده می‌شد، مصادف بود.

    از آن سالهای ابتدایی، روز جهانی زن بعد جهانی جدیدی برای زنان در هر دو کشورهای پیشرفته و در حال توسعه یافته است. جنبش رو به رشد جهانی زنان، که با برگزاری چهار دوره کنفرانس زنان از سوی سازمان ملل تقویت گردیده است، کمک کرده است تا این بزرگداشت نقطه تاکیدی بر تلاشهای منسجم برای مطالبه حقوق زنان و مشارکت در فرایند سیاسی و اقتصادی باشد. به صورت فزاینده‌ای روز جهانی زن فرصتی برای تعمق در پیشرفت حاصل شده، درخواست تغییر و جشن گرفتن حرکتهای شجاعانه و مصمم زنانی عادی است که نقش خارق العاده‌ای را در تاریخ حقوق زنان ایفا نموده‌اند.

    نقش سازمان ملل
    کمتر موضوعی به اندازه برابری حقوق زنان مورد حمایت و تبلیغ گسترده سازمان ملل بوده است. منشور سازمان ملل که در سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو امضا شد، اولین توافقنامه بین المللی برای مطالبه برابری جنسیتی به عنوان حقوق بنیادی بشر بود. از آن زمان، این سازمان کمک کرده است تا استانداردها، برنامه‌ها، راهبردها و اهداف بین‌المللی، برای بهبود شرایط زنان در سراسر جهان شکل بگیرند.
    در طول سالها، عملکرد سازمان ملل در پیشرفت زنان در چهار حوزه مختلف بوده است: ترویج معیارهای قانونی؛ بسیج افکار عمومی و عملکرد بین المللی؛ آموزش و پژوهش، شامل گردآوری آمار عدم تفکیک جنسیتی؛ و کمک مستقیم به گروههای فاقد امکانات. امروزه یک الگوی محوری سازماندهی در برنامه‌های سازمان ملل این است که هیچ راه حل پایداری برای مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع بدون مشارکت کامل زنان و توانمندسازی کامل زنان جهان میسر نخواهد شد.
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷