744
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سعادت خان فتح الله اوا
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 744
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها

    روسیه: ۸ مارس در زادگاه
    در اواخر سال ۱۸۸۰، در حالی که زنان جهان تازه مبارزه برای رسیدن به حقوقشان را شروع می کردند، در میان زنان روسیه چند تن از زنان مبارز معروف شده بودند: سافیه کاوالوسکایا، ریاضیدان؛ یولیا لرمنتاوا، شیمی‌دان؛ و انا یورینا، حقوق‌دان، از این جمله بودند.

    مبارزات زنان روس برای احقاق حقوقشان را می‌توان از مهمترین قدمها در شکل‌گیری جنبش منسجم زنان و نامگذاری روزی با این عنوان دانست؛ و در واقع مهمترین واقعه‌ای که باعث انتخاب ۸ مارس به نام روز جهانی زن بود، تظاهرات زنان روس بود که با سرکوب ارتش تزار و کشته شدن چندتن از فعالان حقوق زنان روبرو شد. با این حال به مرور زمان، در روسیه این مناسبت ماهیت اعتراض آمیز خود را از دست داده و به فرصت و بهانه‌ای برای یادآوری زنانو حقوق آنها بدل شده است.

    با به کار آمدن حکومت شوروی، روز همبستگی زنان جهان به جشنی همراه با تظاهرات و شعارها تبدیل شد. ولی این تظاهرات بیشتر جنبه ظاهری داشتند، نه سیاسی. با مرور زمان مبارزه برای حقوق زنان اولویت خود را از دست داد. چون ظاهرا زنان شوروی همه حقوق مورد نظرشان را به دست آورده بودند. زنان فعال و موفق در زندگی اجتماعی، قهرمان سینماهای آن زمان بودند. در سینماهای آن روزها زنان شوروی از هر لحاظ زنان خوشبخت و موفقی بودند؛ در حالی که زنان خارجی به عنوان زنان بدبخت و مظلوم مطرح می‌شدند. بدین ترتیب دو کلمه زن شوروی و زن خوشبخت به دو عبارت مترادف تبدیل شده بودند.
     
    اکنون دیگر هشتم مارس در روسیه مفهوم قبلی خود را کاملا از دست داده و به یک جشن ملی تبدیل شده بود. به گفته ماشا لیپمن، از کارشناسان مؤسسه کارنگی مسکو، «هشتم مارس در روسیه روزی است که همه زنان، بلا استثنا خود را می‌آرایند و منتظر دسته گلی قشنگ هستند. چون این روز مختص به زنان است.»

    در ایام این جشن قیمت گل چند برابر می‌شود، ولی این امر مانع نیست و همه مردان (دانش آموز، دانشجو، کارگر، کارشناس و...) به زنان (دانش آموز، دانشجو، کارگر، کارشناس، مادر، همسر، معلم، همکار، ‌خانه‌دار و...) دسته گل تقدیم می‌کنند. هر چند خیلی‌ها هدیه‌های دیگری هم می‌خرند، اما باز هم دسته گل جایگاه ویژه خود را دارد.

    از آنجایی که هشتم مارس اولین عید بهاری است، این تاریخ یک روز جهانی اعلام شده و در روسیه همه زنان آن را جشن خود می‌دانند؛ و چون روز مادر و روز دختر همه با هم در این مناسبت آمیخته شده است و جشن‌های جداگانه ندارند، این روز در روسیه تعطیل رسمی است و تلویزیون این کشور با برنامه‌های ویژه‌ای شکوه خاص این روز و زنان و دختران را بزرگ می‌دارد. البته لازم به ذکر است همچنین در این روز معمولا مردان عهده‌دار تمام کارها می‌شوند!
     
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷