706
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 706
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    زن پیش از اسلام در ایران باستان و دین ززتشت دارای مقام والایی بوده و هر ساله با بر پایی جشن اسفندگان از مقام زن و مادر تجلیل به عمل می‌آمده است.
    زن موجودی بی‌بدیل و سرشار از احساس، و سرچشمه زایش و لطافت است؛ اما به راستی در طول تاریخ تا چه اندازه به مساله زن توجه شده است. در آستانه ۸ مارس و روز جهانی زن جای سوال است که ما ایرانیان به عنوان کشوری با تمدن اصیل و دینی جامع و کامل چگونه نگاهی به مساله زن داشته‌ایم؟ برای بررسی این موضوع به سراغ کیومرث غفاری از کارشناسان تاریخ باستان کشورمان رفتیم تا بدانیم در فرهنگ ایرانی-اسلامی جایگاه زن در کجا بوده است؟ غفاری نیز در گفتگویی صمیمانه مقام زن پیش از اسلام و پس از اسلام را در ایران چنین بیان داشت:

    زن پیش از اسلام در ایران باستان و دین ززتشت دارای مقام والایی بوده و هر ساله با بر پایی جشن اسفندگان از مقام زن و مادر تجلیل به عمل می‌آمده است. در این روز زنان علاوه بر دریافت هدیه از انجام کارهای روزمره نیز معاف بودند.


    باید توجه داشت در ایران باستان، زن هسته اولیه‌ی پادشاهی و زایش بوده است؛ به طوری که در میان زمینهای لم یزرع و کویری اکنون، دریاچه زیبایی در مرکز ایران به نام «ایران بانو» وجود داشته که علاوه بر زیبایی، سر منشا حیات و زایش نیز بوده است؛ و در این محل پادشاهی و حکومت به دست زنی به نام «ایران بانو» بوده تا زمانی که پس از طمع‌ورزی دشمنان برای حفظ این سرزمین و دفاع از آن قدرت به همسر وی منتقل می‌گردد و پس از آن است که «مرد پادشاهی» در ایران شکل می‌گیرد.


    با این مقدمه می‌توان گفت در ایران باستان، «زنان» دارای ارج و قرب فراوان بوده و حتی مشاغلی چون فرماندهی سپاه و قضاوت و داوری و کشاورزی و... را نیز عهده دار بوده‌اند. به شکلی که در ساخت تخت جمشید نیز ریاست کارگران بر عهده یک زن بوده و بیش از ۱۰۰ زن در ساخت این بنای تاریخی دوشادوش مردان فعالیت می‌کردند و از حقوق برابری با انها برخوردار بودند.
    پس از هخامنشیان، در عصر ساسانیان نیز «پوران‌دخت» و «آذرمیدخت»، ازشاهزادگان ساسانی بودند که به سلطنت رسیدند و حتی سکه نیز به نام آنها ضرب شد.


    حتی در غیاب پادشاهان ساسانی «همسر» یا «مادر» پادشاه با عنوان «شهربانو» به اداره مملکت می‌پرداخته است و در تمامی شوراهای حکومتی نیز مادر پادشاه حضور داشته است.


    پس از ورود اسلام به ایران و دستورات دین مبین اسلام در خصوص زن و توصیه‌های پیامبر (ص)، مقام زن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و حتی این احترام به زن به حدی بود که حضرت علی(ع) حسنین را پسران من نمی‌خواند، بلکه به احترام مقام والای حضرت زهرا(س) ایشان را پسران رسول خدا می‌دانست.


    متاسفانه در زمان قاجار شاهد تجلی مقام زن به صورت صحیح و آنگونه که دستور اسلام است نبودیم. در دوران پهلوی اول و دوم نیز با انکه روز ۱۷ دی ماه و مناسبت کشف حجاب را به عنوان روز آزادی زن در نظر گرفته بودند، اما همچنین به مقام زن آنگونه که باید توجه نمی‌شد.


    پس از پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن حکومت دینی و وارد شدن آموزه‌های دین در زندگی مردم و همچنین نقش زنان در پیروزی انقلاب و مشارکت عمومی در صحنه‌های اجتماعی، حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی نمونه یک زن مسلمان معرفی شدند و میلاد مبارک آن حضرت «روز زن» و یا «روز مادر» نام گرفت و هر سال در این روز مقام مادر و زن گرامی داشته می‌شود.


    باید گفت هر چند روز میلاد بزرگ بانوی اسلام زمانی شایسته برای تجلیل از مقام زن است، اما با توجه به جایگاه ویژه زن در جهان، چه خوب بود اگر علاوه بر این روز که به اقتضای سال قمری در گردش است همپای دیگر مردم جهان در ۸ مارس روز جهانی بزرگداشت زن از زنان خوب ایرانی نیز قدردانی می‌کردیم؛ چرا که زن در اسلام از چنان جایگاه رفیعی برخوردار است که اگر هر روز نیز از وی سپاسگذاری کنیم باز به اندازه زحمات وی نتوانسته‌ایم کاری کنیم. پس امید است مسئولین نیز تدبیری اندیشیده و همسو با دیگر کشورها روز جهانی زن را در ایران به جشن بنشینیم.
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷