1917
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مرجان عابدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 1917
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گذری در دانشگاه دخترانه الزهرا
    «تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها در پیشگیری از آسیب‌های جنسیتی تاثیر چندانی ندارد، بلکه باید از سانسور آموزش‌های جنسی اسلام دست برداریم.»
    یکی از اساتید دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه آموزش‌های جنسی اسلام سانسور می‌شود گفت: «تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها در پیشگیری از آسیب‌های جنسیتی تاثیر چندانی ندارد، بلکه باید از سانسور آموزش‌های جنسی اسلام دست برداریم.»
    این استاد دانشگاه که ترجیح داد نامش گفته نشود با تاکید بر مطلب فوق در مورد علل پیشنهاد تک جنسیتی شدن اظهار داشت آسیب‌هایی که جنس‌های مخالف به یکدیگر و به جامعه وارد کرده‌اند باعث شده تا مسئولان به فکر جلوگیری از این مفاسد باشند؛ ولی آیا تنها راه حل یا بهترین راه حل تک جنسیتی کردن دانشگاه‌هاست؟
    وی ادامه داد: «در دبیرستان‌ها محیط آموزشی کاملاً جداگانه است و در آن  فقط نیاز همزیستی با همسالان تا سن ۱۸ سالگی برطرف می‌شود از این سن به بعد هر دوجنسیت هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی و روانی احتیاج دارند تا با جنس مخالف تماس داشته باشند و ارتباط رشدی و صمیمیت و تشکیل خانواده را یاد بگیرند.»
    وی در رابطه با راهکار ریشه‌ای این مسائل معتقد است: «اصلی‌ترین آموزش‌ها در مورد ارتباط با جنس مخالف باید در خانواده صورت گیرد که متاسفانه به دلیل مسائل فرهنگی موجود در خانواده‌های ایرانی والدین از صحبت کردن دربراه این موضوع با فرزندان خود طفره می‌روند و فرزندان نیز به همین دلیل مسائل خود را در امن‌ترین محیط جامعه بیان نمی‌کنند.»
    استاد دانشگاه الزهرا افزود: «در دبیرستانی که نوجوان به سن بلوغ رسیده، به آموزش‌های جنسی نیاز واقعی دارد که در این دوره باید به صورت تک جنسیتی انجام شود؛ و در دانشگاه‌ها آموزش‌ها با توجه به موضوع به دو نحوه مختلط و تک جنسیتی باید صورت پذیرد تا الگوهای مناسب برای رفتار در برابر جنس مخالف به جوانان معرفی گردد.»
    وی در مورد رفتار پیامبر و ائمه در این زمینه گفت: «ما احادیث و روایات بسیاری داریم که به ائمه یا پیامبر مراجعه کرده‌اند و مسائل جنسی خود را پرسیده‌اند و حتماً بهترین راه‌حل‌ها را شنیده‌اند. پس چرا در کشور ما این آموزش‌های اسلام که دین زندگی به معنای واقعی است، سانسور می‌شود؟! صرفآ برای شرم و حیا و یا خجالت.»
    این استاد دانشگاه در مورد آمار ازدواج در این دانشگاه تصریح کرد: «ازدواج در دانشگاه الزهرا روال مناسبی دارد که از دلایل آن می‌توان به آشنایی کمتر دختران با پسرهای هم سن خود و با وضعیت دانشجو بودن اشاره کرد و چون دختران این دانشگاه کمتر از دختران دانشگاه مختلط با پسرهایی که فرهنگ متفاوت از خانواده خود دارند آشنا می‌شوند به نظر خانواده بیشتر اهمیت داده و از بین خواستگاران خود همسر انتخاب می‌کنند.»
    وی در پایان اظهار داشت: «عدم برنامه‌ریزی‌ها و نیازسنجی‌ها، مدیریت آموزش در زمینه ارتباط و تماس با جنس مخالف را به چالش کشانده و تا آگاهی جوانان و نوجوانان در این زمینه بالا نرود، هر اتفاقی ممکن است رخ دهد؛ چه در محیط دانشگاه، چه در مکان‌های دیگر جامعه. چون مسلماً نمی‌توانیم کل جامعه را تک جنسیتی کنیم و بالاخره دختران و پسران در کنار هم قرار خواهند گرفت؛ بهتر است با آگاهی بالا با یکدیگر برخورد کنند تا کمتر آسیب ببینند.»
    طبیعتا در این گزارش به سراغ خوددانشجویان دانشگاه الزهرا هم رفتیم. نظرات افرادی که دانشگاه تک‌جنسیتی را تجربه می‌کنند، شاید معتبرتر و خواندنی‌تر از دیگران باشد:
    موافق تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها، مجرد: «تک جنسیتی بودن دانشگاه به پیشرفت تحصیلی دانشجویان بسیار کمک می‌کند، که اگر به این صورت نبود مشکلات بیشتری بر سر راه پیشرفت تحصیلی قرار می‌گرفت. در ضمن یکی از مزایایی که خودم به شخصه در این دانشگاه احساس کردم راحت بودن دانشجویان از هر لحاظ در محوطه دانشگاه است که در دانشگاههای دیگر کمتر دیده می‌شود.»
    مخالف تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها، مجرد: «دانشجویی که پس از چندین سال درس خواندن و زحمت کشیدن وارد دانشگاه می‌شود، بلوغ فکری لازم برای ارتباط با جنس مخالف را دارد و لازم نیست برای جلوگیری از بعضی مسائل جداسازی جنسیتی شود؛ چون خیلی از مسائل در دوران دبیرستان که دختر و پسر کاملاً از جنس مخالف دور هستند، هم رخ می‌دهد.»    موافق تک‌جنسیتی شدن دانشگاه‌ها، متاهل: «با توجه به اینکه دو نفر هم جنس خیلی راحت‌تر یکدیگر را درک می‌کنند، هر گاه کسی بخواهد درس بخواند، دیگران با شوخی‌های بی‌مورد او را مورد اذیت و آزار قرار نمی‌دهند؛ هر کس هم بخواهد تفریح کند به راحتی و بدون در نظر گرفتن سو تعبیرهای جنس مخالف به تفریح و شوخی می‌پردازد.»
    مخالف تک‌جنسیتی شدن دانشگاه‌ها، متاهل: «آشنایی برای ازدواج در دانشگاه‌های تک‌جنسیتی معنا ندارد. حال آنکه دانشجویان بیشتر عمر خود را در دانشگاه می‌گذرانند و در حالات مختلف روحی سنجیده می‌شوند و دوستانشان مشخص می‌شوند، در نتیجه دید وسیع تری برای شناخت افراد بدست می‌آید.»
    وی افزود: در ضمن بهتر است جوانان تجربه ارتباط با جنس مخالف خود را در محیط فرهنگی و تقریبا کنترل شده دانشگاه کسب کنند تا در محیط باز و غیر قابل کنترل جامعه که اهداف آشنایی‌ها زیر نقاب آدم‌ها پنهان است و درصد فریبکاری بالایی دارند.»

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    5 نظر | ارسال نظر

     1.  
      با حرف آن استاد الزهرا که در مورد روال ازدواج در این دانشگاه صحبت کرده کاملا مخالفم! عکس اول دقیقا جلوی دانشکده ادبیاته :D
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. بانو
        ۰۳ بهمن ۸۸
        ۱۶:۳۸
     1.  
      همینجوریش شوهر گیر نمیاد..حالا تک جنسی بشه چی میشه...
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام منم با نظر خانم بانو موافقم. واقعا همینجوریش شوهر گیر نمیاد. من با تک جنسی موافق نیستم. اگر دخترم بودم بازم موافق نبوددم.
      
     0
      
     0
     1.  
      بی زحمت یه نفر منو توجیه کنه..دانشگاه از کی تا حالا شده بنگاه همسریابی ؟؟!!!! چرا اینجوری به دانشگاه نگاه می کنین شماها ؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. امیر
        ۲۱ بهمن ۸۸
        ۲۲:۴۸
     1.  
      زمان قاجار هم مکتب خانه ها جدا بود.........
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷