2964
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • پسر و دختر؛ در کنار هم؟
    این که دو جنس دختر و پسر در کنار هم بنشینند و کسب علم و فیض کنند، یکی از موضوعاتی است که دغدغه امروز بخشی از جامعه شده است. هر کس با توجه به عقاید خودش اظهار نظر و بر اجرای این نظر هم پافشاری می‌کند. دکتر محمدحسین فرجاد از اساس، آسیب وجود دو جنس دختر و پسر را قبول ندارد و می‌گوید: «دانشجو، وقتی وارد دانشگاه می‌شود حداقل ۲۰ سال سن دارد. بنابراین حضور یک دانشجوی دختر و یک دانشجوی پسر در کنار هم به هیچ وجه خطرآفرین نیست. چرا که این دانشجو به بلوغ فکری رسیده است. دختر و پسر ۲۰ ساله می‌فهمد که رابطه با جنس مخالف باید چگونه باشد و چه خط قرمزهایی را رعایت کند. استثناء‌ها را باید فاکتور بگیریم و آنها را جزو کلیت به حساب نیاوریم. گذشته از این حرف‌ها مگر تمام آسیب‌های حاصل از روابط دختر و پسر نشات گرفته از دانشگاه است؟!»
    دکتر فرجاد مبدا درصد کمی از آسیب‌های ناشی از روابط جنس مخالف را دانشگاه می‌داند: «حدیث داریم که انسان نسبت به آن چیزی که منع می‌شود، حریص می‌شود. دانشگاه در جامعه ما قدمت ۶۰ ساله دارد. ما در این ۶۰ سال وقتی نگاه می‌کنیم کمترین آسیب‌ها و انحراف‌ها را از دانشگاهها دیده‌ایم.»
    محمد پیروی خامنه هم جداسازی کلاس‌ها و دانشگاه‌ها را راه‌حل مناسبی نمی‌داند و معتقد است روی این موضوع نباید احساسی برخورد کرد و باید کار کارشناسی و سنجیده انجام داد: «ما اکنون در دانشگاهها ازدواج دانشجویی داریم و کلی هم روی آن تبلیغ می‌کنیم و آن را جشن می‌گیریم. یعنی اینکه نسبت به آشنایی‌هایی که در دانشگاهها صورت می‌گیرد، دید خوبی داریم.»
    پیروی، رابطه دختر و پسر را از بعد روانی مسئله‌ساز نمی‌داند و معتقد است باید نگاه‌ها اصلاح شود: «در فرهنگ قدیم‌مان داریم که دختر و پسر مثل آتش و پنبه می‌مانند. اما وقتی در عمل نگاه می‌کنیم، می‌بینیم خیلی وقت‌ها این طور نیست. اگر ما ذهنیت‌ها را به وسیله آموزش اصلاح کنیم، آگاهی جوان بالا می‌رود و نسبت به جنس مخالفش دید متفاوتی پیدا می‌کند؛ نتیجه آن هم یک ارتباط معقول و پسندیده است که حتی خود جوان راضی نیست خارج از آن ارتباط دیگری داشته باشد. وقتی آگاهی وجود داشته باشد، دختر و پسر خودش را آماده می‌کند که جنس مخالف از وجود او سوء استفاده نکند.»
    به اعتقاد این روانشناس در این موضوع آگاهی و آموزش دادن نقش بسیار مهمی بازی می‌کند: «ما حتی در احکام اسلامی‌مان داریم که اگر یک دختر و یک پسر در اتاقی به تنهایی حضور داشته باشند، اگر احساس گناه بکنند، باید آن محل را ترک کنند. اما اگر ذهنیت‌ها اصلاح شده باشد، این احساس گناه به وجود نمی‌آید. فرهنگ‌سازی، کار کارشناسی و آگاهی‌بخشی تنها راه حل این مسئله است. اگر به جز جداسازی، تدابیر دیگری داشته باشیم و بگوییم دو جنس با اصول و برنامه‌ریزی قبلی، بیایند و در کنار هم درس بخوانند، به نظر صحیح‌تر می‌آید.»
    محمد پیروی پیشنهاد می‌دهد که نتایج تک جنسیتی شدن دانشگاهها را در دانشگاه‌های تک‌جنسیتی بررسی کنند و اجازه ندهند کاری بدون کارشناسی انجام بگیرد: «کارشناسان امر و کسانی که اهتمام به این موضوع دارند، بروند و نتایج حاصل از جداسازی‌ها را بررسی کنند و بعد بیایند تصمیم بگیرند. اگر به این نتیجه رسیدند که باید جداسازی صورت بگیرد، پس باید در ادارات، اماکن عمومی و سطح جامعه هم این جداسازی تعمیم داده شود! چون دختر و پسر نباید در کنار هم باشند.»
    سیاسی‌شدن موضوع، یکی از آفت‌هایی است که محمد پیروی خامنه به درستی معتقد است بُعد علمی موضوع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود تصمیم صحیح اتخاذ نشود.    پسر و پسر؛ دختر و دختر!
    دکتر محمدحسین فرجاد هم سابقه تدریس در دانشگاه امام صادق(ع) را دارد و هم جزو اساتید دانشگاه الزهرا(س) بوده است. دانشگاه‌هایی که جزو بارزترین نمودهای دانشگاه تک‌جنسیتی در کشور ما هستند. فرجاد نظر خود را درباره دانشگاه‌های تک‌جنسیتی این طور بیان می‌کند: «وقتی دختر و پسر در کنار هم نیستند، طبیعی است که کمتر به یکدیگر فکر می‌کنند و ممکن است آرامش روانی بیشتری داشته باشند. اما هیچ گاه نمی‌توان میل نسبت به جنس مخالف را در فرد قربانی کرد. مثلا در دانشگاه امام صادق(ع)، محیط دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر کاملا متفاوت بود. باورهای خاصی نسبت به جنس مخالف در بین دانشجویان وجود داشت. دانشگاه الزهرا(س) هم جایی شده بود که اگر دخترها می‌خواستند خلاف قواعد دانشگاه عمل بکنند، بیرون از دانشگاه را انتخاب می‌کردند.»
    محمد پیروی نیز آرامش روانی دانشجویان دانشگاه‌های تک جنسیتی را تایید می‌کند، اما این آرامش را از راه‌های دیگر هم قابل حصول می‌داند: «این آرامش یک هدف دست نیافتنی نیست. می‌توانیم با همان آگاهی بخشی، به خیلی از دانشجویان دانشگاه‌های دوجنسیتی هم این آرامش را القا کنیم. چیزی نیست که مخصوص به دانشجویان دانشگاه‌های تک‌جنسیتی باشد. دانشگاه‌های تک‌جنسیتی ممکن است ارتباط های شدید را خنثی بکند، اما این امکان هم وجود دارد که ارتباط های دیگری، خارج از چارچوب دانشگاه برقرار بشود و ارتباط های ناسالمی شکل بگیرد.»
    پیروی بر این باور است که ارتباط های دانشجویی، از سالم‌ترین ارتباط های ممکن هستند: «در دانشگاه استاد وجود دارد، دانشجوهای دیگر حضور دارند. خیلی از محدودیت‌ها برای فرد به وجود می‌آید و همین سوق دادن ارتباط‌ ها به سمت و سوی ارتباط علمی، می‌تواند راهگشا باشد. بحث و صحبت و همکاری‌های علمی باعث آشنایی‌هایی می‌شود که حتی می‌تواند منجر به ازدواج شود. آسیب‌های کمتری در دانشگاه‌های دوجنسیتی شاهد هستیم که باز هم با برنامه‌ریزی می‌توان آنها را کاهش داد.»
    دکتر فرجاد هم موافق دانشگاه‌های تک جنسیتی نیست. اما به طور تلویحی مخالفت هم با این دانشگاه‌ها ندارد: «انتخاب همسر در فضای دانشگاه، یکی از موضوعاتی است که می‌تواند برای جوانان ما یک فرصت باشد. برنامه‌ریزی‌های ما در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیر بگذارد. گرچه در فرهنگ ما هنوز ازدواج‌های خویشاوندی موفق‌تر است، اما این تغییر فرهنگ می‌تواند از دانشگاه نشات بگیرد و نهادینه شود.»

    آگاهی؟ چه زمانی؟
    شاید بتوان به جرات گفت آموزش تنها راه حل مشکل دانشگاه‌های دوجنسیتی است. آموزشی که همیشه جزو حلقه‌های مفقوده مسائل مختلف در کشور ماست و همیشه هم از ناحیه آموزش، در تمام حوزه‌ها ضربه خورده‌ایم. محمد پیروی خامنه در حالت ایده‌آل، آموزش فرد را سال‌ها قبل از تولد می‌داند. یعنی آموزش خود والدین: «پدر، مادر و جامعه در تربیت فرزند نقش بسزایی دارند. والدین می‌توانند رفتارهای شخصی و اجتماعی فرزندشان را تنظیم کنند و فرزند خود را یک فرزند کم رو، کم حواس و یا اجتماعی و باهوش تربیت کنند. چون وقتی فرد وارد اجتماع شود، دیگر فرزند خانواده نیست. فرزند اجتماع است و از آن تاثیر می‌پذیرد.»
    البته به اعتقاد پیروی، پس از اجتماعی شدن فرد، افراد زیادی می‌توانند در او تاثیر بگذارند. از بقال محل تا استاد دانشگاه: «این مسائل وجود دارد که خیلی از اینها می‌تواند در خانواده حل شود. اما بعضی از آنها هم دست خانواده نیست. مثلا همین صدا و سیما با نشان دادن فیلم‌‌های نامناسب، باعث می‌شود فرهنگ‌های غلطی در مردم جا بیافتد و تاثیر آن را در همین دانشگاهها ببینیم.»

    به پایان آمد این دفتر...
    تنها می‌توانیم در آخر صحبت، آرزو کنیم قبل از طرح تک‌جنسی شدن دانشگاهها، فکری به حال آموزش و فرهنگ‌سازی شود تا شاید حتی اگر این طرح اجرا شد، در هنگام فارغ‌التحصیل شدن دانشجو، با جوان تحصیل کرده‌ای مواجه نباشیم که در برخورد با جنس مخالف، گوش‌هایش سرخ شود و به لکنت زبان بیافتد و حرف‌هایش یادش برود!
    البته در این که حکایت همچنان باقی است، شکی نیست...

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۴%
       3. تعداد: ۰۶ رای

    11 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ بهمن ۸۸
        ۱۴:۰۳
     1.  
      آموزش...آموزش...آموزش تو خیلی زمینه ها به آموزش احتیاج داریم/دارید/دارند!
      
     0
      
     0
     1.  
      به نظرمن باید دانشگاه دو جنسی باقی بماند به خاطر اینکه جوانها بهتر میتوانند موضوعات مختلفی را درک کنندوبه راحتی زندگیشان رونق خواهد یافت.هر روابط دو جنس مخالف نشانه روابط منحرف کننده نیست حتی ممکن است بتوانند مشکلات زیادی را با یکدیگر حل کنند. اگر دو جنس مخالف بتوانند با یکدیگر باشند وبه فکر این نباشباشند که این دو نفر هم جنس نیستنندوباید حتما کارهای نامشروعی انجام دادنه هرگز انها میتوانند اهنقدر به فکرهای علمی و ... فرو بروندکه فرض کننداصلا درکنار هم حضور ندارنداینجوری میتوانندمشکلات مملکت راهم حل کنندو مملکت دچاراین روابط جنسی نا شروع نمیشود.اگر بخواهند از هم دو جنس مخالف رادور کنیدمطمئن باشیدکه آن فردها دچارخیلی از موضوعات جنسی وروانی وروحی میشوندوخیلی از جوانها در مملکت ایجاد اشتغال میکنند.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. محمدرضا
        ۲۳ مرداد ۸۹
        ۱۵:۴۱
     1.  
      من با شما موافقم من یکپسر۱۹ساله هستم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. پریسا
        ۲۳ مهر ۸۹
        ۲۳:۰۶
     1.  
      منم با شما موافقم منم ۱ ۲ختر ۱۹ ساله هستم
      
     0
      
     0
     1.  
      فاصله، خود گویای فاصله است..!؟ با ایجاد فاصله ، ما به جوان می گوییم تو ضعیف و ناتوان هستی و نمی توانی برای خود و آینده ات تصمیم بگیری !؟ و جامعه را به سمتی می بریم که همان مادرها و خاله و زن عمو و همسایه دایی جان و ...باید همسر تو را انتخاب کنند و تو فقط یک بعدی بار بیا و درست را بخوان...تو توی کار بزرگترها دخالت نکن..۱؟ و تو چطور می خواهی آینده ساز این مملکت باشی.. بماند..!؟
      
     0
      
     0
     1.  
      البته در جامعه ما نباید گفت که همجنسگرا نداریم . داریم اما بطوری است که در رفتار مشخص است علاقه ای که دو پسر ویا دو دختر با هم دارند در جامعه ما زیاد است. وباید به این نکته توجه کرد که راهکاری برای ظانها جست . نمی شود آنها را از اجتماع دور کرد چون افرادی هستند فراتر از عشق ودوستی فکر می کنند وتنها فکرشان زندگی با همجنس خود است .نباید با همجنسباز مقایسه کرد. چون همجنسباز وقت برای تمایلات جنسی وارضاع شدن است ولی همجنسگرا برای یک زندگی دائمی است تا از لحاظ عاطفی خود را ارضاع کند.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ...
        ۱۶ آذر ۸۹
        ۰۹:۳۲
     1.  
      @حمید: اولا هر علاقه و محبتی به همجنس به معنای همجنس گرایی نیست. ضمن اینکه این تفکیک بین دو کلمه همجنس گرایی و همجنس بازی یک بازی با کلمه در زبان فارسی است، و در تعاریف شناخته شده و اصطلاحا علمی این دو مقوله از هم مجزا نیستند. علاوه بر این، باید جمله‌تان را اصلاح کنم که این افراد فراتر از دیگران نیستند، و متاسفانه دچار این بیماری هستند. که غالبا از تلقین و یا بودن در محیطهای ناسالم به وجود می‌آید. وگرنه ارضای عاطفی بشر هیچ وقت با همجنس خودش به نحو درست و حسن صورت نمی‌گیرد.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام به هر دو (آقایان حمید! ) از عزیزان انتظار می رود یکبار مقاله را اگر چه اجمالی و گذرا مطالعه بفرمایند۱؟ بحث بر سر نحوه ادامه تحصیل دانشجویان پسر و دختر در محیط دانشگاه و نظریه تک جنسیتی یا دوجنسیتی است و محاسن و معایب هریک از دید روانشناسی و آسیب شناسی و... نه اصطلاحات دیگر بکار رفته در مقاله شماعزیزان...اگرچه در جهت جدایی مطلق دانشجویان دختر و پس از یکدیگر...می توان به عوارض و خطرات مورد اشاره شما عنایت وتوجه لازم را لحاظ کرد. با تشکر.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. فاطمه معمایی
        ۰۴ اردیبهشت ۹۰
        ۰۸:۳۱
     1.  
      من می خواهم شما را دیدار کنم
      
     0
      
     0
     1.  
      @حمید کلامتو با اولا شروع کری و همه رو درحسرت ثانیا گذاشتی در اینکه همجسبازی وگرایی باهم هیچ فرقی ندارن با تو موافقم ولی نمیتونی ادعا کنی که بچه بازی وتجاوز به همجنس با این مکاتبی که حمید گفت در زبان فارسی یک معنی رو میرسونن در حالی که هردو در ایران هست وبازی با کلمات نیست حمید نمیگه که این افراد بالاترن،بلکه متفاوت بودن علایق اونها رو مورد توجه قرار داده اولین دیدگاه ونظر روانکاوان ونه علمای دینی در قرن۱۸ این افراد رو بیمارمعرفی کرد ولی حالا اکثر روانشناس های باوجدان علمی نه دینی اونارو مثل افراد عادی طبقه بندی کردن چون طبق آمارازهر فراوانیه نسبی ۱۰درصد میل به همجنس دارن دلیل نمیشه که کسی باذهن عقب مونده بگه که همه بیمارن دلایل زیادی هم برای درآفریده شدنشون پیداشده: ژنتیک ،محیط زندگی،تفاوت در ساختار مغزی،تداخل هرمونی و..در مورد تلقین مثل اینکه نظریه اش بکلی رد شده تکامل نه ارضا عاطفی برخی افرادهمجنس باز خود نشون دهنده طبیعی بودن این تمایله کسانی مثل داوینچی، مولوی، حافظ ،موسی ،سعدی شاه عباس اول وافراد موفق دیگه ای که با همجنس رابطه های فرا ذهنیتی داشتن وبه قول خودت به نحو درست وحسن دوست داشتن رو تجربه کردن درخانقه نگنجد اسرار عشقبازی##جام می مغانه هم با مغان توان زد###عشق وشباب رندی مجموعه مراد است##چون جمع شد معانی گوی بیان توان زد###حافظ به حق قرآن کز شید وزرق باز آی##باشد که گوی عیشی دراین جهان توان زد تقدیم به حمیدnigc.۲۰۱۰ با تمام عاشقانه ها
      
     0
      
     0
     1.  
      کسی کخ ای نا رو نوشته یه آدم بی شعوره. فهمیدی ؟؟؟؟؟؟؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷