980
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا باقری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 980
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    «اوایل در این اتاق‌ها خانم‌ها کمتر شرکت می‌کردند، اما روند رو به رشدی را در پیش گرفته‌اند. هم سخنران‌ها بعضا خانم هستند و هم مستمعین، البته گاهی با نام مستعار وارد می‌شوند، ولی با توجه به شناختی که بعدا حاصل می‌شود معلوم می‌شود که خانم هستند.»
    ماه محرم الحرام و صفر فرصت مناسبی بود تا تبلیغ در بین خانم‌ها مورد مطالعه قرار گیرد. چرا که ماه‌های محرم، صفر و ماه مبارک رمضان ماه‌هایی هستند که تبلیغ دین اسلام بیش از ماه‌های دیگر صورت می‌گیرد.
    تبلیغات در دنیای حقیقی سال‌های سال‌ است که رواج دارد و هر دوره بر طبق مقتضیات زمان، شکل‌های خاصی به خود گرفته است. اما وجه غالب آن، جلسات سخنرانی و عزاداری است که این وجه غالب، در محیط مجازی (اینترنت) با توجه به ماهیت متفاوت آن، شکل خاص خود را گرفته است. در این گزارش سعی بر آن است که به فضای مسنجر‌ها به عنوان گروه‌های گفتگو که عموما مخاطبان خاص و ثابتی دارد، پرداخته شود.
    همانطور که احتمالا می‌دانید، معمولا در اتاق‌های گفتگو یک نفر به صورت صوتی صحبت می‌کند و بقیه با نوشتن (تایپ) نظر خود را در مورد حرفهای او می‌گویند و از سوی دیگر اگر بخواهند خودشان صحبت کنند، می‌توانند با علامات خاصی که در این‌گونه مسنجرها تعریف شده است، تمایل خود را نشان دهند. از مزایای این مسنجر‌ها حجم کم آن‌هاست که نیاز به اینترنت پرسرعت را از بین برده است.
    در مورد تفاوت‌های این جلسات با دنیای حقیقی، خانم کاظمی که به جهت مسائل کاری خود روزانه مدت زیادی در اینترنت به سر می‌برد، می‌گوید: «در این فضا طرفین در دسترس نیستند و برای تحت تاثیر گذاشتن مخاطب باید نسبت به او پاسخگو باشند و نهایت دقت را داشته باشند. در دنیای حقیقی بیشتر جلسات از طریق هم محلی‌ها صورت می‌گیرد که می‌توان دوستی در اینترنت را به هم‌محلی‌ها شبیه ساخت؛ با این تفاوت که در جلسات حضوری اعضای شرکت کننده از حالات سخنران و تاییدات مستمعین بهره می‌برند، اما در دنیای مجازی این امکان فقط در حد یک شکلک یا چند کلمه صورت می‌گیرد که چندان گیرایی ندارد. از سوی دیگر در محیط مجازی بخاطر ساعت خاص آن که معمولا شب‌هاست و جلسه به صورت صوتی پخش می‌شود، مشکل اذیت شدن بقیه‌ اعضای خانواده وجود دارد. اما در مقابل شنیدن صدای زنده‌ سخنران، می‌تواند باعث دلگرمی شنونده شود و او را تا آخر مجلس پای صحبت بنشاند که در این صورت بسیار بهتر از سخنرانی صرف است که فقط صدای از قبل ضبط شده‌ را می‌شنوند.»
    خانم بهشتی که از تازه‌واردان این محیط است و چندان هم علاقه‌ای به شناخت زوایای پنهان این مسنجر ندارد، می‌گوید: «تن صدای نامناسب بعلاوه قطع و وصل شدن پی در پی صدا، از مشکلات همیشگی این گونه مسنجرهاست که بعضا شنونده را از ادامه‌ بحث منصرف می‌کند، مشکلی که به ندرت در جلسات حقیقی اتفاق می‌افتد.»
    «یکی از آفات این اتاق‌ها، کارهای موازی است!» خانم کارگر که هم در جلسات حقیقی و هم مجازی شرکت می‌کند  می‌گوید: «معمولا انجام کارهای موازی و همزمان هم از قدرت ارائه می‌کاهد و هم مراجعه‌کنندگان اتاق را به شدت کاهش می‌دهد.»
    خانم سادات علوی در مورد شرکت‌کنندگان خانم می‌گوید: «اوایل در این اتاق‌ها خانم‌ها کمتر شرکت می‌کردند، اما روند رو به رشدی را در پیش گرفته‌اند. هم سخنران‌ها بعضا خانم هستند و هم مستمعین، البته گاهی با نام مستعار وارد می‌شوند، ولی با توجه به شناختی که بعدا حاصل می‌شود معلوم می‌شود که خانم هستند. از نظر من سخنران‌های خانم بین رنج سنی ۲۳ تا ۲۸ ساله که چندان مشکل زمانی ندارند و می‌توانند در اینترنت باشند، بهتر است که وارد این فضا شده و اگر دارای تخصص هستند حتما وارد عمل شوند. اگر نهاد خاصی هم باشد که متولی شده و افراد علاقمند به چنین مباحثی را تربیت کند، بسیار خوب می‌شود؛ زیرا هر روز بر تنوع این اتاق‌ها افزوده می‌شود و کمبود خانم‌های مبلغ به خوبی مشهود است.»
    در مورد نحوه‌ مدیریت، آقای باقری، از فعالان این عرصه می‌گوید: «بهتر است از افرادی که مراجعه مداوم دارند به عنوان مدیر استفاده شود، از بدو ورود تا خروج به مراجعه کننده احترام گذاشته شود و کمتر از حذف استفاده شود و جذب حداکثر و دفع حداقل مدنظر قرار گیرد. حتما برای مراجعه‌کنندگان از هر دو طرف (هم آقا و هم خانم) سخنگو و مدیر داشته باشند و بین‌شان تقسیم مسئولیت صورت بگیرد. مثلا چه کسی سلام بدهد و چه کسی هماهنگی استفاده از تریبون را انجام دهد. زیرا با توجه به متفاوت بودن سلایق مخاطبان بعضی از خانم‌ها علاقمند هستند مستمع سخنران آقا باشند. از این رو باید این مورد را لحاظ کرد و از هر دو نوع سخنران بهره برد. در جریان گذاشتن مراجعه‌کنندگانی که در اواسط یا اواخر مباحث رسیدند از جمله هنر سخنران و مدیران هست. مثلا در جمع‌بندی و یا خلاصه‌نویسی مطالب. بهتر است موضوع جلسات بحث‌های چالشی و هیجان‌انگیز باشد و تا جایی که امکان داشته باشد از توانمندی مراجعه‌کنندگان برای ارائه مطلب استفاده شود.
    در اداره‌ اتاق اگر مخاطبان مشارکت داشته باشند، بازدهی بهتری خواهد داشت، مثلا شرکت در بحث‌های آزاد و مشارکتی و مسابقات. استمرار و برنامه‌ریزی برای اتاق و ارائه آن در سایت و وبلاگ ویژه اتاق از ضروریات است. یکی از ضعف‌های جلسات حضوری این است که کسی که تازه وارد است در جریان سخنرانی نیست؛ برای رفع این مشکل در دنیای مجازی بهتر است موضوع سخنرانی نوشته شود، و برای بهره گرفتن بقیه بهتر است مطالب ثبت و ضبط شود و هم در اتاق (حین سخنرانی) و هم در سایت‌ها و وبلاگ‌ها بارگزاری شود.»
    «از دیگر راه‌کارهایی که برای علاقمندتر شدن مخاطبان وجود دارد، شیوه‌ ارائه مطلب، تن صدا، ارتباط با مخاطب، پیوستگی مطالب، جذابیت و تنوع در ارائه مطالب است و از سوی دیگر ارتباط صمیمی حرف اول را در این محیط می‌زند. نکته‌ای که در جلسات حضوری نیز در بیشتر مواقع باعث جذب مخاطب می‌شود و دلیلی برای ارتباط عمیق‌تر با موضوع جلسات که از ظرافت‌های سخنران‌های این‌گونه جلسات است، نحوه‌ و تن صدای سخنران و صمیمیتی که در بیان او وجود دارد، مخصوصا در مورد خانم‌ها که فضای صمیمی برای آن‌ها باعث می‌شود بحث‌ها را بیشتر پیگیری کنند. (البته باید مراقب بود خارج از چهارچوب متعارف و اسلامی این صمیمیت ایجاد نشود!).»
    «مطالب هرچند ساده‌تر، موجز و خلاصه‌تر و به قولی ساندویچی‌تر باشد بهتر است.» این را یکی از دوستانی که با نام‌های مستعار زیادی(!) در اتاق‌های مسنجر فارسی وارد می‌شود، می‌گوید و اضافه می‌کند: «مبلغی خرج شود تا تبلیغات در محیط برای مخاطب باشد، یعنی دائما مراجعه‌کننده بیاید و با تبلیغاتی که می‌بیند دلبستگی با اتاق پیدا کند.»
    اگرچه اتاقهای گتگو از قدیمی‌ترین امکانات دنیای اینترنت هستند، اما استفاده از آنها برای برگزاری جلسات مجازی کاربرد جدیدی است برنامه‌یزی و هدفمند نمودن آنرا طلب می‌نماید.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷