1278
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سوده یگانه
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 1278
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شاید بهتر باشد خانم جلسه‌ای ها در صحبتهایشان، به جای اینکه فتوا بدهند، درست مسلمانی کردن را آموزش بدهند تا هر کس خودش، تکلیف خودش را با مرجع تقلیدش بداند و بس!
    «با ناخنی که لاک دارد نمی‌شود وضو گرفت.»
    «برای درست بودن وضو، لاک نداشتن ناخن‌های دست و تنها یکی از انگشت‌های پا کافی است.»
    «وضو گرفتن با ناخنی که لاک دارد اشکال ندارد.»
    «کاشت ناخن وضو را دچار اشکال می‌کند.»
    «با ناخن کاشته هم می‌شود وضو گرفت.»
    «برای کسی که تازه استحمام کرده است، گرفتن وضو واجب نیست.»
    «کسی که تازه استحمام کرده است، باید صبر کند پوست سرش خشک شود و بعد وضو بگیرد. در غیر این صورت وضو اشکال دارد.»
    «در هنگام نماز باید حجاب به درستی رعایت شود.»
    «رعایت حجاب در هنگام خواندن نماز فقط در صورتی اجباری است که نامحرم حاضر باشد.»
    «داشتن حجاب به معنای مسلمانی نیست. باید در دل مسلمان بود.»
    «اسلامی که در دل پنهان باشد فرقی با شرک ندارد. اسلام باید در ظاهر فرد –حجاب- دیده شود.»

    اینها بخشی کوچک از قوانین متفاوتی است که در مورد مسایل مشابه اسلامی در جلسات زنانه ترویج می‌شوند. گویی هرکس کتاب خدا را برای خودش بازنویسی دوباره‌ای کرده باشد، هرکس حرفی می‌زند که ناقض سخن دیگری است. به قول یک خانم جلسه‌ای محدوده شمیرانات تهران: «اگر قرار باشد مدام در جلسه بر حفظ حجاب تاکید کنم، رفته رفته مجلسم به سرای سالمندان بدل خواهد شد. کما اینکه در شرایط حاضر هم کمتر از بیست درصد حاضران دخترهای جوان هستند. ما نباید کاری کنیم جوان‌ها از این مجالس فراری باشند. حالا گیرم حجاب را هم درست و کامل رعایت نکنند. اگر اسلام را در ذات این معصومان بیدار کنیم، در آینده این جزئیات خود به خود رفع خواهد شد.»      خانم برخورداری به شدت با چنین عقیده‌ای مخالفت می‌کند. محدوده جلسات او غرب تهران است. گاهی به جنوب و شمال هم سرمی‌زند. اما عمده فعالیت او به مناطق غرب برمی‌گردد. از نظر او تفاوت مخاطب دلیل خوبی برای تغییر موضع سخنور نیست. اسلام برای همه یکسان است. نمی‌توان یک بام و دو هوا بود. جوان و غیر جوان باید بدانند حقیقت اصول و فروع دین کدام است. کسی حق ندارد به ملاحظه حفظ مخاطب، قوانین دینی را تلطیف کند. او می‌گوید: «این سالها بسیار شنیده‌ایم بگویند مسلمانی به دل است. ظاهر فلانی را نبین. دلش پاک است. اما این کاملاً باوری غلط است. اسلام دینی است که تاکید دارد بنده خدا باشید. چطور می‌شود با این همه قانون روشن و موکد، هرکس راه خودش را برود و ادعا کند در دل مسلمان خوبی است؟ این مسلمانی نیست. چون کسی که در دل اسلام داشته باشد، بنده دل است، نه بنده خدا. و اسلام چنین کسی پذیرفته نیست.»
    خانم طباطبایی گفته خانم برخورداری را رد می‌کند. او با اشاره به شعر آشنای موسی و شبان، ادعا می‌کند: «هیچ مسلمانی حق ندارد اسلام دیگری را به سوال بکشد. اسلام قوانینی دارد، درست. اما اینکه توقع داشته باشیم هر مسلمانی که می‌شناسیم تمام قوانین را تمام و کمال به منصه اجرا بگذارد، زیاده خواهی است. پروردگار هر بنده‌ای را بنا بر توانمندی‌های فردی خودش می‌سنجد. دلیل نمی‌شود چون من نوعی حجابم را رعایت می‌کنم و خمس و زکاتم عقب نمی‌افتد و نمازم همیشه سر وقت است، مسلمانی دوست و همسایه و آشنا و غریبه را منکر شوم. چه بسا همسایه تارک نمازم از من به خدا مقرب‌تر باشد به دلیلی موجه که شاید من هرگز با این عقل به درکش نایل نشوم.»
    خانم موسوی زیربار تناقض‌گویی خانم‌های جلسه‌ای نمی‌رود. با اینکه چند نمونه از گفته‌ها را می‌شنود، اما همه‌چیز را طور دیگری تعبیر می‌کند. «باید ببینید اولاً کسی که نقل قول را آورده چقدر با دقت به حرف سخنران گوش می‌داده و چقدر در بازگویی آن امین بوده است. بعد بروید سراغ اینکه سخنران این حرف را در چه شرایطی، در برابر چه سوالی و میان چه جمعی مطرح کرده است. سخنران گاهی بسته به فضای مجلس، مجبور است مسایل را ساده کند. نه برای آنکه اسلام ساده به نظر بیاید، برای آنکه در فهم مخاطب بگنجد.»
    این تکثر نظرات کار مخاطب را برای پیدا کردن حقیقت سخت می‌کند؛ به خصوص که وقتی وارد جزئیات مسائل شرعی می‌شویم، حتی بین علما هم ممکن است اختلاف نظر باشد. شاید به طور قاطعانه نتوان بین این نظرات مختلف انتخاب کرد؛ به هر حال از یک طرف اصل دین و احکام آن که همیشه ثابت و مشخص هستند، اما از طرف دیگر زبانی که برای هر مخاطب هم به کار می‌رود باید متفاوت باشد. شاید بهتر باشد خانم جلسه‌ای ها در صحبتهایشان، به جای اینکه فتوا بدهند، درست مسلمانی کردن را آموزش بدهند تا هر کس خودش، تکلیف خودش را با مرجع تقلیدش بداند و بس!

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۹۰%
       3. تعداد: ۰۲ رای

    5 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. mohsen
        ۰۹ فروردین ۸۹
        ۱۳:۰۶
     1.  
      آدم باید خودش عاقل باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهم نیست
        ۱۳ فروردین ۸۹
        ۱۰:۲۳
     1.  
      بهتر است از عکسهای با پوشش بهتر استفاده شود
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مجید
        ۱۴ فروردین ۸۹
        ۱۱:۱۶
     1.  
      جناب "مهم نیست" بهتر اینه که شما چشماتو درویش کنی... ربطی به عکس نداره. نگاه باید پاک باشه. میای مطلب بخونی یا عکسارو ممیزی کنی داداش؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. بانو
        ۲۲ فروردین ۸۹
        ۱۲:۴۱
     1.  
      حالم بهم می خوره از کسایی که با دیدن مچ دست یه زن حالشون خراب میشه.. عکسش خوبه........
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. الهام
        ۲۲ فروردین ۸۹
        ۱۴:۲۸
     1.  
      به نظر من زشته مردا اینقدر کم جنبه باشن اینا اگه قاب عکس خالی هم ببینن با تصور یه عکس توش تحریک میشن البته شاید هم واقعا اوضاع به این حادی هم نباشه و الکی بزرگش کردید ادم باید بتونه خودشو کنترل کنه
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷