1174
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سمیه اسدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1174
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گزارشی مشروح از چگونگی ایجاد و اهداف شبکه‌های اجتماعی مجازی
    همه چیز در مورد پشت پرده حرکتهای مجازی
    شبکه‌ اجتماعی مجازی چیست؟
    شبکه‌های اجتماعی مجازی به عنوان مثال فیس بوک، به منظور هدفی مشترک میان افراد تشکیل می‌شوند؛ عموما محلی است برای پیدا کردن دوستان قدیمی، نوشتن خاطرات، بارگذاری عکس‌ و کلیپ‌های دلخواه و شخصی و در حقیقت حیاط خلوتی برای کاربر. تفاوت جامعه و اجتماع در این است که اساس شکل‌گیری اجتماع، مهندسی اجتماعی است. طبق تعریف، اجتماع مجموعه‌ای از افراد است که بر اساس هدفی مشترک در یک زمان و مکان خاص دور هم جمع می‌شوند و ممکن است پس از یک دوره‌ زمانی دیگر وجود نداشته باشد. اما جامعه تشکیل شده از اجتماع‌های گوناگون در موضوعات و حوزه‌های مختلف. با این ویژگی که زمان، مکان و مدت انقضاء ندارد. حالا به واسطه‌ ارتباط افراد در همان اجتماع شبکه تشکیل می‌شود.
    شبکه های اجتماعی در ایران
    شبکه‌های اجتماعی در ایران سابقه‌ای طولانی‌تر از آن چیزی دارد که ما از فیس بوک می‌دانیم. شبکه‌های اجتماعی در ایران ابتدا با اورکات آغاز شد که با استقبال کاربران ایرانی مواجه شد و به دلیل آزادی در ارائه شخصیت غیرحقیقی جذابیت بسیاری پیدا کرد. چرا که فرد قادر بود یک شخصیت مجازی را آنطور که خود تمایل دارد برای خویش به تصویر کشد و در قبال آن پاسخگو نباشد. فیس بوک در ایران نهایتا ۴، ۵ سال است که شناخته شده، اما آنچه فیس بوک را روی موج عظیمی از اقبال کاربران قرار داد، جریانات انتخاباتی اخیر در کشور بود. بدین ترتیب فیس بوک پس از مدتی از اورکات پیشی گرفت.
    کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی عضو می‌شوند، بیشتر نگاه ابزارگونه دارند و تمایل چندانی به فلسفه ایجاد و چرایی شکل‌گیری و هدفی که دنبال می‌کند ندارند. در قبال این همه خدماتی که عرضه می‌دارند، از ما چه می‌خواهند؟ این سؤالی است که برای پاسخش نیاز به کمی تأمل داریم. برای بهتر روشن‌تر شدن پاسخ این سؤال به موضوعاتی که گفته می‌شود توجه کنید:
    - امروز دیگر قدرت‌های دنیا، کشورها و دولت‌ها نیستند. به عنوان مثال در حال حاضر قدرت چهارم اقتصادی در جهان شرکت میتسوبیشی است. یعنی مالک این شرکت چهارمین قدرت اقتصادی جهان است. به همین جهت می‌بینیم که مرزهای از پیش تعیین شده‌ برای حوزه‌های گوناگون کاملا از بین می‌رود. بنابراین به شبکه‌های اجتماعی از دو منظر می‌توان توجه کرد:
    ۱- فلسفه و ماهیت 
    ۲- کاربری

    علل گرایش
    اولین دلیل هویت مجازی است. (در فضای مجازی فرد به دنبال حیاط خلوت و هویت دلخواه خود است و شاید یکی از علل مهم استقبال از شبکه‌های اجتماعی همین امر باشد.) دومین دلیل این است که کارکردهای یک رسانه خبری اختصاصا در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک دیده نمی‌شود. مثلا اگر بخواهیم یکی از آنها را تعریف کنیم می‌گوییم محلی است برای پیدا کردن دوستان قدیمی، نوشتن خاطرات شخصی، بارگذاری عکس‌ها و کلیپ‌های دلخواه و شخصی؛ یعنی همان حیاط خلوت که در آن ابزارمحوری و کاربرمحوری وجود دارد. برای آنکه بدانیم چه استفاده‌ای از آن می‌شود باید فضای دیگری به نام «وب ۲» را تعریف کرد. آنچه وب۲ برنامه ریزی کرده است، در شبکه‌های اجتماعی شاهد هستید. البته همه وب۲ شبکه‌های اجتماعی نیست؛ وب۲ شامل ۸ یا ۹ بخش است که بخش کوچک، اما قابل توجهی از آن را شبکه‌های اجتماعی تشکیل می‌دهند. جذابیت استفاده کردن از حیاط خلوت شخصی و به اشتراک گذاشتن آن با سایرین یکی دیگر از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی است. بعد از چهار دهه ایجاد فناوری اینترنت و گذشت حدود ۱۴- ۱۵ سال از ورود آن به ایران، می‌توان گفت هم اکنون در فضای سایبری یک آینه تمام قد از آنچه در جامعه ما در حال شکل‌گیری و اتفاق افتادن است، قابل مشاهده است. خوبی‌ها، بدی‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها؛ همه قابل مشاهده و بررسی هستند. از آنجا که فضای جامعه در واقعیت نقش‌هایی را شاید بالاجبار بر عهده فرد می‌گذارد، به همین دلیل در موقعیت مجازی فرد هویت و نقشی را که خود به دنبال ارضای روانی‌اش است، به تصویر می‌کشد. با بررسی این حیاط خلوت‌ها که بروز آشکاری دارند، می‌توان به نتایج واقعی‌تری از بستر تفکرات و سبک زندگی جوامع دست یافت.

    دیوار موش داره، موش هم...
    برای تفهیم بهتر این موضوع نیاز به دانستن چند مقدمه است:
    مقدمه اول: چندین سال پیش تئوری جاسوسی عمومی مطرح شد که برای جاسوسی عمومی شما را ملزم به جمع آوری اطلاعات عمومی می‌کرد. اکنون بهترین فضا برای این بحث چیست؟
    جواب: وب۲
    مقدمه دوم: ما سه دوره استعمار داریم؛ استعمار دوره اول که استعمار سخت نام دارد و همراه با لشکرکشی و کشتار و تهاجم و تصرف است که بسیار پرهزینه بود. به مرور این نوع استعمار دچار تحول شد و جای خود را به استعمار نو داد که استعمارگران شروع کردند به زد و بند با آدمهایی که در بدنه حاکمیت کشورها بودند. آدمهایی در سمت‌های مختلف و مؤثر چون شاه و وزیر و رئیس دولت و... این شد استعمار نو؛ بدون لشکرکشی و تصرف، فقط با خریدن چند آدم! مشابه همین اتفاق در حال حاضر در آفریقا به وقوع پیوسته است. دانشمندانی که در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل می‌کنند و با سیاست‌های پژوهشی آن کشور وارد کشور خود می‌شوند. پس از مدتی تاریخ اعتبار این نوع استعمار نیز به پایان رسید و رسیدیم به استعمار فرانو. استعمار فرانو مبتنی است بر هدایت افکار عمومی؛ هدایت افکار عمومی مبتنی بر رسانه و موثرترین رسانه اینترنت است. زیرا ارتباطی کاملا دوسویه و تعاملی دارد. کاربر محتوا را هم تولید و هم مصرف می‌کند. آنقدر جایگاه اینترنت در استعمار فرانو جدی است که به آن استعمار مجازی می‌گویند. چرا که اصلا میدان حریف و زمین خودی مشخص نیست. حتی قاعده بازی را هم متوجه نمی‌شوی.
    مقدمه سوم: در حوزه دیپلماسی برخی از کشورها ممکن است به استعمار سخت، نو و حتی فرانو و مجازی هم پاسخ ندهند. در دیپلماسی سنتی، روابط به صورت دولت-دولت است و پروتکل مشخص در سطح بین‌المللی دارد که اگر خارج از این استانداردها کاری انجام گیرد، در سطح بین‌المللی ناخودآگاه طرد می‌شود. حالا اگر به هر دلیلی تنش‌های سیاسی باعث قطع شدن یکی از روابط شود، سایر روابط نیز طبیعتا قطع می‌شود. بنابراین دیپلماسی دیگری به نام «دیپلماسی مکمل» تعریف می‌گردد. به دیپلماسی مکمل، دیپلماسی عمومی نیز می‌گویند. در دیپلماسی عمومی ارتباطات دیگر دولت-دولت نیست. ارتباط بین دولت و مردم است. حال در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که چگونه دولت می‌تواند با مردم کشور مورد نظر ارتباط برقرار کند؟ جواب معلوم است؛ هیچ راهی جز رسانه وجود ندارد. برای برقراری این ارتباط مردم آن کشور وادار به تحت فشار گذاشتن حاکمیت و تغییر آن می‌کنند؛ در واقع همان نقلاب‌های رنگین! در این فرمول ساده همه چیز منطقی و تعریف شده است.
    در میان رسانه‌ها نیز مشخص است که کشور بیگانه کانال تلویزیونی، روزنامه و... برای تفهیم نظرات خود به افکار عمومی، در اختیار ندارد. حتی فضای ماهواره هم آنقدر لومپن و سطح پایین و حتی همراه با کلی نظرات متناقض و گاهی مضحک است که برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی چندان مناسب نیست. پس بهترین راه اینترنت است. حال، با دیپلماسی عمومی، استعمار مجازی انجام می‌گیرد که می‌شود مفهومی به نام دیپلماسی دیجیتال. اگر اخبار اخیر را دنبال کنید این مفهوم جزو مفاهیمی شده که بسیار استفاده می‌شود و یکی از طلایه‌داران آن خانم هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، است.
    تحفه‌ گران فرنگی‌ها برای ما
    اگر بخواهیم بدانیم که چرا این شبکه‌های ‌‌اجتماعی در آن سوی دنیا به من خدمات ارائه می‌دهند، باید بدانیم در کجا قرار گرفته‌ایم؛ بله؛ در حوزه استعمار و دیپلماسی عمومی.
    سرورهای اصلی اینترنت در پایتخت آمریکا و امتیاز آن برعهده وزارت دفاع در پنتاگون است. ابزاری که در وزارت دفاع تعریف می‌شود به طور طبیعی باید کارکرد دفاعی_نظامی داشته باشد. به همین سادگی! با این اوصاف در مورد اینترنت دنیا چه کسی تصمیم‌گیری می‌کند؟
    وزیر خارجه آمریکا خانم کلینتون. اما اگر ما به عنوان کاربر بخواهیم اینترنت را تعریف کنیم، آنرا همان فضای گل و بلبلی معرفی می‌کنیم که می‌بینیم. برای پیشرفت بشریت، علم، فناوری، حتی فرهنگ و...
    به نظر شما نباید روی این نکته تامل کرد که چرا کشوری همچون آمریکا که حتی یک سنت را هم بی‌دلیل خرج نمی‌کند، چرا اینترنت را با این‌ هزینه‌های گران و تکنولوژی عظیم به ما ارزان ارائه می‌دهد؟
    ابزار امروز آمریکا در وزارت دفاع همان ابزار وی در دیپلماسی عمومی است. اساسا تعریف خودِ پروژه اینترنت در آمریکا، سیاسی- دفاعی است. همه آن اطلاعاتی که ما از اینترنت می‌دانیم مثل گردش اطلاعات و... همه تنها حکم یک طبل توخالی را دارد. مثلا گوگل که موتور جستجوگر و سایت اول دنیاست، با تمام ادارات و سازمانهای امنیتی آمریکا قرارداد دارد تا تمام اطلاعات را طبقه‌بندی شده در اختیار آنها قرار دهند. در کشور ما اگر قرار باشد ناجا در اینترنت کاری کند، همه دستشان می‌لرزد، اما خودمان بدون هیچ واهمه‌ای حتی شخصی‌ترین اطلاعات خود را در جایی می‌گذاریم که بیگانگان به راحتی آنها را تحلیل می‌کنند. اما آیا واقعا اینها دوستان ما هستند؟!
    مرغ همسایه غازه! باور نداری؟
    کاری که در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند، همین عدم اعتماد به داخل کشور و افزایش اعتماد به خارج است. رسانه‌های داخلی از رونق می‌افتند و رسانه‌های خارجی روزبه روز پر رونق‌تر می‌شوند. به این ترتیب گروههای داخلی تحت فشار گروههای بین‌المللی از پا می‌افتند و...
    همه اینها به سادگی تمام در حال اتفاق افتادن است. مثلا خانم‌هایی که عضو شبکه‌های اجتماعی می‌شوند، ناخودآگاه درگیر جریانات فمنیستی می‌شوند که سکولارها و لیبرالها از آن سخن می‌گویند و سخنی را که در داخل کشور از جایگاه انسانی و از دریچه دینی مطرح می‌شود را قابل پذیرش نمی‌دانند. یکی دیگر از ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی ایجاد ایزوله ذهنی و توهم جمعی است. چرا که اولا شما دیگر از رسانه و منبع دیگری نسبت به موضوع مدنظر خود خبر نمی‌گیرید و از یک زاویه نگاه می‌کنید. دوم اینکه آدمهایی که از آن مرجع، که همان شبکه اجتماعی است، خبر می‌گیرند، دچار یک توهم جمعی می‌شوند. همه اینها در همان مفهوم وب۲ است که از زبان خانم کلینتون این گونه تعریف می‌شود:
    «ما کارآمدترین کارشناسان‌مان را در کشور و وزارت علوم جمع کردیم، مدتهاست در حال فکر و کار برای طراحی چیزی هستیم برای همه جوامع بشری که آن «ابتکار جامعه مدنی ۲» است.» این ابتکار جامعه مدنی ۲ همان وب۲ است با کارکرد:
    ۱- برای ایجاد حمایت جهانی از اهداف پرزیدنت اوباما
    ۲- برای سهل‌الوصول ساختن اعتراضات مردم به نتایج انتخابات در کشورهای مختلف
    ۳- پاسخگو کردن حکومت‌ها در قبال مردم
    ۴- شفاف‌سازی عملکرد حاکمیت
    به نظر شما، آیا اهداف تعریف شده برای وب۲ فرهنگی، اجتماعی و انسانی است؟! آن چیزهایی که ما در اینترنت می‌بینیم و دنبال می‌کنیم چیست؟ این تضاد آشکار و بزرگی است که نمایانگر حقیقتی روشن است: ما در این فضا به بازی گرفته شده‌ایم!
    از همه جای دنیا، کاربر مهمان می‌پذیریم!
    در دیپلماسی سنتی روابط دول قطع می‌شود و در دیپلماسی عمومی رابطه دولت با مردم شکل می‌گیرد که به آن «فرارسی» می گویند. در این مفهوم که به صورت دفتری از مجموعه کسانی است که از کشور خارج شده‌اند، همان سیاست دیپلماسی عمومی رابطه دولت- مردم محقق می‌شود. چون بستر این دفتر و مجموعه، اینترنتی است به آن «دفتر فرارسی دیجیتال» می گویند. این دفتر در تالارهای گفتگو، وبلاگها و... ارتباط می‌گیرد و همان حرفهای سیاستمداران آمریکایی را می‌زند: به سمت دموکراسی، آزادی و حقوق بشر آمریکایی پیش بروید! از خبرها می‌شنویم که سخنگوی پنتاگون می‌گوید: «ما منتظر یک یازده سپتامبر مجازی هستیم.»
    اگر حرکتی در فضای مجازی علیه ما انجام گیرد، چگونه می‌توان آنرا پاسخ داد؟! در فضای حقیقی به صورت نظامی. اکنون به نوع اول استعمار یعنی استعمار سخت برگشتیم. این همان حقیقت نهفته دنیای مجازی است؛ جنگی که نمی‌دانی چه زمانی شروع شد و کی پایان می‌یابد. حداقل فایده دانستن این مباحث این است که فرد می‌آموزد تا حریم‌های شخصی خود را مدیریت کند و بداند در روند برنامه‌ریزی‌‌شده‌ای که قرار گرفته، در قبال آنچه دریافت می‌کند، چه چیزی را از دست می‌دهد!
    مدتی پیش یک افسر بلندپایه انگلیسی از محل کارش استعفا داد. زیرا همسرش شخصی‌ترین اطلاعات وی را روی فیس بوک قرار داده بود! با این مثال باید بدانیم به طور قطع رویکرد کلی اینترنت، شیشه‌ای کردن فضاهاست. شما را وادار می‌کند از ثانیه‌ها و دقایق زندگی‌تان گزارش دهید. به طور مثال اگر الان شخصی از شما، شماره تماس و یا عکس بخواهد، بدون شک به راحتی و بدون شناخت و پرسش، آن را در اختیار وی نمی‌گذارید. اما همین اطلاعات را به راحتی در ID خود قرار می‌دهید. آنچه سبب می‌شود شما به راحتی اطلاعات شخصی خود را در اختیار سایرین قرار دهید، همان ایزوله ذهنی و توهم جمعی است که در پی بهره بردن از اینترنت دچار آن می‌شوید. چرا که اگر شما فضای شیشه‌ای اینترنت را نپذیرید، قادر به انجام کار نیستید و کسی با شما ارتباط نمی‌گیرد. زیرا اساس شبکه های اجتماعی بر دو چیز است:
    ۱- اطلاعات
    ۲- ارتباطات
    اطلاعات باید بدهید تا ارتباط بگیرید.
    از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی برای فرد نقش ایجاد می‌کنند. همان چیزی که کمبودش را در جامعه احساس می‌کنیم و باعث انزوا و افسردگی می‌شود. چون فرد نقشی را که بتواند با اتکا به آن خود را در جامعه عرضه کند ندارد، شبکه‌های اجتماعی این امکان را می‌دهند تا با آن نقشی که مورد پذیرش درونی خودت است، حاضر شوی و از همه مهمتر دیده شوی! پس به راحتی اطلاعات می‌دهی و ارتباطات می‌گیری، به طور مثال فردی در فضای مجازی ۵ هزار دوست دارد، اما در فضای واقعی ۱۰ نفر هم ندارد. برای کاربر این طور تعریف شده است؛ مجبور است برای دیده شدن و رسیدن به آن هویت مجازی اطلاعات بدهد. اما زاویه دید ما بعنوان کاربر همان فضای دوست داشتنی و ارتباط گیری و تعامل با سایرین و... است.
    طبق آمارگیری‌های انجام شده در کل ۱۲-۱۱ درصد از مردم کشور جمعیت کاربران اینترنت را تشکیل می‌دهند که به طور قطع در تهران بیشتر است. اما از شهرستانها نیز نباید غافل شد. چرا که حساسیت این بحث در آنها بیشتر می‌شود. به طور مثال فردی در یک روستای دور افتاده در یکی از استان‌ها مسئول یک گروه چهارصد نفره اینترنتی بود! در مورد افراد شاخص در جامعه نیز که عضو این شبکه‌های اجتماعی هستند، باید گفت آنها نیز به دلیل گسترش بیشتر ارتباطات خود و همچنین ارائه آزاد نظرات، جذب شده‌اند که نقش خود را بارزتر نمایان می‌کنند.
    از پشت شیشه که کسی منو نمی‌بینه!
    کاربران عامه اینترنت که درصد قابل توجهی از آنها دانشجو و تحصیلکرده‌اند در مقطع سنی ۳۰-۱۵ سال هستند. فضای شیشه‌ای اینترنت که برای این محدوده سنی جذاب است بسیار نامحسوس و تأثیرگذار، حریم شخص را نیز در بر می‌گیرد تا جایی که کلیپ‌ها و داستان‌های شخصی در معرض عموم قرار می‌گیرد. اما چه چیزی موجب می‌شود تا کلیپ سکس‌های خانوادگی و حرام که با محارم است، در اینترنت رونق بگیرد؟! در کشور ما که مردمی با تقیدات مذهبی و فرهنگی دارد فرو ریختن قبح و حریم‌ها در یک فرایند پیچیده و زمان‌بر محقق شده که طی یکی، دو سال اتفاق نیفتاده است. چرا که حدود ۲۴۰۰ اپراتور در آمریکا تمامی اطلاعات حاصله از اینترنت را دسته بندی و تحلیل می‌کنند و به راحتی فضای حقیقی، اما پنهان در جوامع گوناگون را از دل هویت‌های مجازی بیرون می‌کشند. این اطلاعات را در کنار آمار تصاعدی طلاق، افزایش سن ازدواج و کاهش انگیزه‌ ازدواج قرار دهید. با این حساب طبیعتا در جامعه تب جنسی وجود دارد. برای این امر  هم برنامه‌ای وب۲ برنامه‌ریزی شده تا هم در این زمینه محتوا دهد و هم کاربر را ترغیب به تولید محتوا ‌کند. کاربر ایرانی هم با تحت تأثیر قرار گرفتن یا فریب خوردن، دچار همزادپنداری شده و خود را در شخصیت‌های مختلف مثلا داستان‌ها و یا کلیپ‌ها قرار می‌دهد و ...
    این انسان دیگر تبدیل می‌شود به شخصی که همه چیز را در مسائل جنسی می‌بیند و به طور کامل از نظر ذهنی درگیر است. اگر این درگیری ذهنی که به سکس ذهنی تعبیر می‌شود را بتواند از طرق مختلف ارضاء کند، به طور مستقیم و غیر مستقیم، هم خود و هم سایرین عواقب آن را خواهند دید. در صورتی که این آتش شهوت که روزبه‌روز، تحریکات دریافتی از اینترنت برایش حکم هیزم را دارد، بروز پیدا نکند، فرد دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌شود؛ تا جایی که به موادمخدر (مانند شیشه) و خودکشی منتهی می‌گردد.
    عمق فاجعه بسیار عظیم‌تر از این حرف‌هاست. حریم‌های شیشه‌ای هیچ چارچوبی برای کسی باقی نمی‌گذارد.
    اما راه‌حل این معظل امنیت است. ما در کشورمان امنیت داریم، اما احساس امنیت نداریم؛ ام ادر غرب عکس این موضوع صادق است. در غرب امنیت وجود ندارد، اما مردم احساس امنیت می‌کنند. در آنجا خود مردم برای خودشان ایجاد امنیت می‌کنند. به طور مثال در جامعه‌ غربی با دیدن یک صحنه‌ جرم بلافاصله با پلیس تماس می‌گیرند و مقدمات و اطلاعات را در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌دهند. این یعنی مردم در تولید امنیت نقش دارند. هر چند نیروهای نظامی موظف به برقراری امنیت هستند، اما آیا خود ما در قبال امنیت خویش نباید موظف باشیم؟
    به طور مثال در همین طرح امنیت اجتماعی اگر مأموری در حال برخورد با یک خاطی باشد، مردم به سمت مأمور هجوم می‌آورند نه فردی که خطاکار است! این نشان می‌دهد که امنیت در کشور ما اجتماعی نشده است. پس اولین راهکار برای پیشگیری از فجایعی که ذکر شد، اجتماعی کردن امنیت است.
    بنابراین با این سه راهکار می‌توان حرکت بزرگی را به انجام رساند:
    . ۱.امنیت اجتماعی   ۲.آگاهی بخشی   ۳.پیشگیری
    بستر آگاهی بخشی را در اینترنت باید فراهم کرد، زیرا پس از وقوع جرم با آن مواجه می‌شویم. اما بستر پیشگیری را در جامعه باید مهیا کرد چرا که در جامعه پیشگیری باعث عدم بروز جرم در اینترنت می‌شود.
    همچنین در همه‌ مسائل فوق‌الذکر باید نهادهای مؤثر در تولید و نظارت بر محتوا نیز نقش داشته باشند.

    کاربر گرامی! دسترسی به این سایت امکان‌پذیر نمی‌باشد
    یکی دیگر از کارهایی که باید مؤثر واقع شود، فیلترینگ است. به طور مثال اگر یک بچه‌ راهنمایی که برای تحقیق مدرسه‌اش به اینترنت وارد می‌شود و در مخیله‌ خود فضایی از سکس با مادر و خواهر و... ندارد، به راحتی به این فضا دسترسی پیدا کند، چه اتفاقی می‌افتد؟
    مسلما با انبوهی از سؤالات مانند یک آدم اوردز شده مواجه می‌شود و نمی‌داند چه کند. چراکه با مسئله‌ای بدون جواب روبه‌رو است.
    البته فیلترینگ موجود کاربر را کاملا مصون از دسترسی به سایت‌های مستهجن نمی‌کند، اما به قول حضرت امیر(ع) حاکم بد بهتر از نبودن حاکم است. ما هم اعتقاد داریم، قانون بد بهتر از نبودن قانون است. به هر حال این فیلترینگ هم تا حدود بسیار زیادی موفق عمل کرده است.
    و اما استفاده کردن از نرم‌افزاهای فیلترشکن‌ که بررسی‌ها نشان می‌دهد، سیستمی کاملا جاسوسی دارند. این جاسوسی به چه دردی می‌خورد که براساس ID و IP، نام و اطلاعات شما صورت می‌گیرد. مانند تلفن‌های بین‌المللی که به مجرد اینکه شما بگویید: القاعده، بن‌لادن و ... سیستم خودکار شروع به شنود می‌کند، به طور مثال اگر شما مطلب حائز اهمیتی از نظر سیاسی در وبلاگ خود داشته باشید، این سیستم همه‌ فایل‌های شما را کنترل می‌کند.
    این سیستم بسیار ساده است و امکان‌پذیر. ما باید برای مقابله‌ خودمان تولید و نظارت بر محتوا را به صورت جدی پیگیری کنیم و طبق همان سیستم فرارسی دیجیتال که از خارج ارتباط‌گیری می‌شد، با داخل ارتباط گرفته و بسیار دوستانه برخورد کنیم. چرا که وقتی سایتی فیلتر می‌‌شود، شما ناخودآگاه آن را دشمن فرض کرده‌اید و این حالت تدافعی در کاربر ایجاد می‌کند. به لحاظ روانی نیز سبب همان عقده‌های فروخفته‌ اجتماعی می‌شود که فرد به سمت استفاده از فیلترشکن و خود اطلاعات فروشی سوق داده می‌شود. معمولا در سایت‌های فیلترشکن امکان شکستن فیلتر بسیار مشکل است هرچند امنیت بیشتری نسبت به نرم‌افزارها دارد.

    فیلترشکن‌های مفت
    آمریکا دیگر طبق سیاست‌های فرانوی خود جهت استعمار، به رسانه‌های دیگر چندان هزینه نمی‌کند. بلکه این هزینه را صرف ساخت قوی‌ترین نرم‌افزارهای فیلترشکن توسط بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده می‌کند و به راحتی در اختیار توده‌ مردمی قرار می‌دهد. زیرا در حوزه‌ تولید محتوا از طریق شبکه‌های اجتماعی غنی است و کاربر برای ارتباط نیاز به فیلترشکن دارد، بنابراین نیاز کاربر را برای این دسترسی فراهم می‌کند، بدون اینکه این هزینه‌های مصروفه را به گروه‌های براندازی و ... ، خرج کند؛ مستقیم این هزینه را در اختیار خود کاربر قرار می‌دهد.

    کاربر عزیز!
    عضویت در شبکه‌های اجتماعی امری است که به طور ناخودآگاه با همان جذابیت‌های کاذب برای اکثر ما روی داده است. حال با دانستن تمامی مباحث فوق و اندکی تأمل در آنها در می‌یابیم که با چشمانی بازتر از همیشه از فن‌آوری‌های وارداتی بهره بریم و به آسانی در مسیر از پیش تعیین شده‌‌ای که برایمان ترسیم کرده‌اند، گامی هرچند کوچک! برنداریم که یک گام کوچک غفلتی است معادل چندین سال بردگی!

     

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷