1583
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1583
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    در رابطه زناشویی حیا راه ندارد و زن و مرد از هرکس نسبت به یکدیگر محرم‌تر و صمیمی‌تر هستند؛ تا جایی که حائلی بین زن و شوهر وجود ندارد.
    مقررات اسلام بر اساس تقدیرات وجودی انسان وضع شده و منطبق با نظام وجودی زن و مرد است؛ از این رو مسئولیت‌ها و تکالیف در نظام عادلانه اسلامی بر مبنای شناخت و اطلاعات وجودی زن و مرد می‌باشد. تفاوتهای رفتار جنسی زن و مرد نیز بر اساس ویژگی‌های آنها است؛ روابط زناشویی از پایه‌های زندگی مشترک بوده و انکار آن امری نابجا و نابخردانه است. مریم بهروزی استاد حوزه و دانشگاه و دبیرکل جامعه زینب (س) در گفتگویی با دخت ایران در خصوص نقش رابطه جنسی در تحکیم بنیاد خانواده گفت: «اصل حاکم در زندگی زناشویی عشق و محبت است که ستون خانواده بر پایه آن محکم و استوار می‌شود.»
    وی با اشاره به آیه «الرجال قوامون علی النساء...» افزود: «این آیه مربوط به روابط زناشویی است؛ چنانچه در ادامه این آیه رفتارهای جنسی و رضایت زناشویی بیان شده است. مردان از آن جهت که باید نفقه زن و خانواده را تهیه کرده و هزینه زندگی را بپردازند، دارای قوام و قیومیت هستند. همچنین، قیومیت مرد بر زن نسبت به شئون زناشویی می‌باشد و مربوط به تمتع مرد از زن است. در برابر این وظیفه سنگین مرد و حقوقی که زنان به گردن مردان دارند، سزاوار است که زن صالحه (پاکدامن) فرمانبردار(تمکین جنسی) باشد و در غیاب مرد مرتکب هیچ خیانتی اعم از مالی، ناموسی، حفظ اسرار خانه و شخصیت شوهر و... نشود و نسبت به این زنان، باید کاملا حق شناس و مهربان بود.»
    دبیر کل جامعه زینب (س) آیه۲۱ سوره روم را اشاره‌ای بر اصل مودت در زندگی زناشویی دانسته و گفت: «با توجه به آیه لتسکنوا... خداوند زن و مرد را آفرید تا در کنار هم آرامش یابند؛ این از الطاف الهی است، همانطور که خداوند تعالی می‌فرمایند: «... و باز یکی از الطاف و آیات الهی آن است که برای شما از (جنس) خودتان جفتی بیافرید که بر او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رافت و مهربانی برقرار فرمود همانا در این امر نیز برای مردم با فکرت ادله علم و حکمت حق آشکار است.» این آیه موقعیت اجتماعی و خانوادگی زن و همسنگر و همسر بودن را تثبیت می‌کند؛ یعنی مناسبات زناشویی رابطه حاکم و محکوم، رئیس و مرئوس و یا معارض و آزاردهنده نیست، بلکه تعاون و همکاری و زندگی سالم و مسالمت آمیز و رشد و تعالی زن و مرد در زندگی زناشویی نقش بسزایی دارد و اصل در این زندگی برای آرامش و سعادت بشر توجه به آموزه‌های قرآنی در زندگی و جاری ساختن احکام برنامه‌ریزی شده برای خانواده است.»
    بهروزی خانواده را کانون مهر و محبت می‌داند و عقیده دارد: «خانواده جایگاه آرامش و حسن رفتار و تجلی‌گاه مودت الهی است و زندگی زناشویی کمال و رشد را برای بشریت به ارمغان می‌آورد.»
    وی با اشاره به اهمیت عقد ازدواج، به روایتی در این خصوص اشاره داشت و تصریح کرد: «در روایتی زیبا نقل شده است زمانی که خطبه عقد ازدواج بین زن و مرد جاری می‌شود و محرمیت برقرار می‌گردد، خداوند ملکی را مامور می‌سازد تا بین زن و شوهر مودت و مهربانی را القا کند و این رحمت و آرامش با اخلاق پایدار و خدایی عمل کردن به دست می‌آید و خانواده باید پاسدار این رحمت و مودت باشد.»
    بهروزی حیای بی‌جا در زندگی زناشویی را یکی از علل ناهنجاری‌های موجود در جامعه دانسته و عقیده دارد در رابطه زناشویی حیا راه ندارد و زن و مرد از هرکس نسبت به یکدیگر محرم‌تر و صمیمی‌تر هستند؛ تا جایی که حائلی بین زن و شوهر وجود ندارد و خداوند این رابطه نزدیک را به لباس تشبیه کرده و قرآن تعبیر زیبایی را بیان داشته که «زن  لباس شما و شما لباس همسرانتان هستید» که در اصل با رابطه جنسی حلال یکدیگر را از حرام جنسی حفظ می‌کنند و این یک اصل مهم است که سبب امنیت در جامعه و جلوگیری از بروز فحشا می‌شود. البته باید در اینجا به مفهوم لباس نیز توجه داشت، زیرا لباس در قرآن در معانی گوناگونی به کار رفته است که می‌توان به آیه ۱۸۷ سوره بقره اشاره کرد، هنگامی که خداوند می‌فرمایند که آمیزش با زنان در شب‌های ماه رمضان حلال شد و ایشان پوشش شما و شما پوشش آنانید، کنایه‌ای ظریف برعمل جنسی است و منظور از لباس چیزی است که انسان خود را با آن می‌پوشاند که خاصیت آن پوشاندن زشتی‌ها و حفظ نمودن از آسیب‌ها است.
    خداوند در استعاره‌ای لطیف زن و مرد را لباس هم دانسته زیرا عورت انسان نیز به وسیله لباس از دیگران پوشیده می‌شود، ولی خود لباس مستور نمی‌گردد. همچنان هرکدام از زن و شوهر همدیگر را از آمیزش با غیر نگاه می‌دارند همانطور که لباس انسان را می‌پوشاند؛ زن، مرد را و مرد زن را از اعمال منافی عفت مانند زنا، چشم چرانی و... باز می‌دارد و عریانی را از بین می‌برد. بنابراین بر این مبنا زن و مرد بدون یکدیگر در حکم انسان عریان هستند.
    بهروزی  با اشاره به اینکه در سیره پیامبر (ص) و روایات متعدد احترام به زن عنوان شده است گفت: «در جلسه‌ای که نبی مکرم اسلام حضور داشتند کسی حق بی‌حرمتی به زن را نداشت و آن حضرت فرمودند: «زنان امانت خدا هستند با آنها کریمانه رفتار کنید» (فاتقوا الله فی النساء) از خدا بترسید درباره زنان، به قدری جبرئیل از جانب خدا در مورد زنان سفارش کرد که من گمان کردم بر مرد حلال نیست به همسرش اف بگوید.»    در اسلام برای رهایی از نابسامانی جنسی بین زن و شوهر راهکارهایی نشان داده شده است مثل اینکه اگر کسی از زوجین به ناتوانی جنسی مبتلا باشد، هر کدام از طرفین که با این مشکل مواجه می‌شوند می‌توانند ازدواج را فسخ کرده و با تشکیل خانواده جدید از سوختن و ساختن نجات یابند.»
    دبیر کل جامعه زینب ضمن بیان این مطلب، مراجعه به مشاور و متخصص در امر زناشویی و آگاهی‌بخشی زوجین را از دیگر موارد لازم برای جلوگیری از اختلافات مبتنی برمسائل جنسی در زندگی زناشویی عنوان کرد و گفت: «اگر زن و شوهر در روابط جنسی و حریم خصوصی با مشکل مواجه شوند، لازم است به اهل فن مراجعه کرده و در رفع این مشکل بکوشند چرا که زندگی سالم در پرتو آگاهی است و روابط جنسی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش‌های زندگی زناشویی را تشکیل می‌دهد و بروز مشکل در این بخش سبب اختلال در بخش‌های دیگر زندگی خواهد شد.»
    بهروزی نگاه بعضی از متدینین و افراد دیگر به مسائل جنسی زن و مرد وحیوانی دانستن این عمل را غیر منطقی دانست و تصریح کرد: «خداوند خالق خیر است و هر چه آفریده با قرار گرفتن در صراط مستقیم به خیر و نیکویی منتهی می‌شود، پس غرایز و تمایلات انسانی همگی مفید بوده از جمله شهوت که در روابط جنسی صحیح بین زن و شوهر به کار می‌رود. به همین دلیل این غریزه سبب برقراری محبت و الفت بین زن و شوهر می‌شود و از آن نسلی پاک به وجود می‌آید و نمی‌توان غریزه‌ای را که خدا در انسان به ودیعه گذاشته و در کتاب زندگی _قرآن_ به آن امر شده است، امری حیوانی خواند.
    ما در شرایط کنونی به نظم نوین و روش‌های فکری نیازمندیم که فهم صحیح آیات قرآن و دیدگاه‌های اسلام را در مورد زن گسترش دهد و گفتمان حقوق فردی، اجتماعی و خانوادگی زن و مرد باید متناسب با مفاهیم شرعی و ادبیات جدید صورت پذیرد و جریانی مطمئن لازم است تا برای ایجاد فضای فکری سالم در جامعه تدبیر کند و ضمن آشکار ساختن کرامت انسانی و جایگاه اجتماعی و خانوادگی زنان و نقش زن و مرد نسبت به یکدیگر دستیابی به حقوق حقه آنان را میسر سازد.»
    بهروزی نقش زن در گرم نگاه داشتن کانون خانواده را بی‌بدیل دانسته و خاطر نشان کرد: «زن در گرم کردن کانون خانواده و زنده نگاه داشتن رابطه زناشویی نقش اساسی دارد و اگر تمکین بر وی واجب شده است، آرایش برای همسر و بوی‌خوش و ایجاد جاذبه بیشتر بر زنان مستحب است و اگر زنی اصول زناشویی و روابط خانوادگی را محترم نشمارد و به وظایف خود عمل ننماید و تمرد یکجانبه باشد، در شرایطی که مرد به وظیفه خود (عاشروهن بالمعروف) عمل می‌کند، زن ناشزه خواهد بود. (نشزت المرئه بزوجها نشوزا) ناسازگاری زن با شوهر و به خشم آوردن وی خلاف شئونات زناشویی است و از این کار حرام باید جلوگیری شود.
    وی در پایان افزود: «اسلام دین زندگی است و از جامعیت کامل برخوردار است و از مسائل جزئی تا بالاترین مسائل حکومتی و ... را در خود جای داده است به ویژه در بحث خانواده و تعامل انسان را بیان کرده است و توجه به این برنامه‌ها می‌توان انسان را به تعالی رسانده و هدف از خلقت را تکمیل کند؛ یکی از مهمترین مسائل مطرح شده توجه به روابط زناشویی است که علاوه بر تحکیم خانواده سبب امنیت، پاکی و سلامت جامعه می‌شود و از نظر روانی نیز خانواده را به تعادل و آرامش می‌رساند.»


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۷۰%
       3. تعداد: ۰۲ رای

    2 نظر | ارسال نظر

     1.  
      واقعا آموزنده بود.ممنون از اطلاع رسانیتون. خبرها عالیه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. آسمان
        ۰۲ آبان ۹۱
        ۱۷:۴۵
     1.  
      سلام خیلی خوب بود فقط در مورد نگاه اسلام وروایات آن نسبت به رابطه جنسی بیشتر مطلب قرار دهید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷